PDA

Επιστροφή στο Forum : F@H: Απορίες και ερωτήσεις για την λειτουργία



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

iJohnnyCash
08-05-05, 17:13
εχω ενα laptop acer aspire 1353lm με amd athlon xp-m 2400
σκεφτομαι να το βαλω και αυτον στο παιχνιδι?
μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο username με τον κυριο υπολογιστη?
αν ναι πως?

paradisegr
13-05-05, 01:44
Για Linux δεν υπάρχουν options βελτιωτικές όπως τα -forceasm -advmethod ?

EvilHawk
13-05-05, 13:03
μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο username με τον κυριο υπολογιστη?
αν ναι πως?
Ναι απλά βάλε άλλο machine-id για τα ξεχωρίζουν τα στατιστικά ανά cpu!
Αν και νομίζω ότι σε διαφορετικά μηχανήματα στους τελευταίους clients δεν χρειάζεται ούτε αυτό !

EvilHawk
13-05-05, 13:05
Για Linux δεν υπάρχουν options βελτιωτικές όπως τα -forceasm -advmethod ?

Σύμφωνα με τίς οδηγίες της κονσόλας στο stanford ισχύουν και στον linux client! http://folding.stanford.edu/console-userguide.html

euri
13-05-05, 15:52
Ναι απλά βάλε άλλο machine-id για τα ξεχωρίζουν τα στατιστικά ανά cpu!
Αν και νομίζω ότι σε διαφορετικά μηχανήματα στους τελευταίους clients δεν χρειάζεται ούτε αυτό !Δε χρειάζεται διαφορετικό MachineID όταν πρόκειται για διαφορετικά μηχανήματα. Το MachineID παίζει ρόλο και πρέπει να είναι διαφορετικό σε κονσόλες που λειτουργούν ταυτόχρονα στο ίδιο μηχάνημα.

NetTraptor
25-05-05, 13:18
Τελικά έχουμε καταλήξει στο ποια είναι τα optimum parameters για την κονσόλα με το current version?

Για πέστε να τους αλλάξω τον αδόξαστο… και στα 50 μου (αν χρειαστεί)…

EvilHawk
25-05-05, 13:55
Τελικά έχουμε καταλήξει στο ποια είναι τα optimum parameters για την κονσόλα με το current version?

Ναι η προσθήκη των παραμέτρων -local -forceasm -verbosity 9 -advmethods

και σε μηχανήματα με μνήμη κάτων των 1024 ή με μεγάλες απαιτήσεις σε μνήμη να μην ενεργοποιούμε την λήψη μεγάλων πακέτων !

"Allow receipt of work assignments and return of work results greater than
5MB in size (such work units may have large memory demands) (no/yes) [no]? ΝΟ"

NetTraptor
26-05-05, 10:31
Ok out to correct

Re-Ti-Re
26-05-05, 12:58
Τα optimum parameters ισχύουν και για την γραφική κονσόλα.

Από το help της γραφικής :
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=1638&stc=1
;)

NetTraptor
27-05-05, 16:30
DONE εχθες.. :thumb_dup

Νικαετός
02-06-05, 10:09
Εγώ έχω το τελευταίο διάστημα το εξής πρόβλημα . Στα στατιστικά βλέπω κάπου κάπου το εξής περίεργο :

Ενώ στέλνει από 3 - 7 working units , οι πόντοι είναι από 1 - 7 πόντοι σύνολο ! Αμέσως το μιαλό μου πήγε στα μηχανάκια της σχολής , όπου οι σπουδαστές συνεχώς παίζουν με τα settings των pc . (Αλλάζουν την ημερομηνία στο bios ) . Μετά από έναν έλεγχο όμως είδα πως οι ημερομηνίες είναι οκ . Τι μπορεί να συμβαίνει ?

(Ούτε ξεπερνούν τις προθεσμίες το τσέκαρα και αυτό )

XPHSTOS29
02-06-05, 11:53
Μπορει κανενα προβλημα να υπαρχει στην διαχειρηση των ποντων απο το stanford.

Η να δεχεται τα wu σαν beta που και εκει κατι παιζει με τις βαθμολογιες.

