PDA

Επιστροφή στο Forum : Oρισμενα sites δεν φορτωνουν με τίποτα



flamelab
02-02-08, 18:27
Eδώ και λίγο καιρό μου εμφανίζεται το εξής πρόβλημα .
Δεν φορτώνουν ορισμενα sites με όλους τους browsers ,εκτός εαν κανω επανεκκίνηση του router .

Δείτε εικόνες


29553
Αυτό είναι το πιο βασικό . Ωρες ωρες δεν μπορώ να μπω στο adslgr . Δεν βρεθηκε κανενα log που να δείχνει ότι υπαρχει πρόβλημα .


Οριστε το google images χωρίς να κανω επανεκκίνηση router . Φταίει ο FF ?
29554

Αυτό και στο youtube , αλλα οχι στο yahoo ! Εκεί φορτωνουν όλα κανονικά !

Tα ίδια με ΙΕ . Φταίει και ο ΙΕ ?
29555


Ειλικρινά δεν ξερω τι φταίει . Η Forthnet , ο router ή οι browsers . Αρα δεν ήξερα που να φτιαξω το θεμα . Ούτε με καθαρισμα της cache δεν διορθωνεται τίποτα .

Δεν γίνεται να κανω επανεκκίνηση του router καθε τόσο ...

BTW , καρφωσα και dns στα Vista μήπως και λυθεί , τίποτα . Το ίδιο και σε Linux , παλι τα ίδια προβλήματα .

flamelab
02-02-08, 18:41
Λύθηκε τελικά :oops: κατα μονο το 1/3, έβγαλα τους DNS από Vista και Linux και φορτωνουν κανονικά .

Αν συμβεί ξανα το ίδιο , τότε ίσως είναι παροδικό .

Moνο στο youtube παρεμεινε το πρόβλημα .

Στο adslgr μπαίνω παλι μετα από restart ...

Στο youtube οι εικόνες εμφανίζονται ακριβως όπως στο google όταν είχε πρόβλημα (δηλ δεν εμφανίζονται ολόκληρες ή εμφανίζεται μερος τους )

flamelab
03-02-08, 19:12
Update : Δοκιμασα και με open dns , παλι τίποτα . Στο youtube ιδίως η κατασταση έιναι τραγική και δεν εμφανίζεται σχεδόν καμία εικόνα , μονο τα flash επανω με το ειδικό effect .

DSLaManiaC
04-02-08, 11:58
Για κοίτα στο adblock μη σου τα κόβει.

Επίσης ρίξε ένα καθαρισμό στα προσωρινά αρχεια, cookies κλπ.

euri
04-02-08, 13:42
Απενεργοποίησε ή ενεργοποίησε τον proxy server του ISP σου.

21century
04-02-08, 20:45
Εκτός απο τις ρυθμίσεις δοκίμασε φίλε μου μήπως θέλει αναβάθμιση το firmwareτου ρουτερ σου...

flamelab
04-02-08, 20:48
Για κοίτα στο adblock μη σου τα κόβει.

Επίσης ρίξε ένα καθαρισμό στα προσωρινά αρχεια, cookies κλπ.

Καλησπέρα . Δυστυχως αυτό συμβαίνει τυχαία , δεν είναι μονιμο .Δηλαδή την μια μερα εμφανίζονται σωστά , την αλλη όχι . Αλλά πιο συχνό είναι το δεύτερο .

Και με καθαρή cache και μεσω browser και μεσω Ccleaner αν έμεινε τίποτα


Απενεργοποίησε ή ενεργοποίησε τον proxy server του ISP σου.

Θα δοκιμασω το δεύτερο .


Εκτός απο τις ρυθμίσεις δοκίμασε φίλε μου μήπως θέλει αναβάθμιση το firmwareτου ρουτερ σου...

Εχει να ανεβει firmware για το 9112 εδώ και σχεδόν ένα χρόνο ...

petrogazz
04-02-08, 21:59
Παίξε με το mtu στο router, έχει παρατηρηθεί σε αρκετούς με forthnet llu. Εγώ έπρεπε να το ανεβάσω στο 1492 για να παίξει σωστά.

flamelab
04-02-08, 22:01
Παίξε με το mtu στο router, έχει παρατηρηθεί σε αρκετούς με forthnet llu. Εγώ έπρεπε να το ανεβάσω στο 1492 για να παίξει σωστά.

