PDA

Επιστροφή στο Forum : Ότι αφορά τροφοδοτικά υπολογιστή



Σελίδες : [1] 2 3 4

nickolas2005
13-05-05, 14:36
Παιδιά, ποιο τροφοδοτικό θα μου προτείνατε γύρω στα 100 ευρώ? Τα Τagan καλά είναι?

WAntilles
13-05-05, 14:41
Τα Τagan καλά είναι?

Το 480 3ης γενιάς είναι εξαιρετικό.

nickolas2005
13-05-05, 15:17
Το 480 3ης γενιάς είναι εξαιρετικό.

Πως θα καταλάβω ότι είναι τρίτης γενιάς?

Ποια είναι η πλήρη ονομασία του?

WAntilles
13-05-05, 15:48
Πως θα καταλάβω ότι είναι τρίτης γενιάς?

Έχω την εντύπωση ότι όλα όσα πουλάνε εδώ και 3 μήνες είναι 3ης γενιάς. Το δικό μου, 3ης γενιάς, το πήρα το Μάρτιο.


Ποια είναι η πλήρη ονομασία του?

TAGAN TG480-U01 480W

lionheart-20
14-05-05, 00:21
αυτο ακριβως το tagan Πηρα και ειμαι υπερευχαριστιμενος,καταπληκτικο.

HellV1L
14-05-05, 03:15
και τα OCZ ειναι γαματα

papdoux
14-05-05, 07:54
Enermax, πολυ καλο και πολυ αθορυβο

teo_L20
14-05-05, 10:39
συμφωνω με τον papdoux!

johnvam
14-05-05, 10:55
TAGAN TG480-U01 480W
Μην το σκεφτείς καθόλου! Το πήρα πριν απο 2 μήνες και το τροφοδοτικό είναι πραγματικά εγγύηση!!!
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700206

XTCgr
14-05-05, 11:02
τα τελευταία tagan έχουν κωδικό πχ το 480 TG480-U22 και μπορείς να τα ξεχωρίσεις απο τα παλιά απο τα extra molex που έχουν (πχ 6πινα για κάρτες γραφικών) ...τελευταία η tagan παρουσίασε νέες σειρές τροφοδοτικών. Πάντως οτι και να αγοράσεις πρόσεξε να ειναι 24πινο και να έχει molex για τροφοδοσία sata δίσκων και 6πινο βύσμα που απαιτούν οι τελευταίες κάρτες γραφικών ώστε να γλυτώσεις και την φασαρία των adaptors

firefox
14-05-05, 12:04
σκεψου και για Bequiet 470W. μονο που πρεπει να το παραγγειλεις. λενε πωσ ειναι ακομα πιο αθορυβα απο enermax

Agent M
14-05-05, 17:54
Enermax 495 κι από εμένα! ;)
Το παρήγγειλα αυτή τη βδομάδα από το e-shop και είναι στον υπολογιστή μου 2 μέρες... :D
105 Ευρώ με αντικαταβολή και δωρεάν μεταφορικά. :-)

Το μόνο κακό είναι ότι πλέον ακούγονται οι ανεμιστήρες του PC & του επεξεργαστή.

dpan
15-05-05, 14:16
Enermax 495 κι από εμένα! ;)
Το παρήγγειλα αυτή τη βδομάδα από το e-shop και είναι στον υπολογιστή μου 2 μέρες... :D
105 Ευρώ με αντικαταβολή και δωρεάν μεταφορικά. :-)

Το μόνο κακό είναι ότι πλέον ακούγονται οι ανεμιστήρες του PC & του επεξεργαστή.
Εγω παντως απο τον πρωτο μου Η/Υ Intel 80286 20Mhz μεχρι και τον πιο τελευταιο ΑΜD64 3000+ παντα ανωνυμα τροφοδοτικα χρησιμοποιουσα και παντα σε συνδυασμο με πολυμπριζα ασφαλειας.Ποτε δεν ειχε ουτε εχει καει κανενα και ουτε ειχα προβλημα στις επιδοσεις.Τωρα γιατι θελετε να πετατε τα λεφτα σας ετσι? Ειλικρινα δεν καταλαβαινω...

XTCgr
15-05-05, 14:31
sorry αλλά το σύστημα σου δεν έχει και τίποτα τρελές απαιτήσεις σε watt..βάλε καμμια "σοβαρή" κάρτα γραφικών να δούμε τότε αν θα αντέχει το τροφοδοτικό σε full load καταστάσεις. Πάω στοίχημα οτι αν πολυμετρήσουμε τις τάσεις σε full load όλες οι γραμμές θα είναι "κάτω". Το πρώτο σοβαρό pc που αγόρασα πριν απο 6 χρόνια (Αthlon 700mhz , Geforce256 256mb ram) μου "έκαιγε" κάθε μήνα απο ένα noname 300αρι τροφοδοτικό μέχρι που αγόρασα ενα 350αρι antec και ησύχασα. Απο τότε έχω αλλάξει 3-4 τροφοδοτικά

dpan
15-05-05, 15:11
Δεν ασχολουμαι και τοσο με games , O μικρος μου αδελφος που εχει το ιδιο case με μενα και το ιδιο no name τροφοδοτικο (350watt) εχει την 6600GT και παιζει μια χαρα oλα τα παιχνιδια

WAntilles
15-05-05, 15:20
@ dpan

Θα πω για τελευταία φορά κάτι που το έχουμε τονίσει πολλάκις και δεόντως πολλοί εδώ μέσα.

