PDA

Επιστροφή στο Forum : Το μερίδιο αγοράς του Firefox ανέβηκε κατά 20%



Σελίδες : [1] 2

MNP-10
02-02-08, 10:10
Σύμφωνα με δεδομένα μετρήσεων της Γαλλικής εταιρίας, XiTi Monitor, το μερίδιο αγοράς του Firefox συνεχίζει να κερδίζει έδαφος έναντι του Internet Explorer - ειδικά στην Ευρώπη. H μηνιαία ανάλυση μεριδίων αγοράς δείχνει ότι από τον Δεκέμβριο του 2006 ως το Δεκέμβριο του 2007, το μερίδιο του Firefox ανήρθε από τα 23.1% στα 28%, σημειώνοντας αύξηση περίπου 20.7% σε ετήσια βάση.

Ενδιαφέροντα ήταν και τα στοιχεία ανά χώρα. Η Φινλανδία έχει το υψηλότερο ποσοστό χρήσης του Firefox με 45.4% επί του συνόλου, ακολουθούμενη από τη Σλοβενία με 44.6% και την Πολωνία με 42.4%. Η Ελλάδα κατέχει ένα σχετικά υψηλό ποσοστό με 35.2%. Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο είναι και το γεγονός, ότι με εξαίρεση την Γερμανία (34.2%), καμμία χώρα της Δ. Ευρώπης δεν ξεπερνάει το 30%.


Πηγή (και χάρτης): Arstechnica (http://arstechnica.com/news.ars/post/20080129-firefox-gobbles-up-more-internet-explorer-market-share.html)
Σχετικός σύνδεσμος: Λειτουργικά και browsers χρηστών του adslgr, την τελευταία διετία (http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=1757529)

Jazzer
02-02-08, 10:13
To Firefox καλά κρατεί και δε φοβάται το "γίγαντα" ! :oneup:

kirilos2000
02-02-08, 10:13
Είναι πονηρή η αλεπού;)

lewton
02-02-08, 10:22
Φώφη FTW! :p

miltosk
02-02-08, 10:34
Αν η Microsoft εδινε τα Windows με προεγκατεστημενη την αλεπου αναρωτιεμαι ποσο θα ηταν αυτο το ποσοστο. :p

manoulamou
02-02-08, 10:41
Πού βρισκονται οι fan του "αντιπαλου δεους" να απαντησουν:
Θελει ενα σωρο προσθηκες για να λειτουργησει,
ενω η Opera τα εχει ολα μαμησια και πολυ περισσοτερα...:rolleyes:
Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι με την ευρυτερη διαδοση του FireFox θα υπαρχουν
ενα σωρο "καλοθελητες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33815)" που θα ψαχνουν τροπο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=55050) να μας θυμιζουν
την πιστη και διαρκη εφαρμογη των οδηγων (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350) προστασιας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33814) του forum...:oneup:

mamon
02-02-08, 10:59
Αναρωτιέμαι για το πως θα ήταν οι browsers εαν δεν υπήρχε ο opera για να τον αντιγράφουν.

Θετικότατο το να μην έχει η microsoft το μονοπώλειο στους browsers .

midnightsun
02-02-08, 11:42
Αναρωτιέμαι για το πως θα ήταν οι browsers εαν δεν υπήρχε ο opera για να τον αντιγράφουν.


Κανείς δεν είναι αναντικατάστατος.Ούτε η (ή ο ; ) Opera

manoulamou
02-02-08, 12:04
Αναρωτιέμαι για το πως θα ήταν οι browsers εαν δεν υπήρχε ο opera για να τον αντιγράφουν.
Θετικότατο το να μην έχει η microsoft το μονοπώλειο στους browsers .
Ποιος προϋπηρξε και ποιος αντιγραφει ποιον, δεν εχει σημασια:
αρκει το τελικο αποτελεσμα να ειναι υπερ του χρηστη!


