PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Blue - Ray Player για τον υπολογιστή



hellenicsun
02-02-08, 21:07
Σκέφτομαι να αποκτήσω ένα Blue-Ray Player για τον υπολογιστή. Θέλω να ρωτήσω κατ'αρχην:

Τα χαρακτηριστηκά του υπολογιστή μου είναι τα εξής:

Intel Core 2 Duo, 2.2GHz
GF 8500 GT HD 512MB
2GB Ram


Μέχρι στιγμής όσα HD Video (720 & 1080) εχω στον υπολογιστή, παίζουν άριστα, χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις.

Κατά συνέπεια, δε θα έχω πρόβλημα στο να παίζω απευθείας ένα δισκάκι Blue-Ray, σωστά;

Επίσης, ποιό μοντέλο να κοιτάξω;

Ευχαριστώ!

psytransas
03-02-08, 13:27
Οχι δεν θα χεις κανενα προβλημα στην αναπαραγωγη Blu Ray :)

Εγω σου προτεινω αυτο εδω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330620)το οποιο παιζει και τα 2 φορματ, και Blu Ray και HD DVD...

hellenicsun
03-02-08, 13:35
Κάτι τέτοιο ΔΕΝ το είχα δει! Σ'ευχαριστώ!

Μόνο μια ερώτηση έχω: Στην ιστοσελίδα ΔΕΝ αναφέρεται ώς υποστηριζόμενη έκδοση των Vista, η Business.

sonic
03-02-08, 14:27
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.... αν σου περισσεύουν πάρτο, αλλά να ξέρεις ότι μέχρι τον Σεπ η τιμή θα έχει πέσει στο μισό μπορεί και λιγότερο, επίσης είναι μόνο reader (για hd k blue ray)

Αυτό στο λέω ως "παθόν", έχοντας αγοράσει Plextor 704 με 200 ευρώ και μετά από 6 μήνες έβρισκες με 80. Καλά τώρα βρίσκεις DVR-R με 20, αλλά όπως και να έχει...

Πάρε δυο 500άριδες δίσκους καλύτερα να αποθηκεύεις τα βιντεο, αυτοί θα σου μείνουν.

hellenicsun
03-02-08, 14:36
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.... αν σου περισσεύουν πάρτο, αλλά να ξέρεις ότι μέχρι τον Σεπ η τιμή θα έχει πέσει στο μισό μπορεί και λιγότερο, επίσης είναι μόνο reader (για hd k blue ray)

Αυτό στο λέω ως "παθόν", έχοντας αγοράσει Plextor 704 με 200 ευρώ και μετά από 6 μήνες έβρισκες με 80. Καλά τώρα βρίσκεις DVR-R με 20, αλλά όπως και να έχει...

Πάρε δυο 500άριδες δίσκους καλύτερα να αποθηκεύεις τα βιντεο, αυτοί θα σου μείνουν.


Σίγουρα ΔΕΝ πρόκειται να προχωρήσω άμεσα στην αγορά του. Τον Μάιο όμως ναι. Μέχρι τότε ίσως και να έχουν πέσει οι τιμές, ίσως και όχι. Αυτό είναι κάτι που συνεχώς αλλάζει.

Δε τίθεται θέμα χώρου, απλά θέλω να μπορώ να παίζω απευθείας τα δισκάκια. Ούτε θέλω να μπώ στη διαδικασία καταφόρτωσης μεγάλων αρχείων σε High Definition. Τα δείγματα που έχω είναι μια χαρά αλλά όταν μιλάμε πχ για ταινίες, προτειμώ το δισκάκι απο ένα αμφιβόλου ποιότητας αρχείο.

DSLaManiaC
03-02-08, 14:38
Μην κάνεις το λάθος και πάρεις συσκευή πρίν κατασταλάξουν εντελώς στο HD - BLU RAY.

Εκτός απ αυτό είναι και πανάκριβες ακόμα..

sonic
03-02-08, 14:44
Σε επίπεδο φορματ η πλάστιγγα κλίνει προς την μεριά του Μπλου Ρεϊ, προς το παρόν, αλλά δείχνει να επικρατεί.

