PDA

Επιστροφή στο Forum : κατακορυφη πτωση ταχυτητας - 1η εβδομάδα σύνδεσης (χωρίς να πρατηρηθεί αλλαγή συγχρονισμό)



muss
31-01-08, 19:52
Γεια σε όλους !!

Βρίσκομαι λοιπόν στην 1η εβδομάδα σύνδεσης, 24άρα forthnet πάνω από τηλέφωνο ΟΤΕ (με adsl-in-a-box έγινε η όλη δουλειά). Χρησιμοποιώ το μανίσιο Linksys, το οποίο μου χουν πει ότι είναι καλό.

Διάβασα κάποια pinned θέματα σε μια απόπειρα να ψαχτώ λίγο παραπάνω με το θέμα. Βλέπετε ότι έχω συμπληρώσει τα πεδία SNR, Att. στο προφίλ μου. Το router κλείδωνε (και κλειδώνει) στα 11552 / 1024 kbps.

Το πλήρες κείμενο είναι αυτό

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 11552 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 11 db
Upstream Line Attenuation: 3 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Το τεστ του adslgr για μέγιστη ταχύτητα έδειξε

Απόσταση
797 Μέτρα
ΑDSL2+
23.26 mbit/s

Που ξεκινάν τα προβλήματα?

Τις πρώτες μέρες κατέβασα κάναδυο αρχεία από rapidshare. Η ταχύτητα ήταν κάπου στα 800kbps, νούμερο το οποίο με ικανοποίησε μιας που ανταποκρινόταν στα 12mbps που φαινόταν να πιάνω. Έφαγα κάποια disconect αλλά αυτό μάλλον χρεώνεται στο ότι η γραμμή είναι καινούρια, υπο δοκιμή, κτλ.

Ήταν καλά.

Από χθες όμως έχω αρχίσει να κατεβάζω με 100-120 κι αυτό με το ζόρι. Για την ακρίβεια, μέσω rs (που υποτίθεται ότι σου δίνει τις καλύτερες ddl ταχύτητες), η ταχύτητα ταλαντευόταν με ιδιαίτερα περίεργο τρόπο ανάμεσα σε μέσους όρους των 70 και των 90 kbps...

Διάφορα Speedtest μού'δωσαν τιμές που δεν άγγιζαν ούτε το 1mbps. Διάβασα το κείμενο του WAntiles βέβαια (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796), και σκοπεύω να κάνω το τεστ του.

Βοηθήστε ο καθένας όπως μπορείτε...:worthy:


Κάποιες άλλες απορίες:

1.Πως μπορώ να μάθω ποιο είναι το dslam μου? H περιοχή μου είναι Κ. Τούμπα (Θεσ/νίκη αν δεν ξέρετε).
2.Έχει καταφέρει κανείς να μιλήσει με το tech support της forthnet? Όποτε έχω πάρει (τηλ. 2111009000) μου βγάζει όλες τις γραμμές κλειστές...
3.Είναι όντως το snr μου φρικαλέο? Μπορώ να το βελτιώσω?
4.Η τηλεφωνική πρίζα μου (η μοναδική) είναι αρχαία. Αξίζει να την αντικαταστήσω με μία κατηγορίας cat3?
5.Τι ακριβώς είναι το fastpath? Αξίζει να επιδιώξω να μπω?


Και λίγο γλείψιμο αν καταφέρατε να φτάσετε ως εδώ: :respekt: στο σάϊτ για την πολύτιμη πληροφόρηση και το αξιοπρεπέστατο στήσιμο αυτής της κοινότητας. Ο μόνος φορέας στη χώρα που ενδιαφέρεται νά χουμε καλά download.