Να πάρεις 400+W και ΕΠΩΝΥΜΟ-ΚΑΛΟ τροφοδοτικό.

Εάν δεν το κάνεις και πάρεις τσανγκ-τσουνγκ, αργά ή γρήγορα ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ.

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΤΩΝ HARDWARE ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ.

Από εδώ και πέρα, δεν θα ξανασχοληθώ.

Νίπτω τας χείρας μου.

Ούτως ή άλλως, εσένα θα καούν εξαρτήματα, και εσύ θα έχεις οικονομικές και ψυχικές επιπτώσεις. Όχι εγώ.

dpan
15-05-05, 15:25
Ακομα και τα "υποτιθεμενα" αξιοπιστα και επωνυμα PSU εχουν τα μελανα τους σημεια :
http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15032

Ουδεν σχολιο...

nickolas2005
15-05-05, 17:31
Για αυτό παιδιά τι λέτε?

http://www.ocztechnology.com/products/power_management/ocz_modstream_power_supply

Agent M
15-05-05, 19:32
Εγω παντως απο τον πρωτο μου Η/Υ Intel 80286 20Mhz μεχρι και τον πιο τελευταιο ΑΜD64 3000+ παντα ανωνυμα τροφοδοτικα χρησιμοποιουσα και παντα σε συνδυασμο με πολυμπριζα ασφαλειας.Ποτε δεν ειχε ουτε εχει καει κανενα και ουτε ειχα προβλημα στις επιδοσεις.Τωρα γιατι θελετε να πετατε τα λεφτα σας ετσι? Ειλικρινα δεν καταλαβαινω...
Με συγχωρείς αλλά το που θα πετάξω εγώ τα λεφτά μου δεν νομίζω να σε αφορά. :p
No offense φίλε μου αλλά από τότε που μου κάηκε μια μητρική (και την άλλαξα μέσα στα πλαίσια της εγγύησης) θέλω να κοιμάμαι ήσυχος. Επειδή δεν εμπιστεύομαι την ΔΕΗ και για να διατηρώ την ησυχία μου φρόντισα να πάρω κι ένα UPS... ;) Φτηνά τα noname αλλά τι να τα κάνω όταν στη δουλειά μου αλλάζουμε 4-5 τροφοδοτικά την εβδομάδα... :roll:
Από την άλλη βρίσκομαι σε στάδιο αναβάθμισης.Θα περάσω σε Athlon 64 & 6600GT οπότε καταλαβαίνεις πως θα το PC μου θα χρειαστεί αρκετό ρεύμα και δεν θα ήθελα να εθελοτυφλώ.

Φιλικά.

iron_gr
15-05-05, 19:53
@ dpan

Θα πω για τελευταία φορά κάτι που το έχουμε τονίσει πολλάκις και δεόντως πολλοί εδώ μέσα.

Να πάρεις 400+W και ΕΠΩΝΥΜΟ-ΚΑΛΟ τροφοδοτικό.

Εάν δεν το κάνεις και πάρεις τσανγκ-τσουνγκ, αργά ή γρήγορα ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ.

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΤΩΝ HARDWARE ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ.

Από εδώ και πέρα, δεν θα ξανασχοληθώ.

Νίπτω τας χείρας μου.

Ούτως ή άλλως, εσένα θα καούν εξαρτήματα, και εσύ θα έχεις οικονομικές και ψυχικές επιπτώσεις. Όχι εγώ.
Συμφωνώ απόλυτα!

Πρέπει να χτίσεις το σπίτι σου πάνω σε γερά θεμέλια.

Το τροφοδοτικό είναι η βάση όλων και η αρχή κάθε λογής προβλημάτων.

Γι' αυτό πρέπει να 'ναι καλό. Δεν είναι πέταμα λεφτών!

alexis2044
15-05-05, 20:51
Εγω εχω της Q-tech bigFan 500Watt (απο οτι εχω ακουσει ειναι υπο-εταιρια της trust) για 7 μηνες χωρις κανενα μα κανενα προβλημα. Overclocking δεν κανω ( αν εξαιρεσεις λιγο την καρτα γραφικων) και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος μεχρι τωρα.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700204

Και NICKOLAS2005... τα 550W/620W peak load ειναι καπως αρκετουτσικα για το computer που εχεις. Παρε κατι λιγο ποιο φθηνο (αν θες κατι επωνυμο, παρε κατι επωνυμο)

Αυτη ειναι η αποψη μου. ;)

nickolas2005
15-05-05, 21:04
nsalvaras...

