PDA

Επιστροφή στο Forum : 24άρα και αποσυνδέσεις



erebus
02-02-08, 17:10
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν λίγες μέρες έβαλα 24άρα ConnX, αλλάζοντας την 2Mbit της Forthnet. Θα περιγράψω περιληπτικά το τι συνέβη/συμβαίνει:

1) Όταν παρήγγειλα την 24άρα και πριν μου στείλει modem ο ΟΤΕ, είχα ήδη εγκατεστημένο το Jetspeed 530+ (αυτό που δίνει η HOL με το hibox). Πρόσεξα εκεί ότι η γραμμή χρόνιζε κάπου στα 14Mbit - δούλευε όμως ως 2Mbit προφανώς λόγω cap της Forthnet (240 kb/s σταθερά).

2) Όταν μου έστειλε τελικώς ο OTE το modem (Speedtouch παρήγγειλα, Bautec μου φόρτωσαν αλλά τέλος πάντων), δηλώνω το νέο username/password της OTEnet στο Jetspeed (μιας και δούλευε μια χαρά και ήμουν ευχαριστημένος). Η γραμμή δούλευε, αλλά αποσυνδεόταν κάθε 5-10 λεπτά και δεν ξανασυνδεόταν παρά μόνο αν άλλαζα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις του encapsulation. Μετά από άπειρες δοκιμές και σπάσιμο νεύρων, το Jetspeed άρχισε να κάνει κάτι κολλήματα (δε με άφηνε να κάνω save τις ρυθμίσεις) και το ξήλωσα.

3) Έβαλα λοιπόν εν τέλει το Bautec του OTE. Αυτό χρονίζει κάπου στα 12Mbit και το download μου κυμαίνεται στα 900-950kb/s. Παρότι κρατάει σταθερή τη γραμμή και δουλεύει γενικώς καλά (αν εξαιρέσουμε το παλούκι του να κάνεις port forwarding με τη συγκεκριμένη συσκευή) συνεχίζει να μου ρίχνει τη γραμμή (όχι τόσο συχνά όσο το Jetspeed αλλά ας πούμε κάθε 2-3 ώρες) και την ξανασυνδέει σχετικά γρήγορα μόνο του.

Σε ερώτησή μου στο 1242 μου είπαν ότι αυτό το φαινόμενο συναντάται συχνά στις 24άρες και ως λύση μου πρότειναν να πάρω στο 121, να δηλώσω βλάβη ζητώντας να μου κάνουν downgrade σε 8mbit για να δούμε αν εκεί είναι σταθερή η γραμμή και, αν ναι, να κάνω μόνιμο downgrade.

Προσωπικώς επειδή δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη αφενός και αφετέρου θέλω να κρατήσω το 1mbit upload που έχω με την 24άρα (που παίζει σαν 10άρα), ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν αυτά που μου λένε είναι σοβαρά και αν όντως είναι δικαιολογημένο αυτό που συμβαίνει στη γραμμή μου.
2) Αν με κάποιο άλλο router θα μπορούσε πιθανώς να εξαλειφθεί αυτό το ενοχλητικό πρόβλημα (να πάω να το αγοράσω ένα πράγμα).
3) Αν στο CLI του Bautec μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση που θα βοηθούσε τη γραμμή μου (max connections, timeouts, όπως είχα κάνει και στο Jetspeed).
4) Αν μπορώ με οποιονδήποτε τρόπο (χωρίς να κάνω downgrade από πλευράς ISP) να κάνω force το router να χρονίζει χαμηλότερα (π.χ. στα 10Mbit) ώστε να σταθεροποιήσω τη γραμμή.

Επειδή στον ίδιο χώρο έχω και δεύτερη γραμμή 8Mbit HOL μέσω ΟΤΕ η οποία είναι πολύ σταθερή, προφανώς αν κάνω downgrade δεν θα έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι αν χωρίς downgrade μπορώ να κάνω κάτι...

Σας δίνω και τα στατιστικά της γραμμής μου και σας παρακαλώ για τα φώτα σας. Ευχαριστώ! :)

SNR Margin
Downstream 11.2 db / Upstream 10.0 db

Line Attenuation
Downstream 19.8 db / Upstream 14.4 db

Data Rate
Downstream 12614 kbps / Upstream 880 kbps

argic
02-02-08, 17:16
εγώ με εξασθένηση 45 συγχρονίζει το fritz sta 9500. επομένως........
μη δεχτεις τον υποβιβασμό, εκτός εαν κολλάς στα 3 ευρω
τα ίδια είπαν και σε μενα, δεν δεχτηκα με τίποτα
προσωπικα, αγορασα άλλο router spedtouch 585 v6 και το περιμένω να το συνδέσω
περισσότερα για αποσυνδέσεις θα σου πει κάποιος πιο ειδήμων
σε μένα πάντως με SNR 9-10 εχω αποσυνδέσεις ~1 την ημέρα, από ό,τι είδα στις 2 μέρες που είμαι στα 24 το baudtec των 25 ευρώ το εστειλα στον κάλαθο των αχρήστων!!!

ttsgr
02-02-08, 17:41
Όχι ούτε για αστείο με αυτά τα χαρακτηριστικά άλλοι θα ανάβανε λαμπάδα...

