PDA

Επιστροφή στο Forum : Προφορική αποζημίωση 1 μηνός για μειωμένη ταχύτητα



diamond_gr
01-02-08, 15:53
Παίδες, υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε. Δεν ξέρω αν συζητήθηκε ξανά στο forum.

Και εγώ βλέπω μείωση της ταχύτητας στο 6. Τους έχω τηλεφωνήσει πρίν τις γιορτές και μου είπανε ότι έχει πρόβλημα (δεν συγχονίζει η γραμμή μου στα 12) και έχουν τεχνικούς που το βλέπουν. Αποφάσισα να βγώ και να πάω Forthnet. Έκανα την αίτηση και μου είπανε από την Forthnet ότι πρέπει να μετακινήσω την γραμμή μου στον ΟΤΕ και μετά μπορούν να την πάρουν αυτοί.

Όπως καταλαβένετε, λόγο χρόνου, το άργησα λίγο. Πήγα στον ΟΤΕ να ρωτήσω αυτό και μου απάντησαν ότι οι πάροχοι μεταξύ τους πρέπει και μπορουν να το κάνουν (κάτι που βρήκα και μέσα στο forum). Αυτός σίγουρα μπορούσε να πάρει την γραμμή με το κόστος ενεργοποίησης 36Ε.

Οι κινήσεις μου θα ήταν να τηλεφωνήσω στην TELLAS να μου πει πως θα κάνω την μεταφορά στην Forthnet και να πήγαινα στην Forthnet να δώσω την αίτησή μου (και όχι σε μεσάζων μαγαζί). Αν και εκεί μου λέγανε διάφορα, θα του παρέπεμπα να τηλεφωνήσουν στην TELLAS για να δούμε που σκαλώνει.

Το θέμα μας είναι ότι τηλεφώνησα στην TELLAS να ρωτήσω πως μπορώ να βγώ και να μετακινήσω την γραμμή.
Με ρώτησε η τηλεφωνήτρια γιατί και της είπα ότι έχω μείωση ταχύτητας και μερικές φορές το τηλέφωνο (συγκεκριμένα στο ασύρματο) δεν ακούω την φωνή του άλλου (όπως είχα στα αρχικά στάδια VOIP με το VOIPbuster). Τους τηλεφώνησα εδώ και 2 μήνες για το Internet αλλά μέχρι τώρα δεν έγινε κάτι. Η δικαιολογία ότι στην περιοχή μου (θεσσαλονίκη) έχει πρόβλημα και δουλεύουν οι τεχνικοί, δεν είναι αρκετή γιατί έχω δεί μαζική μείωση (και σε άλλους χρήστες) και δεν είναι δυνατόν σε 2 μήνες να μην γίνει επισκευή.
Τους 2 αυτούς μήνες πληρώνω για 12 και έχω μόνο 6 (με υπαιτιότητα δικιά τους). Τουλάχιστον να μου ρίξουνε την τιμή για να βγάλω τα "σπασμένα".

Τελικά μίλησε με λογιστήριο (ή κάποιον υπεύθυνο) και μου πρόσφερε 1 μήνα δωρεάν. Δηλαδή στον 3ο μήνα που θα εκδοθεί ο λογαριασμός, θα με χρεώσουνε για 1 μήνα και όχι για 2 (όπως γίνεται συνήθως).

Περιμένω να δώ.
Κάντε το και εσείς πάντως. Διαβάστε και το συμβόλαιο που υπογράψατε (νομίζω λέει κάπου για καταγγελία σύμβασης ανέξοδα αν δεν ευθύνεται ο πελάτης).

vasiliou
01-02-08, 19:12
Παντως να πας στην 4νετ κατευθείαν απο την Τρελλας δεν γίνετε... και απλά γιατι η η 4νετ δεν σε δέχεται απο αλλο παροχο εκτός του πΟΤΕ όπως επισης δεν δεχεται να σε ενεργοποιήσει απο νεο βρονχο... Με λίγα λογία μονο μεταφορά απο τον πΟΤΕ δέχεται!

