PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΡΙΣΑ Δημιουργία δικτύου για Internet μέσω αποχέτευσης



Σελίδες : [1] 2

foyltaka
31-01-08, 22:22
Τους υπόγειους αγωγούς αποχέτευσης και όμβριων της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης Αποχέτευσης Λάρισας (ΔΕΥΑΛ) αξιοποιεί ο δήμος Λαρισαίων, προκειμένου να ενταχθεί στο Μητροπολιτικό Δίκτυο Οπτικών Ινών της Κοινωνίας της Πληροφορίας.

Ο δήμος Λαρισαίων είναι ο πρώτος πανελλαδικά, που, μέσω της συγκεκριμένης ενέργειας, αξιοποιεί τους υπόγειους αγωγούς της αποχέτευσης για να συνδέσει 92 σημεία δημοτικών και δημοσίων κτιρίων καθώς και σχολεία με το ασύρματο ίντερνετ.
Ήδη ο δήμαρχος Λαρισαίων Κ. Τζανακούλης και οι αρμόδιοι υπηρεσιακοί παράγοντες του δήμου συναντήθηκαν με εκπροσώπους της εταιρείας Ericsson στην Ελλάδα και ενός αυστριακού οίκου, με σκοπό να γίνει μια πρώτη παρουσίαση για το πώς θα στηθεί το δίκτυο των οπτικών ινών στους υπόγειους αγωγούς.
ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ
Η διαδικασία αυτή θα γίνει με τη χρήση ενός μικρού ρομπότ, ενώ η σύμβαση για το έργο έγινε στις 3 Δεκεμβρίου και στις αρχές Φεβρουαρίου αναμένεται να ξεκινήσει η κατασκευή του δικτύου.
Το έργο του δικτύου οπτικών ινών έχει συνολικό προϋπολογισμό 1.880.000 ευρώ, ενώ οι εργασίες, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα εκτέλεσής τους, θα διαρκέσουν περίπου τέσσερις μήνες και αναμένεται να έχουν ολοκληρωθεί στις αρχές του καλοκαιριού. Μετά την υπηρεσιακή δικτύωση, που θα δώσει δυνατότητα σύνδεσης και πρόσβασης στο διαδίκτυο με υψηλότατες ταχύτητες, σκοπός είναι η περαιτέρω εκμετάλλευση από το δήμο Λαρισαίων, στο πλαίσιο της κοινοπραξίας "Ψηφιακός Δήμος ΑΕ". Σημειώνεται ότι οι υπόγειοι αγωγοί της ΔΕΥΑΛ έχουν μήκος περίπου 430 χιλιομέτρων και είναι η πρώτη φορά πανελλαδικά που γίνεται προσπάθεια αξιοποίησης υπάρχοντος δικτύου άλλων χρήσεων.
Το έργο προβλέπει την ανάπτυξη ενός υπόγειου δικτύου οπτικών ινών μήκους 23,5 χιλιομέτρων και ορισμένες ασύρματες συνδέσεις.
"Είμαστε από τους πρωτοπόρους και το πρόγραμμα που πήρε γι' αυτό το σκοπό ο δήμος Λαρισαίων είναι το μεγαλύτερο στη Θεσσαλία και το μεγαλύτερο στην Ελλάδα, δήλωσε στη "Μ" ο δήμαρχος Λαρισαίων Κ. Τζανακούλης, υποστηρίζοντας ότι η ολοκλήρωση του έργου θα ανοίξει επί της ουσίας το δρόμο για εγκατάσταση ασύρματου δικτύου στη Λάρισα για δωρεάν σύνδεση με το διαδίκτυο".


http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=12164
Ι.Χ.ΓΙΑΤΣΙΟΣ

amvrosios
31-01-08, 22:50
Επιτελουσ και μια καλη κινηση!!

........Auto merged post: amvrosios added 1 Minutes and 37 Seconds later........

