PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπές στη σύνδεση DSL - Θόρυβος στο τηλέφωνο



efarsarakis
02-02-08, 23:07
Γεια σας! Θα'θελα λίγο απ’το χρόνο κάποιων πιο έμπειρων ή τυχών ομοιοπαθών, αν έχετε την ευχαρίστηση :) . Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα στην DSL μου. Σχετικά συχνά (με τις ορέξεις του) ‘χάνει’ τη σύνδεση DSL (τη γραμμή) και ως συνέπεια δεν έχω ίντερνετ. Μία απ’τις πρώτες φορές που το έπαθε προσπάθησα να καλέσω τις βλάβες ΟΤΕ και σηκώνοντας το τηλέφωνο διαπίστωσα ότι α. άκουγα παράσιτα που παραπέμπουν σε εποχές dial-up (μπορούσα να πάρω τηλέφωνο αλλά άκουγα/ακούω συγχρόνως και παράσιτα), και β. μετά από λίγο που είχα το τηλέφωνο σηκωμένο το Router μου ξαναβρήκε την γραμμή DSL.

Για να μην μακρηγορώ, με τον ΟΤΕ δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη, και συνεχίζω να έχω αυτό το πρόβλημα και αναγκάζομαι να σηκώνω το τηλέφωνο και να πληκτρολογώ 1….. 1…. 1…. Να το κλείνω… να το ξανασηκώνω…. 1…..1….. έτσι για να μην πέφτει η γραμμή. Κάποιες φορές βέβαια ούτε αυτό το ‘περίεργο’ σύστημα δεν έχει αποτέλεσμα. (δεν πατάω κάτι συγκεκριμένο -'1' πχ- απλώς πατάω νούμερα για να μην πέφτει η γραμμή...)

Τα προβλήματα αυτά έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνουν κυρίως αργά τη νύχτα ή ξημερώματα, αν και έχει συμβεί και σε άσχετες εντελώς ώρες πολλές φορές.
Έχω κάποιες σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά θα ήθελα και κάποιες άλλες, φρέσκιες απόψεις! :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Σ.: Το κυρίως 'ζήτημα' για την επίλυση με τον ΟΤΕ είναι πως αυτό το πρόβλημα δεν είναι κάτι το συνεχές, οπότε μέχρι να κοιτάξουν τη γραμμή μου έχουν περάσει 2 μέρες και δεν έχει εκείνη τη στιγμή (κλασικά) πρόβλημα στη γραμμή…

kokaki
03-02-08, 01:03
otan baleis mono to router sou, xoris tilefona ennow, exeis dsl?

pnikolo
03-02-08, 02:32
Γεια σας! Θα λίγο απʼτο χρόνο κάποιων πιο έμπειρων ή τυχών ομοιοπαθών, αν έχετε την ευχαρίστηση :) . Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα στην DSL μου. Σχετικά συχνά (με τις ορέξεις του) ʽχάνειʼ τη σύνδεση DSL (τη γραμμή) και ως συνέπεια δεν έχω ίντερνετ. Μία απʼτις πρώτες φορές που το έπαθε προσπάθησα να καλέσω τις βλάβες ΟΤΕ και σηκώνοντας το τηλέφωνο διαπίστωσα ότι α. άκουγα παράσιτα που παραπέμπουν σε εποχές dial-up (μπορούσα να πάρω τηλέφωνο αλλά άκουγα/ακούω συγχρόνως και παράσιτα), και β. μετά από λίγο που είχα το τηλέφωνο σηκωμένο το Router μου ξαναβρήκε την γραμμή DSL.

Για να μην μακρηγορώ, με τον ΟΤΕ δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη, και συνεχίζω να έχω αυτό το πρόβλημα και αναγκάζομαι να σηκώνω το τηλέφωνο και να πληκτρολογώ 1….. 1…. 1…. Να το κλείνω… να το ξανασηκώνω…. 1…..1….. έτσι για να μην πέφτει η γραμμή. Κάποιες φορές βέβαια ούτε αυτό το ʽπερίεργοʼ σύστημα δεν έχει αποτέλεσμα. (δεν πατάω κάτι συγκεκριμένο -'1' πχ- απλώς πατάω νούμερα για να μην πέφτει η γραμμή...)