Φχαριστώ...

dancerman
31-01-08, 20:12
Πρωτον φιλε αλλαξε το modulation mode σε adsl2+ για να πιασεις τη μεγιστη ταχυτητα συγχρονισμου και μετα ξαναδοκιμασε να ακτεβασεις με download manager.

hel
01-02-08, 00:27
Βγάλε σπλιτερ και τηλέφωνα και δες αν άλλαξε κάτι.
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία; Έχεις συναγερμό;

muss
01-02-08, 01:33
Δεν έχω ούτε σπλίττερ ούτε τηλέφωνα... Η πολυκατοικία είναι όντως παλιά.

Δεν έχω συναγερμό και βασικά δεν ήξερα ότι έχει σχέση...

Τό'βαλα σε adsl2+. Αναρωτιέμαι γιατί δεν σου το λένε στα manual.

Νέο στάτους:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 19344 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 13 db
Downstream Line Attenuation: 14 db
Upstream Line Attenuation: 3 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Στο rs δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι. Τι συμβαίνει? Συμπεριφέρεται σαν νά'χω 1mbps...

Kαι που πήγε το Transmit Power ?? :hmm:

hel
01-02-08, 01:51
Δεν έχω ούτε σπλίττερ ούτε τηλέφωνα... Η πολυκατοικία είναι όντως παλιά.
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 19344 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 13 db
Downstream Line Attenuation: 14 db
Upstream Line Attenuation: 3 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Στο rs δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι. Τι συμβαίνει? Συμπεριφέρεται σαν νά'χω 1mbps...

Eίσαι από προηγούμενη σύνδεση με forthnet? Δοκίμασε να κατεβάσεις από το apple ftp της υπογραφής μου.

muss
01-02-08, 02:11
Δεν είμαι από άλλη σύνδεση. Αν και τώρα που το λες δεν ξέρω τί παιζόταν στο σπίτι πριν μπω εγώ.

Το λινκ σου κατεβαίνει με μέσους όρους 90 και 250. To άλλο αρχείο πάει όπως πήγαινε... (δε πιστεύω να κατάλαβες ότι έχω mac). Κατέβασα και καινούριους drivers, με τον τρόπο που προτείνεις στο άρθρο σου (reboot router, free download manager, p2p και τέτοια κλειστά). Η ταχύτητα πήγε στα 100, δεν την ξεπέρασε αλλά ούτε "έπαιζε" πολύ.

Μήπως ξέρει κανείς γιατί παίζω ανάμεσα σε τόσο μακρινές μέγιστες και ελάχιστες τιμές? Δηλαδή κανονικά θα έπρεπε να παίζει ανάμεσα σε 100-120 ενώ τώρα είναι 70-150 ή 150-250...

UPDATE: Μπήκα σε Interleaved και κατεβάζω με 10.







Είμαι επισήμως αγανακτησμένος.

dancerman
01-02-08, 11:05
Δεν είμαι από άλλη σύνδεση. Αν και τώρα που το λες δεν ξέρω τί παιζόταν στο σπίτι πριν μπω εγώ.

Το λινκ σου κατεβαίνει με μέσους όρους 90 και 250. To άλλο αρχείο πάει όπως πήγαινε... (δε πιστεύω να κατάλαβες ότι έχω mac). Κατέβασα και καινούριους drivers, με τον τρόπο που προτείνεις στο άρθρο σου (reboot router, free download manager, p2p και τέτοια κλειστά). Η ταχύτητα πήγε στα 100, δεν την ξεπέρασε αλλά ούτε "έπαιζε" πολύ.

Μήπως ξέρει κανείς γιατί παίζω ανάμεσα σε τόσο μακρινές μέγιστες και ελάχιστες τιμές? Δηλαδή κανονικά θα έπρεπε να παίζει ανάμεσα σε 100-120 ενώ τώρα είναι 70-150 ή 150-250...

UPDATE: Μπήκα σε Interleaved και κατεβάζω με 10.







Είμαι επισήμως αγανακτησμένος.