Pitsi
02-06-05, 13:05
Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι πολλές φορές μετά από επανεκκίνηση ή αν κολλήσει ο υπολογιστής ξεκινάει πάλι από την αρχή.
Το checkpoint frequency το έχω στα 5 λεπτά.

Το deadline πώς λειτουργεί, μου δίνει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για να τελειώσω το συγκεκριμένο WU;
Πρέπει να ρυθμίσω κάτι διαφορετικά αν ο υπολογιστής δεν μένει πολλές ώρες την ημέρα ανοικτός;

XPHSTOS29
02-06-05, 13:29
Οταν κανει επανεκκινηση ο υπολογιστης σου ελενχει για σφαλματα;

Γιατι μου το εκανε κι εμενα αυτο και εβαλα την τελευταια τοτε εκδοση του καθως και μεγαλωσα το διαστημα στα checkpoints.Βαλe καλυτερα 15' η και περισσοτερο. Το πολυ πολυ να χασεις 15 λεπτα διπλωματος και οχι ολo τo wu.
Ειχα σταματισει το folding για ενα διαστημα σε αυτον τον υπολογιστη για αυτο τον λογο επειδη ειχα μια 600αρα και καθε βραδυ εσβηναν τον υπολογιστη απο την ασφαλεια στον πινακα και το πρωι ....φτου και απο την αρχη.

TheCondor
02-06-05, 14:35
Eχω και εγω μια απορια τωρα που κοιταξα κατι.

Χρησιμοποιω δυο clients για να δουλευει στο 100% ο επεξεργαστης και παρατηρησα οτι και οι δυο clients διπλωνουν την ιδια πρωτεινη. Ειχα σταματησει για μερικες μερες τον δευτερο client γιατι ψιλοζοριζοταν ο υπολογιστης, αλλα τωρα που πηγα να ελεγξω σε τι ποσοστα ειναι, μου εμφανιζει την ιδια πρωτεινη! Αυτο τι μπορει να σημαινει? Οτι θα παιρνουν συνεχεια τις ιδιες η ο,τι ετυχε να παρει ο client που δεν σταματησα την πρωτεινη αυτου που ειχα σταματησει για λιγο??

Και για του λογου το αληθες :

bill@ubuntupc:~ $ foldstats
UbuntuPC Client1: 42% [ WU name: p2002_ab1-43_4mer_opls, started at June 1 06:26:37, expires at July 22 06:26:37 ]
UbuntuPC Client2: 23% [ WU name: p2002_ab1-43_4mer_opls, started at May 25 17:39:35, expires at July 15 17:39:35 ]

dantouan
02-06-05, 14:49
Και εμενα μετα απο μια επανεκινηση την τελευταια φορα, δεν αρχισε μονος του o client αλλα επρεπε να παω να του κανω μονος μου start μεσα απο τα services.
Πρωτη φορα συμβαινει αυτο...

TheCondor
02-06-05, 15:56
Και εμενα μετα απο μια επανεκινηση την τελευταια φορα, δεν αρχισε μονος του o client αλλα επρεπε να παω να του κανω μονος μου start μεσα απο τα services.
Πρωτη φορα συμβαινει αυτο...

Επανεκινηση??? :shock: :banned:

EvilHawk
02-06-05, 16:31
ελεγξω σε τι ποσοστα ειναι, μου εμφανιζει την ιδια πρωτεινη! Αυτο τι μπορει να σημαινει?
Μπορεί να είναι η ίδια πρωτείνη, αλλα όχι απαραίτητα σε ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας!