Δοκίμασε καλύτερα αλλα router από φίλους και γνωστούς μήπως κάποιο με καλύτερο DSP κλειδώνει χωρίς πρόβλημα

DarkUSS
02-02-08, 18:28
Σε ερώτησή μου στο 1242 μου είπαν ότι αυτό το φαινόμενο συναντάται συχνά στις 24άρες...

...και δεν κάνουνε τίποτα για να το λύσουν όμως. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

ttsgr
02-02-08, 18:35
...και δεν κάνουνε τίποτα για να το λύσουν όμως. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.


Δυστυχώς αυτή είναι και μάλιστα όταν διαμαρτυρόμαστε κάποιοι άλλοι μας κατακρίνουν για αυτό.:sorry:

gastone_2005
02-02-08, 20:01
Καλησπέρα σε όλους,

1) Αν αυτά που μου λένε είναι σοβαρά και αν όντως είναι δικαιολογημένο αυτό που συμβαίνει στη γραμμή μου.
2) Αν με κάποιο άλλο router θα μπορούσε πιθανώς να εξαλειφθεί αυτό το ενοχλητικό πρόβλημα (να πάω να το αγοράσω ένα πράγμα).
3) Αν στο CLI του Bautec μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση που θα βοηθούσε τη γραμμή μου (max connections, timeouts, όπως είχα κάνει και στο Jetspeed).
4) Αν μπορώ με οποιονδήποτε τρόπο (χωρίς να κάνω downgrade από πλευράς ISP) να κάνω force το router να χρονίζει χαμηλότερα (π.χ. στα 10Mbit) ώστε να σταθεροποιήσω τη γραμμή.

Επειδή στον ίδιο χώρο έχω και δεύτερη γραμμή 8Mbit HOL μέσω ΟΤΕ η οποία είναι πολύ σταθερή, προφανώς αν κάνω downgrade δεν θα έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι αν χωρίς downgrade μπορώ να κάνω κάτι...

Σας δίνω και τα στατιστικά της γραμμής μου και σας παρακαλώ για τα φώτα σας. Ευχαριστώ! :)

SNR Margin
Downstream 11.2 db / Upstream 10.0 db

Line Attenuation
Downstream 19.8 db / Upstream 14.4 db

Data Rate
Downstream 12614 kbps / Upstream 880 kbps

1)Αν κάνεις μια βόλτα σε αυτό το forum θα δεις ότι η πολιτική του ΟΤΕ στις αποσυνδέσεις είναι να κάνει downgrade συνεχώς το οποίο είναι αφενός μεν μια λύση αλλά από την άλλη δείχνει ότι δεν ενδιαφέρονται να προσπαθήσουν να φτιάξουν τα οποιαδήποτε προβλήματα.Το φαινόμενο αυτό συναντάται μεν συχνά, αλλά εξαρτάται και από τα χαρακτηριστικά της γραμμής. Τα δικά σου στατιστικά είναι πολύ καλά.

2)Ίσως ναι..

3)Δεν ξέρω..

4)Αν γυρίσεις το encapsulation του router σε adsl1(οπότε θα συγχρονίζεις το πολύ στα 8mbps) ή σε g.dmt..

Δες και πες μας..

Υ.Γ: Ρε παιδιά έχει υψηλό snr ή αυτό είναι το default του ΟΤΕ ?

pnikolo
02-02-08, 21:05
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν λίγες μέρες έβαλα 24άρα ConnX, αλλάζοντας την 2Mbit της Forthnet. Θα περιγράψω περιληπτικά το τι συνέβη/συμβαίνει:

1) Όταν παρήγγειλα την 24άρα και πριν μου στείλει modem ο ΟΤΕ, είχα ήδη εγκατεστημένο το Jetspeed 530+ (αυτό που δίνει η HOL με το hibox). Πρόσεξα εκεί ότι η γραμμή χρόνιζε κάπου στα 14Mbit - δούλευε όμως ως 2Mbit προφανώς λόγω cap της Forthnet (240 kb/s σταθερά).

2) Όταν μου έστειλε τελικώς ο OTE το modem (Speedtouch παρήγγειλα, Bautec μου φόρτωσαν αλλά τέλος πάντων), δηλώνω το νέο username/password της OTEnet στο Jetspeed (μιας και δούλευε μια χαρά και ήμουν ευχαριστημένος). Η γραμμή δούλευε, αλλά αποσυνδεόταν κάθε 5-10 λεπτά και δεν ξανασυνδεόταν παρά μόνο αν άλλαζα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις του encapsulation. Μετά από άπειρες δοκιμές και σπάσιμο νεύρων, το Jetspeed άρχισε να κάνει κάτι κολλήματα (δε με άφηνε να κάνω save τις ρυθμίσεις) και το ξήλωσα.