Δεν με λένε έτσι :evil:

nickolas2005
15-05-05, 21:08
_Τα περισσότερα, αν όχι όλα, Q-tec βγάζουν πολύ λιγότερα wat στην πράξη από τα ονομαστικά
_Ξέρω βρε, σαν παράδειγμα το έφερα.

_Τα επώνυμα τροφοδοτικά υπόσχονται συνήθως μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, καλύτερες τάσεις (δλδ περισσότερη σταθερότητα), παίρνουν συνήθως μαζί τους λιγότερα parts (ή και τπτ) όταν "ψοφάνε" και γενικώς αξίζει να έχεις ένα καλό τροφοδοτικό. Προσωπικά δεν θα πρότεινα no name μόνο αν δεν διαθέτεις τα τάλαντα για ένα επώνυμο. Ωστόσο μπορείς να προτιμήσεις κάτι επώνυμο αλλά όχι κορυφαίο όπως π.χ. Chieftec, Fortron κ.τ.λ. ή ακόμα καλύτερα αν βρεις σε καλή τιμή Enermax, Tagan, OCZ ή Antec που θεωρούνται τα κορυφαία... Ένα 400άρι πιστεύω σε καλύπτει πάρα πολύ άνετα και αντέχει να του βάλεις και πιο πολλά πράγματα πάνω... Τώρα γιατί να έχει κανείς τροφοδοτικό 500 και 600 watts; Ε, άμα έχει πάνω presscot, 2Χ 6800Ultra, και καμιά ντουζίνα ανεμιστήρες, λάμπες κ.τ.λ...



Aντιγραφή απαντήσεων από το thelab.gr

alexis2044
15-05-05, 21:11
Σορρυ λαθος χρηστης. ξερεις κανω και chat συγχρονως.... :oops: :oops: :oops: :oops:
Καλα μην τα παιρνεις και ετσι....


Εγω εχω αρκετα βαρυ συστημα παρεπιμπτοντως + το overclocking της καρτας γραφικων. 7 μηνες κρατησε και κραταει ακομα........................

nickolas2005
15-05-05, 21:22
Σορρυ λαθος χρηστης. ξερεις κανω και chat συγχρονως.... :D



Καλα μην τα παιρνεις και ετσι....
Εγω εχω αρκετα βαρυ συστημα παρεπιμπτοντως + το overclocking της καρτας γραφικων. 7 μηνες κρατησε και κραταει ακομα........................


Όχι, δεν τα πήρα απλώς με ενοχλεί που κάποιοι θεωρούνται ότι είναι έξυπνοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα γενικά μιλάω) με το λένε ότι δεν αξίζει να δίνεις χρήματα για το τροφοδοτικό χωρίς να ξέρουν την λειτουργεία του.

Φιλικά πάντα

alexis2044
15-05-05, 21:24
Παντα, Παντα. Εγω παντως στο λεω εκ πειρας. Δικα σου χρηματα ομως ειναι. Do as you please. ;)

dpan
16-05-05, 10:20
:D



Όχι, δεν τα πήρα απλώς με ενοχλεί που κάποιοι θεωρούνται ότι είναι έξυπνοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα γενικά μιλάω) με το λένε ότι δεν αξίζει να δίνεις χρήματα για το τροφοδοτικό χωρίς να ξέρουν την λειτουργεία του.

Φιλικά πάντα

Επειδη τα υπονοουμενα δεν μου αρεσουν , μαθε να λες αυτο που θες ευθεως και να απευθυνεσαι σε συγκεκριμενα ατομα!

Οσον αφορα για την αγορα τροφοδοτικου και το αν ειναι πεταμενα λεφτα ή οχι ο καθενας με τις εμπειριες του.Εχω αλλαξει τουλαχιστον 7 pc απο το 1989 που πηρα το πρωτο.Κανενα δεν ειχε τροφοδοτικο αξιωσεων , κανενα ποτε δεν καηκε (γιατι ειχα UPS - αυτο ειναι το απαραιτητο της υποθεσης , οχι tagan με 35 ασφαλειες για προστασια και καλα απο το περισιο ρευμα και σταθερες τασεις).Επισης κανενα απο τα εν λογω pc δεν μπηκε στη διαδικασια overclocking γιατι πολυ απλα ειμαι της αποψης θες παραπανω αγορασε παραπανω , τσιγκουνιες , αλχημιες και πειραματα δεν κανουμε...ουτε μαρεσει να πεταω τα λεφτα μου απο χομπυ.