Αντε να τα βλεπουν κ αλλοι δημοι κ να πραττουν αναλογωσ...

viron
31-01-08, 22:58
H erricson έχει ήδη υπογράψει ανάλογο έργο με την εταιρεία αποχετεύσης στη θεσσαλονίκη και επαναλαμβάνει την ίδια μέθοδο και στην Λάρισα.

Αποφεύγονται τα σκαψίματα και μειώνεται δραστικά ο χρόνος εργασιών εγκατάστασης. Επίσης προστατεύεται το δίκτυο από μελλοντικούς απρόσεκτους εργολάβους που θα κόβουν τις ίνες σκάβοντας για άλλα δίκτυα.

Παρακαλώ ας διορθωθεί ο τίτλος, όπως είναι γραμμένος δίνει την εντύπωση ότι το δίκτυο που θα χρησιμοποιεί τους σωληνες αποχεύτεσης θα είναι ασύρματο, ενώ είναι αποκλειστικά με οπτικές ίνες.
Στο ευρυζωνικό δίκτυο της λάρισας υπάρχει μικρό ασύρματο κομμάτι αλλά αυτό θα είναι βεβαίως με ιστούς και κεραίες.
Ο δήμαρχος δήλωσε ότι στο τέλος οι υποδομές του ευρυζωνικού δικτύου θα δώσουν την δυνατότητα ανάπτυξης ασύρματου δικτύου για παροχή δωρεάν internet στους δημότες, μην μπερδεύομαστε λοιπόν.


Βύρων.

gravis
31-01-08, 23:17
Γινονται τετοια και στην Λαρισα,μπραβο!

miltosk
31-01-08, 23:20
Μπραβο Δημαρχε... :worthy: Αντε τωρα και το τραμ (το ειχες ταξει καποτε...) :p

lexios
31-01-08, 23:21
Είδατε οι επαρχιακές πόλεις; Τρίκαλα, Λάρισσα, Πάρος και άλλα σημεία της χώρας εξελίσσονται ταχύτατα!
Για να τα βλέπουν και οι πρωτεύουσες αυτά...

Andreaslar
31-01-08, 23:37
Forza Larissa, Viva Thessalia!

kyrnikos
31-01-08, 23:44
Δεν ξέρω αν θα είναι αποδοτικό ( μακάρι για να ακολουθήσουν κι άλλοι ) αλλά τουλάχιστον
θα υπάρχει μια καλή αιτιολόγηση αν η σύνδεση και οι ταχύτητες είναι σ****α :p:p:p

tolisp
31-01-08, 23:49
Pfff αυτό δεν είναι τίποτα... το πρώτο ιδιόκτητο δίκτυο-αποχέτευση 2 σε ένα (κυριολεκτικά ΣΚ..A) το έχει στήσει η HOL στην Αθηνα :rofl:

nnn
31-01-08, 23:51
Μιλάμε για κάτι πρωτοποριακό για τα Ελληνικά δεδομένα, ελπίζουμε να έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα.

nikos76
01-02-08, 00:22
Πληροφοριες για την εταιρια που θα το δημιουργησει ??

GTS
01-02-08, 00:47
Πληροφοριες για την εταιρια που θα το δημιουργησει ??

Η "Αχόρταγος ΑΕ"

demollyon
01-02-08, 01:18
Eίδατε στην επαρχία? Και οι "βλάχοι" στην Αθήνα ακόμη περιμένουμε:p

jotz
01-02-08, 01:53
Forza Larissa, Viva Thessalia!
Δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα! (Αν και νομίζω ότι είναι το αντίθετο)
Μπράβο στη Λαρισα που τόλμησε και επέλεξε το δύσκολο δρόμο.
Και όχι τον εύκολο του σκαψίματος όλης της πόλης και της δημιουργίας αφηρημένης τέχνης από ελισσόμενες λωρίδες σκούρης ασφαλτου σε φόντο μερικούς τόνους ανοιχτότερου χρώματος. Η μαγευτική αυτή εικόνα συμπληρώνεται με πλάκες από χυτοσίδηρο τοποθετημένες σκόρπια, δεξιά ή αριστερα αποτελώντας το συνεκτικό κρίκο των λωρίδων που μπορεί να εξέχουν ή να σχηματίζουν αυλάκια, προσφέροντας έτσι μια αίσθηση περιπέτειας στο μουντό περιβάλλον της σύγχρονης πόλης!