Συμφωνώ με τον hellenicsun, οτι καλύτερα να παίζεις δισκάκι από ριπς αλλά που θα βρεις δισκάκια, και σε τι τιμές. Να έλεγα ότι είσαι στο εξωτερικό, μάλιστα, αλλά στην Ελλάδα ακόμα δεν έχει προχωρήσει το πράμα, και δεν ξέρω και τα βιντεο κλαμπ αν έχουν τίτλους σε HD.

Όπως και να έχει, σε αυτά τα θέματα η αναμονή είναι η καλύτερη (χρηματικά) λύση.

Patentman
03-02-08, 14:45
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.... αν σου περισσεύουν πάρτο, αλλά να ξέρεις ότι μέχρι τον Σεπ η τιμή θα έχει πέσει στο μισό μπορεί και λιγότερο, επίσης είναι μόνο reader (για hd k blue ray)

Αυτό στο λέω ως "παθόν", έχοντας αγοράσει Plextor 704 με 200 ευρώ και μετά από 6 μήνες έβρισκες με 80. Καλά τώρα βρίσκεις DVR-R με 20, αλλά όπως και να έχει...


Πολυ σωστα!

Σαν παθων εχω δωσει 320 € για ενα CDRW (plextor 8432) και 132 € για ενα DVDRom Hitachi 8x (μονο αναγνωση).
Μετα περιμενα και πηρα ενα NEC ND-3500A με 50 €, μετα ενα Optiarc AD-7173A με 30 € περιπου, και τωρα ενα LiteON DVDRW με μονο 19 €.


Οχι μονο ειναι ακριβο αλλά εξευτελιστικα πανακριβο.
Ασε να παρουν αλλοι και μετα παιρνεις και συ. Δεν χαλασε ο κοσμος, το DVD ακομα ζει...

DSLaManiaC
03-02-08, 14:46
Και απο ότι ξέρω οι blu ray συσκευές ΔΕΝ έχουν συμβατότητα με τα υπόλοιπα δισκάκια.

hellenicsun
03-02-08, 14:53
Και απο ότι ξέρω οι blu ray συσκευές ΔΕΝ έχουν συμβατότητα με τα υπόλοιπα δισκάκια.

Η συσκεύη της οποίας το Link δίνεται στη πρώτη απάντηση δείχνει να υποστηρίζει τα πάντα. Εκτός κι αν ΔΕΝ κατάλαβα αυτό που έγραψες.

Δηλαδή, αυτό που με συμβουλέυετε είναι να μη προχωρήσω σε ΚΑΜΙΑ αγορά και να περιμένω την εξελιξη σε επίπεδο αποδεκτού Format και τιμών. Ίσως και να έχετε δίκιο.

Όσο για το DVD, συμφωνώ ότι ζεί και θα ζεί για πολύ καιρό ακόμα απλά, είδα Full HD δείγματα και γούσταρα:oops:

DSLaManiaC
03-02-08, 14:55
Είναι πεταμένα λεφτά να πάρεις τώρα τέτοια συσκευή.
Σε λίγο καιρο, θα πέσουν οι τιμές δραματικά και θα ανέβουν οι ταχύτητες τους.
Το ξέρουμε όλοι καλά αυτό.

hellenicsun
03-02-08, 14:58
Είναι πεταμένα λεφτά να πάρεις τώρα τέτοια συσκευή.
Σε λίγο καιρο, θα πέσουν οι τιμές δραματικά και θα ανέβουν οι ταχύτητες τους.
Το ξέρουμε όλοι καλά αυτό.


Κανείς σας δεν έχει άδικο σε αυτό. Αντίθετα, θα πρέπει κι εγώ να αφήσω κατά μέρος τους ενθουσιασμούς...

psytransas
03-02-08, 16:14
Και απο ότι ξέρω οι blu ray συσκευές ΔΕΝ έχουν συμβατότητα με τα υπόλοιπα δισκάκια.