Αυτα εν ολιγοις...Εγω την εμπειρια μου και τη γνωμη μου κατεθεσα και οφειλεις και ΕΣΥ αλλα και ΟΛΟΙ εδω να τα σεβαστειτε!!!

Με εκτιμηση,
Δημητρης

XTCgr
16-05-05, 10:36
για τα tagan τα έχουμε πει στο thelab τα έχουμε πει και εδώ. Τα tagan μιας μεγάλης παρτίδας είχαν πρόβλημα - αυτό κανείς δεν το αρνείται. Ο καθένας κανει κουμάντο στο πορτοφόλι του όπως θέλει, ζυγίζει τα πράγματα και αποφασίζει. Θα παρακαλέσω να μείνουμε on topic

dpan
16-05-05, 10:46
Σορυ για το off topic μου then :-Ο

mastermind
16-05-05, 11:10
Τα παιδιά στο thelab.gr αναφέρουν πολλά προβλήματα με tagan τελευταία οπότε φίλε Νικόλα αν θες να αγοράσεις τώρα πάρε κάτι σε Enermax!! Εχω ενα chieftec κοντά 3 χρόνια τώρα και πάει αστέρι,μπορεί να μην έχω καλή vga να πρεσσάρεται αλλα με τον amd 2000,2*120HD και 24/7 λειτουργία...

nickolas2005
16-05-05, 13:08
Επειδη τα υπονοουμενα δεν μου αρεσουν , μαθε να λες αυτο που θες ευθεως και να απευθυνεσαι σε συγκεκριμενα ατομα!

Οσον αφορα για την αγορα τροφοδοτικου και το αν ειναι πεταμενα λεφτα ή οχι ο καθενας με τις εμπειριες του.Εχω αλλαξει τουλαχιστον 7 pc απο το 1989 που πηρα το πρωτο.Κανενα δεν ειχε τροφοδοτικο αξιωσεων , κανενα ποτε δεν καηκε (γιατι ειχα UPS - αυτο ειναι το απαραιτητο της υποθεσης , οχι tagan με 35 ασφαλειες για προστασια και καλα απο το περισιο ρευμα και σταθερες τασεις).
Αυτα εν ολιγοις...Εγω την εμπειρια μου και τη γνωμη μου κατεθεσα και οφειλεις και ΕΣΥ αλλα και ΟΛΟΙ εδω να τα σεβαστειτε!!!

Με εκτιμηση,
Δημητρης

Εντάξη ρε Δημήτρη δεν είπαμε και τίποτα...οπως εσύ λες την αποψή σου και έιναι σεβαστή έτσι πρέπει και εσύ να αντιμετωπίζεις τις δικές μας. Αλλωστε σε υποχρέωσα εγώ να πάρεις επώνυμο τροφοδοτικό? δικά σου έιναι τα λεφτά ότι θες τα κάνεις. Μην αρπάζεσε όμως αμέσως δε το είπα για να πικάρω κανέναν.



Επισης κανενα απο τα εν λογω pc δεν μπηκε στη διαδικασια overclocking γιατι πολυ απλα ειμαι της αποψης θες παραπανω αγορασε παραπανω , τσιγκουνιες , αλχημιες και πειραματα δεν κανουμε...ουτε μαρεσει να πεταω τα λεφτα μου απο χομπυ.

Δεν είναι τσιγκουνιά να κάνεις overclocking γιατί ενώ εσύ μπορεί να έχεις στο μυαλό σου οvercloking = παλιά εξαρτήματα που για να μην χαραμίσω λεφτά παίρνοντας νέα τα κλοκάρω, αλλλά μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν πολοί (παράδειγμα τα παιδιά στο thelab.gr) που κάθε φορά που βγάινει κάτι καινούριο πχ επεξεργαστής τον αγοράζουν για να δοκιμάσουν μέχρι που φτάνει και όχι για να αποθηκεύσουν χρήματα.


Ας μην συνεχίσουμε να διαπληκτιζόμαστε :D :D

dpan
16-05-05, 13:26
Εντάξη ρε Δημήτρη δεν είπαμε και τίποτα...οπως εσύ λες την αποψή σου και έιναι σεβαστή έτσι πρέπει και εσύ να αντιμετωπίζεις τις δικές μας. Αλλωστε σε υποχρέωσα εγώ να πάρεις επώνυμο τροφοδοτικό? δικά σου έιναι τα λεφτά ότι θες τα κάνεις. Μην αρπάζεσε όμως αμέσως δε το είπα για να πικάρω κανέναν.




Δεν είναι τσιγκουνιά να κάνεις overclocking γιατί ενώ εσύ μπορεί να έχεις στο μυαλό σου οvercloking = παλιά εξαρτήματα που για να μην χαραμίσω λεφτά παίρνοντας νέα τα κλοκάρω, αλλλά μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν πολοί (παράδειγμα τα παιδιά στο thelab.gr) που κάθε φορά που βγάινει κάτι καινούριο πχ επεξεργαστής τον αγοράζουν για να δοκιμάσουν μέχρι που φτάνει και όχι για να αποθηκεύσουν χρήματα.