(Τώρα αν στραβοπατήσει κανείς, πρόβλημά του)

lariser
01-02-08, 02:16
@jotz: Εσύ παιδί μου πρέπει να είσαι μηχανικός. Αλλιώς δεν εξηγείται που δεν βλέπεις την εικαστική πλευρά του πράγματος... :cool:

famous-walker
01-02-08, 02:42
Να μη μιλήσω για τον δήμαρχο μας, αλλά πολύ ουτοπικό για να είναι και αληθινό σενάριο...

vasiliou
01-02-08, 03:29
Στην Αγγλια εχουν που λένε απο το 2003 η H20 networks να το κάνει το ίδιο τελικα η Λάρισα πρωτοπορεί... Μπράβο στην Λάρισα λοιπόν για την έξυπνη κινήσει :oneup:

nickaraxnos
01-02-08, 03:39
Περιμένετε να γίνει πρώτα και μετά μιλάμε. Ο τζανά πολλά είπε θα κάνει και να μην πω τι έχει καταφέρει μέχρι τώρα.Να θυμίσω για το λιμάνι, την έφιππη αστυνομία, το τράμ, τη λύση στο κυκλοφοριακό. Επίσης στην τοπική Ελευθερία 9εφημερίδα) πριν απο μερικές μέρες που έγινε η συνάντηση με τους ανθρώπους της έρικσον διάβασα σε δηλώσεις οτι θα εξεταστεί η δυνατότητα δημιουργίας δικτύου και όχι οτι είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν

DSLaManiaC
01-02-08, 03:46
Από όποιο μέρος της Ελλάδας κι αν προέρχεται μια τέτοια είδηση είναι πάντοτε ένα χαρούμενο γεγονός.

Μπράβο στη Λάρισα :oneup:

chao
01-02-08, 06:24
ΜΥΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΙΧΟΙ (Γ. Σουρής)


Τίποτε δεν απόμεινε στον κόσμο πια για μένα,
όλα βρωμούν τριγύρω μου και φαίνονται χεσμένα.


Όλα σκατά γενήκανε και ο δικός μου κώλος
σκατά εγίνηκε κι αυτός, σκατά ο κόσμος όλος.


Μόνο σκατά φυτρώνουνε στον τόπο αυτό τον άγονο
κι όλοι χεσμένοι είμαστε, σκατάδες στο τετράγωνο.


Μας έρχεται κάθε σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
μα μόλις φύγει βλέπομε πως αποσκατωθήκαμε.


Σκατά βρωμάει τούτος δω, σκατά βρωμά κι εκείνος,
σκατά βρωμάει το σκατό, σκατά βρωμά κι ο κρίνος.


Σκατά κι εγώ, μες στα σκατά, και με χαρτί χεσμένο
ό,τι κι αν γράψω σαν σκατό προβάλλει σκατωμένο.


Σκατά τα πάντα θεωρώ και χωρίς πια να απορώ,
σκατά μασώ, σκατά ρουφώ, σκατά πάω να χέσω,
απ' τα σκατά θα σηκωθώ και στα σκατά θα πέσω.


Όταν πεθάνω χέστε με, τα κόλλυβά μου φάτε
και πάλι ξαναχέστε με και πάλι ξαναφάτε,
μα απ' τα γέλια τα πολλά κοντεύω ν' αρρωστήσω
και δεν μπορώ να κρατηθώ, μου φεύγουν από πίσω.