Απ οτι βλεπω εχεις linksys ktl.Λοιπον αφου το εβαλες στο adsl2+ αλλαξε τη συνδεση σου απο vc --->llc και απο PPPoA -->PPPoE.Μετα παρε στη φορθνετ και ρωτα τους αν οι κωδικοι που εχεις ειναι για 24αρα,γιατι αν δεν ιναι εχει οριο στο download.Αυτα φιλε μου.Κανονικα θα πρεπε να συγχρονιζεις πιο πολυ δηλαδη 20αρικο με τετοιο Attenuation.

Κατεβασε και τα νεα firmware απο εδω (http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817)

akiss4slsk
01-02-08, 16:42
Καλησπέρα σε όλους...

Καινούριος πελάτης της Forthnet κ εγώ, με την διαφορά ότι εγώ έχω συνδεθεί με το περιβόητο 2play μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της το οποίο μόλις κατασκευάσθηκε, λόγω των "προνομιούχων":mad: Δυτικών Προαστείων της Αθήνας που έχω την τύχη να διαμένω...

Χάρη στο thread διόρθωσα κάποια πραγματάκια κ ανέβηκαν οι ταχύτητες κυρίως λόγω του συγχρονισμού στα 14000+ Όπως θα δείτε και παρακάτω...

Gateway

Firmware Version: 1.01.06

Internet Connection

Login Type RFC 2516 PPPoE
Interface: Up
IP Address: 77.49.231.52
Subnet Mask: 255.255.255.255
Default Gateway: 194.219.231.35
DNS1: 193.92.150.3
DNS2: 194.219.227.2
DNS3:
WINS:

DSL Connection

DSL Connection

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 14317 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 13 db
Upstream Line Attenuation: 2.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up


Από ότι φαίνεται όμως δεν πιάνω τα επίσης περιβόητα 24Mbps τα οποία πληρώνω...
Είναι θέμα ρυθμίσεων...?
και αν ναι τί μπορεί να φταίει...?

Υπόψην ότι το πακέτο το οποίο περιλάμβανε η σύνδεση είναι το κλασσικό Siemens το οποίο - για καλό πιστεύω το αντικατέστησα με το Linksys WAG200G που είχα αγοράσει λόγω της προηγούμενης σύνδεσής μου στα 768 με άλλο πάροχο.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

baskon
01-02-08, 16:53
Είναι θέμα του ότι η γραμμή σου έχει πολύ θόρυβο.
Μπορεί να οφειλεται στην εγκατασταση του σπιτιού σου.Δοκιμασες να βγάλεις splitter κλπ(αναφερεται παραπάνω).Να αλλαξεις τηλ πρίζα?
Ίσως πρεπει να αλλαξεις και ολοκληρη τη καλωδιωση αν ειναι παλιο το σπιτι..
Αν δεν είναι προβλημα της καλωδιωσης του σπιτιου σου και οφειλεται στη γραμμή δε μπορεις να κανεις τιποτα..

Diablo_67
01-02-08, 17:05
Αν φταινε οι καλωδιωσεις αστα να πανε σου βγαινει ο κουκος αηδονι..!!!

akisg1
01-02-08, 23:16
Φίλε και εγώ μία από τα ίδια, έγινε μετάβαση τέλη Ιανουαρίου από ΑΡΥΣ σε ιδιόκτητο Forthnet adsl, τηλέφωνο παραμένω ΟΤΕ.
Στην αρχή ίδια μια αισθητή άνοδο των ταχυτήτων σε σχέση με την παλιά 1000, συγχρόνιζα περίπου στις 19000 και είδα ταχύτητες μέχρι 500 KB/s Τώρα ενώ συγχρονίζω περίπου στις 18500 οι ταχύτες έχουν πέσει τρομερά σε σημείο που είναι χειρότερες από την παλιά 1000 μέσω ΑΡΥΣ.
Και έγω Τούμπα μένω οπότε να υποθέσουμε ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή ότι γίνονται εργασίες. Μην το πολυψάχνεις μάλλον δεν είναι από εσένα (και ελπίζω από εμένα το πρόβλημα)

hel
02-02-08, 00:14
Downstream Rate: 14317 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 13 db
Upstream Line Attenuation: 2.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db
Από ότι φαίνεται όμως δεν πιάνω τα επίσης περιβόητα 24Mbps τα οποία πληρώνω...
Είναι θέμα ρυθμίσεων...?
και αν ναι τί μπορεί να φταίει...?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν έχεις τσεκάρει καλωδιώσεις πρίζες και σπλιτερ βάλε το ρουτερ στον κατανεμητή σου για να δεις από εκεί στοιχεία γραμμής.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 44 Seconds later........