Κανείς δεν είναι αναντικατάστατος.Ούτε η (ή ο ; ) Opera
Η οπερα, O browser Opera...:)... σηκωνει και χιουμορ αναλογως του αρθρου..;)...

dimig33
02-02-08, 12:48
Αναρωτιέμαι για το πως θα ήταν οι browsers εαν δεν υπήρχε ο opera για να τον αντιγράφουν.

Θετικότατο το να μην έχει η microsoft το μονοπώλειο στους browsers .

Αν δεν κάνω λάθος όλοι αντέγραψαν από τον netscape...

EDIT: η αντιγραφή κάλει καλό στην τεχνολογική πρόοδο, κάτω το copyright:twisted:

Braindamaged
02-02-08, 12:57
Όλοι οι Browsers είναι κάτω του μετρίου.. εγώ έφτιαξα ένα δικό μου και ησύχασα

tsopanos
02-02-08, 13:08
η αλήθεια να λέγεται, θα μπορούμε να συγκρίνουμε τους δύο σε θέματα ασφάλειας μόνο όταν η Πυραλεπού έχει διαδοθεί αρκετά και αρχίζουν να στοχεύουν στα κενά ασφαλείας της

Fisico
02-02-08, 13:33
Τον Firefox δεν τον αλλάζω με τίποτα! Αυτά τα πρόσθετα είναι θεϊκά!!! Που τα έχει αυτά ο Opera;

amanas240187
02-02-08, 13:36
Αν η Microsoft εδινε τα Windows με προεγκατεστημενη την αλεπου αναρωτιεμαι ποσο θα ηταν αυτο το ποσοστο. :p

μαλλον 80% και βαλε!!!

Rippergr
02-02-08, 13:52
Αν δεν κάνω λάθος όλοι αντέγραψαν από τον netscape...

EDIT: η αντιγραφή κάλει καλό στην τεχνολογική πρόοδο, κάτω το copyright:twisted:

Πες τα!Πες τα! Clopy-right για πάντα!! :rolleyes:

jotz
02-02-08, 14:06
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Ο Navigator έδειξε το δρόμο.

demollyon
02-02-08, 14:49
κ εγω firefox εχω,αλλα καλα θα κανουν να τον αναγκασουν να χρησιμοποιει λιγοτερη μνημη

DSLaManiaC
02-02-08, 14:54
Θα δείξει..
Εγώ πάντως μέχρι να σταματήσει να γδέρνει τη μνήμη αν και τον έχω εγκατεστημένο συνήθως χρησιμοποιώ IE

flamelab
02-02-08, 14:57
χρησιμοποιώ IE

:medic::medic::medic:

delta9
02-02-08, 15:41
Η αληθεια ειναι οτι ενθουσιατικα μολις εβαλα οπερα για πρωτη φορα.Ωστοσο εχει προβληματα στην σωστη εμφανιση διαφορων σελιδων.Ετσι επιστρεφουμε στην αλεπου!!!

hellenicsun
02-02-08, 15:52
O Firefox αυτήν την στιγμή είναι ο καλύτερος internet browser που υπαρχει , ακόμη και από αντιπαλους (βλ. Opera ) που υποτίθεται ότι έιναι καλύτεροι .

Αυτήν την στιγμή είμαι bug tester της latest beta που υπαρχει ( καθε μερα στο ftp.mozilla.org βγαίνει και update της latest beta ) και τα λόγια είναι περιττα .

Με την μικρότερη καταναλωση μνήμης , το καλύτερο integration με τα μοναδικά αυτή την στιγμή addons που είναι συμβατά μαζί του ( Personas , AdBlockPLus , DownThemAll ) , το επερχόμενο OS integration , βλέπω ότι προβλεπεται μία μαχη των browsers με τον IE να μενει πίσω , γεματος bugs και καταϊδρωμενος ...

Προσυπογράφω ώς χρήστης κι εγώ της Latest Beta έκδοσης.

flamelab
02-02-08, 15:52
Προσυπογράφω ώς χρήστης κι εγώ της Latest Beta έκδοσης.

