PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα πολύ παράξενο πρόβλημα...



icedfun
15-05-05, 10:09
Καλημέρα σε όλους

Για να εξηγήσω,ξέρω οτι αυτή την στιγμή υπάρχουν κάποια προβλήματα με περιοχές στην Forthnet,αλλά μιάς και η περιπτωσή μου είναι κάπως "ιδιαίτερη" όπως θα καταλάβετε,ξεκινάω ένα thread για την πάρτη μου :(

Η κατάσταση :
1.Κατά τις 2:00 το πρωί κάνει disconnect,πορτοκαλίζει το @ και απο τότε συνέχει προσπαθεί να συνδεθεί χωρίς επιτυχία
2.Το ψιλοπαλαβό είναι οτι συγχρονίζει κανονικότατα με το DSLAM αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί στον πάροχο.Προσπάθησα και με ALtecTelecoms αλλά ήταν μία απο τα ίδια.
3.Στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet μου είπαν οτι την γραμμή την βλέπουν κανονικά αλλά δεν βλέπουν καμία προσπάθεια σύνδεσης απο εκεί.
4.Φυσικά ακολούθησα το τιμημένο troubleshooting (resets,καλώδια κλπ) αλλά και πάλι μία απο τα ίδια...

Αυτή την στιγμή μετά απο τόσο καιρό αναγκάζομαι να μπώ με pstn μόνο και μόνο για να μπώ εδώ μπας και βρώ καμια λύση...

Λογικές υποθέσεις :

1. To κέντρο τα έχει παίξει
2. To modem τα έχει παίξει
3. Εγώ θα τα παίξω έτσι όπως πάει το θέμα....

Σας ευχαριστώ εξ' αρχής για οποιαδήποτε βοήθεια αν και με βλέπω στο τέλος η να αγοράζω modem ή να μένω αβοήθητος στο έλεος των τεχνικών (OTE και Forthnet):(

GoofyX
15-05-05, 10:46
Στο 121 πήρες για να δηλώσεις βλάβη (όχι ότι θα γίνει κάτι ιδιαίτερο μέσα στο ΣΚ, αλλά λέμε τώρα...); Ίσως χρειάζεται reset η γραμμή σου.

icedfun
15-05-05, 11:02
Tελικά θα σας γλιτώσω απο τον κόπο μιας και έγινε το κλασσικό.

Οι πΟΤΕτζήδες νιώσανε την οργή μου (δεν είναι και πολύ μακριά το κέντρο,ίσως άκουσαν τις κραυγές μου) και τώρα είναι όλα οκ.Το θέμα είναι γιατί και πώς έγινε αυτό.Μάλλον άυριο θα περάσω μια βολτούλα απο το κέντρο να με κεράσουν και καμια εξαιρετική φραπεδιά όπως την τελευταία φορά που πήγα για παράπονα :D

icedfun
15-05-05, 14:42
Τελικά τράβηξε ένα ακομα disconnect (ούτε συγχρονισμός) για καμμιά ώρα και ως τώρα είναι σταθερό και ακλώνητο.Φτου φτου φτου μην το ματιάσω :D

salig
15-05-05, 18:18
@icedfun:

Φίλε και γείτονα, να ρωτήσω κάτι: μετά τις 11:42 (που έγραψες το post), έχεις κανονικά σύνδεση; Γιατί εγώ, από τις 11:30 περίπου, δεν έχω IP ενώ συγχρονίζει κανονικά το modem. Για να ακριβολογώ, το πράγμα πήγε ως εξής:

1. 11 και κάτι ξυπνάω και βλέπω να έχω χάσει το συγχρονισμό.
2. Παίρνω το 121, δηλώνω βλάβη, και μου λένε ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στην περιοχή.
3. Παίρνω το 1242, μου λένε αυτοί τώρα ότι ο ΟΤΕ κάνει κάποια αναβάθμιση.
4. Συνδέω το Intracom JetSpeed 520i (το έχω καβάντζα) και με τις οδηγίες του 1242 πάλι αποτυχία.
5. Ξαναπαίρνω κατά τις 13:30 στο 121 και μου ξαναλένε ότι υπάρχει πρόβλημα.
6. Ξαναπαίρνω κατά τις 16:00 και τόσο το 121 όσο και το 1242 έχουν κλείσει (από τις 14:00).
7. Παίρνω τη FORTHnet και μου λέει ο τύπος ότι το πρόβλημα στα Κ.Πατήσια είναι γενικό.