Σκατά ο μεν, σκατά ο δε, σκατά ο κόσμος όλος
κι απ' το πολύ το χέσιμο μου πόνεσε ο κώλος!


Γεώργιος. Σουρής

:lol:

stef2
01-02-08, 06:59
Έξυπνο και πάντα επίκαιρο το ποίημα του Σουρή.
Πέρα από πλάκα τώρα η πρωτοβουλία είναι σίγουρα άξια επαίνου.
Εκτός αν οι τοπικοί ταγοί απλά μπήκαν στο ρεύμα και στο νόημα τι θέλει να ακούσει η νεολαία σήμερα ....

ΥΓ Από έργα καλά πάμε. Κανένα επιχειρησιακό σχέδιο ; Καμιά μελέτη βιωσιμότητας ;

makisathanos
01-02-08, 07:52
ΘΑ... ΘΑ.... ΘΑ... και ...ααααααααν το κάνουμε φτιάχνουμε και μια ΑΕ να το διαχειριστεί. Α μπορεί να είναι και κοινωνικού περιεχομένου, π.χ. δωρεάν σε όσους έχουν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα κάτω από 500 ευρώ.

michalispap
01-02-08, 08:59
Επίσης προστατεύεται το δίκτυο από μελλοντικούς απρόσεκτους εργολάβους που θα κόβουν τις ίνες σκάβοντας για άλλα δίκτυα.



.........εκτός από την εταιρία ύδρευσης Λάρισας (ΔΕΥΑΛ?)

....οι ιάπωνες φτιάξανε κοσμήματα και τουβλάκια από σκατό. Λέτε οι έλληνες να κάνουν ιντερνετ???? :lol:

Sebu
01-02-08, 09:29
Να ρωτησω κατι πρακτικο

Με τα τρωκτικα τι γινεται???

Και δεν εννοω τα "τρωκτικα" που θα φανε τις μιζες αλλα τα τρωκτικα στους αγωγους αποχευτεσης.

Αν δεν κανω λαθος τα ποντικια και τα αρουρια εχουν μια ταση να μασανε οτι πεσει στα δοντια τους.Δεν αποτελει αυτο κινδυνο για το καλωδιο των οπτικων ινων???

lariser
01-02-08, 11:22
Μην πιστεύετε τα δελτία τύπου, είναι του Σατανά (και σίγουρα δεν λένε την αλήθεια). Το έργο αφορά διασύνδεση δημοτικών επιχειρήσεων/δημόσιων κτιρίων. Οι λαρισαίοι δεν θα απολαύσουν ταχύτητες 100/100Mbps, ούτε και φέτος. Κλαψ... :cry:

Όσο για τον Τζανακ, τί να πει κανείς... Οι λαρισαίοι ξέρουν (μερικοί τα είπαν παραπάνω)...

pk33
01-02-08, 12:42
"όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι"

σίγουρα πολλά υποσχόμενη η ανακοίνωση, αλλά να θυμίσω ότι σε μία ημερίδα για την ευρυζωνικότητα, ο αντιδήμαρχος νομίζω για τα τεχνικά έργα είχε δηλώσει ότι είναι αναλφάβητος σε ότι αφορά την τεχνολογία και ότι δεν είχε καταλάβει τίποτα από την ημερίδα....

Εγώ θα περίμενα να δω να προχωράει πιο γρήγορα η προέκταση της Ηρώων πολυτεχνείου που θα βγαίνει στο carrefour, καθώς και η προέκτασή της από την άλλη μεριά για να κλείσει ο δακτύλιος, και θα μπορούσα να ζήσω για λίγο καιρό και χωρίς σκατομένες οπτικές ίνες....

