PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά τον 1ο χρόνο το Speedtouch παραμένει ξεκλείδωτο στον πελάτη;



Leonidas33
01-02-08, 18:12
Aυτό θα είναι,γιατί το ίδιο κάνει και η Tellas με τα Speedtouch.

ariadgr
01-02-08, 19:02
Aυτό θα είναι,γιατί το ίδιο κάνει και η Tellas με τα Speedtouch.

Το Speedtouch της Tellas μετά τον 1ο χρόνο ανήκει στον πελάτη.


(Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν από συζήτηση στο OTE forum)

Leonidas33
01-02-08, 19:25
Το Speedtouch της Tellas μετά τον 1ο χρόνο ανήκει στον πελάτη.

Ανήκει μεν στον πελάτη ,αλλά είναι κλειδωμένο για την υπηρεσία της όπως κάνει η Vivodi που αναφέρθηκε,γι'αυτο και το δίνει σε συμβολική τιμή :down:
-Δοκίμασα με γνωστό να το πάρω,λόγω ελλείψεως από τον ΟΤΕ,αλλά απογοήτευση.:nono:

ariadgr
01-02-08, 19:46
Ανήκει μεν στον πελάτη ,αλλά είναι κλειδωμένο για την υπηρεσία της όπως κάνει η Vivodi που αναφέρθηκε,γι'αυτο και το δίνει σε συμβολική τιμή :down:
-Δοκίμασα με γνωστό να το πάρω,λόγω ελλείψεως από τον ΟΤΕ,αλλά απογοήτευση.:nono:

Είχα την εντύπωση ότι τα Speedtouch της Tellas ήταν ξεκλείδωτα και οι πελάτες είχαν πλήρη πρόσβαση, αλλά για πιό σίγουρα να σου απαντήσει κάποιος που έχει Tellas και το ξέρει.

droulas13
01-02-08, 20:11
Ξεκλειδωτο ειναι

Leonidas33
01-02-08, 20:18
Πριν 10 μέρες δοκίμασα σε καινούριο 585

tsirintanis
01-02-08, 20:20
εγω δοκιμασα ενα ολοκαινουργιο με ζελατινες απο tellas και δουλευε μια χαρα

Leonidas33
01-02-08, 21:11
-Μήπως το πήρες ακριβότερα που το πουλά και εκ των υστέρων μόνο στους πελάτες της ,ή πήρες αυτό από την μειωμένη τιμή "προσφοράς" με σύνδεση ; -Μπορεί να είναι 2 τύποι,και δεν θέλω να ξαναυποχρεωθώ σε γνωστό να μου βρεί άλλο άσκοπα,αν ισχύει διαφορετικά +το κόστος.

pan82
01-02-08, 21:13
Φυσικά και είναι ξεκλείδωτο το ρουτερ για χρήση με οποιοδήποτε δίκτυο, σιγά μη το κλείδωναν τις βλακείες που κάνουν άλλα δίκτυα θα έκαναν. Το γιατί βέβαια το δίνουν τόσο φτηνά είναι άξιον απορίας προφανώς για να ευχαριστήσουν τους πελάτες τους (λέτε;;;;)

Spanos
01-02-08, 21:28
Ανήκει μεν στον πελάτη ,αλλά είναι κλειδωμένο για την υπηρεσία της όπως κάνει η Vivodi που αναφέρθηκε,γι'αυτο και το δίνει σε συμβολική τιμή :down:
-Δοκίμασα με γνωστό να το πάρω,λόγω ελλείψεως από τον ΟΤΕ,αλλά απογοήτευση.:nono:

Ξεκλείδωτο είναι και σε retail συσκευασία.

ariadgr
01-02-08, 21:29
Φυσικά και είναι ξεκλείδωτο το ρουτερ για χρήση με οποιοδήποτε δίκτυο, σιγά μη το κλείδωναν τις βλακείες που κάνουν άλλα δίκτυα θα έκαναν. Το γιατί βέβαια το δίνουν τόσο φτηνά είναι άξιον απορίας προφανώς για να ευχαριστήσουν τους πελάτες τους (λέτε;;;;)

Δεν είναι άξιον απορίας.
Το ενσύρματο το δίνουν δωρεάν (όπως κάνει π.χ. και η Forthnet), και σου λένε ότι αν θέλεις ασύρματο, πλήρωσε €35 παραπάνω.

