PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτικες ινες ΟΤΕ



scorposgr
01-02-08, 00:54
Σημερα εμαθα οτι στο χωριο μου ο οτε θα εγκαταστησει οπτικες ινες μαλιστα οι σωληνες εχουν ερθει κιολας.Με τον εργολαβο που μιλησα σημερα μου ειπε οτι σε 2.5 μηνες το εργο θα εχει ολοκληρωθει.:) Αχ βρε αθανατο χωριο παλη θα πρωτοπορισεις. ΜΑΝΔΡΑ ΞΑΝΘΗΣ.

gravis
01-02-08, 00:59
και γιατι χαιρεσε? δεν προκειται να ερθει μεχρι το σπιτι σου, απλα συνδεει καποιο κεντρο με αλλο κεντρο μεσω οπτικης ινας, γιατι μεσα απο μια οπτικη ινα μπορουν να λειτουργησουν ταυτοχρονα πολλες τηλεφωνικες γραμμες , παρα να εχεις ενα ματσο απο ζευγη χαλκου

agrelaphon
01-02-08, 13:27
Mπορεί επίσης να περάσει και φορέας για adsl dslam, λέμε τώρα :rolleyes:

idem
01-02-08, 17:10
Για οιωνοσκοπεία χρειάζονται μερικά παραπάνω στοιχεία από τον Εργολάβο: Πού θα τερματίσει τις ίνες; Αν έχει κάποιο ΤΚ του ΟΤΕ εκεί μπορεί να μπούν από dslams μέχρι msans, softswitches, tmn... Αν περνάει μόνο και δεν τερματίζει μπορεί να επεκτείνεται κάποιος δακτύλιος...

scorposgr
02-02-08, 01:20
Υπαρχει ΤΚ και μαλιστα κατι περισσοτερο εχουμε τις κεραιες του ΟΤΕ που μιλανε κατευθειαν με παρνηθα γι΄αυτο χαιρομε.

Koala_
03-02-08, 01:58
Άρα αναβαθμίζουν το κέντρο με οπτικές. Πάρνηθα με Ξάνθη Radio??? μάλλον κάποιο λάθος κάνεις.

l_satsok
03-02-08, 15:05
οπτικες ινες περνανε σε ολη την ελλαδα,σε μερικες περιοχες οπως στο χωριο μου ειναι απο μηνες ετοιμες,αλλα
εδω αρχιζει ο παραλογισμος και η γραφειοκρατια του οργανισμου.
ποτε θα τις ενεργοποιησει;τι περιμενουν;γιατι τοση αδιαφορια;
και γιατι να τρεξουν θα μου πει καποιος;μηπως τους απειιλει η τους πιεζει κανεις;
σ αυτο τον τοπο μονο ποιος θα ειναι ο αρχιεπισκοπος μας ενδιαφερει,καλα μας κανουν,ειμαστε ενας λαος ηλιθιων.

Koala_
03-02-08, 15:28
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο γραφικά όσο τα περιγράφεις.
Αλλά που ξέρεις ότι δεν τις έχουν "ενεργοποιήσει"? Όπως και να έχει, εσύ δεν πρόκειται να δεις εμφανή διαφορά.

Σε όλη την Ελλάδα έχει οπτικές ο ΟΤΕ, κάτι που οι πάροχοι θα το καταφέρουν σε πάρα πολλά χρόνια, και μέχρι τότε θα πληρώνουν τον ΟΤΕ για να περνάνε τα "ιδιόκτητα" τους!

l_satsok
03-02-08, 16:16
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο γραφικά όσο τα περιγράφεις.
Αλλά που ξέρεις ότι δεν τις έχουν "ενεργοποιήσει"? Όπως και να έχει, εσύ δεν πρόκειται να δεις εμφανή διαφορά.

να μη νομιζεις,δικαιωμα σου.
εχεις λαθος σε ολα ομως,γιατι απλα γραφεις ετσι για να κανεις τον εξυπνο,δικαιολογεισαι λογω ηλικιας.

στο κεντρο της περιοχης μου υπαρχουν 2 dslam που συνδεονται με οπτικη ευρους 150mbit και τα οποια ακομη δεν εχουν ενεργοποιηθει.
αυτη τη στιγμη δουλευουν μονο δυο mini dslam που συνδεονται με το κεντρο με ομοαξονικo καλωδιο και ευρος μονο 8 mbit.

