PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ : Μήπως τα προβλήματά σας έχουν σχέση με το συναγερμό σας;



ekibolos
31-01-08, 20:37
Χαιρετώ το forum. Είμαι συνδρομητής της HOL.(Hi- box) Μετά από την αναβάθμιση της γραμμής μου το Νοέμβριο του 2007 αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα με τη σύνδεση μου. Ενώ κατόρθωνα να συνδεθώ στο Internet μετά από λίγα λεπτά με πέταγε έξω. Πήρα τα απίστευτα τηλέφωνα, υπέμεινα δεκάδες ωριαίες και βάλε αναμονές, έστειλα αμέτρητα e-mail στην εταιρεία, έκανα διαφόρων ειδών δοκιμές και αλλαγές, η γραμμή ελέγχθηκε από τον ΟΤΕ, ήρθε τεχνικός της HOL, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι έφταιγε το modem, αλλάξαμε modem, αλλά παρ όλα αυτά το πρόβλημα παρέμενε.
Τελικά, σε κάποια πολλοστή τηλεφωνική επικοινωνία με τη τεχνική υποστήριξη της HOL, κάποιος τεχνικός με ρώτησε αν έχω συναγερμό στο σπίτι και αν έχω βάλει φιλτράκι στη γραμμή του. Φυσικά και θεώρησα ότι με κορόιδευε απλώς και μόνο για να με ξεφορτωθεί –εμένα και τις φωνές μου. Μέσα στην απελπισία μου όμως και επειδή πράγματι έχω συναγερμό, φώναξα ένα τεχνικό να το δεί. Ω του θαύματος!!! Με το που μπήκαν τα φιλτράκια στη γραμμή του συναγερμού, όλα δούλεψαν ρολόι.:worthy:
Υπογραμμίζω ότι στους δυόμιση μήνες περίπου που ταλαιπωρούμαι, και έχοντας μιλήσει με τουλάχιστον 10-15 τεχνικούς, μόλις προχθές, μου έγινε υπόδειξη να ελέγξω τη γραμμή του συναγερμού. (να ναι καλά το παλληκάρι, που μου το πρότεινε)
Μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου, μήπως και βοηθηθούν κάποιοι από εσάς, που ίσως αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα.

Gas
01-02-08, 11:02
Τhanks, πολύ χρήσιμη συμβουλή...

Είμαι στη διαδικασία εγκατάστασης συναγερμού κτλ, οπότε θα το προσέξω:oneup:

theopan
01-02-08, 23:34
Υπογραμμίζω ότι στους δυόμιση μήνες περίπου που ταλαιπωρούμαι, και έχοντας μιλήσει με τουλάχιστον 10-15 τεχνικούς, μόλις προχθές, μου έγινε υπόδειξη να ελέγξω τη γραμμή του συναγερμού. (να ναι καλά το παλληκάρι, που μου το πρότεινε)
Μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου, μήπως και βοηθηθούν κάποιοι από εσάς, που ίσως αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα.

Δεν το λένε γιατί το θεωρούν προφανές (κακώς βέβαια). Οτιδήποτε χρησιμοποιεί το voice τμήμα της γραμμής με τον παραδοσιακό τρόπο με modem (fax,συναγερμοί,modem για dialup αν θέλεις) πρέπει οπωσδήποτε να έχει φίλτρο πάνω του.

jaggelo
06-02-08, 10:00
Για δοκιμάστε να αντικαταστήσετε το φίλτρο που έχετε στον συναγερμό με splitter ;)

Στην περίπτωση μου είδα βελτίωση :)
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1782207&postcount=80

αndreas77777
22-02-08, 03:04
Γεια σε όλους. Αποφάσισα να στείλω γιατι αντιμετωπίζω πρόβλημα με το συναγερμό μου, από την μέρα που έβαλα dsl. Είχα pstn γραμμή και αποφάσισα να βάλω conn-x στα 2mbit. Στη γραμμή είχα συνδεδεμένο συναγερμό ο οποιος λειτουργούσε μέχρι τοτε κανονικά. Από τη μέρα που ενεργοποιήθηκε η dsl ο συναγερμός σταμάτησε να στέλνει σήμα προς το κέντρο. Θεωρώντας πως απλά έφταιγε η μη ύπαρξη φίλτρου κάλεσα τον τεχνικό που μου τον εγκατέστησε, ανοίξαμε την μονάδα του συναγερμού και συνδέσαμε σε αυτόν το ένα από τα δύο splitter που μου έδωσαν μαζί με το conn-x. Μετά από τις απαραίτητες δοκιμές ο συναγερμός έδειξε να λειτουργεί κανονικά.
Φευ, την πρώτη φορά που τον ενεργοποίησα και επιστρέφοντας σπίτι τον απενεργοποίησα, το πρόβλημα εμφανίστηκε ξανά. Μιλώντας με τον τεχνικό, με καθοδήγησε να κάνω και κάποιες άλλες δοκιμές (κλήση μέσω του δεύτερου αναμεταδότη της μονάδας (αν κατάλαβα καλά) αλλά και πάλι τίποτα.) Έχει κανείς καμμιά ιδέα??

