PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακυμάνσεις spectrum - SNR



Σελίδες : [1] 2

dikal
02-02-08, 00:22
Παρατήρησα την εξής περίεργη συμπεριφορά τις τελευταίες 10 ημέρες (παλιότερα δεν το έκανε): Κάθε βράδι, για κάποιο διάστημα μεταξύ 7 - 11 μμ, παρατηρώ ότι το SNR από 9 που είναι σταθερά, πέφτει στο 7. Στο διάστημα αυτό, τα λάθη CPE-Forward error correction εκτοξεύονται στα ύψη, ενώ εμφανίζονται και λίγα loss of signal/loss of frame. Αποσυνδέσεις ή προβλήματα στην τηλεφωνία δεν υπάρχουν. Ταυτόχρονα το γράφημα που δίνει το fritz, στο δεξιό του τμήμα, εμφανίζει αρκετά κενά. Όταν επανέλθει το SNR στο φυσιολογικό (9), σταματούν να εμφανίζονται νέα λάθη. Αν κάνω reset το γράφημα ξαναγίνεται φυσιολογικό (1η εικόνα). Παραθέτω τις εξής εικόνες:
1) Γράφημα πριν εμφανιστεί το "φαινόμενο" αυτό.
2) Γράφημα αφού εμφανιστεί το "φαινόμενο" για 2η φορά (μετά από 2 ημέρες συνεχούς σύνδεσης).
3) Στοιχεία γραμμής ύστερα από την εμφάνιση του "φαινομένου" για 2η φορά.

Να σημειώσω επίσης τα εξής:
-Έχει παρατηρηθεί αυτό με 2 διαφορετικά fritz 7140 Annex A, και με 2 διαφορετικά firmware, .43 και .47
-Η συνδεσμολογία είναι πριζα-καλώδιο τηλ.-fritz
-Άλλες συσκευές σε πρίζες δεν υπάρχουν.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το που μπορεί να οφείλεται αυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

aa144
02-02-08, 02:07
Πολύ παράσιτο στη γραμμή σου βλέπω, ειδικά το σχήμα της καμπύλης του upload τα λέει όλα.

dikal
02-02-08, 10:05
Το είχα υποψιαστεί αυτό από τις χαμηλές ταχύτητες. Το σχήμα της καμπύλης είναι έτσι εδώ και 5 μήνες που έχω το dp. Το περίεργο όμως είναι αυτή η συμπεριφορά που παρατηρώ τελευταία, και μάλιστα συγκεκριμένες ώρες. Σε τι μπορεί να οφείλεται; :hmm:
Μήπως πρέπει να μετακομίσω; :lol:

aa144
03-02-08, 03:38
Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι λειτουργούν άλλες παρόμοιες υπηρεσίες σε γειτονικές γραμμές, οι ώρες που αναφέρεις είναι ώρες αιχμής, και όταν συμβαίνει αυτό, τότε υπάρχει φαινόμενο παρεμβολής μεταξύ των γραμμών.

Αν μετακομίσεις και ειδικότερα αν μένεις σε γειτονιά που είσαι ο μόνος με ADSL, τότε πολύ δύσκολα θα ξαναβρείς τέτοια προβλήματα.

Το αμέσως καλύτερο θα ήταν να αλλάξεις ζεύγος, βέβαια αυτό θέλει μέσον στον τοπικό ΟΤΕ.

chris01
03-02-08, 10:09
Πάντα το πρωί έχω το καλύτερο SNR (~21) και τις ώρες αιχμής ανάλογα μπορεί να πέσει μέχρι και 18. Ο φίλος πιο πάνω έχει δίκαιο.

dikal
03-02-08, 12:14
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Μέσον στον ΟΤΕ δυστυχώς δεν υπάρχει. Μάλλον αυτό που λέτε ισχύει, αφού "πιάνω" άλλα 2 ασύρματα δίκτυα (τα οποία είναι και ξεκλείδωτα :p). Απλά μου έκανε εντύπωση ότι το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα είναι σαν να δέχομαι επίθεση από εξωγήινους ! :hmm:

gadg3takias
03-02-08, 13:29
Δηλαδή ένα ιδανικό (για καλές ταχύτητες) γράφημα πως πρέπει να είναι περίπου; Το ρωτάω γιατί θέλω να το συγκρίνω με το δικό μου...

