PDA

Επιστροφή στο Forum : Mεταβαση απο tellas σε αλλο παροχο - ποιες ειναι οι καταλληλες κινησεις?



Σελίδες : [1] 2

fantomas
03-02-08, 04:35
Σε εναμισυ μηνα τελειωνει το 12μηνο μου στη tellas και φυσικα θα φυγω αφου αντι για 12ρι σερφαρω μόνο με 6.
Τι ακριβως πρεπει να κανω προκειμενου να μεταβω ομαλα στο νεο παροχο, χωρις να μεινω ουτε μερα ανευ τηλεφωνου και ιντερνετ? Να κανονισω απο τωρα με το νεο παροχο? Να ενημερωσω απο τωρα την tellas για την επικειμενη διακοπη?

Πως πρεπει να κινηθω ωστε να μην εχω προβληματα?

lx911
03-02-08, 08:59
Σε εναμισυ μηνα τελειωνει το 12μηνο μου στη tellas και φυσικα θα φυγω αφου αντι για 12ρι σερφαρω μόνο με 6.
Τι ακριβως πρεπει να κανω προκειμενου να μεταβω ομαλα στο νεο παροχο, χωρις να μεινω ουτε μερα ανευ τηλεφωνου και ιντερνετ? Να κανονισω απο τωρα με το νεο παροχο? Να ενημερωσω απο τωρα την tellas για την επικειμενη διακοπη?

Πως πρεπει να κινηθω ωστε να μην εχω προβληματα?

Και εγω στην ιδια φαση ειμαι φιλε fantoma αλλα οταν καλω στο 5ψηφιο αλλου παροχου μου λεει ενα μηνυμα απο την Tellas οτι το νουμερο δεν υπαρχει :p
Νομιζω οτι ειμαστε εκλοβισμενοι στην Tellas...
Θα παω σε ενα oteshop μπας και μου δωσουν τα φωτα τους. (ουτε στο 134 δεν περνει!!!)
Νομιζω οτι full φορητοτητα απο την tellas σε αλλο παροχο ειναι να πας στην ON.
Διαφορετικα πας ΟΤΕ και φτου και απο την αρχη...
Προσεχε γιατι οταν θελησεις να φυγεις απο την tellas θα πρεπει να κανεις αιτηση διακοπης
αλλιως γινεται ανανεωση αυτοματα για τον επομενο μηνα...
Καλη τυχη... :oneup:

fantomas
03-02-08, 14:11
Δηλαδη μόνο μεσω OTE παμε σε αλλο ιδιωτικο παροχο?! (ή μόνο στην ON?)

Εκτος απο μενα και σενα προφανως θα υπαρχουν και πολλοι αλλοι ενδιαφερομενοι. Ισως μερικοι το εχουν κανει κι ολας και καλο θα ηταν να μας πουνε πως.
Την αιτηση διακοπης πότε την κανουμε? Εσυ την εκανες?
Δεν εχω προβλημα αν αλλαξω νουμερο, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μεταβω ομαλα σε αλλη εταιρεια, δηλαδη να μην μεινω χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ ουτε μια μερα.

turboirc
03-02-08, 14:54
1. Κάνεις αίτηση στον άλλο πάροχο. Στην αίτηση υπάρχει ένα κουτάκι 'Μετάβαση από FULL LLU παρόχου Α σε Full LLU παρόχου Β.

2. Ο νέος σου πάροχος στέλνει την αίτηση στον ΟΤΕ.

3. Ο ΟΤΕ δίνει ημερομηνία εκτέλεσης.

4. Την ημερομηνία εκτέλεσης πηγαίνεις από τον προηγούμενο πάροχο στον νέο αυτόματα, και ενεργοποιείσαι στον νέο πάροχο.

5. Στέλνεις φαξ διακοπής στον παλαιό πάροχο για να επιβεβαιώσεις την διακοπή. Αυτό είναι προαιρετικό, επειδή η αίτηση για φορητότητα ισοδυναμεί με διακοπή, αλλα καλού κακού στείλε.

Τα παραπάνω βήματα έκανα εγώ προκειμένου να φύγω από Τελλας προς Νετονε.
Από εκεί και ύστερα είναι θέμα του νέου παρόχου αν δέχεται την παραπάνω διαδικασία. Η Νετονε και η Ον από τελλάς πάνε μια χαρά. Η Forthnet για κάποιο λόγο απαιτεί να είσαι πρώτα ΟΤΕ.

Εαν η Τελλας και η κάθε Τελλας δεν σας αφήνει να καλέσετε το 13*** , υπάρχουν πάντα αριθμοί 21Χ- για κάθε πάροχο, πχ η Νετονε εχει 211-2201000.

hel
03-02-08, 15:05
Εαν η Τελλας και η κάθε Τελλας δεν σας αφήνει να καλέσετε το 13*** , υπάρχουν πάντα αριθμοί 21Χ- για κάθε πάροχο, πχ η Νετονε εχει 211-2201000.

Για το 134 υπάρχει το 13888 που λέει ότι μπορείς να το καλέσεις από άλλα δίκτυα. Η tellas δεν αφήνει κλήσεις στο 13888?

turboirc
03-02-08, 15:23
Δεν ξέρω, η NetOne αφήνει και δωρεάν.
Δε χρειάζεται όμως να καλέσεις τον ΟΤΕ (εκτός αν επιστρέφεις σε αυτόν). Ο πάροχος - δέκτης αναλαμβάνει να εκτελέσει αυτήν την διαδικασία ηλεκτρονικά.

fantomas
03-02-08, 17:02
Φυσικα, το προβλημα δεν ειναι αν δε μπορουμε να καλεσουμε καπoιον αριθμο απ το δικτυο της tellas.