Αυτή τη στιγμή (18:12) είμαι με ISDN και διαβάζω εσένα να λες ότι όλα καλά. Ισχύει αυτό; Είσαι στο κέντρο Δαγκλή (όπου είμαι εγώ, τηλ. 831xxxx) ή σε άλλο; Πες μου ότι είσαι σε άλλο για να μην τρελαθώ τελείως...

By the way, έχει γλιτώσει κανείς χρήματα αν μείνει 1 μέρα (ή περισσότερο) χωρίς ADSL με δηλωμένη βλάβη στο 121; Είναι η τρίτη φορά μέσα σε ένα μήνα που έχω ADSL και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι...

Ευχαριστώ που ακούσατε τον πόνο μου...!

alexis2044
15-05-05, 20:33
Κατι ιδια ειχα και εγω με την teledome οταν εκανε τις αναβαθμισεις της. Συγχρονιζοταν μια χαρα με το κεντρο αλλα απο internet... ουτε φωνη ουτε ακροαση!!! :thumbdown

salig
16-05-05, 10:04
Καλημέρα,

Τα νεότερα έχουν ως εξής:

- Χθες, Κυριακή 15/05, υπήρχε όντως πρόβλημα αλλά αποκαταστάθηκε (άγνωστο ποιά ώρα)
- Προσωπικά παραμένω χωρίς IP address, αν και έχω κανονικό συγχρονισμό του modem/router
- (Ξανα)δήλωσα βλάβη στο 121 σήμερα στις 08:30 και είμαι εν αναμονή του τεχνικού...

Άντε να δούμε... Από τις 11/04/2005 που έβαλα ADSL, είναι η τρίτη φορά που γίνεται αυτό. Οι δύο πρώτες έληξαν σε λίγες ωρίτσες...

Νικαετός
16-05-05, 10:37
salig και εγώ κέντρο Δαγκλή , χθες μέχρι τις 1 το μεσημέρι , όντως υπήρχε πρόβλημα αλλά μετά όλα ήταν οκ , έως τώρα !

salig
16-05-05, 10:47
Δηλαδή μόνο εγώ είμαι ο "τυχερός" της υπόθεσης; Ε ρε γκαντεμιά γ@μώ την κόλαση...

By the way, που είναι αυτό το κέντρο Δαγκλή; Λέω να περάσω καμιά βόλτα έτσι για να "γνωριστούμε" με τα παλικάρια... Τρεις φορές σε 35 μέρες πάει πολύ, δε νομίζεις;

Νικαετός
16-05-05, 15:00
Aν έχεις υπόψιν σου τα πρακτορεία της Στερεάς - Εύβοιας , ακριβώς στην έξοδο των λεωφορείων . Να σκεφτείς πως μόλις παίρνουν την στροφή για να φύγουν στην Στρ. Δαγκλή μπαίνουν μέσα για καλησπέρα LOL . Δεν είναι εύκολο να μπεις ,γιατί είναι μόνο κέντρο τεχνικό , δεν είναι κατάστημα . Δηλαδή οι πόρτες είναι κλειστές για το κοινό , μόνο υπάλληλοι του ΟΤΕ μπορούν να μπουν. Παρόλα αυτά αν ζητήσεις ευγενικά τους αρμόδιους για το adsl ίσως σε αφήσουν να μπεις .

salig
16-05-05, 15:32
OK, got it. Καλά, δεν εννοούσα να πάω έτσι χύμα, δεν έχω όρεξη έτσι κι αλλιώς, αλλά αν συνεχιστεί αυτή η παλιοκατάσταση θα πάω κάποια στιγμή και θα ζητήσω (με όλη τη γαλατική ευγένεια που με διακρίνει) να συνομιλήσω με κάποιον τεχνικό...