Ας μην συνεχίσουμε να διαπληκτιζόμαστε :D :D

Αρπαχτηκα οταν διαβασα αυτο που ειπες περι "εξυπνακηδων που λενε και κανουνε".Κατα τα αλλα no worries.Δεν εχω κατι μαζι σου :)

Οσων αφορα για το overclocking εκτιμω οτι υπαρχει και αυτη η πλευρα (για hobby δηλαδη) αλλα οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ ακριβο και ενιοτε χωρις επιτυχια (βλεπε καμμενα cpu και καμενα συστηματα).Παντα αντιμετωπιζα και παντα θα αντιμετωπιζω τον Η/Υ ως εργαλειο και οχι ως παιχνιδομηχανη.Για μενα ακομα και ενας 486 με 128mb ram εχει αξια γιατι μπορει ανετα να σηκωσει linux σε console και να κανεις πολλα πραγματα!

Φιλικα,
Δημητρης

nickolas2005
16-05-05, 13:30
Αρπαχτηκα οταν διαβασα αυτο που ειπες περι "εξυπνακηδων που λενε και κανουνε".

οκ μάλλον δεν ήταν η κατάλληλη λέξη :



Οσων αφορα για το overclocking εκτιμω οτι υπαρχει και αυτη η πλευρα (για hobby δηλαδη) αλλα οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ ακριβο

Υπάρχουν και ακριβότερα... :D :D

Ούτε και εγώ κάνω overclocking

alexis2044
17-05-05, 01:24
Τοτε ακολουθα αυτα που σου λεμε εδω...( αν και Νικο ,μεταξυ μας τωρα, σε ξερω καλα... θα το παρεις το ακριβο τροφοδοτικο ακομα και αν ποτε δεν χρησιμοποιησεις το 100% των δυνατοτητων του...μαγκια σου βεβαια...)

nickolas2005
17-05-05, 22:23
Τοτε ακολουθα αυτα που σου λεμε εδω...( αν και Νικο ,μεταξυ μας τωρα, σε ξερω καλα... θα το παρεις το ακριβο τροφοδοτικο ακομα και αν ποτε δεν χρησιμοποιησεις το 100% των δυνατοτητων του...μαγκια σου βεβαια...)

Που ξέρεις τι θα γίνει αργότερα.. μπορεί να κάνω καμία αναβάθμισή γιατίνα ξαναπέρνω καινούριο. :D

dpan
17-05-05, 22:25
Που ξέρεις τι θα γίνει αργότερα.. μπορεί να κάνω καμία αναβάθμισή γιατίνα ξαναπέρνω καινούριο. :D

Αν δεν εχεις το μικροβιο.....αστο καλυτερα! :)

alexis2044
17-05-05, 22:49
Μπορεις να μου πεις τι αναβαθμιση μπορει να χρειαστει να κανεις που θα χρειαστει πανω απο τα 500Watt που σου προσφερει ενα Q-tec???(παραδειγμα δινω...) Νοικιασε και καναν υποσταθμο της ΔΕΗ μονο για το pc σου!!!!

nickolas2005
17-05-05, 22:56
Νοικιασε και καναν υποσταθμο της ΔΕΗ μονο για το pc σου!!!!

Εγώ δεν σε μίλησα με αυτόν τον τρόπο



Μπορεις να μου πεις τι αναβαθμιση μπορει να χρειαστει να κανεις που θα χρειαστει πανω απο τα 500Watt που σου προσφερει ενα Q-tec???(παραδειγμα δινω...)

1. Η Intel, λόγω της αυξημένης κατανάλωσης ρεύματος των σημερινών motherboards καθιέρωσε τη χρήση ATX molexes με 24pins (ακίδες, ποδαράκια όπως θες πέστα). Μέχρι τώρα χρησιμοποιούντουσαν molexes με 20 pins. Οι mobos αυτές δεν έχουν πρόβλημα συνήθως να δουλεύουν με 20pin ωστόσο άμα πολυβαρύνει το πράγμα αρχίζουν τα νούμερα οπότε και είναι καλό να έχεις 24άρι. Το τροφοδοτικό που έχεις εσύ είναι με 20pin!

2. Οι σύγχρονες (μεγάλες) κάρτες γραφικών (όλες μετά νομίζω την 9700 της ATI και την FX 5800 της nVidia) τρώνε επίσης πολύ ρεύμα και για να δουλέψουν στα full χρειάζονται πρόσθετη τροφοδοσία. Επειδή λοιπόν τα τελευταία μοντέλα για να καλύψουν την τροφοδοσία που χρειάζονταν είχαν 2 κοινά τετράπηνα Molex πάνω, πλέον η τελευταία γενιά και οι επόμενες θα έχουν ένα καινούριο 6pin Molex πάνω για να μη χρειάζεται να κατεβάζεις 2 γραμμές από το τροφοδοτικό και για διάφορους άλλους λόγους που δεν θυμάμαι.