Μακαρι να ήταν αυτό :sorry:

Είναι default 1492 . Εκανα και δοκιμες με πακετα μαλιστα για να δω αν είναι το σωστό ...

flamelab
09-02-08, 02:12
Δυστυχως παιδιά , δεν λύθηκε ούτε με proxy .

Επεκτάθηκε και τωρα δεν μπορώ να δω images ούτε απο Yahoo! .

Το κακό είναι ότι είναι περιστασιακό αυτό το πρόβλημα και ξαφνικό .

Δεν έχω ιδεα τι να κανω , εχω δοκιμασει ότι ξερω .

nnn
10-02-08, 14:14
Με ποιό λειτουργικό/browser στο κάνει ?

flamelab
10-02-08, 14:18
Με ποιό λειτουργικό/browser στο κάνει ?

Μετά απο μερες που το ελεγχω , τελικά εμφανίζεται πολύ περισσότερο στα Windows Vista

:wall:Πρωτη φορά , γιατί ...?

Το παραξενο είναι ότι έχω ελεγξει αν είναι καθαρή η cache , αν εχω ιό ή οτιδήποτε παρεμφερές . Είχα φορτωσει και DNS σε IPv4 αλλα και παλι δεν έγινε τίποτα . Χθες το βραδυ παλι είχα τα ίδια . Δυστυχως είχα προβλημα σε Arch και δεν μπορούσα να μπω να ελεγξω .

Browser ? Ολους .

nnn
10-02-08, 14:24
Άλλο router έχεις ?
Για απενεργοποίησε το packet fragmentation στο Intrusion Detection στο firewall.

flamelab
10-02-08, 14:29
Άλλο router έχεις ?

Δυστυχως , όχι ... Σκεφτομαι σύντομα να παρω ένα για πρωτεύον αντι του 9112



Για απενεργοποίησε το packet fragmentation στο Intrusion Detection στο firewall.

Το δοκιμαζω και σου λεω ;)

A. K.
11-02-08, 00:14
Φίλε flamelab, πότε ακριβώς παρατήρησες την αλλαγή στην συμπεριφορά της συνδεσής σου; Μήπως ήταν μέτα από αναβάθμιση σε ιδιόκτητο ή απλά ταχύτητας; Γιατί μου είχε συμβεί κι εμένα όταν είχα Forthnet και κάποια στιγμή, ξαφνικά δεν έμπαινε σε msn και wow. Μετά από την πάροδο 1-2 εβδομάδων, έγινε και η αναβάθμιση σε ιδιόκτητο και για 1μιση εβδομάδα μετά έμπαινα μόνο σε 1-2 συγκεκριμένα sites. Όπως καταλαβαίνεις έψαξα τα πάντα, από τον υπολογιστή(με 3 διαφορετικους) μέχρι το δίκτυο/ρουτερ κτλ και από την φορθνετ καμία λύση. Όσπου μετά απο 1 εβδομάδα αποκατασταθηκε η σύνδεση και μετά απο 1 μήνα εντελώς απροειδοποίητα μπορούσα πλέον να μπαίνω και σε msn/wow. Αν με ρωτήσεις έπειτα από όλη αυτή την ψυχολογική κυρίως εξάντληση(σου σπάνε τα νεύρα όταν χωρίς να έχεις κάνει τπτ, κάτι σταματαει να δουλευει και κανείς δεν μπορεί να το διορθώσει) τι έφταιγε, θα σου απαντούσα πως ο υπαίτιος πρέπει να ήταν η φορθνετ(ή ο ΟΤΕ) που πραγματοποιούσε κάποιες ρυθμίσεις/προσαρμογές στο δίκτυο του(επηρεάζοντας πιθανως τους dns του τοπικα-γινεται αυτο σωστα;). Όποτε η συμβουλή μου είναι να το ψάξεις όσο μπορείς αλλά με ηρεμία και υπομονή και κυρίως να απευθυνθείς σε παροχο/οτε και να τους πρηξεις μέχρι αηδιας(να μιλησεις εννοειται με τεχνικο απευθειας). Υπόμονή πάνω απόλα ;)

Αυτά από εναν ταλαιπωρημενο(έναν απο τους πολλους) συνδρομητή.

flamelab
11-02-08, 00:21
επηρεάζοντας πιθανως τους dns του τοπικα-

Προσφατα . Και τελικά γίνεται σε όλα τα λειτουργικά.
Πιστεύω ότι φταίει κατι με τους dns servers . Αλλα δεν ξερω καποιον εδώ τριγύρω που να έχει forthnet δυστυχως .

euri
11-02-08, 00:28
Για να διαπιστώσεις αν όντως είναι θέμα DNS, δοκίμασες να αλλάξεις τους nameservers σε αυτούς του OpenDNS.