aa144
03-02-08, 18:16
Ένα πολύ καλό γράφημα είναι αυτό, η γραμμή βρίσκεται στο Βέλγιο.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/ADSL_spectrum_Fritz_Box_Fon_WLAN.png

dikal
03-02-08, 18:25
Πριν λίγο μιλούσα με το γείτονα που έχει dp με 4net. Η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχει συγχρονίσει είναι 7Mbps. Εγώ τελευταία (από τότε που έβγαλα το splitter, κόλλησα τα καλώδια :respekt: και έβαλα το .47) δεν έχω πέσει κάτω από 5200 και έχω φτάσει ακόμη και τα 6600 (τρελή ταχύτητα για μένα). Έχουμε λοιπόν παρόμοιες ταχύτητες.
Αυτό επιβεβαιώνει την άποψη ότι περισσότερο παίζει ρόλο η ποιότητα της γραμμής και λιγότερο ο πάροχος, έτσι δεν είναι;

@aa144: αυτό με το κόλλημα έχεις σκεφτεί να το κάνεις πατέντα;

gadg3takias
03-02-08, 18:51
Ένα πολύ καλό γράφημα είναι αυτό, η γραμμή βρίσκεται στο Βέλγιο.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/ADSL_spectrum_Fritz_Box_Fon_WLAN.png

thanks φιλε για την απάντηση! Εγώ δηλαδή με αυτό δεν είμαι καλά, σωστά;
29604

aa144
03-02-08, 19:24
Ναι, μεγάλο δράμα το γράφημα που βλέπω, που βρίσκεσαι; τι πακέτο έχεις; στείλε και τα υπόλοιπα στατιστικά της γραμμής σου.

Πράγματι, η ποιότητα της γραμμής αποτελεί το 90% ας πούμε της όλης υπόθεσης. Οπότε οποιαδήποτε επένδυση χρόνου και κόπου για να βελτιώσουμε τη γραμμή μας, αξίζει, και συνήθως δεν στοιχίζει και σχεδόν τίποτε. Επίσης η βελτίωση παραμένει και όταν αλλάξουμε πάροχο.

gadg3takias
03-02-08, 19:32
Τρίκαλα είμαι και έχω double play (της HOL εννοείται) αλλά είμαι ακόμα μέσω ΑΡΥΣ.
http://i213.photobucket.com/albums/cc317/gadg3takias/dsl-1.jpg
εκτός από το παραπάνω τι άλλο να στείλω; Δεν θα βελτιωθεί μόλις μπω στο ιδιόκτητο;

aa144
03-02-08, 19:41
Ναι, το πιθανότερο είναι ότι θα βελτιωθεί πολύ, για την ακρίβεια η γραμμή σου με τα σημερινά δεδομένα αντέχει περί τα 13Mbps, ότι γράφει στο Attainable rate.

Υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στα Τρίκαλα; Ή θα λειτουργήσει στο μέλλον; Ποιό πακέτο έχεις πάρει; Με τα στοιχεία της γραμμής σου, καλύτερα στο 6/1 παρά στο 24/1, γιατί μια γραμμή που τη λειτουργείς στο 100% της δυνατότητάς της ενδέχεται να παρουσιάσει αστάθεια. Αντίθετα, αν τη λειτουργήσεις χαμηλότερα, θα είσαι πολύ πιο σταθερός στη λειτουργία, και θα πληρώνεις και λιγότερα.

gadg3takias
03-02-08, 19:55
Ναι υπάρχει (με οπτικές ίνες). Εδώ και 4-5 μέρες έχει τελειώσει το έργο και στο site λέει ότι υπάρχει πλεον διαθεσιμότητα. Είχα κάνει αίτηση όταν ακόμα έδινε 12 και 6 και πήρα το 12 άρα λογικά τώρα θα μου δώσουν το 24άρι το πακέτο...Πάντως σε εμένα δεν υπάρχουν καθόλου διακυμάνσεις (μέχρι στιγμής), και το γράφημα και τα στατιστικά είναι τα ίδια από την 1η μέρα! Λογικά σε λίγες μέρες θα με βάλουν και στο ιδιόκτητο γιατί και στην αρχή η ενεργοποίηση είχε γίνει μόλις σε μια βδομάδα!