chrispe
02-02-08, 15:11
κι εγω φίλε diamond ειχα το ιδιο προβλημα με σενα, μειωση της ταχύτητας στο μισό με το αιτιολογικο οτι δεν σηκώνει η γραμμή μου παραπανω κι οτι θα εχω αποσυνδέσεις. Στο τελευταιο τηλεφώνημα μου απαιτησα να με επαναφερουν στην αρχικη ταχύτητα κι οτι δεν με ενδιαφέρει αν θα εχω αποσυνδέσεις, εξάλλου εγώ πλήρωνω εγώ αποφασίζω τι θα παρω. Τελικά την επομενη μερα με επαναφερανε στα 12/1 και η γραμμή πεταει, καμία αποσυνδεση και ταχύτητα στο φουλ

marop29
02-02-08, 15:43
Εγώ έχω ταχύτητα 4 και όχι 6 αν και θα είχα 6 δεν ξέρω αν άλλαζε κάτι. Συμφωνώ με όσα λέτε γιατί να πληρώνουμε για ταχύτητα εως 12 και να έχουμε ακριβώς το αντίθετο...Τις ίδιες δικαιολογίες λένε και σε εμένα οτι θα έχω στην Θεσσαλονίκη αποσυνδέσεις αν με ανεβάσουν κλπ κλπ:p:p:p
Εκτός απο το rapidshare που δοκίμασα την ταχύτητα μου, σε κάποιες ιστοσελίδες παρατηρώ οτι ανοίγουν αργά το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλα μέλη απ'οτι διάβασα. Δοκίμασα και την σελίδα με το speedtest net να δω και εκεί και έχω γύρω στο 4 πάλι..
Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση να κάνω αυτό που λες και εσύ Κsellalonikios;
Απο θέμα αποσυνδέσεων και με το 4 χθές είχα αρκετές οποτε αυτό που λένε για το ανέβασμα είναι μούφα:down::down:

diamond_gr
02-02-08, 21:37
Το τεστ που κάνουν είναι με το πολυτεχνείο (ftp.ntua.gr). Λογικά αυτό θα έχει μεγάλη ταχύτητα αφού είναι εσωτερικό. Μήπως πρέπει να μετράνε την ταχύτητα και με servers του εξωτερικού; Εμένα στην αρχή μου είπανε ότι έχει πρόβλημα το Rapidshare και ότι η ταχύτητά του είναι μικρή (την εποχή που τους πήρα). Το θέμα είναι ότι πριν την μείωση, έπιασα ταχύτητα 1200-1300 kb/sec.

Μήπως να ενοχλούσαμε και την προστασία καταναλωτών;

Έχουν το πάνω χέρι πάλι αφού το ΕΩΣ σημαίνει ότι μπορεί να πιάσεις, μπορεί και όχι.
Και εμένα μου είπανε για αποσυνδέσεις κλπ όπως και σε εσάς. Όμως είμαι περίπου 800m από το κέντρο και λογικά θα έπρεπε να πετάει. SNR και ATTN έχω 23 και 11 (το πρώτο το έχω δει και 19 παλιότερα).

Εγώ θα περιμένω να πάρω την έκπτωση και αν δεν φτιάξει, τότε μάλλον θα την κάνω.

chrispe
02-02-08, 21:52
εγω οταν λεω εχω φουλ ταχύτητα να διευκρινίσω οτι την πετυχαίνω οταν βαζω πολλα connections για το κατεβασμα του καθε αρχειου, αν το ιδιο αρχειο το κατεβαζω μονο με 1 το μαξ που πετυχαινω ειναι 300+

pan82
02-02-08, 22:31
Το τεστ που κάνουν είναι με το πολυτεχνείο (ftp.ntua.gr). Λογικά αυτό θα έχει μεγάλη ταχύτητα αφού είναι εσωτερικό. Μήπως πρέπει να μετράνε την ταχύτητα και με servers του εξωτερικού; Εμένα στην αρχή μου είπανε ότι έχει πρόβλημα το Rapidshare και ότι η ταχύτητά του είναι μικρή (την εποχή που τους πήρα). Το θέμα είναι ότι πριν την μείωση, έπιασα ταχύτητα 1200-1300 kb/sec.
.

