PDA

Επιστροφή στο Forum : There is no script engine for file extension .js



spiderPan
31-01-08, 15:11
Εχω ένα σκληρό maxtor 80gb στον οποίο είχα αυθεντικά Windows XP Home GR. Τελευταία είχε δημιουργηθεί ένα πρόβλημα στο bootάρισμα, έβγαζε replace disk κλπ. και έπρεπε να μπω στο bios της m/b (Asus M2NE Am2) και να υποδείξω το σκληρό για να ξεκινήσει.
Έκανα flash το bios της μητρικής με το τελευταίο revision τίποτα. Έκανα από το cd των windows fixboot τίποτα. Δεν έδωσα σημασία γιατί έτσι κι αλλιώς θα έκανα format κάποια στιγμή.

Και ήρθε αυτή η στιγμή και κάνω format, και ξανακάνω format και χρησιμοποιώ και το Acronis και το κάνω wipe και αφήνω το δίσκο σε raw. Αγόρασα λοιπόν ένα authentic Windows Xp Pro sp2 EN από το internet μεταχειρισμένο λοιπόν και πάω να κάνω εγκατάσταση του νέου λειτουργικού μου.

Όλα καλά αλλά μέχρι του σημείου που λέι ότι τα windows θα εγκατασταθούν σε 39 λεπτά. Εκεί αφού κάνει install τα devices και τα networks κλπ και αρχίζει και κάνει registering components λίγο πριν τελειώσει μου βγάζει μήνυμα :

'there is no script engine for file extension .js' που κολλάει αυτό?

Η εγκατάσταση συνεχίζεται , κάνει επανεκκίνηση και στη αρχική οθόνη μου το ξαναβγάζει το μήνυμα. Από κει και πέρα το λειτουργικό είναι σε μαύρα χάλια πχ κλικάρω τον Explorer και μου λέει με ποιο πρόγραμμα να τον ανοίξω, ή μπαίνω στα administrative tools/disk management και δεν με βάζει λέει ότι δεν έχει εγκατασταθεί κάποιες services

Μπαρδον?

Μήπως έχω κάποιο ιό; (είχα το avg)
Μήπως φταίει το bios:
Έψαξα στο γούγλη και είδα ότι τέτοιο μήνυμα εμφανίζεται συνήθως όταν εγκαθιστάς κάποιο πρόγραμμα μέσα από τα windows και λύνεται με download από microsoft κάτι σε script 5.7, τι δουλειά έχει να μου εμφανίζεται εμένα σε υποθετικά clean installation?
Το cd των windows pro δουλεύειι πάντως σε άλλο η/υ.

Αυτά

@ ADSLgr.com All rights reserved.