3) Έβαλα λοιπόν εν τέλει το Bautec του OTE. Αυτό χρονίζει κάπου στα 12Mbit και το download μου κυμαίνεται στα 900-950kb/s. Παρότι κρατάει σταθερή τη γραμμή και δουλεύει γενικώς καλά (αν εξαιρέσουμε το παλούκι του να κάνεις port forwarding με τη συγκεκριμένη συσκευή) συνεχίζει να μου ρίχνει τη γραμμή (όχι τόσο συχνά όσο το Jetspeed αλλά ας πούμε κάθε 2-3 ώρες) και την ξανασυνδέει σχετικά γρήγορα μόνο του.

Σε ερώτησή μου στο 1242 μου είπαν ότι αυτό το φαινόμενο συναντάται συχνά στις 24άρες και ως λύση μου πρότειναν να πάρω στο 121, να δηλώσω βλάβη ζητώντας να μου κάνουν downgrade σε 8mbit για να δούμε αν εκεί είναι σταθερή η γραμμή και, αν ναι, να κάνω μόνιμο downgrade.

Προσωπικώς επειδή δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη αφενός και αφετέρου θέλω να κρατήσω το 1mbit upload που έχω με την 24άρα (που παίζει σαν 10άρα), ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν αυτά που μου λένε είναι σοβαρά και αν όντως είναι δικαιολογημένο αυτό που συμβαίνει στη γραμμή μου.
2) Αν με κάποιο άλλο router θα μπορούσε πιθανώς να εξαλειφθεί αυτό το ενοχλητικό πρόβλημα (να πάω να το αγοράσω ένα πράγμα).
3) Αν στο CLI του Bautec μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση που θα βοηθούσε τη γραμμή μου (max connections, timeouts, όπως είχα κάνει και στο Jetspeed).
4) Αν μπορώ με οποιονδήποτε τρόπο (χωρίς να κάνω downgrade από πλευράς ISP) να κάνω force το router να χρονίζει χαμηλότερα (π.χ. στα 10Mbit) ώστε να σταθεροποιήσω τη γραμμή.

Επειδή στον ίδιο χώρο έχω και δεύτερη γραμμή 8Mbit HOL μέσω ΟΤΕ η οποία είναι πολύ σταθερή, προφανώς αν κάνω downgrade δεν θα έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι αν χωρίς downgrade μπορώ να κάνω κάτι...

Σας δίνω και τα στατιστικά της γραμμής μου και σας παρακαλώ για τα φώτα σας. Ευχαριστώ! :)

SNR Margin
Downstream 11.2 db / Upstream 10.0 db

Line Attenuation
Downstream 19.8 db / Upstream 14.4 db

Data Rate
Downstream 12614 kbps / Upstream 880 kbps

Εχεις θορυβο στη γραμμη σου. Δοκιμασε να ενωσεις το router σου απ ευθειας στη γραμμη του οτε χωρις τιποτε αλλο επανω. Αν εχεις τα ιδια στοιχεια δωσε βλαβη στο 121. Αν αλλαξουν -προς το καλυτερο- ειδικα το snr γραψε να σε βοηθησουμε. :oneup:

erebus
04-02-08, 12:57
Λοιπόν επανέρχομαι με νεότερα...

Χθες τα μεσάνυχτα αποφάσισα να κάνω κάποιες αλλαγές στα router μου. Στην επίμαχη γραμμή που ανέφερα και στο αρχικό post, ξήλωσα το μπρίκι το Baudtec (διότι περί μπρικιού πρόκειται) και έβαλα ένα Linksys WAG200. Από τα 12 που κλείδωνε το Baudtec, το Linksys κλειδώνει πλέον στα 14-15 και οι αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν! Ιδού τα νέα στατιστικά:

Downstream Rate: 15269 kbps
Upstream Rate: 955 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 26 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 21 db

Στη δεύτερη γραμμή που έχω στον ίδιο χώρο (8 Mbit HOL) τα στατιστικά είναι παρόμοια (ανέστησα το Jetspeed 520+ και τουλάχιστον στα 8 παίζει καλά τώρα στη 2η γραμμή):

Down: 8185 Kbps
Up: 381 Kbps
Local Tx Power: 11.9 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 24.5 dB
Remote Line Atten.: 12.0 dB
Local SNR Margin: 21.0 dB
Remote SNR Margin: 27.0 dB

Ερωτήσεις:

1) Αν το SNR μου είναι όντως χαμηλό, υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο (δηλώνοντας βλάβη π.χ.) να
ανέβει;
2) Παρότι πλέον οι αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν (προς το παρόν και thanks to Linksys!) βλέπω ότι ο χρονισμός της γραμμής αλλάζει κάποιες φορές μες στη μέρα σε διάφορες τιμές από 14-15 Mbit (χωρίς να πέφτει όμως η σύνδεση). Αυτό είναι φυσιολογικό;

Ξέχασα να αναφέρω παραπάνω ότι και οι δύο γραμμές είναι PSTN και είναι στον ίδιο χώρο (άρα ίδια απόσταση από το DSLAM).

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!

Υ.Γ. Σκέφτομαι να καταργήσω την 8άρα HOL και να βάλω κι εκεί 24άρα ΟΤΕ με το ίδιο Linksys όμως (μιας και με το Jetspeed 520+ είχα πρόβλημα σε μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 8...).

@ ADSLgr.com All rights reserved.