PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή απο Conn-x από 1mbps σε 8mbps



asydos
01-02-08, 15:29
Τι ήθελα και το έκανα? αναρωτιέμαι 1 εβδομάδα τωρα!!!!

Το προβλημα που εχω απο ότι φαίνετε ο πΟτε δεν μπορεί να μου το λύσει.

Το router boudtec erthernet version ετσι και αλλιώς δεν μπορώ να βρώ το μοντελο του κλειδώνει ( συνχρονήζει ) στα 8 download & 384 upload , ΟΤΑΝ είχα 1mbps καντοντας speed test και φυσικά όταν κατέβαζα η ταχύτητα ήταν πολύ ικανοποιητική κατεβαζα περίπου με 80~100 kb/sec και στο Speed test τις περισσότερες φορές ήταν αρκετά αποδεκτό φτάνοντας πολλές φορες και το 0,8mbps στο download .

ΤΩΡΑ , εδω και μια εβδομάδα με την αλλαγή που έκανα , το Internet ΣΕΡΝΕΤΕ , το download δεν ξεπερνα τα 20~60 kb/sec και το Speed test φυσικά δραματικο , περιπου 0,2~0,5Mbps

Ενημέρωση για το θέμα έγινε στο 121(βλάβες) , Conn-x , Otenet και όλοι μου λένε ότι είνι ΌΛΑ ΟΚ .

Δοκίμασα και με άλλον router (Level1) αλλά τα ίδια.

Τι να κάνω για το θέμα ρε παιδιά , κανείς καμιά ιδέα.

Γιάννης
Σητεία

Leonidas33
01-02-08, 18:17
Ζητάς στο 121 νάρθει τεχνικός σπίτι να κοιτάξει την σύνδεση με δικαιολογία το modem έχει προβλημα.
Αν όντως δεν έχει,θα χρεωθείς την επίσκεψη (30ε)-Αν δεν φταίς χωρίς χρέωση θα πάρεις γραπτά από τον τεχνικό το πόρισμα,νέο modem ή και θα περιμένεις να στο φτιάξουν.

Άρης13
01-02-08, 18:26
Παντως αν ειναι πιτα το dslam δεν σε βλεπω και πολυ καλα. Επειδη οταν πας σε μεγαλες ταχυτητες περνας σε adsl2+ οποτε και αλλαγη dslam

asydos
01-02-08, 19:43
Φίλε Αρη & Λεωνίδα , γιατι να τον φέρω τον τεχνικο , αφου το μοντεμ δεν φενεται να εχει τιποτα δοκιμαζοντας δυο διαφορετικα router , οποτε τι να μου κανει ο τεχνικός ? το προβλημα ειναι στην γραμμη ισος , οποτε .... Εχω καλέσει στο 121 - 134 - 1242 10 και φορές , λενε ότι αφου εχεις 8 στον router τοτε ειναι οκ.

Επίσεις μου είπαν οτι το DSLAM που είμαι συνδεμένος δεν εχει πολύ κίνηση και φυσικά δεν έχει κανενα Internet cafe πανω του. ( Μηπως μου λένε Μ.......κιες)

By the way , Ο ρουτερ μου λεει τα εξης



SNR Margin

Downstream Upstream
25.9 25.7 db
Line Attenuation
8.8 6.1 db
Data Rate
8192 381 kbps


Ειναι οκ?

Γιαννης
Σητείας

MaSt0RaS
01-02-08, 21:58
Φίλε Αρη & Λεωνίδα , γιατι να τον φέρω τον τεχνικο , αφου το μοντεμ δεν φενεται να εχει τιποτα δοκιμαζοντας δυο διαφορετικα router , οποτε τι να μου κανει ο τεχνικός ? το προβλημα ειναι στην γραμμη ισος , οποτε .... Εχω καλέσει στο 121 - 134 - 1242 10 και φορές , λενε ότι αφου εχεις 8 στον router τοτε ειναι οκ.

Επίσεις μου είπαν οτι το DSLAM που είμαι συνδεμένος δεν εχει πολύ κίνηση και φυσικά δεν έχει κανενα Internet cafe πανω του. ( Μηπως μου λένε Μ.......κιες)

By the way , Ο ρουτερ μου λεει τα εξης



SNR Margin

Downstream Upstream
25.9 25.7 db
Line Attenuation
8.8 6.1 db
Data Rate
8192 381 kbps


Ειναι οκ?

Γιαννης
Σητείας
ειδανικοτατα..πστευω... να τα ειχα και εγω;P

hel
02-02-08, 01:18
Κατέβασε από το apple ftp της υπογραφής μου.
Τα speedtests δεν είναι αξιόπιστα.

asydos
03-02-08, 16:27
Kalispera kai pali , kanontas download apo to Apple Ftp poy moy proteinate EIDA ligo fws , eftase mexri 250kb/sec , kalietero apo ta proigoumena , Idomen!!!! En apantisi tou pOTE

Giannis

Leonidas33
03-02-08, 17:38
Οπως ξαναέγραψα ,να ζητήσεις να έρθει τεχνικός ,και όταν δει τα χάλια που κατεβάζεις ,θα σου δώσει γραπτά το πόρισμα σαν απόδειξη, και είτε θα το φτιάξουν.... είτε θα σε βάλουν σε μικρότερη ταχύτητα, μη πληρώνεις για κάτι που δεν έχεις-Υποχρεωση τους είναι;)

klayton
06-02-08, 22:19
υπαρχει καποιο να ξερει απο rapidshare

@ ADSLgr.com All rights reserved.