aa144
03-02-08, 20:37
Αν έκανες αίτηση για 12, μείνε στο 12, δεν μπορούν να σε βάλουν στα 24 χωρίς τη συγκατάθεσή σου. Και αν στα 12 είσαι ασταθής στη λειτουργία, τότε πήγαινε στα 6.

gadg3takias
03-02-08, 20:43
Φίλε χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές!:oneup: Μόλις μπω στο ιδιόκτητο θα δω πως πάει η γραμμή και μετά θα πράξω ανάλογα...

whitehed
04-02-08, 13:50
Εμενα πως με βλεπετε;;;Eιμαι στο παλιο πακετο των δωδεκα να ζητησω το 24αρι που εχει και πιο χαμηλη τιμη;;; Υπ'οψιν με εχουν σε adsl1:hmm:

aa144
04-02-08, 14:26
Τα ίδια ισχύουν και για εσένα, εφόσον δεν πιάνεις τα 12, πως θα μπορούσες άλλωστε, αφού τέλειες γραμμές μόνο στο εργαστήριο υπάρχουν (και το ADSL2 έχει θεωρητικό όριο τα 12 Mbps), τότε δικαιούσαι να ζητήσεις να σε βάλουν σε ADSL2+ και να δεις πόσο καλά θα πας, πάντως το γράφημά σου είναι πολύ καλό και θα πας ψηλά σε ταχύτητα.

Οπότε ζήτα καταρχή την μεταβολή στην πόρτα σου, από ADSL2 σε ADSL2+ και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις. Κατά τη γνώμη μου μπορεί εύκολα να πας και πάνω από 18 Mbps με αυτή τη γραμμή. Όμως η σταθερότητα σε αυτή την ταχύτητα είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Παρόλα αυτά, αξίζει να το δοκιμάσεις.

dikal
06-02-08, 12:00
Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι λειτουργούν άλλες παρόμοιες υπηρεσίες σε γειτονικές γραμμές, οι ώρες που αναφέρεις είναι ώρες αιχμής, και όταν συμβαίνει αυτό, τότε υπάρχει φαινόμενο παρεμβολής μεταξύ των γραμμών.

Αν μετακομίσεις και ειδικότερα αν μένεις σε γειτονιά που είσαι ο μόνος με ADSL, τότε πολύ δύσκολα θα ξαναβρείς τέτοια προβλήματα.

Το αμέσως καλύτερο θα ήταν να αλλάξεις ζεύγος, βέβαια αυτό θέλει μέσον στον τοπικό ΟΤΕ.

Μέχρι προχθές το βράδι ίσχυε αυτό:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1769626&postcount=1

Ενώ λοιπόν παρακολουθούσα μια από τις βραδινές επιθέσεις παρεμβολών από το interface του fritz, βλέπω το SNR από 9 που είναι συνήθως, να έχει ανέβει στο 14, σταθερά (δεν έχω ξαναδεί αυτό το νούμερο) !! Ταυτόχρονα το γράφημα είχε αρχίσει να φουσκώνει στο δεξιό του τμήμα !

Λέω: δεν κάνω ένα reset τώρα που το βρήκα στις καλές του; Κάνω το reset και ιδού το αποτέλεσμα ...

Από τότε είναι έτσι. Πως έγινε αυτό; Μιλάμε για 2MBit περισσότερα από τον καλύτερο συγχρονισμό που είχα ποτέ, και 3,5MBit από το μέσο όρο (5200).
Οι εικόνες είναι μετά από 33 ώρες συγχρονισμού περίπου, και με event log πεντακάθαρο.

aa144
06-02-08, 12:12
Κόπηκαν τα υψίσυχνα παράσιτα, κάποιος κάτι έφτιαξε, ή κάποιος κάτι το έκλεισε από το ρεύμα, αν δεν το ξαναβάλει σε λειτουργία είσαι μια χαρά.

Πάντως η μορφή του γραφήματος στο Upload, δείχνει επικάλυψη από άλλη όμοια υπηρεσία, και έτσι από τη σύνθεση των κυματομορφών, προκύπτει ο αντεστραμένος μηνίσκος, αφού η κυματομορφή που επικαλύπτει το Upload έχει την κανονική μορφή μηνίσκου, άρα με αφαίρεση των κυματομορφών προκύπτει αυτό που βλέπουμε.

