PDA

Επιστροφή στο Forum : Error μετά από διακοπή ρεύματος...



slow
31-01-08, 17:49
Μετά από διακοπή ρεύματος τα windows δεν ξεκινούν, και μου εμφανίζουν το παρακάτω μήνυμα…

«το παρακάτω αρχείο λείπει ή είναι κατεστραμμένο \windows\system32\config\system»

Και μου προτείνει να το επιδιορθώσω από το cd εγκατάστασης με την recovery console. Τρέχω κανονικά την recovery console και βλέπω με help τις διαθέσιμες εντολές, αλλά δεν βρίσκω κάποια να με βοηθήσει να επαναφέρω το σύστημα.

Ξέρει κανείς τι ακριβώς πρέπει να κάνω (ποια εντολή να γράψω) ή πάμε για format?
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω αρχεία που χρειάζομαι και γι αυτό την ψάχνω λίγο μπας και γλιτώσω την «μανούρα»


Ευχαριστώ

deniSun
31-01-08, 19:08
Βάζεις το cd με τα ΧΡ, μπαίνεις στο recovery console ή κάνεις επιδιόρθωση/επανεγκατάσταση και κάνεις τον σταυρό σου.

slow
01-02-08, 00:17
Βάζεις το cd με τα ΧΡ, μπαίνεις στο recovery console ή κάνεις επιδιόρθωση/επανεγκατάσταση και κάνεις τον σταυρό σου.

Πως κάνεις επιδιόρθωση/επανεγκατάσταση από recovery console?
Εννοείς δηλαδή να ρίξω τα windows πάνω από τα παλιά ή υπάρχει κάποια εντολή στην recovery console για επιδιόρθωση?

Τον σταυρό μου έχει μέρες που τον κάνω, μπας και δω "φως" :)

memos31
01-02-08, 01:03
http://www.windowsnetworking.com/articles_tutorials/wxprcons.html

gboy
02-02-08, 00:51
Δεν ειχες κανει κανα backup με ghost κλπ πριν?;)

slow
02-02-08, 01:35
Δεν ειχες κανει κανα backup με ghost κλπ πριν?;)


Μπα γι αυτό και την πάτησα...(είναι δευτερεύων PC)
Τώρα έβαλα μυαλό :)

gboy
02-02-08, 02:16
Μολις με το καλο το φτιαξεις καντου ενα ghost η ακομα καλυτερα ενα backup με το acronis true image πολυ καλο και ευκολο:oneup:

iced
02-02-08, 04:53
Etsi ακριβως!!

[Insomniac]
02-02-08, 05:33
Το αρχείο που έγινε corrupted είναι το αρχείο για το κομμάτι HKLM\SYSTEM της registry. Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν ξεκινούν τα windows.

http://www.help2go.com/Tutorials/Windows/C:%5Cwindows%5Csystem32%5Cconfig%5Csystem_missing_or_corrupt.html

Διάβασε το άρθρο προσεχτικά και ακολούθησε τις οδηγίες.

Αν είχες το system restore ενεργοποιημένο, ίσως είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Σαν έσχατη λύση υπάρχει κι ένα backup του SYSTEM hive, στο φάκελο WINDOWS\repair, αλλά είναι αρκετά παλιό συνήθως.

Για οποιαδήποτε απορία, εδώ είμαστε.

Καλή τύχη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.