Tα φτηνά συνήθως τροφοδοτικά σπάνια έχουν τέτοια molex οπότε παίρνεις ένα που να σου κάνει και τώρα καλά τη δουλειά και να μην χρειάζεται αλλαγή αργότερα. :D

alexis2044
17-05-05, 23:14
Εγώ δεν σε μίλησα με αυτόν τον τρόπο

Δεν μιλαω επιθετικα, πλακα κανω.


1. Η Intel, λόγω της αυξημένης κατανάλωσης ρεύματος των σημερινών motherboards καθιέρωσε τη χρήση ATX molexes με 24pins (ακίδες, ποδαράκια όπως θες πέστα). Μέχρι τώρα χρησιμοποιούντουσαν molexes με 20 pins. Οι mobos αυτές δεν έχουν πρόβλημα συνήθως να δουλεύουν με 20pin ωστόσο άμα πολυβαρύνει το πράγμα αρχίζουν τα νούμερα οπότε και είναι καλό να έχεις 24άρι. Το τροφοδοτικό που έχεις εσύ είναι με 20pin!


Εσυ μιλας για την ειδικη περιπτωση. Ακομα και ετσι πιστευεις οτι δεν θα βγει μετατροπεας που θα μετατρεπει το 20αpin-ο σε 24αpin-ο?? Που εχει βγει ηση παρεπιπτοντως: http://www.xpcgear.com/20to24pinatx.html




2. Οι σύγχρονες (μεγάλες) κάρτες γραφικών (όλες μετά νομίζω την 9700 της ATI και την FX 5800 της nVidia) τρώνε επίσης πολύ ρεύμα και για να δουλέψουν στα full χρειάζονται πρόσθετη τροφοδοσία. Επειδή λοιπόν τα τελευταία μοντέλα για να καλύψουν την τροφοδοσία που χρειάζονταν είχαν 2 κοινά τετράπηνα Molex πάνω, πλέον η τελευταία γενιά και οι επόμενες θα έχουν ένα καινούριο 6pin Molex πάνω για να μη χρειάζεται να κατεβάζεις 2 γραμμές από το τροφοδοτικό και για διάφορους άλλους λόγους που δεν θυμάμαι.

Επισης το ιδιο ισχυει αι για τις καρτες γραφικων. Μπορω να σου βρω και το site αν θελεις.



Tα φτηνά συνήθως τροφοδοτικά σπάνια έχουν τέτοια molex οπότε παίρνεις ένα που να σου κάνει και τώρα καλά τη δουλειά και να μην χρειάζεται αλλαγή αργότερα. :D

Οπως και με το S-ATA platform τα περισσοτερα τροφοδοτικα χρειαζονται adaptor-α για να δουλεψει η τροφοδοσια του δισκου.


Αρα καταλαβαινεις οτι για καθε (υποτιθεμενο) " προβλημα" υπαρχει και μια λυση....

nickolas2005
17-05-05, 23:16
Εγώ λέω να σταματήσει το θέμα εδώ. Ας μην συνεχίσουμε φτάνει έχω πάρει την απόφασή μου!
Πάντως όποιους και να ρωτήσεις το Q-Tec den μπορεί να συγκριθεί με ένα πχ. tagan? ; ;Oτι πληρώνεις παίρνεις.


Ας κλέισει το θέμα.

XTCgr
18-05-05, 00:01
καταρχάς το qtec είναι μόνο για light χρήση - ακόμα και το 500αρι. Τα 500watt απαιτουνται απο την nvidia για SLI συστήματα. Χαρακτηριστικά η nvidia συνιστά χρήση 350αρι και ανω τροφοδοτικού σε κατόχους 6800GT/ultra. Oπότε τα 500w για SLI δεν φαντάζουν υπερβολικά αν απαιτείται 350αρι για μια κάρτα. Επίσης όσοι κλοκάρουν ή εχουν πολλούς δίσκους/οπτικά καλό θα είναι να δίνουν βαρύτητα στο τροφοδοτικό. Ο adaptor 20 σε 24pin ΔΕΝ συνιστάται και καλό ειναι να μην χρησιμοποείται

Επίσημη απάντηση της DFI για το θέμα του adaptor

http://www.dfi-street.com/forum/showpost.php?p=55275&postcount=13

Tα σύγχρονα τροφοδοτκά έχουν dedicated molex για την τροφοδοσία των SATA δίσκων,6πινο ή και 6πινα molex για τροφοδοσία καρτών γραφικών κτλ οπότε δεν χρειάζονται adaptors