Λαθος :nono:

Kαι παιζουν και γραφουν κανονικοτατα CD & DVD

DSLaManiaC
03-02-08, 16:16
Λαθος και παιζουν και γραφουν κανονικοτατα CD & DVD

Δεν είμουν σίγουρος ούτως ή άλλως γι αυτό που είπα.

Πάντως το ότι είναι ακόμα πανάκριβα και δεν αξίζει να πάρεις εκτός αν το θες απαραίτητα ισχύει. :oneup:

psytransas
03-02-08, 16:19
Κανείς σας δεν έχει άδικο σε αυτό. Αντίθετα, θα πρέπει κι εγώ να αφήσω κατά μέρος τους ενθουσιασμούς...

Με 206 ευρω παιρνεις εξωτερικο δισκο 1ΤΒ WD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303914) :whistle:

Ελεγξε λιγακι το παθος σου και περιμενε λιγο ακομα...

Βεβαια δεν το καταφερνουμε ολοι αυτο...:oops:

DSLaManiaC
03-02-08, 16:23
Με 206 ευρω παιρνεις εξωτερικο δισκο 1ΤΒ WD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303914) :whistle:

Ελεγξε λιγακι το παθος σου και περιμενε λιγο ακομα...

Βεβαια δεν το καταφερνουμε ολοι αυτο...:oops:

Είναι καλός ο extreme edition της INTEL?

Επιδόσεις? :p

Innersense
06-02-08, 14:01
Τους τελευταίους δυο μήνες κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην το πάρω το συγκεκριμένο LG για το HTPC μου.

Όντως τα παιδιά έχουν απόλυτο δίκιο σε ότι σου γράφουν πιο πάνω και χαίρομαι μάλιστα να διαβάζω τόσο ώρημες και συγκρατημένες απόψεις.

Απο εκεί και πέρα αν έχεις το μεράκι και... φυσάς το ευρωπουλάκι είναι δύσκολο να κρατηθείς γιατί αν έχεις HTPC συνδεμένο με την τηλεόραση σου και έχεις ήδη δει αρχεία HD, η διαφορά είναι τρομακτική.

Απο εκεί και πέρα σν παρατήρηση θα έλεγα ότι η κίνηση στην αγορά έχει ευνοήσει την πτώση στις τιμές των σκληρών, ενώ αντίθετα η πτώση στις τιμές των BluRay drives έρχεται με ποιό αργούς ρυθμούς, παρόλα αυτά αργά η γρήγορα είναι δεδομένη.

Όσον αφορά το θέμα του Format νομίζω ότι Combo dives σαν το LG μοιάζουν ιδανική λύση και λογικά δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

Αναμένουμε λοιπόν την πτώση των τιμών, προσπαθώντας να συγκρατηθούμε (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολα είναι η αλήθεια...)

psytransas
07-02-08, 02:59
Επεσε στα 195 ευρω απο 205...

Προλαβετε...:p

sonic
07-02-08, 03:02
Και που είσαι ακόμα, απλά να θυμήσου αυτό το θρεντ τον Σεπτέμβριο και τότε να συγκρίνεις.

psytransas
07-02-08, 12:46
Και που είσαι ακόμα, απλά να θυμήσου αυτό το θρεντ τον Σεπτέμβριο και τότε να συγκρίνεις.

Δυστυχως το εχω παρει ηδη...αλλα γνωριζοντας τις συνεπειες...:whistle:

sonic
07-02-08, 13:03
Αφού είναι έτσι βάλε αυτό το θρεντ στα "θέματα που αγνοείς ":p

prometheas
07-02-08, 13:16
Μην κάνεις το λάθος και πάρεις συσκευή πρίν κατασταλάξουν εντελώς στο HD - BLU RAY.

Εκτός απ αυτό είναι και πανάκριβες ακόμα..

+100
ειναι νωρίς ακόμα... Μην πιανομαστε κορόιδα για να τα κονομάνε οι ξύπνιοι..

Σε λίγο καιρό τα πράγματα θα είναι ξεκάθαρα και οι τιμές πολύ καλύτερες...

