PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL από HOL χωρίς να με έχει ενεργοποιήσει



onefluffycloud
31-01-08, 18:36
Έκανα αίτηση το σεπτέβριο για HOL Double play χωρίς να έχω τηλεφωική γραμμή. Μέχρι στιγμή δεν με έχουν ενεργοποιήσει.

Επειδή βαρέθηκα να περιμένω έκανα αίτηση και στον OTE για νέα γραμμή και Connex. Η τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ ενεργοποιήθηκε το σάββατο. Χθες δοκίμασα να βάλω στην γραμμή ΟΤΕ το Fritz στο οποίο είχα εισάγει το HOL account από παλιά και με έκπληξη διαπίστωσα ότι συνδεεται κανονικά στο διαδίκτυο με ταχύτητα 1024/256 (αυτή που έχω ζητήση από τον ΟΤΕ) και hostname της HOL.
Το πρόβλημα είναι ότι το fritz αποσυνδέεται/ ξανασυνδέεται καθε 2-3 λεπτά και δεν μπορώ να δουλέψω.
Σε μία εβδομάδα θα έχω connex σύμφωνα με τον ΟΤΕ.

Μπορεί κάποις να μου εξηγήσει/ φανταστεί τι έχει συμβει;

traderman
31-01-08, 19:38
σε εχουν ενεργοποιημενο απο την hol τους κωδικους σου.κατι σα ΑΡΥΣ .μεχρι να συνενοηθουν οι δυο παροχοι θα μπορεις να μπαινεις και με τους δυο.

prowler13
31-01-08, 19:42
Αυτο λετε να συμβαινει και σε μενα? Μου δωσανε ημερομηνια ενεργοποιησης 31/01 .Απο το πρωι συνδεομαι με το ρουτερ της hol και με τους κωδικους της hol και με της οτενετ (που ειχα μεχρι σημερα γενικα ) .Παρ ολα αυτα η γραμμη λεει ακομα 768 και επισης αποσυνδεεται με το που μπαινω στο msn .Pls help

Στο τηλεφωνο το μεσημερι που ειπανε απο τη hol oτι δεν ειχα συνδεθει ακομα αλλα για ποιο λογο εχω τοσες αποσυνδεσεις ?

traderman
31-01-08, 19:51
εγω ημουν σε αυτη την κατασταση 2 μηνες με 8αρα γιατι εφυγα απο την οτενετ που ειχα 8 και μεχρι να ενεργοποιηθω εμπαινα με τους κωδικους της hol/vodafone επειδη αυτοι ενεργοποιουν αμεσως τους κωδικους για να μπορεις να μπαινεις με dial up.απο την στιγμη ομως που υπαρχει γραμμη adsl μπαινεις με τους ιδιους κωδικους.
Με λιγα λογια εγω ημουν απενεργοποιημενος απο την οτενετ αλλα η γραμμη υπηρχε.

prowler13
31-01-08, 20:00
καταλαβα.οποτε ελπιζω να με ενεργοποιησουνε να το ξεπερασω και αυτο.Το θεμα ειναι γιατι το κωλο ρουτερ τους κολλαει οταν μπαινω στο msn κ θελει μετα ρεσετ για να στρωσει?

onefluffycloud
31-01-08, 20:47
συνεχίζω να μην καταλαβαίνω.
για να έχω ADSL αυτό προυποθέτει ADSL πρόσβαση. Αυτο σημαίνει πως ο ΟΤΕ έχει ήδη ενεργοποήσει την ADSL πρόσβαση την οποία χρησιμοποιεί η HOL ΑΡΥΣ "συνδρομή", έτσι;

το θέμα είναι γιατί αποσυνδέεται συνέχεια το Fritz modem...?

traderman
31-01-08, 21:15
onefluffycloud εχει ενεργοποιηθει η γραμμη(προσβαση) adsl αλλα οχι η ενεργοποιηση των κωδικων σου απο τον οτε.Ειναι δυο πραγματα ξεχωριστα.

onefluffycloud
31-01-08, 22:01
δηλαδή οι κωδικοί της HOL μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε οποιαδήποτε ADSL γραμμή (πρόσβαση);

tolisp
01-02-08, 20:03
δηλαδή οι κωδικοί της HOL μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε οποιαδήποτε ADSL γραμμή (πρόσβαση);


Ακριβώς... έτσι έμπαινα και εγώ το πρώτο 24ωρο μέχρι να βγούν οι κωδικοί της οτενετ...
Το πρόβλημα στην περίπτωση σου είναι ότι φοβάμαι πως θα σε χρεώσει η HOL κανονικά αφού το σύστημα τους σε δείχνει πλέον "ενεργοποιημένο"...

@ ADSLgr.com All rights reserved.