Θεωρητικά όχι μόνο, εγώ για παράδειγμα όταν τεστάρω κατεβάζω και από nvidia ή από ati και εκεί κατεβάζω φουλ με 1300kb/s και ας ειναι εξωτερικό. Μπορεί να κάνεις και εκεί δοκιμή να δεις εμένα πάντως δε μου χει τυχει ποτέ να κατεβάζω από Ελλάδα φουλ και να πηγαίνει αργά από εξωτερικό είναι πάντα το ίδιο

miltosk
02-02-08, 22:37
Προφορικα?? Φιλε μου προσεχε! Η υποθεση μου βρωμαει... :hmm:

marop29
02-02-08, 22:58
Το τεστ που κάνουν είναι με το πολυτεχνείο (ftp.ntua.gr). Λογικά αυτό θα έχει μεγάλη ταχύτητα αφού είναι εσωτερικό. Μήπως πρέπει να μετράνε την ταχύτητα και με servers του εξωτερικού; Εμένα στην αρχή μου είπανε ότι έχει πρόβλημα το Rapidshare και ότι η ταχύτητά του είναι μικρή (την εποχή που τους πήρα). Το θέμα είναι ότι πριν την μείωση, έπιασα ταχύτητα 1200-1300 kb/sec.

Μήπως να ενοχλούσαμε και την προστασία καταναλωτών;

Έχουν το πάνω χέρι πάλι αφού το ΕΩΣ σημαίνει ότι μπορεί να πιάσεις, μπορεί και όχι.
Και εμένα μου είπανε για αποσυνδέσεις κλπ όπως και σε εσάς. Όμως είμαι περίπου 800m από το κέντρο και λογικά θα έπρεπε να πετάει. SNR και ATTN έχω 23 και 11 (το πρώτο το έχω δει και 19 παλιότερα).

Εγώ θα περιμένω να πάρω την έκπτωση και αν δεν φτιάξει, τότε μάλλον θα την κάνω.

Δεν έχεις και άδικο γιατί να πληρώνω 39.90 το μήνα δηλαδή περίπου 80 για το έως 12 ενώ η σύνδεση γενικά είναι σ.... ο λογαριασμός μου μου ήρθε 183 ευρώ απορώ που βγήκαν οι χρεώσεις κλήσεων σε σταθερά ενώ οι υπόλοιπες δεν τις χρεώνουν..
Απο δικαιολογίες που σας λένε ποιες είναι αυτό που λες για το radipshare δεν μου το έχουν πει..
Εγώ που μένω Θεσσαλονίκη μου είπαν τις εξής:
1) Οτι είμαι μακρυά απο το Κέντρο γιατί μένω Καλαμαριά
2) Οτι είναι απο τα φίλτρα
3) Οι αποσυνδέσεις, συνακροάσεις τρίτων, χαμηλή ταχύτητα, οτι δεν ακούω αυτούς που με καλούν και οταν δεν έχω καθόλου adsl και τλφ φταίνε οι κατανεμητές της οικοδομής!!!!

Αυτό που μου μένει είναι η να αλλάξω οικοδομή η σύνδεση οπως είπα σε προηγούμενο post..:rofl::rofl::rofl:

Μπορεί να είναι off topic αυτά που γράφω αλλά εχω απορία για το τί λένε σε εσάς οταν παίρνετε τλφ στο 1212 να πείτε τα παράπονα σας..:rolleyes::rolleyes:

OxAp0d0
02-02-08, 23:05
Εγώ έχω ταχύτητα 4 και όχι 6 αν και θα είχα 6 δεν ξέρω αν άλλαζε κάτι. Συμφωνώ με όσα λέτε γιατί να πληρώνουμε για ταχύτητα εως 12 και να έχουμε ακριβώς το αντίθετο...Τις ίδιες δικαιολογίες λένε και σε εμένα οτι θα έχω στην Θεσσαλονίκη αποσυνδέσεις αν με ανεβάσουν κλπ κλπ

Έως. Πληρώνεις έως 12. Και δυστυχώς δε μπορώ να βάλω μεγαλύτερο font, μπας και αρχίσουν καποιοι να καταλάβουν τι σημαίνει ΕΩΣ !

marop29
02-02-08, 23:21
Έως. Πληρώνεις έως 12. Και δυστυχώς δε μπορώ να βάλω μεγαλύτερο font, μπας και αρχίσουν καποιοι να καταλάβουν τι σημαίνει ΕΩΣ !