Είσαι της καρα-latest beta όμως ?:lol::lol::lol:

Βγάινει καθε μερα update :biggrin:

Είδα ότι μετα από report μου διορθωσαν βλακειούλα στα bookmarks :p

A_gamer
02-02-08, 15:52
η αλήθεια να λέγεται, θα μπορούμε να συγκρίνουμε τους δύο σε θέματα ασφάλειας μόνο όταν η Πυραλεπού έχει διαδοθεί αρκετά και αρχίζουν να στοχεύουν στα κενά ασφαλείας της

Δεν είναι καθόλου αμελητέο το ποσοστό του Firefox - τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δε στοχεύουν τα κενά ασφαλείας της; Απλώς ο ΙΕ είναι εύκολος στόχος...


κ εγω firefox εχω,αλλα καλα θα κανουν να τον αναγκασουν να χρησιμοποιει λιγοτερη μνημη

Απ' ό,τι λένε όσοι έχουν beta της έκδοσης 3, μάλλον το έχουν κάνει και με το παραπάνω.


χρησιμοποιώ IE

Καλύτερα να ρισκάρεις με τη beta (και με alpha ακόμα) του Firefox, παρά με τον ΙΕ. :p

hellenicsun
02-02-08, 16:02
Είσαι της καρα-latest beta όμως ?:lol::lol::lol:

Βγάινει καθε μερα update :biggrin:

Είδα ότι μετα από report μου διορθωσαν βλακειούλα στα bookmarks :p


Καρά-Latest! Τελευταία ενημέρωση τη 1η Φεβρουαρίου (χθές).

flamelab
02-02-08, 16:07
Καρά-Latest! Τελευταία ενημέρωση τη 1η Φεβρουαρίου (χθές).

:yahoo::yahoo:

Tiven
02-02-08, 16:09
Καλύτερα να ρισκάρεις με τη beta (και με alpha ακόμα) του Firefox, παρά με τον ΙΕ. :p

Έγραψες ! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

manoulamou
02-02-08, 17:27
Τον Firefox δεν τον αλλάζω με τίποτα!
Αυτά τα πρόσθετα είναι θεϊκά!!! Που τα έχει αυτά ο Opera;

Καμια φορα αυτα τα προσθετα ειναι θεϊκα ... επικινδυνα!:down:
Οσο για τον Opera κατι που μου αρεσει και δεν ξερω εαν εχει μπει στην αλεπου
στην τελευταια αναβαθμιση ειναι το "paste & go"!!!
Για περισσοτερα TIPS εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17025)...

spdrosin
02-02-08, 17:38
Internet Explorer; Τί είναι αυτό πάλι; :p

DSLaManiaC
02-02-08, 17:38
Είναι αυτό που έχουν ενσωματωμένο τα VISTA που έχω. :rofl:

xolloth
02-02-08, 22:52
η τελευταια beta για windows ποια ειναι ρε παιδια;
εχω μεινει στην 3.0b3.

flamelab
02-02-08, 22:55
η τελευταια beta για windows ποια ειναι ρε παιδια;
εχω μεινει στην 3.0b3.

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/

Παντα με την latest beta του Firefox ( aka Minefield εδώ μεχρι να γίνει stable )

hellenicsun
02-02-08, 22:58
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/

Παντα με την latest beta του Firefox ( aka Minefield εδώ μεχρι να γίνει stable )

Πάντως σήμερα ενημερώθηκε αυτόματα. Δε χρειάστηκε να κατεβάσω εγώ τη νεώτερη έκδοση.

xolloth
02-02-08, 22:58
aρα δεν εχω χασει την σειρα,αυτην εχω .

manosdoc
02-02-08, 22:58
η τελευταια beta για windows ποια ειναι ρε παιδια;
εχω μεινει στην 3.0b3.

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/?C=M;O=D

Latest Trunk, Ενημερώνεται σχεδόν καθημερινά.
Σταθερότατος, σφαίρα.

