PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ADSL & Ασύρματο modem Router PHILIPS



sd241
01-02-08, 21:49
Καταρχήν θα ήθελα να καλησπερίσω όλους τους συμμετέχοντες στο forum μιας και είναι η πρώτη φορά που στέλνω μήνυμα .:oneup:

Θα χρειαστώ τα φώτα σας για ένα περίεργο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την ADSL γραμμή μου,να διευκρινήσω οτι η γραμμή μου είναι ISDN και η ταχύτητα μου είναι στα 2048/256 με πάροχο την OTEnet.
Ενώ με το USB modem της BAUDTEC ή παλιότερα με το SAGEM συνδέομαι κανονικά χωρίς προβλήματα οταν πήγα να εγκαταστήσω ασυρματο modem router και συγκεκριμένα της PHILIPS το CGA5722 δεν μου ανάβει καθόλου η ένδειξη τις ADSL με αποτέλεσμα να μην μπορώ προχωρήσω στην εγκατάταση.Παλιότερα είχα πάλι προσπαθήσει να εγκαταστήσω ένα ενσύρματο modem router τις US.Robotics και πάλι σε αυτό αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά το πρόβλημα είναι από την γραμμή μου ή από το modem η απορία μου είναι γιατι δουλεύει κανονικά το USB modem και χωρίς προβλήματα ενώ οταν πάω να τοποθετήσω ενα modem router η ADSL ένδειξη ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σβήνει χωρίς να επανέρθει ποτέ?
Μπόρει κάποιος να μου πει μια γνώμη για το τι μπορώ να κάνω?:hmm:

aragorn
01-02-08, 21:51
Μήπως το philips είναι ρυθμισμένο σε adsl2+?
Γύρνα το σε adsl1 και δες αν συνεχίζει το πρόβλημα.

Lovetrinity1983
01-02-08, 21:57
Το ιδιο πραγμα κανει κ σε μενα...Δεν αναβει καθολου το λαμπακι της DSL....Με το Speedtouch παιζει μια χαρα το net...Κ κατι αλλο,δοκιμσα το philips σε Tellas Zisto κ παιζει μια χαρα...
Απο το 121 μου ειπαν οτι επειδη η γραμμη μου εχει μεγαλο θορυβο κ το philips ειναι αχρητστο router δεν μπορει καν να συχρονισει....

sd241
01-02-08, 22:20
Πως το γυρίζω σε ADSL1?

........Auto merged post: sd241 added 3 Minutes and 35 Seconds later........

Μπορώ να ζητήσω να μου το αλλάξουν ή τζάμπα ο κόπος?

gboy
01-02-08, 23:16
απο την στιγμη που δεν σου κανει δουλεια δεν χανεις τιποτα να ζητησεις αλλαγη

Lovetrinity1983
02-02-08, 00:00
Εγω την εχω ζητηση 2 βδομαδες τωρα κ ουτε φωνη ουτε ακροαση απο το 121....Επαγγελματιες λενε μετα...
Πιστευω αν μου χαλαγε η καφετιερα θα μου την ειχαν φτιαξει τωρα...

Leonidas33
02-02-08, 00:22
Καταρχήν θα ήθελα να καλησπερίσω όλους τους συμμετέχοντες στο forum μιας και είναι η πρώτη φορά που στέλνω μήνυμα .:oneup:

Θα χρειαστώ τα φώτα σας για ένα περίεργο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την ADSL γραμμή μου,να διευκρινήσω οτι η γραμμή μου είναι ISDN και η ταχύτητα μου είναι στα 2048/256 με πάροχο την OTEnet.
Ενώ με το USB modem της BAUDTEC ή παλιότερα με το SAGEM συνδέομαι κανονικά χωρίς προβλήματα οταν πήγα να εγκαταστήσω ασυρματο modem router και συγκεκριμένα της PHILIPS το CGA5722 δεν μου ανάβει καθόλου η ένδειξη τις ADSL με αποτέλεσμα να μην μπορώ προχωρήσω στην εγκατάταση.Παλιότερα είχα πάλι προσπαθήσει να εγκαταστήσω ένα ενσύρματο modem router τις US.Robotics και πάλι σε αυτό αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά το πρόβλημα είναι από την γραμμή μου ή από το modem η απορία μου είναι γιατι δουλεύει κανονικά το USB modem και χωρίς προβλήματα ενώ οταν πάω να τοποθετήσω ενα modem router η ADSL ένδειξη ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σβήνει χωρίς να επανέρθει ποτέ?
Μπόρει κάποιος να μου πει μια γνώμη για το τι μπορώ να κάνω?:hmm:

Το PHILIPS CGA5722 εχει προβλήματα συντονισμού σε "δύσκολες" γραμμές,χώρια ότι ζεστένεται και αποσυντονίζεται.Φαίνεται κυκλοφορησε βιαστικά για να καλύψει την ζήτιση.
Περισσότερα εδω στις τελευταίες σελίδες http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884

Στην δική σου περίπτωση το έχεις σε ΙSDN γραμμή,ενώ είναι για PSTN (τουλάχιστον όσα εχουν αναφερθεί ότι κυκλοφορούν)

dpa2006
02-02-08, 01:18
Πως το γυρίζω σε ADSL1?

........Auto merged post: sd241 added 3 Minutes and 35 Seconds later........

Μπορώ να ζητήσω να μου το αλλάξουν ή τζάμπα ο κόπος?

καλησπερα.
στο web interface του επελεξε: ADSL / Internet Settings > Parameters και στο Operation Mode: επελεξε G.992.1(ADSL απλο).αν λειτουργησει καλως.αλλιως δηλωσε βλαβη του μοντεμ στο 121 και ζητησε αλλαγη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.