Ενδεχομένως να χάλασε το γράφημα του άλλου που σε παρεμβάλει στις ψηλές συχνότητες, αν ισχύει αυτό το σενάριο, τότε η βελτίωση θα κρατήσει μέχρι να το πάρει χαμπάρι ο άλλος και να κάνει επανεκκίνηση στο ρούτερ του, ή να κοπεί το ρεύμα π.χ.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 46 Seconds later........

Το άλλο σενάριο είναι να άλλαξαν το προφίλ στην πόρτα του άλλου, και να λειτουργεί αυτός τώρα σε ADSL2, αν είναι έτσι, η βελτίωση που βλέπεις θα κρατήσει πολύ.

dikal
06-02-08, 12:27
Ενδεχομένως να χάλασε το γράφημα του άλλου που σε παρεμβάλει στις ψηλές συχνότητες, αν ισχύει αυτό το σενάριο, τότε η βελτίωση θα κρατήσει μέχρι να το πάρει χαμπάρι ο άλλος και να κάνει επανεκκίνηση στο ρούτερ του, ή να κοπεί το ρεύμα π.χ.


ή αν πάρω εγώ χαμπάρι ποιός είναι ...:crazy::angryr::gun::rifle::shoot:

Όταν πιάσω τα 20MBits θα ξαναποστάρω το γράφημα! :lol::lol::lol:

Τώρα είμαι σε πακέτο 12/1 και έχω ζητήσει να πάω σε 6/1, αλλά δεν το έχουν κάνει ακόμη. Στο 6/1 θα είμαι καλύτερα, έτσι;

Υ.Γ. Η ανάλυσή σου μου προξενεί δέος (χωρίς πλάκα), όχι μόνο γιατί μπορείς και την κάνεις, αλλά γιατί έχεις και την υπομονή να τα γράφεις, σε τόσα πολλά πόστ. Να 'σαι καλά!

aa144
06-02-08, 12:34
Συμφωνώ απόλυτα για 6/1.

dikal
06-02-08, 13:11
Και μια ακόμη ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση ασύρματο δίκτυο κάποιου γείτονα να δημιουργεί παράσιτα στο fritz (δε λέω για τη λήψη ασύρματης κάρτας); Πιάνω 1-2 τέτοια μέσα στο σπίτι, και το ένα απ' αυτά είναι ισχυρό. :hmm:

aa144
06-02-08, 15:50
Όχι, δεν θα μπορούσε να συμβαίνει από ασύρματο δίκτυο. Επειδή η βελτίωση στο γράφημα ξεκινάει από το όριο του ADSL2, είναι προφανές ότι προκαλείται από όμοια υπηρεσία που λειτουργούσε σε ADSL2+ και για κάποιο λόγο τώρα λειτουργεί σε ADSL2.

dikal
06-02-08, 17:02
Ευχαριστώ :)

dikal
07-02-08, 10:29
Χθές το βράδι εμφανίστηκαν ξανά τα παράσιτα, για 2 περίποιυ ώρες 22:15-0:15, στις ψηλές συχνότητες (288 έως 512) του παρακάτω γραφήματος (δεν έχω το γράφημα με τις χθεσινές παρεμβολές).

Ίσως ο γείτονας που έχει On να έβλεπε καμιά ταινία. Στο διάστημα αυτό το SNR έπεσε στο 4 από 9 που είναι συνήθως, και το internet αποσυγχρόνισε. Με reset συγχρόνισε στα 4800, SNR 9 και χάλια γράφημα. Όταν τελείωσαν τα παράσιτα, με reset ξαναπήγα στα 8500 και το γράφημα όπως στην εικόνα.

Η ερώτηση είναι: θα βοηθήσει αν με βάλουν σε ADSL2 αφού τα παράσιτα είναι πέρα από τις συχνότητες του ADSL2; Πιθανώς να είπα κοτσάνα, αλλά ψάχνω να βρω έναν τρόπο :2guns: για να απαλαγώ από τα παράσιτα αυτά. Δηλαδή πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο σετάρισμα που θα βοηθούσε;

aa144
07-02-08, 11:45
Αν πας σε ADSL2, τότε θα έχεις πολύ πιο αργή ταχύτητα αφού θα χρησιμοποιείς το χαμηλό μέρος του φάσματος που είναι στη γραμμή σου πολύ κακό.