Για να δούμε όμως, τώρα που θα γυρίσω σπίτι τι θα γίνεται με τη σύνδεσή μου... Δύο φορές με πήραν από το 1242 (για σαχλαμάρες, ότι μάλλον φταίνε τα Windows και τέτοια χαζά...)... Για να δούμε...

salig
16-05-05, 17:28
Εξελίξεις στο θέμα...

Ήρθα πριν λίγο σπίτι και είδα το modem/router (US Robotics 9106) να έχει πάρει κανονικά IP address. Ανοίγω το PC και σερφάρω μια χαρά. Βάζω ένα δοκιμαστικό download (Win XP SP2 από downloads.microsoft.com) και παίζω περίπου στα 30KB/sec... Η γραμμή και η σύνδεση είναι 384/128 με provider τη FORTHnet...

Δοκιμάζω το http://adsltest.forthnet.gr και μου δίνει upload 143 kbps και download περίπου 277 kbps...

Παίρνω ξανά το 121, ενημερώνω ότι βρήκα τη γραμμή μου εντάξει, αλλά θέτω θέμα ταχύτητας. Μου απαντάει η κοπελιά ότι "βεβαίως και δηλώνεται σαν βλάβη η χαμηλή ταχύτητα". Μάλιστα, με πληροφόρησε ότι η βλάβη μου είχε εξ αρχής δηλωθεί ως τέτοια (ενώ εγώ δεν είχα καν σύνδεση, αυτή ήταν η βλάβη που είχα δηλώσει και χθες και σήμερα !!!)

Άφησα τη βλάβη ανοικτή και περιμένω τηλέφωνο από "τους τεχνικούς". Για να δούμε τι (άλλο) θα δούμε...

Και κάτι ακόμα, αν και ψιλο-εκτός topic: όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή ADSL στις 11/04/2005 είχα πάλι τέτοιου επιπέδου ταχύτητες (όπως αυτές που αναφέρω παραπάνω). Κάποια στιγμή σε μία βλάβη (την πρώτη που μου έτυχε) μετά την αποκατάσταση (2-3 ώρες) χτύπησα ταβάνι και κατέβαζα με επίπεδα 448 kbps (είμαι πάνω σε Siemens 1). Μετά τη δεύτερη βλάβη (δεν έπαιρνα IP address πάλι), έπεσα και τώρα, μετά από την τρίτη βλάβη, είμαι στα ίδια. ΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ;;;

Ευχαριστώ όσους άντεξαν την κλάψα μου. Κάθε ιδέα ή συμβουλή ευπρόσδεκτη...

salig
17-05-05, 11:15
Καλημέρα σε όλους, και ετοιμαστείτε για νέο πρήξιμο...

Ξεκινάω με μία παραπομπή στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17216 όπου ο αγαπητός ICEDFUN περιγράφει την κατάσταση που ισχύει και την πιθανή ρίζα του κακού.

Όσον αφορά τώρα στο τι έγινε χθες:

1. Όπως έγραψα στο προηγούμενο post, επιστρέφοντας στο σπίτι είδα ότι είχα σύνδεση
2. Όλα καλά μέχρι τις 22:15 περίπου, οπότε και αποσυγχρονίστηκε η γραμμή και σε 10-15 λεπτά πάλι ήταν up and running, και μάλιστα έδειχνε να έχει "ξεμπουκώσει".
3. Αφήνω να γίνεται ένα download, και το σήμερα το πρωί κατά τις 8:10 που ξύπνησα είδα πάλι να έχω χάσει τη ΙΡ (συγχρονισμός ΟΚ).
4. Τηλέφωνο στη FORTHnet (πάντα από εκεί ξεκινάω), όπου με πληροφόρησαν ότι η τελευταία προσπάθεια σύνδεσης ήταν στις 02:20, κράτησε 3 λεπτά και μετά ψόφησε.
5. Τηλέφωνο στο 121 για δήλωση (ξανά) της βλάβης, με ενημερώνουν ότι είναι ήδη ανοικτή η κλήση μου, ότι δεν έχει γίνει καμία ενέργεια ακόμα από τον ΟΤΕ και ότι θα με πάρει ο τεχνικός.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο γραφείο, δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει, και βάζω στοίχημα πως το απόγευμα που θα γυρίσω θα έχω κανονικά σύνδεση. Αλλά από τον ΟΤΕ ακόμη τίποτα...