Νικαετός
03-06-05, 01:51
Λοιπόν ανακάλυψα τον δράστη (ελπίζω) για τια wu με το χαμηλό σκορ ... Εδώ και κάποιιες μέρες , ο fx-53 , δούλευε μια πρωτεΐνη 600 άρα . Σε κάποιο έλεγχο που έκανα , παρατήρησα , πως ενώ έφτανε στα 25000 frames , σταματούσε και έλεγε πως το σύστημα μπήκε σε μία κατάσταση από όπου δεν μπορούσε να συνεχίσει άλλο και ξανάρχιζε από την αρχή . (Ταυτόχρονα όμως έστελνε τα αποτελέσματα στον σέρβερ) . Έσβησα όλα τα αρχεία , εκτός από τον φάκελλο work (μα@@κία μου ) και ξαναέκανα εγκατάσταση την κονσόλα. Νόμισα πως είχα λύσει το πρόβλημα . Σήμερα μετά από μία εβδομάδα και ενώ έψαχνα να βρω τι φταίει , για το πρόβλημά μου , θυμήθηκα το όλο θέμα ,ξαναρίχνω μια ματιά και ...όλα ήταν μία από τα ίδια . Ψάχνω όλο το log file ....εδώ και τόσες μέρες , η ίδια πρωτείνη - η ίδια εικόν α..έφτανε στα 25000 και μετά ξανά από την αρχή. Σβύσιμο όλου του αρχείου , όλων των κλειδιών από την registry και ξανά καινούργια εγκατάσταση αυτή τη φορά χωρίς το forceasm σαν παράμετρο (άλλωστε νομίζω πως δεν χρειάζεται στους AMD - σωστά evil ?? )


Το σύστημα τέθηκε υπό στενή παρακολούθηση μήπως το πρόβλημα είναι σοβαρότερο (λόγω θερμοκρασίας ) . Αν συνεχιστεί το πρόβλημα θα επανέλθω .

Pitsi
10-06-05, 12:40
Ένας φίλος μου έχει έναν υπολογιστή με Mac OS 9 classic, μπορεί να εγκαταστήσει το F@h ;

XPHSTOS29
10-06-05, 13:40
Υπαρχει και mac client.

Update : Δες εδω (http://forum.folding-community.org/viewtopic.php?t=7409)

Εχει και ενα ενδιαφερον λινκ για mac users.

Pitsi
11-06-05, 01:06
Υπαρχει και mac client.

Δες εδω (http://folding.stanford.edu/download.html)

Το έχω δει αλλά είναι για την έκδοση 10, κάνει και για την 9;

XPHSTOS29
11-06-05, 12:01
Απο οτι διαβασα στο forum του folding@home οχι.

Ριξε ομως μια ματια στο Updated link.

Pitsi
16-07-05, 05:27
Έχω δύο υπολογιστές σε δίκτυο αλλά μόνο ο ένας έχει πρόσβαση στο internet, τι μπορώ να κάνω;

EvilHawk
16-07-05, 15:09
Έχω δύο υπολογιστές σε δίκτυο αλλά μόνο ο ένας έχει πρόσβαση στο internet, τι μπορώ να κάνω; Ρίξε μια ματιά στις οδηγίες εγκτάστασης στο τελευταίο link (F@H ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚAΙΩΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ INTERNET) τiς οδηγίες που έχει γράψει ο euri http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13613

Pitsi
16-07-05, 16:12
Ρίξε μια ματιά στις οδηγίες εγκτάστασης στο τελευταίο link (F@H ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚAΙΩΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ INTERNET) τiς οδηγίες που έχει γράψει ο euri http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13613

Το Μεταφορά του φακέλου work σε άλλον υπολογιστή ο οποίος έχει πρόσβαση στο Internet. σημαίνει ότι εγκαθιστώ το πρόγραμμα και στους δύο υπολογιστές και οταν τελειώνει το κάθε wu κάνω copy paste τα περιεχόμενα του φακέλου work;
Μπορείς να μου δώσεις αναλυτικές οδηγίες;

EvilHawk
16-07-05, 16:27
Μπορείς να ακολυθήσεις ένα απο τους 3 τρόπους, απο την στιγμη που είναι ήδη σε δίκτυο θα δοκιμαζα την τρίτη που ολα θα γίνονται αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να μπλεξεις με copy paste !

Τώρα για την δημιουργία φακέλλου , κάνεις τα εξής: κλείνεις την κοσνόλα που εχει ολοκληρώσει την εργασία κανεις αντιγραφή το directory στο μηχάνημα που έχει πρόσβαση (με άλλο όνομα φυσικά αν εκει τρέχει ήδη κονσόλα πχ στο directory F@H2 ) ανοίγεις την κονσόλα, στέλνει αυτόματα και λαμβάνει νέα εργασία , μόλις τελειώσει η λήψη κλείνεις την κοσνόλα και αντιγραφεις το directoryπίσω στο αρχικό μηχάνημα!