Φίλε και εγώ μία από τα ίδια, έγινε μετάβαση τέλη Ιανουαρίου από ΑΡΥΣ σε ιδιόκτητο Forthnet adsl, τηλέφωνο παραμένω ΟΤΕ.
Στην αρχή ίδια μια αισθητή άνοδο των ταχυτήτων σε σχέση με την παλιά 1000, συγχρόνιζα περίπου στις 19000 και είδα ταχύτητες μέχρι 500 KB/s Τώρα ενώ συγχρονίζω περίπου στις 18500 οι ταχύτες έχουν πέσει τρομερά σε σημείο που είναι χειρότερες από την παλιά 1000 μέσω ΑΡΥΣ.
Και έγω Τούμπα μένω οπότε να υποθέσουμε ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή ότι γίνονται εργασίες. Μην το πολυψάχνεις μάλλον δεν είναι από εσένα (και ελπίζω από εμένα το πρόβλημα)

Από που κατεβάζεις;

akisg1
02-02-08, 00:45
Από που κατεβάζεις;
Η πτώση στις ταχύτητες είναι γενική, και σε p2p και στα διάφορα (αναξιόπιστα) adsl test, τα οποία όμως την προηγούμενη εβδομάδα μου δίναν πολύ καλύτερα αποτελέσματα (τετραπλάσιες ταχύτητες), ακόμα και στο σερφάρισμα.
Δοκίμασα και το δικό σου Aplle ftp με κλειστό φυσικά το utorrent και κατάβαζε με 80 εώς 120 KB/s. Τραγικά τα πράγματα...
Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό που έγραψε ο dancerman σχετικά με κωδικούς από την παλαιότερη γραμμή, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχαν πρόβλημα οι κωδικοί, τώρα το θυμήθηκαν;
Φυσικά άντε να πιάσεις γραμμή στην Forthnet, αδύνατο...
Οπότε πριν αρχίσω να το ψάχνω με firmware, καλώδια και σπλιτακια λέω να περιμένω λίγο γιατί δεν μου φαίνεται λογικό χωρίς εγώ να πειράξω τίποτα να υπάρχει αυτή η πτώση...

steli0s
02-02-08, 01:34
Σημερα και γω απο το μεσημερι σερνομαι, κατι πρεπει να παιζει...
Αυτη τη στιγμη απο apple ftp παιζει 70-90 kb/s

punpun
02-02-08, 01:57
kαι γω μια απ τα ίδια. Κατακόρυφη πτώση της ταχύτητας από 800+ στα 220 (από apple ftp) και άνοδος του Downstream Line Attenuation από 29 στα 52. Όντως κάτι πρέπει να παίζει ...

Έχω WAG354G. Έκανα την αλλαγή σε ADSL2+ (όντως αυτό δεν το λέει πουθενά) αλλά πάλι μου λέει

DSL Modulation Mode: GDMT
το PPPoE δεν το έχω βάλει ακόμη, είμαι με PPPoA. που να πετύχει ο πελάτης τους τεχνικούς ... που ακούστηκε?