Ωπ, με πρόλαβαν!

SirAggelos
03-02-08, 00:56
20% και βαλε....

midnightsun
03-02-08, 02:17
Πάντως σε όσες χώρες δίνουν στοιχεία τα ποσοστά του firefox το λιγότερο είναι υπολογίσιμα. Στην Φιλανδία μήπως έχει και την πρώτη θέση ; Το 45.4% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό.

WAntilles
03-02-08, 11:34
Ο ανίδεος κοσμάκης, σιγά-σιγά εξυπνεύει, και αρχίζει να χρησιμοποιεί Μοζιλοειδή.

DSLaManiaC
03-02-08, 11:43
Έβαλα κι εγώ αυτό το "beta".
Για να δούμε τι θα δούμε. Αμα αρχίσει να κρασάρει θα σας κυνηγάω :p

midnightsun
03-02-08, 12:04
Έβαλα κι εγώ αυτό το "beta".
Για να δούμε τι θα δούμε. Αμα αρχίσει να κρασάρει θα σας κυνηγάω :p

Beta είναι, όχι alpha.

DSLaManiaC
03-02-08, 12:05
Ναι.. Κι εγώ τι είπα δλδ?

midnightsun
03-02-08, 12:12
Ναι.. Κι εγώ τι είπα δλδ?

Δεν είσαι και τελείως πειραματόζωο όπως στο alpha. :p

Braindamaged
03-02-08, 12:25
Όσο περισσότερο χρησιμοποιείται από τον κόσμο ένας Browser τόσο περισσότερα bugs θα βγαίνουν στη φόρα.. Τον Opera λίγοι τον χρησιμοποιούν όπως και να χει όμως έκανε την αρχή σε πολλά πράγματα και κάποτε ήταν ο καλύτερος Browser και προσωπικά από το 2000-2004 αυτόν χρησιμοποιούσα... Μετά έγινε και 100% free από ότι θυμάμαι και παραμένει ένας πολύ καλός browser, όμως από πάρα πολλές πλευρές και σαν συνολική εικόνα, ο firefox είναι ο καλύτερος και αυτό αποδεικνύεται ποικιλοτρόπως... Σχετικά με τη διαχείριση μνήμης και τα κρασαρίσματα σίγουρα θέλει πολλές βελτιώσεις (ειδικά σε Linux), όμως τα πλεονεκτήματα που έχει, τα άπειρα plugins, η ταχύτητα στο rendering, οι δυνατότητές του, η συμβατότητά του κτλ κτλ είναι αρκετά για να προτιμήσεις κάποιον άλλο. Κι όπως πολύ σωστά εμίλησαν όλοι είναι θέμα χρόνου να επιλυθούν όλα τα προβλήματα του firefox (για να δημιουργηθούν άλλα ίσως). Και στην τελική και μόνο που η Microsoft μέχρι πρότινος είχε τέτοια μονοπωλιακή τακτική έχοντας τον Internet explorer προεγκατεστημένο, αυτό και μόνο είναι αρκετό για να μου τη σπάσει στα νεύρα και να μη θέλω να τον χρησιμοποιήσω. Πάντως, για να είμαι ειλικρινής ο Internet explorer 7 είναι κι αυτός αρκετά καλός. Όμως μόνο για περιβάλλον Windows... Τέλος να πω ότι ο Opera mini browser για κινητά σπέρνει...