Τα προβλήματα αυτά έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνουν κυρίως αργά τη νύχτα ή ξημερώματα, αν και έχει συμβεί και σε άσχετες εντελώς ώρες πολλές φορές.
Έχω κάποιες σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά θα ήθελα και κάποιες άλλες, φρέσκιες απόψεις! :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Σ.: Το κυρίως 'ζήτημα' για την επίλυση με τον ΟΤΕ είναι πως αυτό το πρόβλημα δεν είναι κάτι το συνεχές, οπότε μέχρι να κοιτάξουν τη γραμμή μου έχουν περάσει 2 μέρες και δεν έχει εκείνη τη στιγμή (κλασικά) πρόβλημα στη γραμμή…

Κανε μια αποπειρα να τσεταρεις (αλλαξεις) το φιλτρο σου ριξε μια ματια στις συνδεσεις σου αλλα μπορει να εχεις "επαφη" και ειναι οτι χειροτερο. Στη βλαβη σου στο 121 ζητα ο κεντρικος κατανεμητης να σε μετρισει ως προς "γη και επαφη". Ζητατο ακριβως οπως το λεω. Αυτοι ξερουν ;)

efarsarakis
03-02-08, 05:18
Ευχαριστώ για τις προτάσεις! :oneup:

Σε ότι αφορά συνδέσεις φίλτρα κτλ, έχω αλλάξει τα πάντα χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα.
Έχω αλλάξει καλώδια από τον τοίχο μέχρι router-τηλέφωνα, έχω δοκιμάσει 2 splitter και χωρίς splitter με φίλτρα. Επίσης δοκίμασα και με καλώδιο απ'ευθείας στο router και καθόλου τηλέφωνα αλλά τίποτα. Μέχρι και διαφορετικό router δοκίμασα. Το μόνο που δεν μπορώ να τσεκάρω είναι τα καλώδια από τον τοίχο μέχρι τον ΟΤΕ.....

Θα το δοκιμάσω αυτό που προτείνεις pnikolo για το 121. Thanks again! :)

Kyaner
03-02-08, 10:28
121 και σε πρωτη φαση ζητας Ψηφιακο καθαρισμο της γραμμης, ειναι υποθεση μισης ωρας.
Το σπιτι ποσων χρονων ειναι ?
Μηπως εισαι κοντα στη θαλασσα ?
Μηπως το προβλημα παρουσιαζεται οταν υπαρχει αυξημενη υγρασια ?
Αν ναι τοτε ειναι πολυ πιθανον να ειναι σε κακη κατασταση ο χαλκος του σπιτιου σου οποτε δε μπορεις να κανεις και πολλα....

pnikolo
03-02-08, 11:02
121 και σε πρωτη φαση ζητας Ψηφιακο καθαρισμο της γραμμης, ειναι υποθεση μισης ωρας.
Το σπιτι ποσων χρονων ειναι ?
Μηπως εισαι κοντα στη θαλασσα ?
Μηπως το προβλημα παρουσιαζεται οταν υπαρχει αυξημενη υγρασια ?
Αν ναι τοτε ειναι πολυ πιθανον να ειναι σε κακη κατασταση ο χαλκος του σπιτιου σου οποτε δε μπορεις να κανεις και πολλα....

Τι ειναι ο ψηφιακος καθαρισμος και πως γινεται? :whistle:

hel
03-02-08, 14:06
Τι ειναι ο ψηφιακος καθαρισμος και πως γινεται? :whistle:

Είναι όλα ψηφιακά. Τα σφουγγάρια, οι κουβάδες τα καθαριστικά. Αφού δεν τους λένε τεχνικούς τους λένε ψηφιακές καθαρίστριες αυτούς που κάνουν τη δουλειά:)

foyltaka
03-02-08, 16:10
Δεν υπάρχει διεργασία με τον όρο "ψηφιακός καθαρισμός" στον ΟΤΕ.
Εάν εντοπιστεί πρόβλημα στο φυσικό μέσο (γραμμή-χαλκός),οι τεχνικοί αναλαμβάνουν την αποκατάστασή του.