Να σημειώσω εδώ 2 πράγματα: 1) Ο συναγερμός παίρνει σήμα μεσα από την πρίζα,στην οποία είναι συνδεδεμένο και ένα τηλέφωνο μέσω απλού φίλτρου και 2) υπάρχει μία πιθανότητα ο συναγερμός να μην είναι συνδεδεμένος στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, γιατί ανοίγοντας την πρίζα μπορέσαμε και απομονώσαμε τις 3 πρίζες στους άλλους χώρους, αλλά η πρίζα στο σαλόνι και η συγκεκριμένη (με το συναγερμό) είχαν σήμα κανονικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο post.

maik
22-02-08, 03:10
Συνηθως αυτοι που τοποθετουν συναγερμους τους βαζουν εν σειρα στην γραμμη.
Δηλαδη πρωτα στον συναγερμο και απο εκει μετα σε ολο το υπολοιπο σπιτι. Αυτο με asdl δεν δουλευει. Θελει παραλληλη συνδεση με φιλτρο ή σπλιτερ.

yiapap
22-02-08, 03:12
Με λίγα λόγια... Φέρε αυτόν που έκανε την εγκατάσταση και πες του να τραβήξει ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ γραμμή από εκεί που μπαίνει η γραμμή του ΟΤΕ. Σε αυτή θα βάλεις φίλτρο και όλα ΟΚ.

ΥΓ. Οι "συναγερμάδες" βλακωδώς θεωρούν ότι αυτή η εν σειρά συνδεσμολογία που λέει ο maik είναι πιο ασφαλής.

ariadgr
22-02-08, 03:19
ΥΓ. Οι "συναγερμάδες" βλακωδώς θεωρούν ότι αυτή η εν σειρά συνδεσμολογία που λέει ο maik είναι πιο ασφαλής.

Το έκαναν στην προ-DSL εποχή, ώστε ο συναγερμός να έχει προτεραιότητα στη γραμμή, αφού παρεμβάλεται πριν την πρίζα-αφετηρία, ώστε να μη διακόπτεται η σύνδεση με το κέντρο αν κάποιος πάει να σηκώσει τηλέφωνο για να καλέσει.

Στη DSL εποχή, όσοι "συναγερμάδες" το συνεχίζουν, βάζουν απλά σε μπελάδες τους πελάτες τους.

αndreas77777
22-02-08, 03:31
Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά μάλλον ξέχασα ένα βασικό όπως αποδεικνύεται στοιχείο. Η όλη εγκατάσταση είναι ασύρματη, οπότε οτι μου προτείνατε (by the way ευχαριστώ πολύ) είναι μάλλον δύσκολο(;).

ariadgr
22-02-08, 15:41
Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά μάλλον ξέχασα ένα βασικό όπως αποδεικνύεται στοιχείο. Η όλη εγκατάσταση είναι ασύρματη, οπότε οτι μου προτείνατε (by the way ευχαριστώ πολύ) είναι μάλλον δύσκολο(;).

Η εγκατάσταση του συναγερμού είναι ασύρματη;
Και πάλι με κάποιο τρόπο η κεντρική μονάδα θα συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή, δεν αλλάζει κάτι.