akisg1
02-02-08, 01:57
Δοκίμασα και το δικό σου Aplle ftp με κλειστό φυσικά το utorrent και κατάβαζε με 80 εώς 120 KB/s. Τραγικά τα πράγματα...
Τελικά δοκίμασα την "αξιόπιστη" διαδικασία που περιγράφεται στο forum μέσω FDM και παραδόξως κατεβάζει από Apple ftp με πάνω από 1100 ΚΒ/S.
Χωρίς FDM συνεχίζει να κατεβάζει με 80-120 ΚΒ/S. Και γενικά στο σερφάρισμα να σέρνεται...
Είναι λογική αυτή η διαφορά;
Παραθέτω για του λόγου το αληθές φώτο...
http://www.imageshack.gr/files/5v98whm7rq8yi2bj7096_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=5v98whm7rq8yi2bj7096.jpg)

punpun
02-02-08, 02:19
Κάθε φορά που σηκώνω το τηλέφωνο (ISDN), σβήνει το φωτάκι του DSL και προσπαθεί ξανά και ξανά να συνδεθεί χωρίς αποτέλεσμα, μέχρι να το βγάλω και να το ξαναβάλω στο ρεύμα.

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, είχα αυτό το attenuation παραπάνω από έτος! Αύριο το πρωί θα τους πάρω τηλέφωνο (να δω πόσες φορές θα μου το κλείσουν στα μούτρα για την καλύτερη εξυπηρέτησή μου :D)

teo_3
02-02-08, 02:27
Και εγώ τα ίδια...κατεβάζω το Apple με ταχύτητα 70-110 με το ζόρι μέσω Firefox ενώ με Download Accelerator τα πράγματα είναι άκρως καλύτερα.
Γενικά έχω πρόβλημα με το streaming τις τελευταίες μέρες και επίσης και στο rapidshare τα πράγματα αλλάξαν.
Γίνονται τίποτα εργασίες και "χαλάσαν" κάτι ?

gastone_2005
02-02-08, 03:50
kαι γω μια απ τα ίδια. Κατακόρυφη πτώση της ταχύτητας από 800+ στα 220 (από apple ftp) και άνοδος του Downstream Line Attenuation από 29 στα 52. Όντως κάτι πρέπει να παίζει ...

Έχω WAG354G. Έκανα την αλλαγή σε ADSL2+ (όντως αυτό δεν το λέει πουθενά) αλλά πάλι μου λέει

DSL Modulation Mode: GDMT
το PPPoE δεν το έχω βάλει ακόμη, είμαι με PPPoA. που να πετύχει ο πελάτης τους τεχνικούς ... που ακούστηκε?

Βγάλε τo splitter, και δοκίμασε το router σκέτο στην πρίζα και δες ξανά το attenuation και πες μας..Επίσης, αν έχεις και άλλο splitter δοκίμασε και με αυτό και δώσε τα στατιστικά σου..

........Auto merged post: gastone_2005 added 7 Minutes and 45 Seconds later........


Κάθε φορά που σηκώνω το τηλέφωνο (ISDN), σβήνει το φωτάκι του DSL και προσπαθεί ξανά και ξανά να συνδεθεί χωρίς αποτέλεσμα, μέχρι να το βγάλω και να το ξαναβάλω στο ρεύμα.

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, είχα αυτό το attenuation παραπάνω από έτος! Αύριο το πρωί θα τους πάρω τηλέφωνο (να δω πόσες φορές θα μου το κλείσουν στα μούτρα για την καλύτερη εξυπηρέτησή μου :D)


Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=167962) γι' αυτό το πρόβλημα και συγκεκριμένα δες το post με το νούμερο #15 του φίλου hel για το πως ελέγχουμε αν το πρόβλημα είναι στη συνδεσμολογία μας ή φταίει η forthnet..;)

muss
02-02-08, 05:35
ένα θα πω

http://img81.imageshack.us/img81/8621/jesasxu3.jpg

τέλος!

punpun
02-02-08, 12:04
DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 9888 Kbps
Upstream Rate: 1024 Kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 28
Upstream Line Attenuation: 17
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0
και στο setup έχω βάλει ADSL2+ ... κάτι δεν πάει καλά. Επίσης παλιά είχα 512 upload. κάνουν αναβάθμιση?