euri
03-02-08, 13:20
Κυρίες και κύριοι, για τους απανταχού flamers, fanboys/fungirls, οπαδούς, πληρωμένους υποστηρικτές και λοιπές ομάδες, πεδίο δόξης-flaming-trolling ανοίχτηκε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171674) για να βγάλετε (ξανά και ξανά και ξανά) τα απωθημένα σας και να αφήσετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα ειδησεογραφικό thread ΚΑΘΑΡΟ από οπαδισμούς και στείρες αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ :angryr:

xolloth
03-02-08, 16:54
εχω κατεβασει τωρα και τον οπερα να τον δοκιμασω.
να ρωτησω 2 πραγματακια;
απο οτι βλεπω εχει ενσωματωμενο download manager,αλλα ειναι πολυ αργοs,υπαρχει περιπτωση να τον αποεπιλεξω και στην θεση του να βαλω τον IDM που εχω και στον firefox;
οι σελιδεs ανοιγουν τρομακτικα αργα,φταιει μηπωs που εχω ολουs τουs browsers στον ιδιο δισκο;
σε τελικη αναλυση υπαρχει κανεναs οδηγοs για να δουμε τι ψαρια πιανει;

Tiven
03-02-08, 17:20
Κυρίες και κύριοι, για τους απανταχού flamers, fanboys/fungirls, οπαδούς, πληρωμένους υποστηρικτές και λοιπές ομάδες, πεδίο δόξης-flaming-trolling ανοίχτηκε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171674) για να βγάλετε (ξανά και ξανά και ξανά) τα απωθημένα σας και να αφήσετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα ειδησεογραφικό thread ΚΑΘΑΡΟ από οπαδισμούς και στείρες αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ :angryr:

Λέω και εγώ..... θυμόμουν γύρω στις 6 σελίδες και ξαφνικά βλέπω 3 :rofl:

Xguru
03-02-08, 17:23
Και όσο εθιζόμαστε στα extentions του τόσο θα ανεβαίνουν τα ποσοστά. Μετά τα mouse gestures έχω πρόβλημα να χρησιμοποιήσω άλλο internet browser.

micrace
03-02-08, 23:14
Τον Firefox δεν τον αλλάζω με τίποτα! Αυτά τα πρόσθετα είναι θεϊκά!!! Που τα έχει αυτά ο Opera;

για αυτό με τον avg antispyware βρίσκω συνέχεια όλα τα <καλούδια> υποκλοπής σε αυτόν τον browser ? άσε για την ταχύτητα μην μιλήσουμε...έτη φωτός γρηγορότερος...
ο νοών νοείτω...
υ.γ
καλύτερα που είναι πρώτη η αλεπού,με βολεύει,έτσι αφήνουν ήσυχη την όπερα <χαχα>

xolloth
03-02-08, 23:21
παντωs με τον opera που επαιξα καμια ωρα αφου ειναι η πρωτη φορα που τον δοκιμαζω,κατεληξα οτι ναι μεν εχει μερικα ωραια πραγματακια ,αλλα μπροστα στον firefox ,σαν συνολο και πρακτικη,δεν μετραει.

Tiven
03-02-08, 23:25
για αυτό με τον avg antispyware βρίσκω συνέχεια όλα τα <καλούδια> υποκλοπής σε αυτόν τον browser ?

Τι ακριβώς εννοείς ? :)

Πιστεύω ξέρεις πως ο Firefox είναι ανοικτού κώδικα , σωστά ?

manoulamou
03-02-08, 23:43
παντωs με τον opera που επαιξα καμια ωρα αφου ειναι η πρωτη φορα που τον δοκιμαζω,
κατεληξα οτι ναι μεν εχει μερικα ωραια πραγματακια ,
αλλα μπροστα στον firefox ,σαν συνολο και πρακτικη,δεν μετραει.

Εγω ακομη πειραματιζομαι με τις λειτουργιες του Opera, αλλά, χωρις να εχω τις γνωσεις μερικων,
σιγουρα ειναι γρηγορος (οχι στις σελιδες με εικονες), απο λειτουργιες οι περισσοτερες ειναι ενσωματωμενες,
δεν θελει πολλες "ενισχυσεις"... Τo "paste&Go" και το SpeedDial παντως ειναι πρωτα!:)
Στην ασφαλεια δεν τον αφησα ποτε μονο του για να ξερω, εαν κατι ξεφυγε απο Firefox ή Οπερα...:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.