(μήπως το έχουμε πει ήδη; δε θυμάμαι... :hmm: )

flamelab
11-02-08, 00:30
Για να διαπιστώσεις αν όντως είναι θέμα DNS, δοκίμασες να αλλάξεις τους nameservers σε αυτούς του OpenDNS.

(μήπως το έχουμε πει ήδη; δε θυμάμαι... :hmm: )

Οχι , δεν μου έχεις πει :p

Γιοκ , ούτε σε router ούτε με "καρφωμα" στο λειτουργικο ( είναι για καποιο περιεργο λογο πιο συχνο στα Vista όπου όπως είπα δεν υπαρχει τίποτα malicious -->ιοι κλπ ...:wall: ) .

Η προταση του nnn δεν βοήθησε στην κατασταση , δυστυχως .

Είναι σαν να μην υπαρχει συνεργασία με το λειτουργικο

!!! Μαλλον απιθανο, αλλα τι να πω πια , δεν είναι στα χερια μου να ξερω ότι φταίω εγώ ...

nnn
11-02-08, 00:53
Κλείσε τελείως το firewall του 9112 και πες μας.

flamelab
23-02-08, 02:49
Mετά απο ημέρες ψαξίματος βρήκα τι έφταιγε για όλα : O Flash Player .

Εξου και το πρόβλημα με sites τα οποία έχουν flash περιεχόμενο .

Το καταλαβα όταν έκανα πρόσφατα εγκατασταση Sidux και είδα την συμπεριφορά των σάιτς πριν και μετα τον flash player . Μετά την εγκατασταση του , κολλαγανε τα παντα (ενίοτε βεβαια συνέβαινε αυτό ).

Κανενας τρόπος αντιμετωπισης αυτου του bug υπαρχει ?

nnn
23-02-08, 21:27
:hmm:
κατέβασε τον installer του στα Vista και τρέξε τον με run as admin επιλογή.

flamelab
23-02-08, 23:26
:hmm:
κατέβασε τον installer του στα Vista και τρέξε τον με run as admin επιλογή.

Το εκανα . Μονο ετσι λύνεται . Απλα δεν καταλαβαίνω την συνδεση Flash <---> μη επιτρεπτής πρόσβασης σε ορισμενα links . Γιατί ενα site περιεχει ένα σωρό links , απο φωτό , μεχρι κείμενο και flash .

Ειλικρινά δεν εχω ιδεα . Και το κακό είναι με το που δεν γίνεται σύνδεση σε ενα λινκ ( πχ σε google ad click ή οποιοδήποτε αλλο , αμεσως κολλαει ολόκληρη η σελίδα . Τουλαχιστον στον ff φαίνεται κατω χαμηλά το ότι κατι δεν παει καλα --> "Connecting to abcxyz.com" και μενει εκεί . )

nnn
24-02-08, 02:30
Τώρα είσαι οκ ?

flamelab
24-02-08, 02:35
Τώρα είσαι οκ ?

Δυστυχως, οχι . Παλι πριν απο κανα μισαωρο , κολλησε το σύμπαν παλι , δεν φόρτωνε τίποτα .

Και η κατασταση με το Υοutube ? Μία στις δεκα πετυχαίνει η είσοδος .

Το κακό είναι οτι θα μπορούσαμε να υποθεσουμε ότι είναι ιός στα Windows . Ελα μου όμως που συμβαινει και στο Linux και αφου βαλω Flash ....

euri
24-02-08, 02:41
Βάλε OSX :p

nnn
24-02-08, 02:44
Δεν έχω εντοπίσει κάτι παρόμοιο, τι προγράμματα τρέχουν στο PC ?

flamelab
24-02-08, 02:55
Βάλε OSX :p

Καπως δύσκολο ....:oops:


Δεν έχω εντοπίσει κάτι παρόμοιο, τι προγράμματα τρέχουν στο PC ?

Στο Vista ?

Aυτά :

31142

Αν εξαιρεσουμε τα παιχνιδια ,που δεν τα αγγίζω καθόλου σχεδόν , τα υπόλοιπα (ολα ) τα χρειαζομαι . Τι να πω ......

nnn
24-02-08, 03:01
Τι είναι όλα τούτα ?
Τρέχεις παράλληλα adware και spybot ?

flamelab
24-02-08, 03:03
Τι είναι όλα τούτα ?
Τρέχεις παράλληλα adware και spybot ?