Μπορείς να προτείνεις στο γείτονα μια μέρα να το κλείσει εντελώς το δικό του και να δεις αν όντως είναι αυτός που σε παρεμβάλει. Αν με κάποιο τρόπο εντοπίσεις ποιός ευθύνεται για την παρεμβολή, τότε μπορείς να κάνεις δοκιμές σχετικά με το τμήμα της γραμμής που προκαλεί την παρεμβολή, και αν είσαι π.χ. πάρα πολύ τυχερός μπορεί να ανακαλύψεις ότι η παρεμβολή προκαλείται μέσα στο κτήριο, άρα αν δρομολογήσεις τη γραμμή σου από τον κατανεμητή εξωτερικά μπορεί να απαλλαγείς.

Το άλλο, πιο ευαίσθητο κοινωνικά σενάριο, είναι να τα βρείτε με το γείτονα, και να μοιραστείτε μια σύνδεση, πιο οικονομικά και χωρίς παράσιτα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι ανακαλύπτεις ποιός πράγματι ευθύνεται για τα δικά σου παράσιτα, και έχεις και διάθεση για διαπραγματεύσεις περί κοινοκτημοσύνης.

dikal
07-02-08, 11:53
Χίλια ευχαριστώ. Αν βρω λύση θα ενημερώσω. :hmm:

jaggelo
07-02-08, 12:51
Το άλλο, πιο ευαίσθητο κοινωνικά σενάριο, είναι να τα βρείτε με το γείτονα, και να μοιραστείτε μια σύνδεση, πιο οικονομικά και χωρίς παράσιτα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι ανακαλύπτεις ποιός πράγματι ευθύνεται για τα δικά σου παράσιτα, και έχεις και διάθεση για διαπραγματεύσεις περί κοινοκτημοσύνης.

To adsl μπορεί να μας φέρει με διάφορους τρόπους πιο κοντά...:p

Ασυνήθιστη περίπτωση πάντως. Τι άλλο θα δούμε ακόμη ? :crazy:

dikal
07-02-08, 13:25
To adsl μπορεί να μας φέρει με διάφορους τρόπους πιο κοντά...:p

Ασυνήθιστη περίπτωση πάντως. Τι άλλο θα δούμε ακόμη ? :crazy:

Τον τελευταίο μήνα είχα φοβερή βελτίωση στην ταχύτητα, από 5200 μ.ο. σε 8500, και ανάλογη βελτίωση του γραφήματος. Τον προηγούμενο καιρό, οι ψηλές συχνότητες (320-512)ήταν σχεδόν ανύπαρκτες στο γράφημα. Δεν αποκλείω λοιπόν το φαινόμενο των παρεμβολών να το είχα και προηγουμένως, χωρίς να το παρατηρήσω αφού το γράφημα ήταν έτσι κι αλλιώς χάλια. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαι μοναδική περίπτωση, απλά αν κάποιοι δεν έχουν "γεμάτο" γράφημα (ή router που να δείχνει το γράφημα) δεν μπορούν να το αντιληφθούν. :whistle:

Στη βελτίωση πρέπει να συνέβαλαν η αφαίρεση του splitter (που έκοβε εντελώς το γράφημα από το 480-512), το κόλλημα των ενώσεων (:respekt: aa144) και το νέο firmware .47. Βέβαια δε μπορώ να αποκλείσω και τίποτα τεχνικές εργασίες.

Τελικά όμως η βελτίωση δημιουργεί ένα πρόβλημα, αφού αν συγχρονίσω ψηλά, όταν έρχονται τα παράσιτα :rainy: πέφτει πολύ το SNR και έχω αποσυνδέσεις. Ουδέν κακόν αμιγές καλού, και το αντίστροφο.

jaggelo
07-02-08, 14:41
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαι μοναδική περίπτωση, απλά αν κάποιοι δεν έχουν "γεμάτο" γράφημα (ή router που να δείχνει το γράφημα) δεν μπορούν να το αντιληφθούν. :whistle:

Σιγα μην είσαι μοναδική περίπτωση...
Απλά οι περισσότεροι με παρόμοιο πρόβλημα, δυστυχώς, δεν θα το εντοπίσουν ;)