Έχω συνδέσει το router κατευθείαν με το Line που πήγαινε στο splitter, ¨οπως έλεγε ο hel. Κάθε φορά που με παίρνω τηλ (από το κινητό) ακούγεται ο ήχος με τους 3 τόνους , αυτό που παίζει όταν δεν έχει σήμα. Το Internet δεν πέφτει, αγέρωχο ! :hmm:

........Auto merged post: punpun added 5 Minutes and 11 Seconds later........

Lol κάποιος παίζει μαζί μου ...:rofl:


DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 9888 Kbps
Upstream Rate: 896 Kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 28
Upstream Line Attenuation: 17
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0
αυτό είναι αφού σύνδεσα πάλι το Line στο splitter και στο router κάρφωσα καλώδιο που είχε και πριν. Και ανοιγοκλείνω το τηλέφωνο και δεν πέφτει η γραμμή. Λέτε να είχε φάει κανα κόλλημα?

........Auto merged post: punpun added 62 Minutes and 5 Seconds later........

τελικά μίλησα με την Forthnet και είπαν ότι είχαν κάποια προβλήματα τα DSLAM Τερψιθέας και Ηλιούπολης χθες!

Ψάχνω αλλά δε βρίσκω topic για το πως να κάνουμε το Modulation από GDMT σε ADSL2+ ... γατί έχω κάνει την επιλογή, συνδέθηκα και overEthernet αλλά τίποτα, στο status έχει κολλήσει !

hel
02-02-08, 13:04
Και εγώ τα ίδια...κατεβάζω το Apple με ταχύτητα 70-110 με το ζόρι μέσω Firefox ενώ με Download Accelerator τα πράγματα είναι άκρως καλύτερα.
Γενικά έχω πρόβλημα με το streaming τις τελευταίες μέρες και επίσης και στο rapidshare τα πράγματα αλλάξαν.
Γίνονται τίποτα εργασίες και "χαλάσαν" κάτι ?

Κανένα πρόβλημα με το streaming εγώ και μάλιστα σε υψηλής ανάλυσης βίντεο.
Εννοείς στο youtube? Εκεί πολλές φορές πέφτουν οι ταχύτητες.

teo_3
02-02-08, 13:07
Κανένα πρόβλημα με το streaming εγώ και μάλιστα σε υψηλής ανάλυσης βίντεο.
Εννοείς στο youtube? Εκεί πολλές φορές πέφτουν οι ταχύτητες.

Όχι, έχω πληρώσει για να βλέπω αγώνες ευρωλίγκας απο euroleague.tv και μιλάμε για μεγάλη πίκρα. Με 768 τα έβλεπα όλα τζάμι ενώ τώρα κάνω τον σταυρό μου μπας και δω κάνα μάτς και με τρελό buffering συνέχεια.

punpun
02-02-08, 14:18
Ψάχνω αλλά δε βρίσκω topic για το πως να κάνουμε το Modulation από GDMT σε ADSL2+ ... γατί έχω κάνει την επιλογή, συνδέθηκα και overEthernet αλλά τίποτα, στο status έχει κολλήσει !
καμιά βοήθεια?

hel
02-02-08, 14:43
καμιά βοήθεια?

Πήγαινε εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20900&highlight=modulation&page=31 .
Μήπως χρειάζεται αλλαγή firmware.

lefos987
02-02-08, 14:56
Το ίδιο πρόβλημα και σε μένα. Περιοχή Κ.Τούμπας Θεσ/νίκη όπως ανέφεραν και κάποιοι άλλοι. Την πρηγούμενη εβδομάδα κατέβαζα μέχρι και με 1000 από rs αλλά τώρα με το ζόρι ξεπερνά τα 100. Το apple αρχείο της υπογραφής του hel το κατέβαζα την προηγούμενη εβδομάδα με 2300 και τώρα δεν ξεπερνά τα 800.Το πιο εκνευριστικό είναι ότι δε μπορώ με τίποτα να δω ένα video από youtube. Το noise margin έχει πέσει στο 5.9 (attenuation σταθερά μεταξύ 9-11 και συγχρονίζω στα 23996). Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα δικό μου. Έχει ακουστεί τίποτα για εργασίες στην περιοχή; Υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιώσω την κατάσταση; Ευχαριστώ πολύ.