Ωχ ωχ , θελει εκκαθαριση .

Δεν τα τρεχω στην εκκινηση , αρα δεν κανουν conflict .

Λες να κανω γενικό καθαρισμα , βγαλσιμο προγραμματων μπας και γίνεται κανενα υπόγειο conflict ?

nnn
24-02-08, 03:08
Σίγουρα κάτι μένει ανοικτό και μπλοκάρει, δοκίμασε σε safe mode με δίκτυο, αν παίζει κανονικά.

euri
24-02-08, 03:21
Σίγουρα κάτι μένει ανοικτό και μπλοκάρει, δοκίμασε σε safe mode με δίκτυο, αν παίζει κανονικά.

Άντε καλά στα παραθύρια...αλλά στο linux; :hmm:

nnn
24-02-08, 03:25
Καλά flash και linux είναι λίίίγο πονεμένη ιστορία.

flamelab
24-02-08, 03:26
Άντε καλά στα παραθύρια...αλλά στο linux; :hmm:

Για πες μου ..... Ο flash τι δουλειά έχει να κανει με όλα αυτά ?

Και στο linux εγκαθισταται μονο ενα αρχείο , αρα κατι αντίστοιχο γίνεται και στα Παραθυρα .

Τι στο καλο συμβαίνει και δεν το ξερω ?


Καλά flash και linux είναι λίίίγο πονεμένη ιστορία.

Aς μην το πολυθίγουμε που κανει φουρνο την CPU ......

euri
24-02-08, 03:36
Παναγιώτη πες ένα σάητε που σου δημιουργεί πρόβλημα στο λίνουξ. Είναι ευκαιρία να το δοκιμάσω τώρα με τη φεδόρα μου.

flamelab
24-02-08, 03:40
Παναγιώτη πες ένα σάητε που σου δημιουργεί πρόβλημα στο λίνουξ. Είναι ευκαιρία να το δοκιμάσω τώρα με τη φεδόρα μου.

Μμμ , οτι εχει να κανει με Google , με flash και ορισμενες φορες και ασχετα sites , όπως του Yahoo! .

Συμβαίνει καθε τόσο , δεν είναι μονιμο .

Τα προβληματα ήταν τοσο συχνα και στο blogspot που παρατησα το blog μου γιατί χρειαζομουν καμια τριαριά επανεκκινησεις του router για να μπω .

Και η κατασταση του φορτωματος , ολοιδια με τις φωτο απο την πρωτη σελίδα του thread .


Υ.Γ. Δοκιμασα και ΟpenDNS καρφωτα σε resolv.conf στο Linux ή στο ΙPv4 των Windows . Τίποτα . Το ίδιο και αν το βαλω στο router .
φυσικα διαφορα δεν υπαρχει και με τους DNS της Forthnet .

nnn
24-02-08, 03:43
Το MTU το κατέβασες καθόλου ?

flamelab
24-02-08, 03:45
Το MTU το κατέβασες καθόλου ?

Το είχα αφήσει στο default 1492 γιατί μεχρι εκεί φτανουν τα πακετα ολοκληρα . Να το κατεβασω ή να το ανεβασω ?

nnn
24-02-08, 03:52
Κατέβασε το στο 1462 ή 1452.

flamelab
24-02-08, 04:02
To κατεβασα . Η ίδια απεριγραπτη κατασταση στο site με τα περισσότερα flash

31153

Αν κοιταξεις κατω αριστερα , το "transfering" ή "connecting" είναι συνηθες πια .

Σε Safe Mode του FF 3 , τα ίδια και σε Safe Mode του FF2 . Σε Opera απλα δεν φορτωνει καν το site .

Στο adslgr ακομη δεν εμφανιστηκε πρόβλημα σήμερα , χθες εμπαινα καθε πενταλεπτο γιατί κολλαγε παλι (σε εμενα) .

Αν κοιταξεις στο thread για τα bugreports , το κολλημα με τα sites (τότε συνεβαινε περισσότερο στο adslgr ) συνεβαινε απο τότε .

sdikr
24-02-08, 04:28
απο firewall/antivirus τι έχεις;

flamelab
24-02-08, 04:29
απο firewall/antivirus τι έχεις;

To του router , στα Vista ... των Vista και στο Linux τίποτα .

euri
24-02-08, 04:32
Βρε, μπας και σου κάνει κόλπα το ρουτέρι;

flamelab
24-02-08, 04:33
Βρε, μπας και σου κάνει κόλπα το ρουτέρι;

Mηπως να παει στα κεραμίδια ( που δεν εχω κιόλας ) ? :p

sdikr
24-02-08, 04:36
To του router , στα Vista ... των Vista και στο Linux τίποτα .