Μου αρέσει που οι Δήμαρχοι της επαρχίας αγκαλιάζουν ξαφνικά την σύγχρονη τεχνολογία (πράγμα καθόλου κακό), αλλά ταυτόχρονα ξεχνουν θέματα όπως Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, κυκλοφοριακό, παρκάρισμα κτλ...
Έτσι έχουμε φτάσει στο σημείο πόλεις όπως το Ηράκλειο, η Πάτρα, η Λάρισα, σε λίγο καιρό να έχουν MAN αλλά ουσιαστικά να μήν έχουν Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

susbky
01-02-08, 13:21
Μπράβο ρε Δήμαρχε! άντε επιτέλους να αναπτυχθούμε τεχνολογικά σαν πόλη!!:oneup::respekt:

costas_mw
01-02-08, 13:53
Μπράβο στο Δήμαρχο Λάρισας για την άμεση έναρξη των εργασιών. Κάτι ανάλογο είναι στα σκαριά και για την πόλη του Βόλου απ'ότι ξέρω. Πάντως γέλασα με την παρομοίαση συμφορουμίτη και θα σημπληρώσω. Στα πρώτα στρώματα του OSI Layer όλων των δικτύων στην Ελλάδα είναι το πρωτόκκολο των κοπράνων :rofl: :rofl: :rofl:

di_tlg
01-02-08, 13:58
ΜΥΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΙΧΟΙ (Γ. Σουρής)


Τίποτε δεν απόμεινε στον κόσμο πια για μένα,
όλα βρωμούν τριγύρω μου και φαίνονται χεσμένα.


Όλα σκατά γενήκανε και ο δικός μου κώλος
σκατά εγίνηκε κι αυτός, σκατά ο κόσμος όλος.


Μόνο σκατά φυτρώνουνε στον τόπο αυτό τον άγονο
κι όλοι χεσμένοι είμαστε, σκατάδες στο τετράγωνο.


Μας έρχεται κάθε σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
μα μόλις φύγει βλέπομε πως αποσκατωθήκαμε.


Σκατά βρωμάει τούτος δω, σκατά βρωμά κι εκείνος,
σκατά βρωμάει το σκατό, σκατά βρωμά κι ο κρίνος.


Σκατά κι εγώ, μες στα σκατά, και με χαρτί χεσμένο
ό,τι κι αν γράψω σαν σκατό προβάλλει σκατωμένο.


Σκατά τα πάντα θεωρώ και χωρίς πια να απορώ,
σκατά μασώ, σκατά ρουφώ, σκατά πάω να χέσω,
απ' τα σκατά θα σηκωθώ και στα σκατά θα πέσω.


Όταν πεθάνω χέστε με, τα κόλλυβά μου φάτε
και πάλι ξαναχέστε με και πάλι ξαναφάτε,
μα απ' τα γέλια τα πολλά κοντεύω ν' αρρωστήσω
και δεν μπορώ να κρατηθώ, μου φεύγουν από πίσω.


Σκατά ο μεν, σκατά ο δε, σκατά ο κόσμος όλος
κι απ' το πολύ το χέσιμο μου πόνεσε ο κώλος!


Γεώργιος. Σουρής

:lol:

:up::rofl::rofl::worthy: Πολύ καλό... Αλήθεια υπάρχει τέτοιος ποιητήτς??? Μήπως είναι "διασκεβή"???

stef2
01-02-08, 14:22
:up::rofl::rofl::worthy: Πολύ καλό... Αλήθεια υπάρχει τέτοιος ποιητήτς??? Μήπως είναι "διασκεβή"???

δεν γνωρίζεις τον Σουρή ; :hmm:
τρέξε αμέσως σε βιβλιοπωλείο :)

θα τον απολαύσεις :oneup:

viron
01-02-08, 14:44
Μην πιστεύετε τα δελτία τύπου, είναι του Σατανά (και σίγουρα δεν λένε την αλήθεια). Το έργο αφορά διασύνδεση δημοτικών επιχειρήσεων/δημόσιων κτιρίων. Οι λαρισαίοι δεν θα απολαύσουν ταχύτητες 100/100Mbps, ούτε και φέτος. Κλαψ... :cry:

Όσο για τον Τζανακ, τί να πει κανείς... Οι λαρισαίοι ξέρουν (μερικοί τα είπαν παραπάνω)...