npierr
22-02-08, 20:06
Χαιρετώ το forum. Είμαι συνδρομητής της HOL.(Hi- box) Μετά από την αναβάθμιση της γραμμής μου το Νοέμβριο του 2007 αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα με τη σύνδεση μου. Ενώ κατόρθωνα να συνδεθώ στο Internet μετά από λίγα λεπτά με πέταγε έξω. Πήρα τα απίστευτα τηλέφωνα, υπέμεινα δεκάδες ωριαίες και βάλε αναμονές, έστειλα αμέτρητα e-mail στην εταιρεία, έκανα διαφόρων ειδών δοκιμές και αλλαγές, η γραμμή ελέγχθηκε από τον ΟΤΕ, ήρθε τεχνικός της HOL, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι έφταιγε το modem, αλλάξαμε modem, αλλά παρ όλα αυτά το πρόβλημα παρέμενε.
Τελικά, σε κάποια πολλοστή τηλεφωνική επικοινωνία με τη τεχνική υποστήριξη της HOL, κάποιος τεχνικός με ρώτησε αν έχω συναγερμό στο σπίτι και αν έχω βάλει φιλτράκι στη γραμμή του. Φυσικά και θεώρησα ότι με κορόιδευε απλώς και μόνο για να με ξεφορτωθεί –εμένα και τις φωνές μου. Μέσα στην απελπισία μου όμως και επειδή πράγματι έχω συναγερμό, φώναξα ένα τεχνικό να το δεί. Ω του θαύματος!!! Με το που μπήκαν τα φιλτράκια στη γραμμή του συναγερμού, όλα δούλεψαν ρολόι.:worthy:
Υπογραμμίζω ότι στους δυόμιση μήνες περίπου που ταλαιπωρούμαι, και έχοντας μιλήσει με τουλάχιστον 10-15 τεχνικούς, μόλις προχθές, μου έγινε υπόδειξη να ελέγξω τη γραμμή του συναγερμού. (να ναι καλά το παλληκάρι, που μου το πρότεινε)
Μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου, μήπως και βοηθηθούν κάποιοι από εσάς, που ίσως αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα.

Δες αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176136

Εχω πρόβλημα με τον συναγερμό ώς Report Fail εδω και τουλαχιστον 4 μήνες
Είμαι με 2play και εχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ και οταν σας λέω τα πάντα το εννοώ
Με φλίτρο, χωρίς φίλτρο, σε σειρά, παράλληλα,χρονοκαθυστερίσεις στην κλήση, αλλαγή στον fritz στο κανάλι ως fax
Αυτό το τελευταίο κάτι έκανε αλλά ...... ξανα άρχισε
Μετά απο 6 ολόκληρες ώρες δοκιμών με την security (είδαμε στο report του router πως κόβει νούμερα την ώρα της κλησης) αντι 210.... 20..... κλπ, καταλήξαμε στα εξής:
1. Πρέπει να είναι πρόβλημα ευρους συχνοτήτων και μάλλον πρέπει αλλάξει κάτι απο την hol
2. Μάλλον υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει dial tone ποια αλλά συνεχόμενο τόνο (γι'αυτό και δεν μπορώ να μπώ απομακρισμένα στον συναγερμό διότι δεν συγχρονίζει το modem
3. Μίλησα με HOl και μου στέλνουν νέο router o οποίος προγραμματίζετε να εχει dial tone

Μόλις πάρω το νεο router θα το βάλω και θα σας πώ νέα


:rofl:

euri
22-02-08, 20:17
Τελικά, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να καλεί ο συναγερμός μέσω GSM;

npierr
22-02-08, 20:23
Τελικά, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να καλεί ο συναγερμός μέσω GSM;

Εγώ το έχω παραγγείλει να το δοκιμάσω αλλά έχω την δυνατότητα να το επιστρέψω διότι είναι κάπως ακριβό.
Μπαίνει κυρίως σε τράπεζες για την ασφάλεια της διακοπής του τηλεφώνου.

Πάντως περιμένω και μια άλλη συσκευή που υποτίθεται θα τερματίζει όλα αυτά τα προβλήματα με όλους τους παροχούς.

Δεν ξέρω εάν με τον νέο router θα αλλάξει τίποτα αλλά γενικά πρέπει να τα είχαν προσέξει αυτά και να μην ταλαιπωρούμαστε εμείς.

npierr
04-03-08, 21:43
Τελικά, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να καλεί ο συναγερμός μέσω GSM;

Μόλις κατάφερα και εκανα να δουλέψει ο συναγερμός. Μιλώντας με τεχνικό της HOL τον έπεισα πως το κύριο πρόβλημα είναι το dial tone που δεν υπάρχει στην HOL. Αυτός μου έστειλε τον NetFaster ο οποίος μπορεί να βγάλει dial tone.
Τελικά μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά
Το μόνο αρνητικό είναι πώς εχω πολύ "φύσιμα" στην γραμμή, πρ΄όλο που εχω φίλτρα παντού.
Ξέρει κανείς γιατί ?
Βλέποντας και κάνοντας....... :oneup:

emeliss
05-03-08, 00:53
Ο συναγερμός πρέπει ακόμα και σήμερα να είναι σε σειρά και με προτεραιότητα ως προς τα τηλέφωνα. Παράλληλα θα δώσεις μόνο στην πρίζα που θα μπει το router με την βοήθεια ενός pstn splitter.