XTCgr
18-05-05, 15:24
και σαν συνέχεια των πιο πάνω αναφέρω παρακάτω τι συνιστά η nvidia για την επόμενη της κάρτα GeForce 7800 GTX (G70) Specs

Single card requires min. 400W PSU with 12V rating of 26A
SLI configuration requires min. 500W PSU with 12V rating of 34A

http://www.vr-zone.com/?i=2206&s=1

Χαρακτηριστικά το 400αρι της Zalman δίνει 17-18Α στην 12αρα γραμμή

alexis2044
18-05-05, 17:23
καταρχάς το qtec είναι μόνο για light χρήση - ακόμα και το 500αρι. Τα 500watt απαιτουνται απο την nvidia για SLI συστήματα. Χαρακτηριστικά η nvidia συνιστά χρήση 350αρι και ανω τροφοδοτικού σε κατόχους 6800GT/ultra. Oπότε τα 500w για SLI δεν φαντάζουν υπερβολικά αν απαιτείται 350αρι για μια κάρτα. Επίσης όσοι κλοκάρουν ή εχουν πολλούς δίσκους/οπτικά καλό θα είναι να δίνουν βαρύτητα στο τροφοδοτικό. Ο adaptor 20 σε 24pin ΔΕΝ συνιστάται και καλό ειναι να μην χρησιμοποείται

Επίσημη απάντηση της DFI για το θέμα του adaptor

http://www.dfi-street.com/forum/showpost.php?p=55275&postcount=13

Tα σύγχρονα τροφοδοτκά έχουν dedicated molex για την τροφοδοσία των SATA δίσκων,6πινο ή και 6πινα molex για τροφοδοσία καρτών γραφικών κτλ οπότε δεν χρειάζονται adaptors

Και το Q-tec να φανταστω οτι το εχεις δουλεψει...?? Το εχεις μετρησει κιολας μηπως?? Γιατι εγω το εχω κανει κιολας!!!! Με full cpu load, overclocked gpu, 2 S-ATA σκληρους, 2 CdRom( 1 Dvdrw+1CDrw), sound card, + φυσικα τους ανεμιστηρες και ιστοριες... η αποδοση του δεν κουναει κατω απο τα 498,4 Watt. ( τωρα αμα ειναι να μαλωσουμε για τα 1,6 W που χανονται...)
Και η μετρηση με οσιλοσκοπιο ( osciloscope) που εκανα εβαγαλαν σταθεροτατα αποτελεσματα.


και σαν συνέχεια των πιο πάνω αναφέρω παρακάτω τι συνιστά η nvidia για την επόμενη της κάρτα GeForce 7800 GTX (G70) Specs

Single card requires min. 400W PSU with 12V rating of 26A
SLI configuration requires min. 500W PSU with 12V rating of 34A

http://www.vr-zone.com/?i=2206&s=1

Χαρακτηριστικά το 400αρι της Zalman δίνει 17-18Α στην 12αρα γραμμή

Ποσο κανει αυτη καρτα???? Αν ειχα χρηματα να την αγορασω πιστευεις οτι δεν θα επαιρνα ενα καλυτερο τροφοδοτικο????? ;)

(Ποσο μαλλον την SLi μορφη της με 2 καρτες)

Παντα φιλικα

XTCgr
18-05-05, 18:26
για φαντάσου και όμως έχουμε μετρήσει τα rails του με πολύμετρο.....με "multimeter" η 12αρα μας έδινε 11.4Αmpere...χμμμ....κάτι δεν πάει καλά...για default καταστάσεις κάτι κάνει αλλά μην λέμε τώρα και οτι το qtec είναι μαμάτο!. Δεν μετρας λίγο τις γραμμές να μας πεις πόσα ampere δίνουν? εκτος και αν το qtec σου ειναι golden sample η κάτι τέτοιο. Σημασία δεν έχει πόσο κάνει η κάρτα ή πόσο θα κάνει. Σημασία έχει οτι οι ενεργειακές απαιτήσεις αυξάνουν ολοένα και περισσότερο οπότε η αγορά "σοβαρών" τροφοδοτικών είναι επιτακτική. Οπότε η δήλωση "Μπορεις να μου πεις τι αναβαθμιση μπορει να χρειαστει να κανεις που θα χρειαστει πανω απο τα 500Watt που σου προσφερει ενα Q-tec???(παραδειγμα δινω...) Νοικιασε και καναν υποσταθμο της ΔΕΗ μονο για το pc σου!!!!" "μπάζει" απο την στιγμή που οι ίδιες οι εταιρίες συνιστούν "μεγάλα" τροφοδοτικά

nickolas2005
18-05-05, 18:49
Eσύ DSL_worshipper τι λες για αυτό?

http://www.ocztechnology.com/products/power_management/ocz_modstream_power_supply

Έχεις να προτείνει τίποτα καλύτερο?