Φίλε Λαρισινέ,

Αληθινά τα ευρυζωνικά δίκτυα των δήμων διασυνδέουν κτίρια δημόσιων υπηρεσιών και δεν θα δώθούν συνδέσεις σε πολίτες.

Αλλά πάνω στην δικτυακή υποδομή και στα τερματικά σημεία θα δοθεί η δυνατότητα εγκατάστασης ασύρματων κόμβων που θα δίνουν ασύρματες υπηρεσίες ( και ιντερνετ) σε όλους τους πολίτες. (πρότυπο είναι τα Τρικαλα).

Οι ανακοινώσεις δεν αφορούν σχέδια και προθέσεις, το έργο έχει κατακυρωθεί στην Erricson, και έχει αρχίσει η φάση υλοποίησης. Υπάρχει χρονοδιάγραμμα εκτέλεσης και μεχρι το καλοκάιρι θα έχει παραδοθεί.

Βύρων.

athsak
01-02-08, 15:17
ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ:ΣΥΝΔΕΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ''ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ'' ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΩΣ 100Mbit.ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΔΩΡΟ Ο ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΒΟΘΡΟΥ ΣΑΣ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 10 ΠΑΚΕΤΑΚΙΑ HARPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΣΑΣ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ADSL FILTER ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΔΥΣΑΡΕΣΤΩΝ ΟΣΜΩΝ).(ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 29-02-08).

digit
01-02-08, 15:42
Όσο για τον Τζανακ, τί να πει κανείς... Οι λαρισαίοι ξέρουν (μερικοί τα είπαν παραπάνω)...

Να υπενθυμισω οτι ειναι δημαρχος για τριτη τετραετια [εκτος αν κανω λαθος]. Αραγε ξερουν ?

herbal
01-02-08, 15:52
ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ
Η διαδικασία αυτή θα γίνει με τη χρήση ενός μικρού ρομπότ

Και το όνομα αυτού : κουραδοστρώστης:rofl::rofl::rofl:

nickaraxnos
01-02-08, 16:01
Να υπενθυμισω οτι ειναι δημαρχος για τριτη τετραετια [εκτος αν κανω λαθος]. Αραγε ξερουν ?

Βγαίνει όπως κι ο Κωστάκης. Λόγω έλλειψης δυνατής αντιπολίτευσης.
Υ.Γ. και για κάποιους λόγους που δεν είναι επι του παρόντος

Αυτό πάλι οτι θα είναι έτοιμο μέχρι το καλοκαίρι το βλέπω σαν ένα μεγάλο αστείο. Εδώ ακόμα δεν έχουν παραδώσει την υπόγεια που θα οδηγεί στη Νέα Πολιτεία :whistle:

Chris_Nik
01-02-08, 16:04
Πολυ καλη κινηση....:oneup:

Ενα μεγαλο μπραβο στους τοπικους αρχοντες.....:oneup:

Unreal
02-02-08, 03:53
Καλά για να φανταστώ λίγο πως θα πάει το πράγμα, θα περνάει η οπτική ίνα μέσα από την λεκάνη της τουαλέτας ? %)

Και καλά δηλαδή αυτό το δίκτυο οπτικών ινών θα συνυπάρχει μαζί με ότι και ότι κυκλοφορεί μέσα στους σωλήνες αποχέτευσης? Θα ήθελα να δω το μικρό ρομπότ που θα κάνει την δουλειά, πως θα μπαίνει από την μία άκρη και πως θα βγαίνει από την άλλη...