Ένα απλό FCT έχει κοντά στα 100 ευρώ. Δεν είναι ακριβό. Βέβαια δεν σου δίνει τις δυνατότητες ενός εξειδικευμένου υλικού για συναγερμό (λειτουργία μόνο όταν δεν δουλεύει το σταθερό, ειδοποίηση με sms...) αλλά κάνει την δουλειά του.

Τα προβλήματα που σχετίζονται με συναγερμό και οι λύσεις τους έχουν αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το forum.

maik
05-03-08, 01:04
Ο συναγερμός πρέπει ακόμα και σήμερα να είναι σε σειρά και με προτεραιότητα ως προς τα τηλέφωνα. Παράλληλα θα δώσεις μόνο στην πρίζα που θα μπει το router με την βοήθεια ενός pstn splitter.


Λαθος μεγαλο.

Η λογικη που ηθελε τον συναγερμο σε σειρα με προτεραιοτητα ως προς τα τηλεφωνα ειναι ξεπερασμενη. Πριν πολλα χρονια οταν τα κεντρα ηταν αναλογικα τοτε ναι ισχυε. Ειχε την λογικη οτι ο κλεφτης θα προλαβαινε να σηκωσει την πρωτη συσκευη που θα εβρισκε μπροστα του με αποτελεσμα να μπλοκαρει ουσιαστικα την κληση προς τον προκαθορισμενο αριθμο για βοηθεια. Ο παλμικος τροπος επιλογης ηταν αργος και ετσι ειχε αρκετο χρονο. Τωρα με τον τονικο τροπο επιλογης ο χρονος ειναι παρα πολυ μικρος για να γινει η κληση. Δεν προλαβαινει κανεις να κανει ουτε ενα βημα μεσα στον χωρο.

emeliss
05-03-08, 01:11
maik, έκαστος στο είδος του. Δεν είναι αυτός ο λόγος για να μπαίνει ο συναγερμός σε σειρά. Θα μου επιτρέψεις όμως να μην το αναλύσω.

aa144
05-03-08, 01:13
Πείτε το παιδιά, δεν είμαστε κλέφτες εδώ, και ότι μάθει ο άνθρωπος καλό είναι.

emeliss
05-03-08, 01:50
Πείτε το παιδιά, δεν είμαστε κλέφτες εδώ, και ότι μάθει ο άνθρωπος καλό είναι.

Θες να σου μάθω πως να ξεκλειδώνεις πόρτες και να απενεργοποιείς συναγερμούς;

aa144
05-03-08, 01:53
Όχι, δεν ενδιαφέρομαι για αυτό, αλλά θέλω να μάθω τη λογική της σύνδεσης "σε σειρά" ή όπως αλλιώς της τηλεφωνικής γραμμής.

npierr
05-03-08, 09:54
maik, έκαστος στο είδος του. Δεν είναι αυτός ο λόγος για να μπαίνει ο συναγερμός σε σειρά. Θα μου επιτρέψεις όμως να μην το αναλύσω.


Μπορώ να σου πω πώς δεν έχει σχέση ποια η σειρά ή παράλληλη τοποθέτηση άρα θα συμφωνήσω με το άλλο παιδί και λόγο επαγγέλματος μπορώ να το δικαιολογήσω αλλά δεν είναι η ώρα και ο τόπος..
Πάντως σε εμένα το σπίτι είναι χωρισμένο στα 2 με το FON1 στο ένα κομμάτι και το FON2 στο άλλο κομμάτι που βρίσκεται και μόνος του ο συναγερμός άρα χρησιμοποίει ένα κανάλι μόνος του. Μετά από ρυθμίσεις του router (απομονώσεις καναλιών κλπ) βρέθηκε πως φταίει το dial tone της HOL που με το FRITZ δεν υπάρχει αλλά με το που άλλαξα και έβαλα το NetFaster που έχει την δυνατότητα dial tone μέχρι στιγμής (από εχτές) που το ρύθμισα έχω report κανονικά

Μετά από 3 μήνες προβλημάτων νομίζω πώς τελείωσα (υπάρχει post με αναλυτικά της κινήσεις τις λύσεις και τα προβλήματα που βρήκα)

aa144
05-03-08, 12:23
Μα καλά, τόσο μεγάλο μυστικό είναι το γιατί μπαίνει (ή δεν μπαίνει) σε σειρά ο συναγερμός; Γιατί δεν το λέτε;

npierr
06-03-08, 10:03
Μα καλά, τόσο μεγάλο μυστικό είναι το γιατί μπαίνει (ή δεν μπαίνει) σε σειρά ο συναγερμός; Γιατί δεν το λέτε;

