PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κατά την απεγκατάσταση Norton Systemworks



zavarakatranemia
01-02-08, 19:04
Γεια σας,
προσπαθώ να απεγκαταστήσω το Symantec Antivirus (όχι Norton...) από έναν παλιό υπολογιστή γιατί τον είχε "γονατίσει", αλλά δεν γίνεται!

Μόλις ξεκινάει την απεγκατάσταση τα Windows βγάζουν ένα σφάλμα:
"Το πρόγραμμα που εγκαθιστάτε δεν έχει περάσει τη δοκιμή Windows Logo. Η εγκατάσταση θα τερματιστεί."

Έπειτα κάνει rolling back το install και εγω μενω με το ζορι με το Norton στον υπολογιστή!
Όσο και αν έψαξα δε βρήκα λύση...

Σας παρακαλώ, βοηθήστε με! :p

rdaniel
01-02-08, 19:38
Υπάρχει ένα πρόγραμμα στο site της Symantec (http://service1.symantec.com/SUPPORT/tsgeninfo.nsf/docid/2005033108162039?OpenDocument), που ονομάζεται Norton Removal Tool. κατέβασέ το και τρέξε το. Θα σου αφαιρέσει όλα τα προϊόντα Norton από τον υπολογιστή σου

zavarakatranemia
01-02-08, 20:14
Αρχικα ειχα κανει λαθος, δεν προκειται για το Norton Systemworks. Ειναι το Symantec Antivirus. To norton removal tool δεν δουλευει, μου λεει να κανω πρωτα απεγκατασταση το Symantec Antivirus, που ειναι και ο σκοπος εν τελει...

rdaniel
01-02-08, 20:27
χμ ... σε αυτή την περίπτωση θέλει"δραστικά" μέτρα (επέμβαση σε registry) και δεν θα στο συνισούσα αν δεν ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις. Απευθύνσου σε κάποιον τεχνικό για να σου λύσει το πρόβλημα εκείνος. :)

zavarakatranemia
01-02-08, 20:33
Εγω ειμαι ο τεχνικος... :P
Απλα δεν εχω συναντησει κατι τετοιο ποτε μεχρι τωρα. Ειδικα τη συγκεκριμενη αντιδραση με το windows logo. Anyway, ηλπιζα μηπως υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω την επεμβαση στη registry η και το format

sdikr
01-02-08, 21:08
Εγω ειμαι ο τεχνικος... :P
Απλα δεν εχω συναντησει κατι τετοιο ποτε μεχρι τωρα. Ειδικα τη συγκεκριμενη αντιδραση με το windows logo. Anyway, ηλπιζα μηπως υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω την επεμβαση στη registry η και το format

Αυτό που χρείαζεται να κάνεις είναι να σβήσει απο την registry την εγγραφή ότι έχει γίνει εγκατάσταση το Norton (πας στο add remove programs για να δείς με ποιο string θα πρέπει να ψάξεις)
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει οτι θα βγεί σίγουρα ο Norton

iced
02-02-08, 04:49
Ενας τεχνικος δεν βαζει norton στο pc toy:p

zavarakatranemia
02-02-08, 11:39
Ενας τεχνικος δεν βαζει norton στο pc toy:p

χα χα :rofl:

το ειχε πριν ερθω εγω και για αυτο προσπαθω να το ξεφορτωθω :p

Τα κλειδια του μητρωου για το Symantec Antivirus τα εχω ψαξει και τα βρηκα αλλα δε ξερω κατα ποσον θα βοηθησουν και δεν θα δημιουργηθουν περισσοτερα προβληματα.

Δε καταλαβαινω αυτο το Windows Logo ομως βρε αδελφακι μου. Μου απαγορευει να κανω κατι που θελω, δε μπορω να το παρακαμψω στη προκειμενη περιπτωση και δε μπορω να το απενεργοποιησω. Ελεος δηλαδη, και να πεις οτι με προστατευει απο κατι...


Anyway, ευχαριστω οσους απαντησαν. :)

rdaniel
02-02-08, 11:40
Ενας τεχνικος δεν βαζει norton στο pc toy:p

1ον. Τρίχες ...

2ον. Άλλο το Symantec Antivirus και άλλο το Norton, καμμία σχέση ... ;)

sdikr
02-02-08, 16:28
χα χα :rofl:

το ειχε πριν ερθω εγω και για αυτο προσπαθω να το ξεφορτωθω :p

Τα κλειδια του μητρωου για το Symantec Antivirus τα εχω ψαξει και τα βρηκα αλλα δε ξερω κατα ποσον θα βοηθησουν και δεν θα δημιουργηθουν περισσοτερα προβληματα.

Δε καταλαβαινω αυτο το Windows Logo ομως βρε αδελφακι μου. Μου απαγορευει να κανω κατι που θελω, δε μπορω να το παρακαμψω στη προκειμενη περιπτωση και δε μπορω να το απενεργοποιησω. Ελεος δηλαδη, και να πεις οτι με προστατευει απο κατι...


Anyway, ευχαριστω οσους απαντησαν. :)
το Uninstall utility ψάχνει να βρεί αν υπάρχει το κλείδι στο windows installer, απλά σβήνεις ότι έχει σχέση με windows installer και symantec (antivir)

@ ADSLgr.com All rights reserved.