efarsarakis
03-02-08, 16:27
121 και σε πρωτη φαση ζητας Ψηφιακο καθαρισμο της γραμμης, ειναι υποθεση μισης ωρας.
Το σπιτι ποσων χρονων ειναι ?
Μηπως εισαι κοντα στη θαλασσα ?
Μηπως το προβλημα παρουσιαζεται οταν υπαρχει αυξημενη υγρασια ?
Αν ναι τοτε ειναι πολυ πιθανον να ειναι σε κακη κατασταση ο χαλκος του σπιτιου σου οποτε δε μπορεις να κανεις και πολλα....

Καμια 20ριά χρονων
Σχετικά κοντά στη θάλασσα
Και ναι, κι εγώ υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με υγρασία...

Επίσης, η γραμμή μου "ταξιδεύει" για αρκετή απόσταση "από αέρως" καθώς είμαι σε εξωχική περιοχή. Αν έχει αυτό κάτι να κάνει με το πρόβλημα, μπορώ κάπως να τους "αναγκάσω" να μου την υπογειοποιήσουν;

Kyaner
08-02-08, 07:16
Δεν υπάρχει διεργασία με τον όρο "ψηφιακός καθαρισμός" στον ΟΤΕ.
Εάν εντοπιστεί πρόβλημα στο φυσικό μέσο (γραμμή-χαλκός),οι τεχνικοί αναλαμβάνουν την αποκατάστασή του.

Εύγε επιστήμονα, έδωσες τη κατάλληλη απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε σε αυτό το νήμα.

@efarsarakis: Δυστυχώς φιλε μου δεν μπορείς να κανεις κάτι για όσα ανέφερες...
Το μονο που ίσως διορθώσει λίγο τη κατάσταση είναι να κανεις υποβάθμιση της γραμμής σου στο 1mbit.

xmperop1
08-02-08, 22:28
Εύγε επιστήμονα, έδωσες τη κατάλληλη απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε σε αυτό το νήμα.

@efarsarakis: Δυστυχώς φιλε μου δεν μπορείς να κανεις κάτι για όσα ανέφερες...
Το μονο που ίσως διορθώσει λίγο τη κατάσταση είναι να κανεις υποβάθμιση της γραμμής σου στο 1mbit.

Δήλωσε βλάβη την τηλ.γραμμή και όχι βλάβη adsl και αν υπάρχει κάτι στη γραμμή σου και διορθώνεται θα διορθωθεί.
Η βλάβη adsl περνάει από άλλους ατραπούς και πιθανότατα να μη βοηθήσει στην περίπτωση σου.
Αν μετά από την δήλωση βλάβης της γραμμής δεν έχεις βελτίωση που πιστεύω ότι θα έχεις τότε δηλώνεις και βλάβη adsl.
Μη δεχτείς υποβάθμιση της ταχύτητας παρά μόνο σαν την τελευταία λύση αν και από τα συμπτώματα το πρόβλημα σου είναι καλωδιακό.

foyltaka
09-02-08, 13:41
Εύγε επιστήμονα, έδωσες τη κατάλληλη απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε σε αυτό το νήμα.

@efarsarakis: Δυστυχώς φιλε μου δεν μπορείς να κανεις κάτι για όσα ανέφερες...
Το μονο που ίσως διορθώσει λίγο τη κατάσταση είναι να κανεις υποβάθμιση της γραμμής σου στο 1mbit.
Σ'ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση και ανταποδίδω.
Επειδή η ορολογία αυτή (ψηφιακός καθαρισμός) ,είναι αρκετά διαδεδομένη στο forum θα ήθελα αν μπορείς ,να μου εξηγήσεις τι είναι και πως γίνεται.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Kyaner
09-02-08, 16:33
Δεν είπα αν ήταν σωστός η λάθος ο ορος που χρησιμοποίησα, απλά δεν υπάρχει λόγος ανάλυσης μιας και είναι άτοπο στο συγκεκριμένο θέμα.
Εγώ προσπαθώ να βοηθήσω τον χρηστη και εσύ το ρίχνεις στις αναλύσης χωρίς να παρέχεις καμια ουσιαστική βοήθεια, οποτε δεν υπάρχει κανένας λόγος να το συνεχίσω, μιας και αν καλέσει το 121 και ζητήσει ότι του είπα θα το καταλάβουν μια χαρά.
Στη τελική ο ορος αυτός δεν είναι λάθος, παρα μονο απλουστευμένος για όσους δεν ασχολούνται επαγγελματικά με digital signal modulation και τα λοιπά.