Pitsi
16-07-05, 20:04
Μπορείς να ακολυθήσεις ένα απο τους 3 τρόπους, απο την στιγμη που είναι ήδη σε δίκτυο θα δοκιμαζα την τρίτη που ολα θα γίνονται αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να μπλεξεις με copy paste !

Τώρα για την δημιουργία φακέλλου , κάνεις τα εξής: κλείνεις την κοσνόλα που εχει ολοκληρώσει την εργασία κανεις αντιγραφή το directory στο μηχάνημα που έχει πρόσβαση (με άλλο όνομα φυσικά αν εκει τρέχει ήδη κονσόλα πχ στο directory F@H2 ) ανοίγεις την κονσόλα, στέλνει αυτόματα και λαμβάνει νέα εργασία , μόλις τελειώσει η λήψη κλείνεις την κοσνόλα και αντιγραφεις το directoryπίσω στο αρχικό μηχάνημα!

Έχουμε καλά και κακά νέα, τα κακά ότι δεν πολυκαταλαβαίνω τι λες ,τα καλά ότι συνεχίζω να ενδιαφέρομαι να συνεισφέρω.
Είναι ένας 64bit 3000+ με 512mb που είναι ανοικτός όλη την μέρα και τεμπελιάζει.
Ο υπολογιστής που έχει πρόσβαση τρέχει ήδη το f@h το Graphical client και συνδέεται με dial up σύνδεση.
Μπορείς να μου εξηγήσεις πιο αναλυτικά τον τρόπο που προτείνεις;
Δεν κατάλαβα ποιο φάκελο πρέπει να μετονομάσω, αν πρέπει να τρέχει η κονσόλα και στους δύο υπολογιστές.

XPHSTOS29
17-07-05, 12:14
Τροποι υπαρχουν πολλοι.

1.Αντιγραφεις τον φακελο αυτουσιο σε ενα σημειο διαφορετικο απο αυτο που τρεχεις το F@H στον υπολογιστη που μπαινει στο ιντερνετ.
2.Μετονομαζεις τον φακελο σε πχ. F@H2 και τον μεταφερεις στον υπολογιστη που εχει προσβαση στο ιντερνετ και τον τοποθετεις εκει που ειναι και ο αλλος (πχ Program Files).
3.Κοινη χρηση της προσβασης στο ιντερνετ για το διαστημα αποστολης-ληψης wu.

Σημαντικο επισεις ειναι η υπαρξη δυκτιου για την ευκολη μεταφορα των φακελων.Αν δεν εχεις δυκτιο ο επομενος καλυτερος τροπος ειναι ενα usb key.

Κοινα για 1 και 2
Κλεινεις το F@H και το τρεχεις απο τον αλλο φακελο
Μολις τελειωσει την αποστολη-ληψη τον επαναφερεις πισω στον αλλο υπολογιστη.

paradisegr
19-07-05, 16:42
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους πυρήνες QMD γιατί τα τελευταία 24ωρα δεν κατεβαίνουν πλέον παρα μόνο gromacs. Τους έκοψε το stanford?

EvilHawk
19-07-05, 17:18
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους πυρήνες QMD γιατί τα τελευταία 24ωρα δεν κατεβαίνουν πλέον παρα μόνο gromacs. Τους έκοψε το stanford?
Μπα δεν νομίζω, είναι ακόμα στα current projects http://vspx27.stanford.edu/cgi-bin/allprojects!
Στους στέλνει gromacs για να ξεκουράσεις λίγο τα ψηστήρια σου! :p

paradisegr
19-07-05, 19:04
Μπα δεν νομίζω, είναι ακόμα στα current projects http://vspx27.stanford.edu/cgi-bin/allprojects!
Στους στέλνει gromacs για να ξεκουράσεις λίγο τα ψηστήρια σου! :p

Τους έδωσες κάτι παραπάνω για να μου κόψουν το ρύθμό πάνω που θα σε περνούσα, εδώ φανήκανε οι υψηλές σου διασυνδέσεις με το Stanford :p .