signal05
02-02-08, 19:14
παιδια και γω μια απο τα ιδια πιστευω οτι εχω παθει
και δεν πιστευω να ειναι τυχαιο να το χουν παθει τοσα ατομα ετσι ξαφνικα
ενω ολα λειτουργουσαν κανονικα,ξαφνικα να εμφανιστουν προβληματα
κατι παιζει
και κατι αλλο που χω παρατηρησει ειναι οτι οταν βαζω να κατεβασω κατι πχ απο rapidshare
η ταχυτητα που εμφανιζεται στην αρχη ειναι σχετικα μεγαλη και μετα κατεβαινει και παιζει γυρω απο τα 100kbps

akiss4slsk
02-02-08, 20:11
Είναι θέμα του ότι η γραμμή σου έχει πολύ θόρυβο.
Μπορεί να οφειλεται στην εγκατασταση του σπιτιού σου.Δοκιμασες να βγάλεις splitter κλπ(αναφερεται παραπάνω).Να αλλαξεις τηλ πρίζα?
Ίσως πρεπει να αλλαξεις και ολοκληρη τη καλωδιωση αν ειναι παλιο το σπιτι..
Αν δεν είναι προβλημα της καλωδιωσης του σπιτιου σου και οφειλεται στη γραμμή δε μπορεις να κανεις τιποτα..

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:)

To θέμα είναι ότι όντως ο θόρυβος πρέπει να φταίει...και τελικά παρατηρώ ότι μπερδεύεται πολλές φορές η φωνή με τα δεδομένα κατά τα τηλεφωνήματα, ή καμιά φορά κόβεται και η ADSL όταν υπάρχει κάποιο τηλεφώνημα...Το θέμα είναι ότι υπάρχουν 3 πρίζες στο σπίτι, οι 2 πιασμένες με τηλεφωνικές συσκευές και η 3η με το Linksys μου αποκλειστικά για ιντερνετ..


-Υπάρχει καμιά ιδέα για το πως μπορούν να διορθωθούν τα προβλήματα του θορύβου?
-Σε ποιά σημεία θα χρειαστώ Splitter?(εγκατέστησα αυτό του Siemens στο Linksys κ η κατάσταση παρέμεινε ίδια. Το εγκατέστησα στην τηλεφωνική πρίζα που χρησιμοποιείται συχνότερα κ νομίζω ότι το πράγμα βελτιώθηκε αλλά μάλλον παραμένει ο θόρυβος)


(Παρεμπιπτόντως το σπίτι είναι σχετικά καινούριο, οπότε θέλω να ελπίζω ότι το ίδιο ισχύει και για τις καλωδιώσεις..!:whistle:)

Η γραμμή που πατάει η DSL είναι PSTN κ με τον προηγούμενο συνδυασμό ΟΤΕ τηλ + Altec DSL δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα (Χωρίς Splitter)

Βέβαια το γεγονός ότι το router συγχρονίζεται τόσο χαμηλά με βάζει ακόμα σε υποψίες ότι ο θόρυβος δεν είναι το μόνο κακό...

:clap:Περιμένω απόψεις και είμαι έτοιμος για παραπάνω δοκιμές!:clap:

Στο μεταξύ θα προσπαθήσω να συνδεθώ με το Siemens να δούμε μήπως βελτιωθεί το πράγμα...