Είναι αξιοπρόσεκτο ότι τακτικά πλέον, βλέπουμε περιπτώσεις που ξεφεύγουν από τα
γνωστά προβλήματα με τις δοκιμασμένες λύσεις.
Και επιβεβαιώνεται συνεχώς ότι μια σύνδεση adsl2+ αποκτά πολλά προβλήματα
λίγο πριν ή εντός του χώρου που καταλήγει η γραμμή, και πρώτα εκεί πρέπει
να επικεντρώνεται ο έλεγχος σε προβληματικές συνδέσεις.
Να όμως που δεν βλέπω να συμβαίνει τακτικά αυτό...:(

Μου έκανε φοβερή εντύπωση όταν ανακάλυψα, ότι σε ώριμες αγορές adsl2+,
έρχεται τεχνικός σπίτι που βάζει 1 κεντρικό ποιοτικό φίλτρο στο 1 ζεύγος τηλεφωνίας που μπαίνει
στο σπίτι για να μοιραστεί σε τηλέφωνα, φαξ, μόντεμ,συναγερμούς κλπ. χωρίς επιμέρους φιλτράκια,
και στο 2ο ζεύγος συνδέει μόνο το ρούτερ.
Και όλα αυτά για να περιοριστούν τυχόν προβλήματα από την καλωδίωση του σπιτιού.

Άραγε θα δούμε κάποτε και εδώ τέτοιο επίπεδο υπηρεσιών ? Μάλλον παραλογίζομαι...:crazy:

dikal
20-02-08, 20:57
Κατ' αρχήν να πω ότι το πρόβλημα με τα παράσιτα στη γραμμή μου, το έχω δώσει βλάβη στη hol, η οποία κάποια στιγμή θα τη δώσει στον ΟΤΕ.

Σήμερα το πρωί, η κατάσταση ήταν αυτή που φαίνεται στις 2 πρώτες εικόνες, μετά από 45 ώρες σύνδεσης, και μετά από παρεμβολές που εξαφάνισαν τα κομμάτια του γραφήματος που λείπουν, στις ψηλές συχνότητες.
Κάνω λοιπόν έναν έλεγχο ρουτίνας από το γραφείο, και βλέπω τις επόμενες 2 καταπληκτικές εικόνες! Στην αρχή είπα "μπα, τυχαίο θα είναι, σε λίγο θα χαλάσει", αλλά η ώρα πέρναγε και η κατάσταση ήταν σταθερή. Σκέφτηκα ότι μάλλον έγινε το θαύμα και μου έφτιαξαν τη γραμμή.
Τελικά μετά από 2,5 ώρες, επανήλθα στις 2 πρώτες εικόνες.

Νομίζω ότι το γεγονός αυτό επιβεβαιώνει τον aa144 :respekt: σχετικά με το θέμα των παρεμβολών. Προφανώς η γειτονική μου γραμμή για κάποιο λόγο δε λειτουργούσε για 2-3 ώρες και είδα πως θα λειτουργούσε φυσιολογικά η δική μου.

aa144
20-02-08, 21:17
Αν προλάβαινες να πας σπίτι και να κάνεις επανεκκίνηση στον ΦΡΙΤΣ θα έπαιρνες και τα ανάλογα στατιστικά με το καλό γράφημα.

dikal
20-02-08, 21:23
Αν προλάβαινες να πας σπίτι και να κάνεις επανεκκίνηση στον ΦΡΙΤΣ θα έπαιρνες και τα ανάλογα στατιστικά με το καλό γράφημα.

Έχω ένα δείγμα κι απ' αυτά, σε κάποια στιγμή παλιότερα, που όμως τότε δεν είχα καταλάβει τι είχε συμβεί. Όπως βλέπεις από τα λάθη Loss of Signal/frame, κι από το χαλασμένο SNR, o "άλλος" ξανασυνδέθηκε αμέσως ...

dikal
06-03-08, 10:37
Επανέρχομαι με τα νεώτερα, καθώς και με ένα περίεργο πρόβλημα που προέκυψε.
Από 22/2 (εδώ και 2 εβδομάδες δηλαδή) εξαφανίστηκε εντελώς η μόνιμη παρεμβολή που υπήρχε στη γραμμή μου! Αυτό μπορεί να έγινε από επέμβαση των τεχνικών (είχα δώσει βλάβη), μπορεί και όχι. Τα στατιστικά είναι αυτά που φαίνονται στις 2 πρώτες φωτογραφίες.