efarsarakis
09-02-08, 18:56
Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο 121. Την Τρίτη. Και ξανά την Τετάρτη. Και οι δύο τηλεφωνήτριες που μίλησα, δεν θα έλεγα ότι δεν καταλάβαιναν, αλλά μάλλον απλά θέλανε να το βουλώσω για να στείλουν μια αναφορά βλάβης και να ξεμπερδεύουν. Ακόμα περιμένω τηλεφώνημα στο κινητό... Φαντάσου δηλαδή να μην είχα καθόλου τηλέφωνο ή internet... Εγώ γιατί νόμιζα πως θα ήταν πιο άμεση η αντιμετώπιση...; Θα 'πρεπε να ντρέπομαι, το ξέρω. :p
Απλά δε με νοιάζει τίποτ' άλλο, αλλά προτίμησα να βάλω conn-x λέει τώρα στην αναβάθμιση για να είναι του οτε η γραμμή dsl και να μην έχω τις αναβολές για "υπηρεσιακές αναφορές βλάβης" μέσω άλλου παροχού...
Σε ότι αφορά την υποβάθμιση της γραμμής, μέχρι πριν 1-2 βδομάδες είχα 1Mbit, και μόνο τώρα την έκανα 2Mbit και το πρόβλημα υπήρχε από πριν, με την ίδια συχνότητα. Αυτό που συμβαίνει πάντως δεν είναι κάτι το συνεχές. Όταν έχω dsl έχω full ταχύτητες και κανένα άλλο πρόβλημα. Είναι απλά σαν "που-και-που" να μπλέκονται οι συχνότητες της dsl με αυτές του τηλεφώνου.

pnikolo
10-02-08, 03:23
Δεν είπα αν ήταν σωστός η λάθος ο ορος που χρησιμοποίησα, απλά δεν υπάρχει λόγος ανάλυσης μιας και είναι άτοπο στο συγκεκριμένο θέμα.
Εγώ προσπαθώ να βοηθήσω τον χρηστη και εσύ το ρίχνεις στις αναλύσης χωρίς να παρέχεις καμια ουσιαστική βοήθεια, οποτε δεν υπάρχει κανένας λόγος να το συνεχίσω, μιας και αν καλέσει το 121 και ζητήσει ότι του είπα θα το καταλάβουν μια χαρά.
Στη τελική ο ορος αυτός δεν είναι λάθος, παρα μονο απλουστευμένος για όσους δεν ασχολούνται επαγγελματικά με digital signal modulation και τα λοιπά.

Δεν υπαρχει καν αυτος ο ορος και κακως τον χρησιμοποιητε εδω! Μη συμβουλευετε με λαθος ορους γιατι αυτοι που θα τον χρησιμοποιησουν μονο γελοιοποιουνται! Σκευθητε να σας ρωτησει ο τεχνικος τι ενοειτε? Τι θα απαντησετε? Καλυτερα να μιλατε με απλα λογια και να ζητατε αυτο που θελετε χωρις να υποδεικνυετε τι να σας κανουν, εφ'οσον δεν ειστε γνωστες του αντικειμενου. Σκευθειτε μετα να παραμεινει η βλαβη σας και να σας απαντησουν "καναμε τον ψηφιακο καθαρισμο που ζητησατε" τι αλλο θελετε? Λιγο υπευθυνοτητα οταν καθοδηγουμε τους αλλους και οχι "στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος". ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.