Άλλες εταιρείες (π.χ. HOL) δίνουν στο 2play μόνο ασύρματο και δωρεάν.

Εαν σου έλεγαν να πληρώσεις ένα υπέρογκο ποσό για το router, όταν στη λιανική το ασύρματο πωλείται €65, και το ενσύρματο €35, το μόνο που θα κατάφερναν είναι να δυσαρεστούν τους πελάτες τους. ;)
Χρεώνοντάς σου ουσιαστικά τη διαφορά κόστους ασύρματου-ενσύρματου έχουν βρει μια μέση λύση.

Leonidas33
01-02-08, 21:48
Μήπως για αγορά εκ των υστέρων από συνδρομητή που έχει ήδη εξοπλισμό,χρεώνεται άλλη τιμή και αυτό το retail ειναι ξεκλειδωτο ; :hmm: -Μου κάνει εντύπωση πως έπεσα στην περίπτωση.

Spanos
01-02-08, 21:58
Μήπως για αγορά εκ των υστέρων από συνδρομητή που έχει ήδη εξοπλισμό,χρεώνεται άλλη τιμή και αυτό το retail ειναι ξεκλειδωτο ; :hmm: -Μου κάνει εντύπωση πως έπεσα στην περίπτωση.


Οχι, είτε το πάρεις στην αρχή είτε μετά πάντα ξεκλείδωτο είναι και στην ίδια τιμή. Το router δεν είναι καν προρυθμισμένο, ούτε παίρνει τις ρυθμίσεις απο τον πάροχο μόλις το συνδέσεις. Πρέπει να το ρυθμίσεις μόνος σου.

Eπίσης


Η χρέωση για την παροχή του εξοπλισμού εφαρμόζεται για 12 μήνες, μετά το πέρας των οποίων η κυριότητα του μεταβιβάζεται στον πελάτη

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=0&arid=390&lang=2

pan82
02-02-08, 02:20
Δεν είναι άξιον απορίας.

Άλλες εταιρείες (π.χ. HOL) δίνουν στο 2play μόνο ασύρματο και δωρεάν.

Εαν σου έλεγαν να πληρώσεις ένα υπέρογκο ποσό για το router, όταν στη λιανική το ασύρματο πωλείται €65, και το ενσύρματο €35, το μόνο που θα κατάφερναν είναι να δυσαρεστούν τους πελάτες τους. ;)
Χρεώνοντάς σου ουσιαστικά τη διαφορά κόστους ασύρματου-ενσύρματου έχουν βρει μια μέση λύση.

To περίεργο είναι που και σε μια απλή γραμμή adsl όπως έχω εγώ πάλι σου δίνει το ασύρματο με τα 35€ που φανταζόμουν ότι δε θα γινόταν και έτσι ουσιαστικά εγώ με 20€ πήρα το speedstream τζαμπέ στο πακέτο που αγόρασα αφού στα 20€ ήταν οι 4 πρώτοι μήνες δωρεάν και με μόλις 35€ μου έστειλαν το speedtouch. Δε πληρωσα τη διαφορά των δύο ρούτερ γιατί μου έμειναν και τα δυο

vOOz
02-02-08, 15:49
Στην περιπτωση που διακοψεις το συμβολαιο στους 8 μηνες πχ, μπορεις να πληρωσεις την διαφορα κ να κρατησεις το ρουτερ?

ermis333
03-02-08, 17:39
Μην ακούω ανοησίες δεν υπάρχει κανένα "κλείδωμα" το speedtouch που δίνει η Tellas είναι όπως θα το έπαιρνες αν το αγόραζες από τη Thomson μόνος σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.