Παρ' όλα αυτά οι βραδυνές παρεμβολές συνέχιζαν να εμφανίζονται, οπότε ζήτησα την υποβάθμιση σε 6/1 (την οποία ακόμη περιμένω) και τη δοκιμή σε ADSL2. Αυτό έγινε στις 29/2 το πρωί. Το απόγευμα που γύρισα στο σπίτι ήταν σε ADSL2 συγχρονισμένο στα 9/1 περίπου. Κάνω ένα reset από το ρεύμα, και το αποτέλεσμα; ΔΕ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ! Το δίνω βλάβη (αλλά ήταν και Παρασκευή), και δοκιμάζω ένα δανεικό fritzbox fon από hibox, το οποίο δουλεύει κανονοκά!
Τη Δευτέρα πάω από hol, αλλάζω το fritz, το βάζω στη πρίζα, δουλεύει! Μόλις κάνει αυτόματα upgrade firmware στο 39.04.47 σταματά να συγχρονίζει! Περιττό να πω ότι πέρασα το fw με όλους τους δυνατούς τρόπους (από avm από hol, με το πρόγραμμα αποκατάστασης) και ό,τι άλλο ήταν δυνατό. Επίσης επειδή έχω διαθέσιμο το .43, το πέρασα, συγχρόνισε, πέρασα ρυθμίσεις τηλεφωνίας, λειτούργησε και το τηλ, αλλά αμέσως μετά αρχίζει αυτόματα η καταραμένη αναβάθμιση fw σε .47 και σταματά να συγχρονίζει ...

Μετά από αυτό, η μόνη λύση που μου απέμεινε ήταν ο Κινέζος (Netfaster). Το έβαλα και όπως ήταν αναμενόμενο έπαιξε (στατιστικά φωτο 3). Σταθερό φαίνεται, με τις βραδινές παρεμβολές δεν κόλλησε, αλλά δεν ξέρω τι θα έκανε και το fritz. To fritz έχει πόρτα usb, πολύ καλύτερο event log και call list (το netfaster τη χάνει όταν το βγάλεις από το ρεύμα), γράφημα, και νομίζω πιο καθαρή τηλεφωνία. Το Netfaster έχει διακόπτη On/Off, περισσότερα λαμπάκια, μεταλλικό περίβλημα (ίσως ψύχεται καλύτερα), ρύθμιση ισχύος του wlan, και νομίζω λειτουργεί καλύτερα το remote management.

Επίσης με το Netfaster δεν έχω αναγνώριση κλήσης σε ένα ασύρματο Panasonic που όμως έπαιζε στο fritz. Το άλλο ασύρματο Siemens που έχω παίζει κανονικά. Αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο φθηνό ασύρματο που να λειτουργεί η αναγνώριση στο Netfaster, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

jacobgr
06-03-08, 10:44
Δοκίμασες να αλλάξεις πορτες στα ασύρματα? δλδ να βάλεις το Panasonic στην θέση του siemens κλπ..

dikal
06-03-08, 10:50
Βέβαια. Επίσης οι επιλογές για αναγνώριση κλήσης είναι επιλεγμένες. Έχει και κάποια επιλογή "Use DTMF Caller ID Mode" την οποία δοκίμασα κι αυτή, χωρίς αποτέλεσμα.
Υπάρχουν και άλλα τα οποία δε δοκίμασα, αλλά δεν ξέρω και τι κάνουν. Όπως "Enable T.38 Mode Support" και επιλογή κάποιων codec (δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο).

aa144
06-03-08, 11:11
To T.38 είναι για να στέλνεις Fax πιο αξιόπιστα, το ίδιο και κάποια codec.

Μυστήριες πόρτες έχει το DSLAM που συνδέεσαι.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 42 Seconds later........