Πολύ Σημαντική Ερώτηση: Όταν με πάρει ο τεχνικός από τον ΟΤΕ, εάν μου πει ότι ίσως πρέπει να έρθει από το σπίτι μου, υπάρχει περίπτωση να με χρεώσει για επίσκεψη;

Άλλη Σημαντική Ερώτηση: Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να απευθύνω τα παράπονά μου ΕΠΙΣΗΜΩΣ και ΕΓΓΡΑΦΩΣ, με στόχο να πιέσω την κατάσταση μήπως και απαλλαγούμε όλοι οι "τυχεροί" του Κέντρου Δαγκλή από αυτή τη μιζέρια;

(...διότι άλλο να είσαι στο 60-80% της ταχύτητας ή να έχεις χάλια pings, και άλλο να έχεις σύνδεση λίγες ώρες την ημέρα...)

Προτείνω ανεπιφύλακτα να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ με τον πλέον επίσημο τρόπο όσοι είμαστε στο κέντρο Δαγκλή να επιληφθούν της κατάστασης, αλλιώς να πάμε παρέα στο κατάστημα ΟΤΕ Π.Άρεως και να ζητήσουμε επιστροφή χρημάτων. Αν είμαστε παραπάνω από ένας θα γίνει κάτι (άποψή μου...)

Αναμένω σχόλια και προτάσεις... Ευχαριστώ για την υπομονή σας...

icedfun
17-05-05, 14:11
@Nikoseagle εγώ πάντος δεν είχα κανένα πρόβλημα να μπω,να πάρω το ασανσέρ,να ανέβω επάνω και να μιλήσω με τα παληκάρια στο τμήμα ADSL και μετά να περάσω μια βόλτα και απο τον προιστάμενο.Και αύριο αυτό σκοπεύω να κάνω :)

Είμαστε γείτονες και δεν το έχουμε πάρει χαμπαρί ρεεεε :D

salig
17-05-05, 14:55
Δείτε μία εξέλιξη στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=262659#post262659

(να μην τα ξαναγράφω...)

Icedfun, αν έχεις χρόνο αύριο το πρωί πέρνα από το κέντρο Δαγκλή και μετά ρίξε μια καλή ενημέρωση...

Νικαετός
17-05-05, 22:11
@Nikoseagle εγώ πάντος δεν είχα κανένα πρόβλημα να μπω,να πάρω το ασανσέρ,να ανέβω επάνω και να μιλήσω με τα παληκάρια στο τμήμα ADSL και μετά να περάσω μια βόλτα και απο τον προιστάμενο.Και αύριο αυτό σκοπεύω να κάνω :)

Είμαστε γείτονες και δεν το έχουμε πάρει χαμπαρί ρεεεε :D

Είπα πως αν είσαι ευγενικός δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Η πλάκα είναι πως γύρω στις 1.30 ήμουν και εγώ εκεί (απέξω) και ήμουν στο τσακ να μπω μέσα. Αν μάλιστα ήξερα πως είχε αποσυντονιστεί πάλι η σύνδεση θα ανέβαινα σίγουρα.

Τώρα για το γείτονες , δεν ήλθες σε καμμία συνάντηση να γνωριστούμε . ;)

salig
18-05-05, 09:45
Επανήλθε η κατάσταση μετά από επίσκεψη τεχνικού (εδώ, στο σπίτι μου). Άλλαξε "όριο" (μάλλον εννοεί "πόρτα").

Τώρα:

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 336.19kb/s

Για να δούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.