Δεν υπάρχει κάποιο μέγα μυστικό. Απλά δεν υπάρχει ακριβής απάντηση διότι παίζει ρόλο πάντα τι συνδεσμολογία υπάρχει στο σπίτι από κατασκευής. Ισχύει αυτό που ειπώθηκε για τις εγκαταστάσεις όταν υπήρχε παλμικό σύστημα στον ΟΤΕ για την σειρά προτεραιότητας των συσκευών. Αλλά στα ψηφιακά και πάντα μιλάω χωρίς εναλλακτικό φορέα, δεν υπάρχει ακριβής απάντηση διότι παίζει ρόλο η συνδεσμολογία της κεντρικής εγκατάστασης, εάν είναι ISDN ή απλό ψηφιακό και εάν σου επιτρέπει παράλληλη κλήση.
Αυτά και εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
Εγώ πάντως σας λέω πώς τα προβλήματα συγχρονισμού με κέντρα παρακολούθησης οφείλετε στην μη ύπαρξη τονικού συστήματος στο δίκτυο της HOL με το FRITZ.
:oneup:

HarryV
06-03-08, 10:03
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά όλοι εσείς που έχετε το συναγερμό πάνω στο τηλέφωνο, έχετε και τηλεφωνική παρακολούθηση ? Τα σκάτε κάθε μήνα στους συναγερμάδες ? Σας περισσεύουν τόσα ? Τι στο καλό, σεντούκια με λίρες έχετε εκεί μέσα ?

Με τόσα λεφτά που δίνετε στους συναγερμάδες βάζατε μια webcam στο σπίτι σας ή ανιχνευτές που να δίνουν σήμα στη σειριακή / παράλληλη και παίρνετε το σήμα πάνω από DSL στο PC / PDA σας. Ασε μη πω ότι με τόσα ασφαλίζετε το σπίτι όχι μόνο για κλοπή, αλλά και φωτιά, σεισμό, πλημμύρα, ...

Επειδή ο δικός μου συναγερμός, μου έσπαγε τα νεύρα με τη κατάληψη που έκανε στη τηλεφωνική γραμμή κάθε φορά που προσπαθούσα να μπώ ή να βγώ από το σπίτι ακόμα κι αν δεν είχα τηλεφωνική παρακολούθηση, έβγαλα όλο το τηλεφωνικό πακέτο από το προγραμματισμό του. Θα μπορούσα απλά να βγάλω το δίκλωνο, αν δεν ήταν σε σειρά.

Φαντάζομαι το σε σειρά δίνει αποκλειστική χρήση, κάτι απαραίτητο για εντολοδότηση πάνω από τη τηλεφωνική γραμμή.

npierr
06-03-08, 10:24
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά όλοι εσείς που έχετε το συναγερμό πάνω στο τηλέφωνο, έχετε και τηλεφωνική παρακολούθηση ? Τα σκάτε κάθε μήνα στους συναγερμάδες ? Σας περισσεύουν τόσα ? Τι στο καλό, σεντούκια με λίρες έχετε εκεί μέσα ?

Με τόσα λεφτά που δίνετε στους συναγερμάδες βάζατε μια webcam στο σπίτι σας ή ανιχνευτές που να δίνουν σήμα στη σειριακή / παράλληλη και παίρνετε το σήμα πάνω από DSL στο PC / PDA σας. Ασε μη πω ότι με τόσα ασφαλίζετε το σπίτι όχι μόνο για κλοπή, αλλά και φωτιά, σεισμό, πλημμύρα, ...

Επειδή ο δικός μου συναγερμός, μου έσπαγε τα νεύρα με τη κατάληψη που έκανε στη τηλεφωνική γραμμή κάθε φορά που προσπαθούσα να μπώ ή να βγώ από το σπίτι ακόμα κι αν δεν είχα τηλεφωνική παρακολούθηση, έβγαλα όλο το τηλεφωνικό πακέτο από το προγραμματισμό του. Θα μπορούσα απλά να βγάλω το δίκλωνο, αν δεν ήταν σε σειρά.

Φαντάζομαι το σε σειρά δίνει αποκλειστική χρήση, κάτι απαραίτητο για εντολοδότηση πάνω από τη τηλεφωνική γραμμή.