Πάντως αλλού είναι η ουσία της υπόθεσης, τι να το κάνουμε το δίκτυο οπτικών ινών και να έχει οκαθένας σπίτι του 10gbps, αν η σύνδεση των παρόχων προς τα έξω δεν είναι ούτε 5Gbps. Δε λέω θα ανταλλάσσουν όλοι οι Λαρισαίοι αρχεία μεταξύ τους σε φοβερές ταχύτητες, αλλά είναι γι αυτό το σκοπό?

Δε ξέρω σε τελική ανάλυση η όλη είδηση μου φάνηκε σαν αστείο.

Andreaslar
02-02-08, 04:54
Το δίκτυο θα αφορά αποκλειστικά δημόσιες υπηρεσίες...
Θα χτησιμοποιέι το δίκτυο υπονόμων/αποχετευσης. Κάτι σχόλια για λεκάνες τουαλέτας τα λαμβάνω ως απλά στεία (δεν λέγονται από σοβαρά άτομα)

Επίσης μελοντικά θα υπάρχουν AP που εκμεταλευόμενα το δίκτυο, θα προσφέρουν ασύρματο Internet (και κατ' επέκταση, ένα μεγάλο MAN)

Το αν είναι FREE ή Pay 2 Use το Ιντερνετ/χρήση του ασύρματου δικτύου, θα δείξει... :)

Καλήμέρα σας...

Y.Γ: Viva Larissa, Forza Thessalia είνια αλλά εγω το άλλξα ια ευνόητους λόγους..Και πάλι, καλημέρα σας!

nm96027
02-02-08, 12:01
Δείτε και αυτο το thread:

Επικοινωνία ADSLgr.com με Δημοτική Επιχείρηση Αποχέτευσης Λάρισας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171478)

VASI
02-02-08, 13:13
Μα καλά απορώ για το μπράβο που λέτε για το δίκτυο ADSL που θα κανει για τις δημοσιές υπηρεσίες στη Λάρισα !! Εγω θα προτιμούσα να έκανε ένα δίκτυο οπτικών ινών , για όλους τους καταναλωτές μέσα στην πόλη και να πουλούσε φτηνό ιντερνέτ !!!!

stef2
02-02-08, 13:15
Μα καλά απορώ για το μπράβο που λέτε για το δίκτυο ADSL που θα κανει για τις δημοσιές υπηρεσίες στη Λάρισα !! Εγω θα προτιμούσα να έκανε ένα δίκτυο οπτικών ινών , για όλους τους καταναλωτές μέσα στην πόλη και να πουλούσε φτηνό ιντερνέτ !!!!

Μπερδεύτηκες λιγάκι ;
Για οπτικές λένε.

Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1766115&postcount=1)

inspigr
02-02-08, 21:03
Πάντα το'λεγα ότι είμαστε για τα μπάζα:rofl:
Τελικά τα καταφέραμε!

Ά ρε Λάρισα, πόσο σε αγαπώ!!!

Υ.Γ
Παιδιά ΟΚ!!!! Λαρισαίος είμαι....

Unreal
02-02-08, 21:09
Το δίκτυο θα αφορά αποκλειστικά δημόσιες υπηρεσίες...
Θα χτησιμοποιέι το δίκτυο υπονόμων/αποχετευσης. Κάτι σχόλια για λεκάνες τουαλέτας τα λαμβάνω ως απλά στεία (δεν λέγονται από σοβαρά άτομα)

Επίσης μελοντικά θα υπάρχουν AP που εκμεταλευόμενα το δίκτυο, θα προσφέρουν ασύρματο Internet (και κατ' επέκταση, ένα μεγάλο MAN)

Το αν είναι FREE ή Pay 2 Use το Ιντερνετ/χρήση του ασύρματου δικτύου, θα δείξει... :)

Καλήμέρα σας...

Y.Γ: Viva Larissa, Forza Thessalia είνια αλλά εγω το άλλξα ια ευνόητους λόγους..Και πάλι, καλημέρα σας!