Φίλε και εγώ μία από τα ίδια, έγινε μετάβαση τέλη Ιανουαρίου από ΑΡΥΣ σε ιδιόκτητο Forthnet adsl, τηλέφωνο παραμένω ΟΤΕ.
Στην αρχή ίδια μια αισθητή άνοδο των ταχυτήτων σε σχέση με την παλιά 1000, συγχρόνιζα περίπου στις 19000 και είδα ταχύτητες μέχρι 500 KB/s Τώρα ενώ συγχρονίζω περίπου στις 18500 οι ταχύτες έχουν πέσει τρομερά σε σημείο που είναι χειρότερες από την παλιά 1000 μέσω ΑΡΥΣ.
Και έγω Τούμπα μένω οπότε να υποθέσουμε ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή ότι γίνονται εργασίες. Μην το πολυψάχνεις μάλλον δεν είναι από εσένα (και ελπίζω από εμένα το πρόβλημα)

Φίλε μου Δυτικά προάστεια εννοούσα Αθήνας, για να δούμε πως θα βοηθηθούμε, ίσως απλά φταίνε οι ρυθμίσεις μας... !:)

........Auto merged post: akiss4slsk added 3 Minutes and 9 Seconds later........


παιδια και γω μια απο τα ιδια πιστευω οτι εχω παθει
και δεν πιστευω να ειναι τυχαιο να το χουν παθει τοσα ατομα ετσι ξαφνικα
ενω ολα λειτουργουσαν κανονικα,ξαφνικα να εμφανιστουν προβληματα
κατι παιζει
και κατι αλλο που χω παρατηρησει ειναι οτι οταν βαζω να κατεβασω κατι πχ απο rapidshare
η ταχυτητα που εμφανιζεται στην αρχη ειναι σχετικα μεγαλη και μετα κατεβαινει και παιζει γυρω απο τα 100kbps

Το rapidshare πιστεύω πως δεν είναι το κατάλληλο μέτρο σύγκρισης! Ως free user από ότι έχω συμπεράνει σε έχουν περιορισμένο στα 250KB/s κ όταν οι servers είναι γονατισμένοι σε βάζουν στα 100KB/s το πολύ, κ αυτά ασταθή...

Πάντως ως Νικαιώτης, για πές στα πόσα συγχρονίζεσαι για να δούμε μήπως βγει κάποια άκρη..!

hel
02-02-08, 21:19
@akiss4slsk
Έβαλες μόνο του το ρουτερ σε μία πρίζα; Τα στοιχεία παρέμειναν τα ίδια;
Δοκίμασε να κάνεις κλήση από το κινητό σου στο σπίτι με το ρουτερ μόνο απάνω στη γραμμή για να δεις αν φταιει κανένα φίλτρο για τις αποσυνδέσεις.

microtera
03-02-08, 00:57
Επίσης κατακόρυφη πτώση ταχύτητας εδώ και μερικές ημέρες στο κέντρο Ροστάν της Θεσσαλονίκης με 24αρα συνδεση. H πτώση είναι καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.

Οι ταχύτητες στους μεγάλους server (apple, nvidia) έπεσαν από >1 ΜΒ/sec στα 80 ΚΒ/sec και σε 300 ΚΒ/sec με download manager.

Στο ftp της forthnet (http://ftp.forthnet.gr/pub) οι ταχύτητες έπεσαν από 1,6ΜΒ/sec σε 100 ΚΒ/sec και σε 600ΚΒ/sec με download manager.

CaBrInHa
03-02-08, 01:45
Aκριβως τα ιδια και εγω με τον microtera. :S Πηρε κανεις μηπως τεχνικη υποστηριξη να δουμε τι εχουν να πουν? DSLAM Τουμπας.

steli0s
03-02-08, 03:50
Ουτε στις 3 το βραδυ δε μπορω να πιασω γραμμη στην ΤΥ...
Ελεος!

punpun
03-02-08, 04:59
Στις 3 νομίζω είναι κλειστά.. 7:30 με 10 - Δευτέρα με Σάββατο ή κάτι αντίστοιχο

@CaBrInHa είχα πάρει χ8ες όπως είπα παραπάνω και μου είπαν ότι είχαν κάποια προβλήματα σε κάποια DSLAMs. Δε μου τα κατονόμασε όλα, αλλά όπως φαίνεται από όλους σας, η Τούμπα έχει πρόβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.