Πύρρος
07-02-08, 13:27
Δηλαδή, αυτό που με συμβουλέυετε είναι να μη προχωρήσω σε ΚΑΜΙΑ αγορά και να περιμένω την εξελιξη σε επίπεδο αποδεκτού Format και τιμών. Ίσως και να έχετε δίκιο.


Μην αγοράσεις τίποτα μέχρι να έχει αρκετά δισκάκια στο video club σου. Άμα είναι να πληρώνεις €20 και €30 την κάθε ταινία που βλέπεις*, άστα να πάνε. Και φτηνό να ήταν το reader, που δεν είναι, πάλι δεν συμφέρει. Με τα ίδια λεφτά πας σινεμά :).




* Δε λέω, μερικές αξίζει να τις αγοράσεις, αλλά σίγουρα όχι όλες.

Innersense
07-02-08, 14:17
psytransas γράψε μας εντυπώσεις!

έχεις κάρτα HTDP που να υποστηρίζει hardware decoding; Την έχεις συνδεμένη μέσω hdmi στην τηλεόραση; (τι resolution έχει η τηλεόραση σου;

(έχω δει τεράστια διαφορές σε ποιότητα γι αυτό ρωτάω -συγκρητικό ανάμεσα σε σύνδεη με d-sub σε 720p 32άρα LG και hdmi σε 1080 46άρα Sony -πηγή το ίδιο pc με τα ίδια αρχεία).

η αναπαραγωγή σε σχέση με mkv αρχεία πως είναι;

έχεις δοκιμάσει και blu-ray και hd;

πες τίποτα βρε αδερφέ...

psytransas
07-02-08, 15:51
Βασικα το πηρα για αναπαραγωγη απο δισκακι για καποιες ταινιες που εχω original...αλλιως δεν υπηρχε αναγκη...
Τις πιο πολλες Full HD ταινιες μου τις εχω κατεβασμενες στους σκληρους, δεν περιμενα αυτη τη συσκευη για να τις δω.

H αναπαραγωγη ειναι σιγουρα πιο καλη απο mkv αρχεια μιας και μιλαμε για αρκετα μεγαλυτερα bitrate και αναλυση (ειδικα σε συγκριση με 720p η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη (πιξελιασμα)

Εχω δοκιμασει και HD DVD και Βlu Ray (Διαβαζει κανονικα και δισκους με προστασια BD+) χωρις κανενα προβλημα η κολληματα.
Η πραγματικη του ταχυτητα στο ripping σε σκληρο δισκο Seagate 1TB SATA II 32MB που δοκιμασα κυμαινεται περιπου στο 80% της ονομαστικης (περι τα 4-5x για Βlu Ray και γυρω στο 2-2.2 για HD DVD)

Vga εχω μια 8800GT που δινει υποστηριξη hardware decoding μεσω επιλογης στο Powerdvd την οποια την εχω συνδεσει σε αυτην (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1026178)την οθονη και μεσω HDMI σε αυτην (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156476)την τηλεοραση.

Σκετη απολαυση ειδικα στην LCD TV λογω διαστασεων...:respekt:

Innersense
07-02-08, 16:56
σνιφ σνιφ...

ευχαριστώ με κάλυψες πλήρως!

Innersense
10-02-08, 13:42
Ας βάλουμε και εδώ μερικά link να τα χαζέψουμε... (και να θυμόμαστε τις τιμές μετά)

PIONEER BDC-202 BLU-RAY COMBO DRIVE BLACK (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.326602) 146 Euro

LG GBW-H10N SUPER MULTI BLU RECORDER WHITE RETAIL (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330591) 285 Euro

Patentman
10-02-08, 14:22
Ας βάλουμε και εδώ μερικά link να τα χαζέψουμε... (και να θυμόμαστε τις τιμές μετά)

PIONEER BDC-202 BLU-RAY COMBO DRIVE BLACK (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.326602) 146 Euro

LG GBW-H10N SUPER MULTI BLU RECORDER WHITE RETAIL (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330591) 285 Euro