alexis2044
18-05-05, 18:51
για φαντάσου και όμως έχουμε μετρήσει τα rails του με πολύμετρο.....με "multimeter" η 12αρα μας έδινε 11.4Αmpere...χμμμ....κάτι δεν πάει καλά...για default καταστάσεις κάτι κάνει αλλά μην λέμε τώρα και οτι το qtec είναι μαμάτο!. Δεν μετρας λίγο τις γραμμές να μας πεις πόσα ampere δίνουν? εκτος και αν το qtec σου ειναι golden sample η κάτι τέτοιο. Σημασία δεν έχει πόσο κάνει η κάρτα ή πόσο θα κάνει. Σημασία έχει οτι οι ενεργειακές απαιτήσεις αυξάνουν ολοένα και περισσότερο οπότε η αγορά "σοβαρών" τροφοδοτικών είναι επιτακτική. Οπότε η δήλωση "Μπορεις να μου πεις τι αναβαθμιση μπορει να χρειαστει να κανεις που θα χρειαστει πανω απο τα 500Watt που σου προσφερει ενα Q-tec???(παραδειγμα δινω...) Νοικιασε και καναν υποσταθμο της ΔΕΗ μονο για το pc σου!!!!" "μπάζει" απο την στιγμή που οι ίδιες οι εταιρίες συνιστούν "μεγάλα" τροφοδοτικά

Sorry αν σε προσβαλα.
Παντως το q-tec που εχω ειναι special edition.
Οι εταιρειες μπορει να ζητουν μεγαλα τροφοδοτικα κιολας επειδη υπαρχουν και συμαχιες στον χωρο ετσι??? Παιζουν κι αλλα....
Μονο με μετρησεις θα μπορεσει να βγαλει κανεις ακρη. Τωρα η tagan, η οποιαδηποτε εταιρεια πως θα πασαρει το νεο της τροφοδοτικο??? Θα πληρωσει την nvidia να δωσει αυξημενες απαιτησεις ενεργειας για την νεα καρτα....
Οπως η Microsoft βγαζει συστηματα με αυξημενες απαιτησεις καθε φορα για να πασαρονται οι νεοι επεξεργαστες και γενικα τα νε υποσυστηματα.
(Βλ. http://www.microsuck.com/content/whatsbad.shtml )

Υ.Γ.Θα κανω και μετρησεις στην 12αρα και θα σου πω.

;)

nickolas2005
18-05-05, 18:53
.......

alexis2044
18-05-05, 18:57
Συγκεκριμενα:

Why is it that Microsoft's products keep mushrooming in size with each new release always requiring significantly more disk space and more processing power than the last time? They might claim it's because of all the new features they add each time, but that's only half the story. The new features and the increased processing requirements are designed to fuel the process of perpetual upgrades. This is Microsoft's way of rubbing Intel's back so that Intel will give Microsoft preferential treatment when it comes out with new chip specs. It's also Microsoft's way of convincing consumers that their newer product versions are better because they are so much bigger. Their new features are often superfluous but users must still deal with the overhead required by the features even though most will never use the features.

Sorry για το off topic

XTCgr
18-05-05, 19:23
@nickolas2005

γενικα τα OCZ είναι μια χαρά.Το απόλυτο τροφοδοτικό ειναι το zippy 700w αλλα λόγω τιμής, όγκου και θορύβου δεν το προτείνω

@alexis2044

όχι δεν με πρόσβαλες, εξάλλου ο καθένας έχει την άποψη του

megahead13
31-05-05, 01:02
Παιδιά επειδή λεφτά πολλά δεν παίζουν για Enermax, OCZ, κτλ ποια η γνώμη σας για τα εξής τροφοδοτικά: 1) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700139 ( http://www.compucase.de/englisch/produkte/netzteile/windmill/385wapts.php ) 2) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700137 ( http://www.compucase.de/englisch/produkte/netzteile/power/420tdptx.php ) 3) http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=26769 ( http://www.hipergroup.com/products/hpu-3s425.html )

Σημαντικός παράγωντας ο θόρυβος. Από διάφορες κριτικές, αλλά και από εμπειρία φίλου μου, ο οποίος έχει βάλει σε πελάτες του αρκετά από αυτά, έχω διαβάσει πως τα Heroichi (ή Herolchi) είναι αρκετά αθόρυβα. Από την άλλη το Hiper έχει διακόπτη για τη ρύθμιση της ταχύτητας των ανεμιστήρων (High, Normal, Low, Auto), και απ' ότι βρήκα είναι στην πραγματικότητα κάποιας αμερικάνικης (TTGI) που τα βγάζει στην Ευρώπη με αυτό το όνομα. Τελευταία ερώτηση που, εκτός των άλλων, έχει σχέση και με τον παράγοντα θόρυβο: Τροφοδοτικό με 12αρι ανεμιστήρα ή τροφοδοτικό με δύο 8άρηδες;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.