Θα έπρεπε να βάλουν και συνέχεια σε αυτό το εως όπως αν την έχουν ορισμένοι!!!:p:p
Εγώ για παράδειγμα είχα μέχρι προχθές 509/1800-1900 τίγκα στο θόρυβο και ένα σωρό άλλα προβλήματα που δυστυχώς ορισμένα παραμένουν σύν και τις ηλίθιες δικαιολογίες που ανέφερα που άκουω κάθε φορά που παίρνω στο 1212
Επρεπε να πάρω πόσα τηλέφωνα να κάνω παράπονα να διορθωθεί κάπως η κατάσταση..
Αυτά γιατί δεν τα λένε κάπακι μαζί με το περίφημο εως.........:evil::evil::evil:

lx911
03-02-08, 09:18
diamond_gr η tellas δεν εχει να κανει με το προβλημα σου...
Απο την στιγμη που η γραμμη σου μπορει να πιασει 6 mbps σημαινει οτι η αποσταση απο το dslam ειναι μεγαλη και η γραμμη σου εως αυτα μπορει να σηκωσει.
Αυτο που μπορει να κανει η tellas ειναι να σου αλλαξει πορτα στο dslam αλλα δεν νομιζω να δεις διαφορα...
Αυτο που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να checkαρεις την καλωδιοση του σπιτιου οτι ειναι ΟΚ...
Και φυσικα να βαλεις φιλτρα και splitter αλλα πιστεψε με δεν θα δεις μεγαλη διαφορα.
Υπομονη εως να βαλεις ο ΟΤΕ τα mini-dslam...

vaskgr
03-02-08, 14:34
Μετά από 18 μέρες χωρίς intrnet γιατί η tellas δεν μπορούσε να μου δώσει IP, σκέφτηκα να πάω forthnet. Τους έστειλα mail (στη forthnet) και μου απάντησαν ότι πρέπει να γυρίσω ΟΤΕ γιά 2 μήνες και μετά να πάω σε αυτούς.
Επίσης η tellas μου έκανε και μένα 1 μήνα δώρο για την ταλαιπωρία και για να μην φύγω.
Ζητησα και πίστωση για τις μέρες που δεν είχα internet και μου είπαν ότι εγκρίθηκε.
Όταν ήρθε ο λογαριασμός μου, είχε τις κανονικές χρεώσεις.
Πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι δεν πληρώνω αν δεν έρθει λογαριασμός με τις μειώσεις και μου είπαν ΟΚ και να περιμένω τον επόμενο λογαριασμό.

Οπότε μάλλον θα σου κάνουν την αποζημίωση του 1 μήνα αλλά κοίτα τον λογαριασμό αν θα έχει περαστεί.

:rtfm:

DSLaManiaC
03-02-08, 14:36
Μετά από 18 μέρες χωρίς intrnet γιατί η tellas δεν μπορούσε να μου δώσει IP, σκέφτηκα να πάω forthnet. Τους έστειλα mail (στη forthnet) και μου απάντησαν ότι πρέπει να γυρίσω ΟΤΕ γιά 2 μήνες και μετά να πάω σε αυτούς.
Επίσης η tellas μου έκανε και μένα 1 μήνα δώρο για την ταλαιπωρία και για να μην φύγω.
Ζητησα και πίστωση για τις μέρες που δεν είχα internet και μου είπαν ότι εγκρίθηκε.
Όταν ήρθε ο λογαριασμός μου, είχε τις κανονικές χρεώσεις.
Πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι δεν πληρώνω αν δεν έρθει λογαριασμός με τις μειώσεις και μου είπαν ΟΚ και να περιμένω τον επόμενο λογαριασμό.

Οπότε μάλλον θα σου κάνουν την αποζημίωση του 1 μήνα αλλά κοίτα τον λογαριασμό αν θα έχει περαστεί.

:rtfm:

H ForthNet για κάποιους περίεργους λόγους δέχεται πελάτες μόνο απο τον ΟΤΕ.

Υπάρχουν όμως πάροχοι που κάνουν τη μεταφορά κανονικά..

@ ADSLgr.com All rights reserved.