Ωραίο γράφημα το χωρίς τις παρεμβολές. Κάνε κανένα σαμποτάζ στο γείτονα το βράδυ που βλέπει ταινίες.

dikal
06-03-08, 11:17
Πέρασα στιγμές τρέλας το προηγούμενο 4ήμερο. :crazy: Και καπάκι μ' έπιασε και μια γαστρεντερίτρια :lol::lol: (όπως λέει ο γιόκας μου). Λέτε ν' αρρώστησα από τον fritz; :crazy:

Το Panasonic είναι συσκευή fax με ασύρματο. Να παίζει ρόλο στην αναγνώριση;

aa144
06-03-08, 11:31
Ναι, μπορεί να είναι λίγο πιο μυστήριο από τα άλλα, το έχεις απευθείας πάνω στο NetFaster και δεν λειτουργεί; Μπορεί μετά από καμία αναβάθμιση firmware του NetFaster να λειτουργήσει. Ή μπορεί κάποια στιγμή να λειτουργήσει και ο ΦΡΙΤΣ.

dikal
06-03-08, 11:34
Ναι, το έχω απ' ευθείας.

lyk
06-03-08, 13:26
Και ο φρίξος έχει ρύθμιση για την ισχύ του wlan, μην μου τον κατηγορείτε άδικα... Τον έχω βάλει στο 6%... :oneup:

dikal
06-03-08, 22:34
Δεν το ήξερα, που βρίσκεται;

lyk
06-03-08, 23:13
Στο μενού του ασύρματου δικτύου... δυστυχώς έκανε διακοπή ρευματος σπίτι μου (το mustek ups κλασσικά με πρόδωσε αφού ποτε δεν κατάφερα να το κάνω να μην κλείνει με δική του προτωβουλία στο 5λεπτο), και άλλαξε η ΙΡ και δεν μπορώ να μπω απομακρυσμένα τώρα να σου πω ακριβώς... :p

dikal
06-03-08, 23:24
Ευχαριστώ lyk ! Το δικό μου (ablerex 600va) κράτησε για 1 ώρα και 15' το Netfaster και ένα ασύρματο τηλ που έχω πάνω, και μόλις παρέδωσε το πνεύμα, το ρεύμα επανήλθε !:rofl:

lyk
06-03-08, 23:33
Ευχαριστώ lyk ! Το δικό μου (ablerex 600va) κράτησε για 1 ώρα και 15' το Netfaster και ένα ασύρματο τηλ που έχω πάνω, και μόλις παρέδωσε το πνεύμα, το ρεύμα επανήλθε !:rofl:

Εχω και αλλο ένα 800άρι, αλλά αυτό είναι ΑPC... ;) Εκεί είναι τα πάντα, εκτός από την λάμπα "αναγκης" (μια μικρή energy saver, των 7W με δυνατότητα φωτισμού αντίστοιχη μιας ~40W συμβατικής ) και το fritz! :closed: Κοινώς την πατήσαμε, και αύριο έχει προσπάθεια αποκατάστασης... :twisted::mad:

dikal
06-03-08, 23:40
Ευχαριστούμε τη ΔΕΗ που αυτές τις μέρες μας δίνει την ευκαιρία να δοκιμάσουμε τις αντοχές των μηχανημάτων μας (γιατί οι αντοχές των δικών μου νεύρων τουλάχιστον, είναι στα όριά τους) :evil:

player74
07-03-08, 00:06
για σχολιαστε τα δικα μου μιας και δεν εχω καταλαβει...
λιγο πριν να περασω στην hol.
συνδεση με shared llu απο vivodi.
τι λετε να γινει οταν περασω πληρως στην hol?
εκτιμισεις?

aa144
07-03-08, 13:16
Η γραμμή σου έχει θόρυβο σε όλο το φάσμα, αλλά είσαι κοντά στο DSLAM από ότι φαίνεται, όμως με τέτοιο θόρυβο δεν θα πας πολύ ψηλά, προτείνω κατ αρχήν να πας σε πακέτο 6/1 στη Hol για να δεις πως συμπεριφέρεται η γραμμή σε ADSL2+ και μετά ανάλογα πας παραπάνω αν είσαι αρκετά σταθερός.

player74
07-03-08, 14:59
Η γραμμή σου έχει θόρυβο σε όλο το φάσμα, αλλά είσαι κοντά στο DSLAM από ότι φαίνεται, όμως με τέτοιο θόρυβο δεν θα πας πολύ ψηλά, προτείνω κατ αρχήν να πας σε πακέτο 6/1 στη Hol για να δεις πως συμπεριφέρεται η γραμμή σε ADSL2+ και μετά ανάλογα πας παραπάνω αν είσαι αρκετά σταθερός.

κι εγω το ιδιο φοβομουνα αλλα δειτε παρακατω :worthy::worthy::clap::worthy::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.