Πάντως εδώ (http://forum.folding-community.org/viewtopic.php?t=12753) αναφέρει ότι πλέον θα κατεβαίνουν μόνο σε μηχανάκια με πάνω από 1gb RAM γιατί παρουσιαστήκανε κάποια προβλήματα, αφού οι συγκεκριμένοι πυρήνες είναι ακόμα σε testing phase. Ακόμα όμως και σε αυτά που έχουν 1gb δεν κατεβαίνουν πλέον σε εμένα.

euri
19-07-05, 19:26
Εγώ έχω δύο μηχανάκια με 1 GB μνήμης. Στο ένα εδώ και πολύ καιρό έρχονται μόνο QMD, ενώ στο άλλο ό,τι να'ναι. Σήμερα μάλιστα μου ήρθε και ένας Γρομάκος (project 747) των 44 credits :lol:


Project : 747
Core : Gromacs
Frames : 100
Credit : 44


-- List of benchmarks --

Local @ Asterix ->
Min. Time / Frame : 05mn 37s - 112.80 ppd
Avg. Time / Frame : 05mn 42s - 111.15 ppd

XPHSTOS29
20-07-05, 12:43
Τα καλυτερα απο πλευρας αποδοσης ειναι τα Γρομακια με 364 ποντους.

Βγαινουν πολυ γρηγορα σε ΑΤΗ-64 και πληρωνουν καλα.

euri
20-07-05, 14:28
Ναι, καλά είναι και αυτά...κάτι σαν αυτό δηλαδή;


Project : 1477
Core : Gromacs
Frames : 100
Credit : 364


-- List of benchmarks --

Local @ Asterix ->
Min. Time / Frame : 17mn 02s - 307.72 ppd
Avg. Time / Frame : 18mn 14s - 287.47 ppd

XPHSTOS29
20-07-05, 14:46
Καπως ετσι.


Project : 1477
Core : Gromacs
Frames : 100
Credit : 364
-- List of benchmarks --

server ->
Min. Time / Frame : 14mn 15s - 367.83 ppd
Avg. Time / Frame : 15mn 18s - 342.58 ppd

pc16 ->
Min. Time / Frame : 15mn 40s - 334.57 ppd
Avg. Time / Frame : 16mn 21s - 320.58 ppd

pc6 ->
Min. Time / Frame : 15mn 41s - 334.21 ppd
Avg. Time / Frame : 15mn 46s - 332.44 ppd

pc3 ->
Min. Time / Frame : 15mn 40s - 334.57 ppd
Avg. Time / Frame : 15mn 41s - 334.21 ppd

pc17 ->
Min. Time / Frame : 11mn 31s - 455.13 ppd
Avg. Time / Frame : 14mn 18s - 366.54 ppd

pc18 ->
Min. Time / Frame : 16mn 48s - 312.00 ppd
Avg. Time / Frame : 16mn 48s - 312.00 ppd

pc15 ->
Min. Time / Frame : 16mn 01s - 327.25 ppd
Avg. Time / Frame : 16mn 01s - 327.25 ppd

pc2 ->
Min. Time / Frame : 15mn 47s - 332.09 ppd
Avg. Time / Frame : 15mn 47s - 332.09 ppd

dipa57
29-07-05, 00:46
Χαιρετώ όλους όσους φολντάρουν και σαν νέος στο "σπορ" θέλω να ρωτήσω:

Τι είναι το Score και πως ανεβαίνει;
Έχει σχέση με τα WUs;
Βλέπω στα στατιστικά users με μεγάλο αριθμό WUs να βρίσκονται κάτω - έχουν όμως μεγάλο score.

Φίλος έχει πρόσβαση στο Internet με dialup - μπορεί να φολντάρει; Πρέπει να κάνει σύνδεση όταν τελειώνει ένα WU, ώστε να σταλούν τα αποτελέσματα και να πάρει νέο WU;


Μπορείτε να με διαφωτίσετε;
Ευχαριστώ :-k

XPHSTOS29
29-07-05, 11:01
Χαιρετώ όλους όσους φολντάρουν και σαν νέος στο "σπορ" θέλω να ρωτήσω:
Καλως ηρθες στην ομαδα-παρεα μας.