1. To ετήσιο κόστος είναι πολύ μικρό (για μένα πάντα) κοντά στα 150€
2. Το να δώ από κάμερα πώς κάποιος έχει μπει στο σπίτι και εγώ να είμαι στο χωριό μου δεν μου
λέει, εμένα προσωπικά, τίποτα, ενώ έρχεται η αστυνομία (και το έχω διαπιστώσει) ή όποιος
άλλος έχω εγώ συνδέσει με το κέντρο. Άσε την ασφάλεια που έχω όταν κοιμάμαι μέσα και
είναι ενεργοποιημένος. Τουλάχιστον θα ειδοποιηθεί και κάποιος άλλος.
3. Ασφάλιση κλοπής μόνο για το περιεχόμενο του σπιτιού, μπορείς να κάνεις εάν δεν είναι δικό
σου (ενοίκιο), μόνο για τα αντικείμενα που ΔΕΝ είναι μόνιμα τοποθετημένα στους τοίχους
δηλ. πίνακες, κλιματισμός, θερμοσίφωνο δεν ασφαλίζονται, όπως δεν ασφαλίζονται χρήματα,
κοσμήματα, συλλεκτικά αντικείμενα. Αυτά μόνο εάν έρθει εκτιμητής από την ασφαλιστική και
τα εκτιμήσει που όπως καταλαβαίνεις δεν θα είναι το συμβόλαιο μετά οικονομικό. Τα μετρητά
που θα έχεις μέσα απλά τα χάνεις συν όλες τις άλλες φθορές. Να ξέρεις πώς και ασφάλιση
τέτοια να έχεις όταν γίνει το κακό η εταιρεία θα σε αποζημιώσει από ένα ποσό και πάνω και
όχι για όλη την αξία, η λεγόμενη απαλλαγή, που σημαίνει πως είσαι ήδη χαμένος κάποια
εκατοντάδες ευρώ.
Αυτά
:oneup:

aa144
06-03-08, 11:28
Όταν αναφέρετε σύνδεση σε σειρά, προφανώς εννοείτε pass-through υποθέτω, αλλιώς δεν έχει νόημα σε τηλεφωνική γραμμή η σύνδεση σε σειρά με την ακριβολογική έννοια.

Πράγματι, σύνδεση pass-through θα είχε πρόβλημα στο 2play και στο DSL γενικότερα αν το κύκλωμα του συναγερμού δεν είχε ενσωματωμένα τα σχετικά φίλτρα, ενώ στο 2play θα χρειαζόταν διαφορετική συνδεσμολογία εκτός αν ο πάροχος έδινε τηλεφωνία POTS, οπότε και πάλι θα χρειαζόταν φίλτρο.

yianemma
28-05-08, 21:35
Θα ήθελα να αναφέρω κάτι περίεργο που συμβαίνει με το συναγερμό μου.

Τελικά δουλεύει μετά από πολύ ταλαιπωρία λόγω της άγνοιας των τεχνικών της εταιρείας με την εξής συνδεσμολογία:

Το fon1 συνδεδεμένο στο phone του splitter.
Το adsl συνδεδεμένο στο adsl του splitter
To fon2 επιστρέφει ΜΕΣΑ στην πρίζα ώστε να πάει παράλληλα στον συναγερμό ο οποίος καλεί από το 213 το κέντρο τους και ΔΕΝ έχει φίλτρο adsl επάνω του (το αφαιρέσανε αυτοί)
Μέσα από την πρίζα βγαίνει άλλο καλώδιο στο οποίο συνδέεται το ασύρματο τηλέφωνό μου.

Με τον τρόπο αυτό:

Δουλεύει ο συναγερμός.
Έχω τηλέφωνα σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.
Μπορώ από το 213 να καλέσω το 210 και αντίστροφα.
Μπορώ να μιλάω ταυτόχρονα και στις δύο γραμμές.

Τα προβλήματα μου είναι 2:

Δεν μπορώ να μετακινήσω το netfaster σε άλλη πρίζα.
Όταν οπλίζει ο συναγερμός ή όταν αφοπλίζει χτυπάει η άλλη ασύρματη συσκευή που βρίσκεται στο ισόγειο.!!!!:evil:

Δηλαδή όταν φεύγω από το σπίτι και τον οπλίσω αρχίζει να χτυπά το τηλέφωνο. Δεν υπάρχει αναγνώριση ούτε τίποτε στην οθόνη.

Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει να χτυπάει είναι να απαντήσω στην κλήση και μετά να το κλείσω.

Μόλις βρω το καλωδιο της φωτ. μηχανής θα ανεβάσω φωτογραφία.

Έχουν έρθει ήδη δύο φορές αλλά είναι άσχετοι.