θα δω λοιπον διαφορα οταν και εαν παω στα καινουργια ναι η οχι;

agrelaphon
03-02-08, 22:25
Για το γιατί δεν λειτουργούν ακόμη οι οτικές ίνες που έχουν πέσει, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον ΟΤΕτζή στην Κέρκυρα, τεχνικό. Μετά πάντως την εθελουσία, τα περισσότερα τεχνικά τμήματα στην επαρχία έχουν έλλειψη προσωπικού (είχαν και πριν δηλαδή) και δεν θα εκπλαγώ αν αυτός είναι ο λόγος.

Επίσης, δεν ξέρω αν έχετε προηγούμενα, αλλά βλέπω οτι επιτίθεσαι αναίτια σε ένα άλλο μέλος του forum, άσχετα με το τι έχει γράψει πρότερα. Οι εξυπνάδες λέγονται και από μας τους "μεγάλους", δεν έχει σχέση η ηλικία

Koala_
04-02-08, 02:30
να μη νομιζεις,δικαιωμα σου.
εχεις λαθος σε ολα ομως,γιατι απλα γραφεις ετσι για να κανεις τον εξυπνο,δικαιολογεισαι λογω ηλικιας.

στο κεντρο της περιοχης μου υπαρχουν 2 dslam που συνδεονται με οπτικη ευρους 150mbit και τα οποια ακομη δεν εχουν ενεργοποιηθει.
αυτη τη στιγμη δουλευουν μονο δυο mini dslam που συνδεονται με το κεντρο με ομοαξονικo καλωδιο και ευρος μονο 8 mbit.

θα δω λοιπον διαφορα οταν και εαν παω στα καινουργια ναι η οχι;

Αφού ξέρεις για τις οπτικές, για το κέντρο για το πόσα dslam έχετε για το εύρος της οπτικής γιατί δεν ξέρεις

ποτε θα τις ενεργοποιησει;τι περιμενουν;γιατι τοση αδιαφορια;Ρώτα αυτόν που σου είπε τα υπόλοιπα να σου πεί και αυτό, γιατί είμαι σίγουρος ότι παρά την ηλικία σου δεν έχεις ιδέα, ούτε καν τι είδος οπτικής χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ.

Και αν ήθελα να το παίξω έξυπνος- λόγω ηλικίας-θα σου έλεγα τι νούμερο βιομηχανικό ούπα χρησιμοποιείται για την εγκατάσταση των ικριώματων στα κέντρα του ΟΤΕ, και άλλα τέτοια αεριτζίδικα. να σαι καλά φίλε μου πάντως.

Νομίζω ότι το παρόν θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί σε άλλο Μέρος του forum.

DSLaManiaC
04-02-08, 02:34
Πρέπει να μεταφερθεί στης υποκατηγορια "Ποιός είναι ο πιο έξυπνος"

Koala_
04-02-08, 02:36
Καλή σκέψη :rofl:

Ή στο "είσαι πιο έξυπνος από ένα 23χρονο?"

erebus
04-02-08, 12:23
Πάντως, για να μην πέφτετε στην παγίδα, αυτό το έργο με τις οπτικές τρέχει ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα (και σε κωμοπόλεις). Στις περισσότερες των περιπτώσεων όμως, αυτά που βλέπετε να περνάνε μέσα στον δρόμο που σκάβουνε δεν είναι καλώδια οπτικής αλλά απλά άδειες σωληνώσεις. Στη συνέχεια μπαζώνονται οι σωληνώσεις, κλείνουν οι τρύπες και όταν γίνουν όλα αυτά θα περαστούν τα καλώδια των οπτικών από μέσα με κενό αέρος (κατά το Πάσχα). Άρα όταν βλέπετε να φυτεύουν σωλήνες μη νομίζετε ότι πέρασαν και τα καλώδια και τα έχουν να κάθονται. Τα περιμένουν πως και πως οι εναλλακτικοί άλλωστε για να ενεργοποιήσουν τη σύνδεση των κέντρων τους με τον ΟΤΕ...

Collective_Soul
08-02-08, 20:20
Σιγα μην ενωσουν τα κεντρα τους οι ενναλακτικοι
Στην επαρχια γραμμες του Οτε μισθωνουν για τα ιδιωτικα τους dslam

scorposgr
10-02-08, 21:24
Σε 2-3 μηνες θα ειναι τελειωμενο το εργο και με περασμενες τις οπτικες ινες κανονικα θα τοποθετηθουν και d-slams εδω γιατι θα τερματιζουν οι συνδεσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.