Τι είναι το Score και πως ανεβαίνει;
Ειναι η ανταμοιβη για καθε WU που ολοκληρωνεις και ανεβαινει αντιστοιχα.

Έχει σχέση με τα WUs;
Βλέπω στα στατιστικά users με μεγάλο αριθμό WUs να βρίσκονται κάτω - έχουν όμως μεγάλο score.

Εχει σχεση με τα wu καθως απο αυτα προκυπτουν οι ποντοι.Το καθε WU δινει καποιους ποντους μετα την ολοκληρωση και επιτυχη αποστολη του,οι ποντοι αυτοι ποικιλουν αναλογα με τον βαθμο δυσκολιας καθε μοναδας.Γιαυτο και βλεπεις διαφορες μεταξυ wu και ποντων.

Φίλος έχει πρόσβαση στο Internet με dialup - μπορεί να φολντάρει; Πρέπει να κάνει σύνδεση όταν τελειώνει ένα WU, ώστε να σταλούν τα αποτελέσματα και να πάρει νέο WU;

Φυσικα και μπορει να φολνταρει .
To F@Hδεν χρειαζεται ιντερνετ για να δουλεψει μονο για να στειλει-λαβει δεδομενα .
Μολις τελειωνει καποιο wu μονο τοτε θα χρειαζεται να συνδεθει στο ιντερνετ.

Μια ματια στο Folding@Home: Συχνές Ερωτήσεις και Οδηγίες Εγκατάστασης (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=13613) εριξες?

Boromir
31-07-05, 10:52
Παίδες, help! Έχω 2 υπολογιστές και εγκατέστησα τον client 5.03 και στους 2. Στον έναν όλα πάνε καλά. Έχει ξεκινήσει το πρώτο του work unit.( :yahoo: ). Ο δεύτερος εμφανίζει στην γραφική κονσόλα τα εξής:
Core download error (#10), waiting before reply....
και συνεχίζει προσπαθώντας να κατεβάσει τα δεδομένα αλλά βγάζει κάποια στιγμή το error αυτό και ξανά απτ'την αρχή. :cry:
Τι μπορεί να συμβαίνει?

dipa57
01-08-05, 01:13
Καλως ηρθες στην ομαδα-παρεα μας.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τις πληροφορίες

manolis
01-08-05, 01:55
Γεια σας παιδιά.

Είμαι και εγώ καινούργιος στο folding@home...
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση κρίσεως


Το pc μου δεν έχει δουλέψει ποτέ πάνω από κάποιες ώρες στο 100% CPU

Μήπως είναι κακό να δουλεύει συνέχεια σε τέτοιο usage??? Αξίζει το ρίσκο?

Μήπως να χαμηλώσω το usage για να μη βρεθώ με κανά λιωμένο επεξεργαστή?

Γιατί να εμπιστευτώ τη "Factory" ψύκτρα του επεξεργαστή μου που στο κάτω κάτω μπορεί να την έχουν εγκαταστήσει τίποτα μ....... που δουλεύουν στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο???

JohnGR
01-08-05, 02:01
Ας ξεκινήσουμε από το τέλος: Γιατί κάποιος που δουλεύει στο Πλαίσιο ή στο κάθε Πλαίσιο πρέπει να είναι μαλάκας;;;

Αν το μηχάνημα κολλάει με τη μαμά ψύκτρα ή υπερθερμαίνεται τότε υπάρχει πρόβλημα, διαφορετικά ξέχνα το και άστο να δουλεύει.