Δεν με πειράζει να μην μπορώ να μετακινήσω το ρουτερ αλλά το κουδούνισμα στις 1 τη νύχτα ειναι ενοχλητικό.

wesker
29-05-08, 11:54
Τελικά, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να καλεί ο συναγερμός μέσω GSM;

Δηλαδή; Να συνδεθεί με το κινητό μας τηλέφωνο;

jaggelo
29-05-08, 12:05
Θα ήθελα να αναφέρω κάτι περίεργο που συμβαίνει με το συναγερμό μου.

Τελικά δουλεύει μετά από πολύ ταλαιπωρία λόγω της άγνοιας των τεχνικών της εταιρείας με την εξής συνδεσμολογία:

Το fon1 συνδεδεμένο στο phone του splitter.
Το adsl συνδεδεμένο στο adsl του splitter
To fon2 επιστρέφει ΜΕΣΑ στην πρίζα ώστε να πάει παράλληλα στον συναγερμό ο οποίος καλεί από το 213 το κέντρο τους και ΔΕΝ έχει φίλτρο adsl επάνω του (το αφαιρέσανε αυτοί)
Μέσα από την πρίζα βγαίνει άλλο καλώδιο στο οποίο συνδέεται το ασύρματο τηλέφωνό μου.


Η συνδεσμολογία σου μου φαίνεται παράξενη,
ειδικά στο σημείο "Το fon1 συνδεδεμένο στο phone του splitter" :hmm:

Θεωρώ ότι έχεις double play μέσω voip με 2 γραμμές. Σωστά?

Οπωσδήποτε δες αυτό το post:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1975795&postcount=15

Έχω παρόμοιο θέμα με τον συναγερμό αλλά με single play και άλλη συνδεσμολογία.
Όποιο τηλέφωνο βάλω πάνω στο router (αναγκαίο γιατί χρησιμοποιώ και το evoice της hol),
χτυπάει με τις κλήσεις που κάνει ο συναγερμός ο οποίος συνδέεται με splitter (πολύ καλύτερο
από φίλτρο) απευθείας πάνω στην τηλ.γραμμή.
Γι'αυτό έχω ένα τηλέφωνο πάνω στο router για το evoice με ρύθμιση να μην χτυπάει,
και τα υπόλοιπα τηλέφωνα με φίλτρα σε άλλες μπρίζες χωρίς παρόμοιο πρόβλημα :)

euri
29-05-08, 12:23
Δηλαδή; Να συνδεθεί με το κινητό μας τηλέφωνο;

Ναι, υπάρχουν συσκευές για να καλεί ο συναγερμός μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας (δέχονται δική τους SIM card).

wesker
29-05-08, 12:44
Ναι, υπάρχουν συσκευές για να καλεί ο συναγερμός μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας (δέχονται δική τους SIM card).

Άρα έτσι αποδεσμεύεται το τηλεφωνικό δικτυο του σπιτιου, σωστά;

emeliss
29-05-08, 12:54
Σωστά αλλά μετά καλό θα ήταν να αλλάξει ο προγραμματισμός του συναγερμού και να στέλνει μόνο τα απολύτως απαραίτητα σήματα.

kakavia
18-06-08, 11:59
Θα ήθελα να αναφέρω κάτι περίεργο που συμβαίνει με το συναγερμό μου.

Τελικά δουλεύει μετά από πολύ ταλαιπωρία λόγω της άγνοιας των τεχνικών της εταιρείας με την εξής συνδεσμολογία:

Το fon1 συνδεδεμένο στο phone του splitter.
Το adsl συνδεδεμένο στο adsl του splitter
To fon2 επιστρέφει ΜΕΣΑ στην πρίζα ώστε να πάει παράλληλα στον συναγερμό ο οποίος καλεί από το 213 το κέντρο τους και ΔΕΝ έχει φίλτρο adsl επάνω του (το αφαιρέσανε αυτοί)
Μέσα από την πρίζα βγαίνει άλλο καλώδιο στο οποίο συνδέεται το ασύρματο τηλέφωνό μου.

Με τον τρόπο αυτό:

Δουλεύει ο συναγερμός.
Έχω τηλέφωνα σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.
Μπορώ από το 213 να καλέσω το 210 και αντίστροφα.
Μπορώ να μιλάω ταυτόχρονα και στις δύο γραμμές.

Τα προβλήματα μου είναι 2:

Δεν μπορώ να μετακινήσω το netfaster σε άλλη πρίζα.
Όταν οπλίζει ο συναγερμός ή όταν αφοπλίζει χτυπάει η άλλη ασύρματη συσκευή που βρίσκεται στο ισόγειο.!!!!:evil:

Δηλαδή όταν φεύγω από το σπίτι και τον οπλίσω αρχίζει να χτυπά το τηλέφωνο. Δεν υπάρχει αναγνώριση ούτε τίποτε στην οθόνη.

Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει να χτυπάει είναι να απαντήσω στην κλήση και μετά να το κλείσω.

Μόλις βρω το καλωδιο της φωτ. μηχανής θα ανεβάσω φωτογραφία.

Έχουν έρθει ήδη δύο φορές αλλά είναι άσχετοι.

Δεν με πειράζει να μην μπορώ να μετακινήσω το ρουτερ αλλά το κουδούνισμα στις 1 τη νύχτα ειναι ενοχλητικό.

Βρέθηκε λύση στο πρόβλημα?
Άλλαξα από fritz σε netfaster και μου παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα.
Έβαλα το φίλτρο που είχε μέσα στο πακέτο αλλά κάνει το ίδιο. Έβαλα και το σπλίτερ αλλά πάλι ξυπνάω το βράδυ.
Τι κάνω???

radiodj105
18-06-08, 12:20
Μήπως να "ξεχωρίσεις" στα fon1 και fon2 τι θα συμβαίνει;

Σαν default, όταν μιλάς από το fon1 και σε καλέσει κάποιος στο κεφαλικό νούμερο, το ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ ρίχνει τη γραμμή στη fon2.

Αν απομονώσεις εντελώς το fon1 από το fon2 (έτσι έχω κάνει) πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Θέλεις να σου πω ακριβώς πως θα το κάνεις (δηλαδή να τα ξεχωρίσεις);

kakavia
18-06-08, 13:49
Μήπως να "ξεχωρίσεις" στα fon1 και fon2 τι θα συμβαίνει;

Σαν default, όταν μιλάς από το fon1 και σε καλέσει κάποιος στο κεφαλικό νούμερο, το ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ ρίχνει τη γραμμή στη fon2.

Αν απομονώσεις εντελώς το fon1 από το fon2 (έτσι έχω κάνει) πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Θέλεις να σου πω ακριβώς πως θα το κάνεις (δηλαδή να τα ξεχωρίσεις);

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς να έχω στο φον1 το 210 και στο φον2 το 213?
Δεν τα έχω έτσι αλλά θα το δοκιμάσω και αυτό.
Το κακό είναι ότι όλοι ξέρουν το 210 και με παίρνουν και θέλω να χτυπάνε και οι 2 γραμμές.
Το φριτζ δεν είχε τέτοια προβλήματα.

Αούω κι άλλες προτάσεις για δοκιμές.

radiodj105
18-06-08, 14:36
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς να έχω στο φον1 το 210 και στο φον2 το 213?
Ακριβώς έτσι όπως το λες!


Το φριτζ δεν είχε τέτοια προβλήματα.
Ναι, αλλά το φριτζ δεν έκανε και άλλα κόλπα, τα οποία σου κάνει το NETSFASTER.
Αυτή τη στιγμή και τα 2 τηλέφωνά σου, λειτουργούν ΜΟΝΟ αφού τα έχεις συνδέσει επάνω στο ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ. Σωστά; (εννοώ, πως δεν παίρνει κάποιο σήμα, μέσω φίλτρου από την γραμμή του ΟΤΕ).


Αν έχεις NETFASTER, διάβασε το παρακάτω ποστ.
Θα το βρεις ενδιαφέρον σχετικά με το ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ!
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=210930&highlight=netfaster

kakavia
22-06-08, 12:32
Δεν λέω ότι το fritz είναι καλύτερο ή όχι. Απλά το γράφω για να καταλάβετε ότι δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο εκτός από το router.
Έκανα αυτό που μου είπατε να ξεχωρίσω τα 2 φον αλλά πάλι τα ίδια.
Από την HOL μου είπαν να κάνω reset και μετά να βγάλω τον ρουτερ από τον "ΟΤΕ" (από την εξωτερική σύνδεση δηλαδή) για να δουν. Το έκανα και δεν χτύπησε. Από ότι κατάλαβα πρώτα στέλνει σήμα ο συναγερμός στο κέντρο και μετά χτυπάει το τηλέφωνο. Αν δεν στείλει σήμα δεν χτυπάει.
Προσπαθώ να βρω χρόνο να δω τι θα μου πουν και από τον συναγερμό.
Ότι άλλες προτάσεις έχετε μπορείτε να τις προτείνετε.

Υ.Γ. @radiodj : Το έχω διαβάσει το τοπικ που λες αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.