PDA

Επιστροφή στο Forum : LOW SNR



triantaf
01-02-08, 10:41
απανταχου tellas users γεια σας
to zisto ειναι τωρα κλειδωμενο απο την τεχνικη υποστήριξη στα 2 Mb γιατι
μολις το αφησουν ελευθερο εχουμε snr που ξαφνικά στο -1 και φυσικα ....disconnects

τωρα εχω snr 11-12 ( ουδεμία αποσύνδεση εδω και 3 μηνες ) att 36

εχω ψαχτει αρκετα με φιλτρα - spliter klp
εμαι σε μεγαλούτσικη απόσταση από dslm
ΕΡΩΤΗΜΑ
Η ΑΛΛΑΓΗ ROUTER ΠΧ 585 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΤΟ SPEEDSTREAM 4200.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SPEEDTOUCH ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ...
Η ΜΗΠΩΣ H ΑΛΛΑΓΗ ΕΤΑΙΡΙΑΣ , ΠΧ HOL ,FORTHNET ΚΛΠ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

psolord
01-02-08, 13:09
ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΣΕΙ! ;)

vaskgr
01-02-08, 14:08
και εγώ είχα προβλήματα με snr: 6,0 στα 12Mbs και συνεχείς αποσυνδέσεις με το speedstream ενώ με το speedtouch δεν άνοιγε όλες τις σελίδες.
Ζήτησα και κατέβασαν ταχύτητα στα 8Mbs και εχω sn:11,5 db με το speedtouch και sn:14 db με το speedstream. Att: 30db και με τα δύο modems και πριν τη μείωση της ταχύτητας και μετα. Δεν έχω τώρα κανένα πρόβλημα αποσύνδέσεων.

Στην θέση σου δεν ξέρω αν θα έμενα tellas να πληρώνω για 12Mbs και να έχω 2Mbs.
Θα γύριζα στον ΟΤΕ για ταχύτητα 2Mbs.
Όταν είχα και προβλήματα με την σύνδεση (18 μέρες δεν μπορόυσε να μου δώσει IP η tellas) σκέφτηκα να παω forthnet αλλα μου είπαν ότι πρέπει να γυρίσω πρώτα στον ΟΤΕ γιά 2 μήνες και μετά να πάω forthnet. (αρα τέλη επανασύνδεσης και τα σχετικά).
Έκανα καταγγελία στην tellas, το πρόβλημα διορθώθηκε αμέσως μετά, μου έκαναν και ένα μήνα δώρο και παραμένω. Αν είναι να φύγω θα γυρίσω OTE.

:hmm:

vOOz
01-02-08, 14:32
Παιδια αν δεν κανετε αναβαθμιση στο speedtouch ειναι λογικο να βλεπετε χαλια SNR! Με το τελευταιο firmware σωθηκαν πολλοι!

vaskgr
01-02-08, 15:28
Γειά σου vOOz
εχω το speedtouch με software release: 6.2.17.5.
πιστεύεις ότι με το τελευταίο firmware θα είμαι καλύτερα;
και αν ναι πως το περνάω;
:closed:

pan82
01-02-08, 21:21
απανταχου tellas users γεια σας
to zisto ειναι τωρα κλειδωμενο απο την τεχνικη υποστήριξη στα 2 Mb γιατι
μολις το αφησουν ελευθερο εχουμε snr που ξαφνικά στο -1 και φυσικα ....disconnects

τωρα εχω snr 11-12 ( ουδεμία αποσύνδεση εδω και 3 μηνες ) att 36

εχω ψαχτει αρκετα με φιλτρα - spliter klp
εμαι σε μεγαλούτσικη απόσταση από dslm
ΕΡΩΤΗΜΑ
Η ΑΛΛΑΓΗ ROUTER ΠΧ 585 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΤΟ SPEEDSTREAM 4200.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SPEEDTOUCH ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ...
Η ΜΗΠΩΣ H ΑΛΛΑΓΗ ΕΤΑΙΡΙΑΣ , ΠΧ HOL ,FORTHNET ΚΛΠ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά με το speedstream είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, συγχρόνιζα στα 12mbps με snr 6 και από το πρωί μέχρι και το απόγευμα το snr έκανε βουτιές στο -5 και φυσικά αποσυγχρονιζόταν και αυτό γινόταν για 20 μέρες περίπου και αναγκαστικά το κλείδωνα στα 7 με adsl1 αυτές τις ώρες. Μου έστειλαν το speedtouch και πλέον όλα οκ το snr πέφτει την ημέρα μέχρι και το 4 αλλά δε πέφτει η γραμμή. Χαρακτηριστικά τις 4 τελευταίες μέρες που συγχρονίζω στα 12 το snr είναι κολλημενο στα 4 χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ με το speedstream κάτω από το 6 η γραμμή έπεφτε.

vOOz
01-02-08, 21:54
Περνα το 7.4.1! Με αυτο ειχαν βελτιωθει πολλων οι γραμμες!
Σου κανω attach τα αρχεια, γιατι ψιλοχανομαι στο site της thomson.. Ειναι για το speedtouch 585v6 (μην γινει κανα μπερδεμα και σε παρω στον λαιμο μου :p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.