Μην ανησυχείς γενικά. Οι περισσότεροι από εμάς φολντάρουν 24/7 χωρίς κανένα πρόβλημα!

manolis
01-08-05, 10:57
:offtopic: Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά ο κανόνας by far είναι ότι όσοι δουλεύουν στο Πλαίσιο είναι μ.... :offtopic:

XPHSTOS29
01-08-05, 11:07
@Boromir κανε εναν ελενχο στον δισκο σου για σφαλματα (surface scan) γιατο μπορει να προσπαθει να γραψει σε μια περιοχη που εχει προβλημα.
Ή εναλακτικα μετονομασε τον φακελο αυτο σε κατι αλλο (πχ τεστ) και ξανατρεξε το προγραμμα εγκαταστασης.Αν και αυτη την φορα εχεις παλι προβλημα κανε μας παραθεση το log σου.Αν δεν εχεις προβλημα απλα διεγραψψε τον μετονομασμενο φακελο.

XPHSTOS29
01-08-05, 11:27
Γεια σας παιδιά.

Είμαι και εγώ καινούργιος στο folding@home...
Καλως ηρθες.

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση κρίσεως

Το pc μου δεν έχει δουλέψει ποτέ πάνω από κάποιες ώρες στο 100% CPU
Μήπως είναι κακό να δουλεύει συνέχεια σε τέτοιο usage??? Αξίζει το ρίσκο?
Μήπως να χαμηλώσω το usage για να μη βρεθώ με κανά λιωμένο επεξεργαστή?
Το F@H σου δινει την δυνατοτητα επιλογης του ποσοστου χρησης του επεξεργαστη.Στην κριση σου ειναι (και αναλογος τους φοβους σου) να επιλεξεις ποσο θα του δωσεις.Αλλοι δινουν 100% και αλλοι δινουν 30%.
Κανενας δεν προκειται να σε εμποδισει η να σου πει κατι αλλο.

Γιατί να εμπιστευτώ τη "Factory" ψύκτρα του επεξεργαστή μου που στο κάτω κάτω μπορεί να την έχουν εγκαταστήσει τίποτα μ....... που δουλεύουν στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο???
Γιατι η "Factory" ψυκτρα εχει δοκιμαστει για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη και υποσχεται να τον ψυχει κανονικα,με αυτη την ψυκρα εχει εγγυηση ο επεξεργαστης.
Για να ειναι η ψυκτρα πανω στον επεξεργαστη (και ο δευτερος πανω στην μητρικη) καποιος μ........ τα εχει τοποθετησει (δεν υπαρχουν μεχρι στιγμης εργοστασιακες Μ/Β με επεξεργαστη ψυκτρα προεγκατεστημενα στην γραμμη παραγωγης) ο οποιος καπου δουλευει (ειτε λεγεται πλαισιο ειτε λεγεται περιγραμμα).

satel
01-08-05, 11:44
Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά ο κανόνας by far είναι ότι όσοι δουλεύουν στο Πλαίσιο είναι μ.... :

Εξαιρετικό σχόλιο μπράβο...

odd
01-08-05, 12:00
μπορώ να περάσω αναίμακτα και χωρίς απώλειες (όντας στη μέση του wu) από το γραφικό περιβάλλον στην κονσόλα; Thanx!

XPHSTOS29
01-08-05, 12:08
Κρατα backup τον φακελο με την γραφικη εκδοση (κλεισε το προγραμα πρωτα )και μετα κανε τα πειραματα που θελεις.Αν κατι δεν παει καλα τρεχεις την γραφικη κονσολα απο τον backup φακελο που εχεις κρατησει.
Αν ολα πανε κατ ευχην σβηνεις τον backup φακελο.

Σε καθε περιπτωση μας αναφερεις ενεργειες και αποτελεσματα(αν δεν βαριεσαι η δεν θελεις να τα κρατησεις μυστικα).

satel
01-08-05, 12:34
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14567

Είναι πολύ μεγάλο το thread αλλά στις πρώτες σελίδες θα βρεις την απάντηση που ζητάς νομίζω.

OVERLORD
03-08-05, 16:04
μετα απο crash του pc εχασα 300 frames απο τα 400 που ηταν ολη η δουλεια. και αυτο εχοντας ρυθμισει αποθηκευση καθε τρια λεπτα. εχει αραγε συμβει σε καποιον αλλο? ειναι συνηθες προβλημα? (μου κακοφανηκε καπως)

@ ADSLgr.com All rights reserved.