Καλά εντάξει θα είναι μόνο για τις δημόσιες υπηρεσίες. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι πως σου ακούγεται στο αυτί ότι θα έχεις δίκτυο οπτικών ινών μέσα από τους σωλήνες του αποχευτευτικού δικτύου. Ακούγεται η όχι αστείο?

Ασχέτως που η μετάδοση οπτικών σημάτων διαμέσου των οπτικών ινών απειροελάχιστα επηρεάζεται από τις ...κατα τα άλλα δυσμενείς συνθήκες που υπάρχουν μέσα στους σωλήνες του αποχευτευτικού δικτύου.

inspigr
02-02-08, 21:20
Ρε παιδιά, αφού έχουμε τα ακριβότερα δημοτικά τέλη, τα ακριβότερα εισητήρια, τα περισσότερα συντριβάνια (καλά που έφυγε ο ΚΑΦΕΣ αλλιώς όλα θα είχαν μουσική...:p), τι να πω!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ και ΟΧΙ μπράβο τους, αφού εμείς τα πληρώνουμε όλα αυτά!

Υ.Γ
Για πέστε μου σε ποιά άλλη δημαρχεία θα είχαν 5000 ευρώ έξοδα σε ένα μήνα για .... γραβάτες????

stef2
03-02-08, 09:09
Για πέστε μου σε ποιά άλλη δημαρχεία θα είχαν 5000 ευρώ έξοδα σε ένα μήνα για .... γραβάτες????

Τι καλά που περνάμε σ' αυτόν τον τόπο... :p:p

costas_mw
03-02-08, 12:56
Γιατί φίλε @stef2 ? Εγώ βλέπω καλά πράγματα απο την δική σας Τοπική Αυτοδιοίκηση. :whistle:
http://www.argyroupoli.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=1

DSLaManiaC
03-02-08, 12:59
FTTH μέσω τουαλέτας :rofl:

stef2
03-02-08, 14:59
Γιατί φίλε @stef2 ? Εγώ βλέπω καλά πράγματα απο την δική σας Τοπική Αυτοδιοίκηση. :whistle:
http://www.argyroupoli.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=1


Μα δεν έκανα αρνητική κριτική στην πρωτοβουλία.
Δες το ποστ μου αυτό. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1767234&postcount=21)
Η δαπάνη για γραβάτες μου φάνηκε ...πρωτότυπη για Αυτοδιοίκηση. :hmm: (αν αληθεύει)

costas_mw
03-02-08, 15:17
Ναι, αυτό με τις γραβάτες ήταν τραβηγμένο...δεν ξέρω :hmm: δεν θέλω να πιστέψω :mad:
Πάντως ένα μεγάλο μπράβο για τον Δήμαρχό σας εκεί. Τυχαία είδα τον πάροχό σου στο status και μου κίνησε την περιέργεια. :oneup:

stef2
03-02-08, 15:42
Ναι, αυτό με τις γραβάτες ήταν τραβηγμένο...δεν ξέρω :hmm: δεν θέλω να πιστέψω :mad:
Πάντως ένα μεγάλο μπράβο για τον Δήμαρχό σας εκεί. Τυχαία είδα τον πάροχό σου στο status και μου κίνησε την περιέργεια. :oneup:

Πράγματι γίνεται μια μεγάλη προσπάθεια στην Δημοτική Επιχείρηση της Αργυρούπολης.
Μπορείς να δείς τα site http://www.deada.gr (http://www.deada.gr/)
αλλά και του δικτύου http://www.arnet.gr (http://www.arnet.gr/)
Μέσα στο 2008 θα έχουμε ολοκληρώσει το πρώτο και μεγαλύτερο metro-scale mesh δίκτυο στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.
Δες και το φόρουμ μας στο adslgr.com εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=167)

@ ADSLgr.com All rights reserved.