PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση Connex, πολλά προβλήματα και απροσδόκητη λύση (αλλαγή splitter)



steliosgpet
02-02-08, 21:10
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να σας αναφέρω για κάποια προβλήματα που είχα και για το πώς λύθηκαν, γιατί νομίζω ότι με τις αθρόες αναβαθμίσεις ταχύτητας που γίνονται τώρα, το θέμα μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς.

Είχα σύνδεση στην Otenet στα 2 Mbps και έπιανα ταχύτητες περίπου 200 KByte/sec.
Έκανα αίτηση αναβάθμισης σε Connex 24 Mbps, και έγινε σε 6 ημέρες αυτόματα.
Το διαπίστωσα περίπου στις μία η ώρα το βράδυ, η ταχύτητα ήταν περίπου 1,5 MByte/sec!!
Την επόμενη μέρα εγώ ο ευτυχής συνδέθηκα για κατεβάσω ένα αρχείο μεγάλο και ............η ταχύτητα με το ζόρι να είναι 180 KByte/sec !!!!!!!
Όπως καταλαβαίνετε άρχισε το ψάξιμο, μήπως οι ρυθμίσεις , μήπως οι παράμετροι των Windows, μήπως διάφορα, αλλά πάντα κατά νού ότι αρχικώς κατέβαζε του "σκοτωμού".
Άρα πρόβλημα του ΟΤΕ ή βλάβη της γραμμής, και δώστου τηλέφωνα κλπ, η γνωστή και άκρως διαδεδομένη περιπέτεια.

Βέβαια με έτρωγε το σαράκι: " μα χάλασε η γραμή το βράδυ;"
Στο΄ψάξιμο που έκανα στο Forum βρήκα μια αναφορά που με έκανε να ψάξω το θέμα του spliter, (την ξαναέψαξα για να βάλω εκεί την δική μου εμπειρία και τις ευχαριστίες αλλά δεν το βρήκα), έτσι άνοιξα καινούριο θέμα.

Εγώ στην εγκατάσταση δεν είχα κάνει καμία αλλαγή, απλώς κάποια στιγμή άλλαξε η ταχύτητα,
από ότι φαίνεται το spliter άντεξε για λίγη ώρα και μετά βραχυκύκλωσε, με αποτέλεσμα η ταχύτητα να ¨σέρνεται¨.

Άλλαξα το spliter με ένα από τα δύο που είχε το πακέτο Connex μέσα και ΟΛΑ ΚΑΛΩΣ.

Η ταχύτητα τώρα και για διάφορες ώρες ( αργά το βράδυ, πρωΐ, απόγευμα), είναι περίπου σταθερή και κυμαίνεται από 1,5 - 1,8 MByte/sec, και υπάρχουν ξεσπάσματα στα 2,2 MByte/sec.[Είμαι στο Γέρακα]
Πράγμα πού σημαίνει ότι εξαντλείται όλο το εύρος της γραμμής (πάρτε υπ' όψη ότι απέχω περίπου 2 Km από το DSLAM του ΟΤΕ).

Δεν ξαίρω αν ήταν πολύ χαζό που δεν άλλαξα εξ αρχής το spliter, αλλά έτσι έγινε, οπότε πρίν αρχίσετε να ξυλώνετε το τόπο δοκιμάστε και το spliter.

@ ADSLgr.com All rights reserved.