Βρε και ασπρο να ηταν το κουτι το μαυρο θα επαιρνα.
Καναμε το μαυρο-ασπρο. :rofl:

Σε κανα χρονο να εχουν 40 εουρο;
Οταν πανε στα 40 εουρο ισως να παρω κανενα απο δαυτα.
Μεχρι τοτε κομμενες οι καλημερες, ουτε να τα ξερω δεν θελω. :lol:

dchatz
12-02-08, 11:43
Όσο πάει και κατεβαίνουμε.
blue ray player & recoder καθώς και HD-DVD player στα 275 €.
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977751&product=1044753

Μόνο αν τελικά επικρατήσει το HD-DVD και δεν βρίσκονται κενά blue ray δισκάκια θα έχεις πρόβλημα. Οπότε λίγο υπομονή να πέσουν οι τιμές. Αν έκανε π.χ. 100 € θα έλεγα δώστα και τελικά αν στραβώσει το Blue ray τι να κάνουμε στράβωσε (αν και δύσκολο λόγω ps3).

Innersense
12-02-08, 12:22
LG GGW - H20L very nice combo!

until it gets under 100 Euro...

psytransas
12-02-08, 13:16
LG GGW - H20L very nice combo!

until it gets under 100 Euro...

Δηλαδη αν επεφτε στα 101 δεν θα το επαιρνες...? :p:p

gkandir
04-12-08, 17:38
Σήμερα που το LG έχει 99€, τι λέτε, είναι καλή αγορά;

haHa
04-12-08, 17:44
Σήμερα που το LG έχει 99€, τι λέτε, είναι καλή αγορά;

Οσο οι blueray ταινιες στα dvd club ειναι ελαχιστες, δεν εχει πολυ νοημα η αγορα blueray player.

dante80
04-12-08, 17:44
Φυσικά, μιλάμε για 33 χιλιάδες παλιές δραχμές. Καλύτερα να μην πω πόσο αγόρασα το 1ο μου DVD-RW...Τ_Τ

Αλλά ΜΟΝΟ με 2 προϋποθέσεις.

1> Είσαι έτοιμος να αγοράσεις media και να το τροφοδοτήσεις με αυτό. Όχι να κάθεται, και όποτε δώσει το high tech Blu ray το βάζουμε. Τότε σου είναι άχρηστο.

2> Έχεις την οθόνη για να το χαρείς.

gkandir
04-12-08, 18:08
Φυσικά, μιλάμε για 33 χιλιάδες παλιές δραχμές. Καλύτερα να μην πω πόσο αγόρασα το 1ο μου DVD-RW...Τ_Τ
...
Ναι, άστο αυτό καλύτερα... :p




...
Αλλά ΜΟΝΟ με 2 προϋποθέσεις.

1> Είσαι έτοιμος να αγοράσεις media και να το τροφοδοτήσεις με αυτό. Όχι να κάθεται, και όποτε δώσει το high tech Blu ray το βάζουμε. Τότε σου είναι άχρηστο.
...

Οσο οι blueray ταινιες στα dvd club ειναι ελαχιστες, δεν εχει πολυ νοημα η αγορα blueray player.
Εδώ μάλλον υπάρχει πρόβλημα. Σίγουρα δε μπορώ ν' αγοράζω όσες ταινίες θέλω να δω και η διαθεσιμότητα στα DVD club είναι μάλλον περιορισμένη. Σ' αυτό που είναι παραδίπλα από το σπίτι μου δεν έχει καθόλου. :nono:




...
2> Έχεις την οθόνη για να το χαρείς.
Την έχω, τώρα την πήρα, και γι' αυτό μου μπήκε η ιδέα. :oops:



Δεν ξέρω, το σκέφτομαι. Θα το ψάξω λίγο ακόμη. Θα κοιτάξω και στα γειτονικά DVD clubs μήπως υπάρχει μια κάποια έστω ποικιλία και θ' αποφασίσω.
Εντάξει, όχι ότι δε μπορώ να περιμένω μερικούς μήνες...