Απλά ερώτηση, γιατί έχω δεί μερικα av να κάνουν πρόβλημα, αλλά αν λες οτι το έχεις και σε Linux, αλλού είναι το πρόβλημα,

Δοκίμασες να αλλάξες pppoa/pppoe, mtu;

(ζητώ συγνώμη αν το εκάνες αλλά δεν διάβαα όλο το νήμα)

flamelab
24-02-08, 04:41
Απλά ερώτηση, γιατί έχω δεί μερικα av να κάνουν πρόβλημα, αλλά αν λες οτι το έχεις και σε Linux, αλλού είναι το πρόβλημα,

Δοκίμασες να αλλάξες pppoa/pppoe, mtu;

(ζητώ συγνώμη αν το εκάνες αλλά δεν διάβαα όλο το νήμα)

Μtu αλλαξα , δεν έγινε κατι . pppoe ή pppoa ....? Δεν δοκιμασα . Τωρα είναι σε pppoe .

nnn
24-02-08, 13:41
Αν χειροτέρεψε με την αλλαγή Mtu κάτι πάιζει με την γραμμή/modem.
Άλλαξε σε PPPoA που λέει ο sdikr.

xolloth
24-02-08, 13:55
εχω την γνωμη επειδη το ιδιο προβλημα το αντιμετωπισα,και το αντιμετωπιζω κατα τακτα διαστηματα με το usr 9112,ειναι καθαρα θεμα ρουτερ γιατι εχω αλλα 2[level1-siemens]και μολιs αλλαξω ρουτερ ,no problem.
το usr9112 δυστυχωs εχει προβληματα που φαινονται με τον καιρο και την χρηση [εκτοs του οτι ειναι επιρρεπεs στουs αποσυγχρονισμουs].
αλλαξε ρουτερ και δεν θα εχειs αυτο το προβλημα με το φορτωμα των σελιδων.

Linus
24-02-08, 14:07
Παρόμοιο πρόβλημα είχα όταν δοκίμασα τις προτάσεις κάποιου σε ένα topic για γρηγορότερο σερφάρισμα, με ρυθμίσεις στο about:config και τέτοια.
Τα μισά flash δε μου εμφίζονταν.

Βέβαια εσύ έχεις πρόβλημα όχι μόνο στον mozzila οπως λες.
Απλά το αναφέρω.

flamelab
24-02-08, 16:21
Αν χειροτέρεψε με την αλλαγή Mtu κάτι πάιζει με την γραμμή/modem.
Άλλαξε σε PPPoA που λέει ο sdikr.

Δεν το εχω κανει ακομη , το βραδακι σας ενημερωνω παιδιά .


εχω την γνωμη επειδη το ιδιο προβλημα το αντιμετωπισα,και το αντιμετωπιζω κατα τακτα διαστηματα με το usr 9112,ειναι καθαρα θεμα ρουτερ γιατι εχω αλλα 2[level1-siemens]και μολιs αλλαξω ρουτερ ,no problem.
το usr9112 δυστυχωs εχει προβληματα που φαινονται με τον καιρο και την χρηση [εκτοs του οτι ειναι επιρρεπεs στουs αποσυγχρονισμουs].
αλλαξε ρουτερ και δεν θα εχειs αυτο το προβλημα με το φορτωμα των σελιδων.

Κακιστο είναι , αλλα με αυτό πορευόμαστε ...


Παρόμοιο πρόβλημα είχα όταν δοκίμασα τις προτάσεις κάποιου σε ένα topic για γρηγορότερο σερφάρισμα, με ρυθμίσεις στο about:config και τέτοια.
Τα μισά flash δε μου εμφίζονταν.

Βέβαια εσύ έχεις πρόβλημα όχι μόνο στον mozzila οπως λες.
Απλά το αναφέρω.

Δεν πειραζω το about:config χωρίς λογο . Το ξερω αυτό που λες , αλλα .... σε φρεσκια εγκατασταση ? Σε Opera ? Σε IE ? Ακομη και σε Maxthon δοκιμασα .

---------

Δείτε και αλλο Screenshot . Απο Sidux , πριν λιγο

31169

Εκανα post στο adslgr και εμφανιζοταν για ώρα αυτό κατω αριστερά .

@ ADSLgr.com All rights reserved.