haHa
04-12-08, 18:34
Αν θελεις ποικιλα hd ταινιων, μπορεις να κοιταξεις σε torrent.. ;)

Ετσι δεν θα χρειαστεις καν blueray!:p

Til3tSiO
04-12-08, 19:04
Αν θελεις ποικιλα hd ταινιων, μπορεις να κοιταξεις σε torrent.. ;)

Ετσι δεν θα χρειαστεις καν blueray!:p

Η καλύτερη και οικονομικότερη λύση........:whistle:

Patentman
04-12-08, 19:26
Οταν πεσει στα 45€ θα το σκεφτω, πολυ.
Αναλογα και ποσες ταινιες θα ειναι διαθεσιμες.

Τι παει να πει ποσο ειχαμε δωσει για ενα CDRW και ενα DVDRom? (350 και 132 αντιστοιχα ειχα δωσει).
Το θεμα ειναι οτι ο ανταγωνιστης, το DVD, που παιζει ταινιουλες και μαλιστα μια χαρα και σε μεγαλη τηλεοραση, κοστιζει μολις 13€ (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1013750&catalog=20&category=69977751).

Blu-Ray λοιπον αλλά με λογικη.

A_gamer
06-12-08, 12:33
Blu-Ray λοιπον αλλά με λογικη.

Matroska και τα μυαλά στα κάγκελα. :p

Patentman
06-12-08, 12:42
Οταν ερθουν ταινιες σε Blu-Ray και παραλληλα πεσουν και οι τιμες στις οπτικες συσκευες τοτε θα εχεις HD ταινιες μεσα σε λεπτα (με την προϋποθεση οτι εχει video club η περιοχη σου).

Εαν δε υπολογισεις το κοστος:
α) ρευμα.
β) φθορα υπολογιστη.
γ) αναγκη καλης συνδεσης.
δ) ατελειωτη αναμονη σε ουρες.
ε) ή πληρωμη σε rapid/αλλο.
ζ) τελικα μαπα αρχειο.
η) νευρα τσαταλια λογω της κακης συνδεσης =αξια ανεκτιμητη.

Τοτε το Blu-Ray θα βγαινει κατα πολυ φθηνοτερο, ευκολοτερο. Με λιγα λογια θα ειναι πραγματικη απολαυση και οχι περιπετεια.

A_gamer
06-12-08, 12:59
Οταν ερθουν ταινιες σε Blu-Ray και παραλληλα πεσουν και οι τιμες στις οπτικες συσκευες τοτε θα εχεις HD ταινιες μεσα σε λεπτα (με την προϋποθεση οτι εχει video club η περιοχη σου).

Εαν δε υπολογισεις το κοστος:
α) ρευμα.
β) φθορα υπολογιστη.
γ) αναγκη καλης συνδεσης.
δ) ατελειωτη αναμονη σε ουρες.
ε) ή πληρωμη σε rapid/αλλο.
ζ) τελικα μαπα αρχειο.
η) νευρα τσαταλια λογω της κακης συνδεσης =αξια ανεκτιμητη.

Τοτε το Blu-Ray θα βγαινει κατα πολυ φθηνοτερο, ευκολοτερο. Με λιγα λογια θα ειναι πραγματικη απολαυση και οχι περιπετεια.

δ)Δεν καταλαβαίνω. :what:
ζ)Όχι σε private torrent trackers. ;)

Ας μην ξεχναάμε όμως ότι οι λέξεις-κλειδιά είναι "όταν...τότε". Η συμβουλή μου σε αυτόν που ρώτησε είναι "περίμενε να πέσουν οι τιμές ώστε να πάρεις καλύτερη συσκευή με λιγότερα λεφτά".

gkandir
06-12-08, 22:45
Χμ, τελικά εδώ γύρω το μόνο Blu που βρήκα είναι μια στάση στο παρακάτω τετράγωνο...

Άρα, προς το παρόν, αναβάλλεται η αγορά του LG.

Btw, τα matroska μου αρέσουν κι εμένα και καμιά φορά τα τιμώ δεόντως! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.