1. Κάνεις αίτηση στον άλλο πάροχο. Στην αίτηση υπάρχει ένα κουτάκι 'Μετάβαση από FULL LLU παρόχου Α σε Full LLU παρόχου Β.

2. Ο νέος σου πάροχος στέλνει την αίτηση στον ΟΤΕ.

3. Ο ΟΤΕ δίνει ημερομηνία εκτέλεσης.

4. Την ημερομηνία εκτέλεσης πηγαίνεις από τον προηγούμενο πάροχο στον νέο αυτόματα, και ενεργοποιείσαι στον νέο πάροχο.

5. Στέλνεις φαξ διακοπής στον παλαιό πάροχο για να επιβεβαιώσεις την διακοπή. Αυτό είναι προαιρετικό, επειδή η αίτηση για φορητότητα ισοδυναμεί με διακοπή, αλλα καλού κακού στείλε.

Τα παραπάνω βήματα έκανα εγώ προκειμένου να φύγω από Τελλας προς Νετονε.
Από εκεί και ύστερα είναι θέμα του νέου παρόχου αν δέχεται την παραπάνω διαδικασία. Η Νετονε και η Ον από τελλάς πάνε μια χαρά. Η Forthnet για κάποιο λόγο απαιτεί να είσαι πρώτα ΟΤΕ.
Χαιρομαι φιλε μου που εσυ μπηκες ο ιδιος σ'αυτη τη διαδικασια, αρα μπορεις να μας διαφωτισεις απο πρωτο χερι.

Εαν η 4net θελει πρωτα να περασουμε απ τον ΟΤΕ τοτε ειναι δικο της προβλημα. Την απορριπτω και παω κι εγω για Νετονε ή ON.

Παμε τωρα στα ουσιωδη ερωτηματα:
Οπως ειπα, εχω ακομα εναμισυ μηνα για να συμπληρωσω το 12μηνο. Πότε ειναι η καταλληλη στιγμη για να απευθυνθω στο νεο παροχο(Νετονε ή ON) συμπληρωνοντας την αιτηση του?
Πόσο καιρο θα κανει ο νεος παροχος για να με ενταξει στο δικτυό του? Υπαρχει περιπτωση να μεινω για καποιο διαστημα χωρις τηλεφωνο ή adsl? Eσυ εμεινες καθολου χωρις? Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο(οπως ολους μας φανταζομαι) ειναι να μη μεινω ουτε μια μερα χωρις τηλ. και adsl, γιαυτο και τη ψαχνω απο τωρα τη δουλεια.

ariadgr
03-02-08, 17:13
Οπως ειπα, εχω ακομα εναμισυ μηνα για να συμπληρωσω το 12μηνο. Πότε ειναι η καταλληλη στιγμη για να απευθυνθω στο νεο παροχο(Νετονε ή ON) συμπληρωνοντας την αιτηση του?

Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή. Το πολύ πολύ να πληρώσεις ένα penalty €12,90 στην Tellas αν οι διαδικασίες προχωρήσουν τόσο γρήγορα που ενεργοποιηθείς εντός του 12ου μήνα στο νέο πάροχο.

Μεγάλη προσοχή δώσε στο εξής: Δεν επικοινωνείς με τον τωρινό πάροχο για διακοπή, τουλάχιστον όχι μέχρι να ενεργοποιηθείς στο νέο.


Πόσο καιρο θα κανει ο νεος παροχος για να με ενταξει στο δικτυό του?

13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης από το νέο πάροχο στον ΟΤΕ, εφόσον ο παλιός πάροχος δεν δημιουργεί πρόβλημα στη φορητότητα


Υπαρχει περιπτωση να μεινω για καποιο διαστημα χωρις τηλεφωνο ή adsl?

Λίγα λεπτά έως λίγες ώρες τη μέρα της αλλαγής

ermis333
03-02-08, 17:46
Ποτέ μην κάνετε το λάθος και επικοινωνήσετε με τον πάροχο που θέλετε να διακόψετε πρίν σας ενεργοποιηθεί η νέα σύνδεση, γιατί έτσι θα μείνετε χωρίς internet και ίσως τηλ. για καιρό. Αφού ενεργοποιηθείς, απλά στείλε τους ένα φαξ που να τους λές πως από την τάδε του μηνός δεν είμαι πλέον συνδρομητής σας και δεν θα δεχτώ άλλη χρέωση από εσάς.


Συμβουλή.....μην πάς στην ΟΝ πήγαινε καλύτερα στη NETONE το τηλ της ΝΕΤΟΝΕ είναι 211-220-2200 από τη στιγμή που δεν μπορείς να καλέσεις το 13860

turboirc
03-02-08, 18:45
Εγώ θα έλεγα να στείλεις αίτηση καμια 15 μέρες πρωτού τελειώσει η Τελλας. Γιατι να πληρώνεις ? Εκτός αν έχεις τόσο πολύ σιχαθεί την Τελλας που δεν αντέχεις άλλο. Εμένα η διαδικασία πήρε περίπου 20 εργάσιμες μέρες.

Η αλλαγή γίνεται σε λίγα λεπτά και κανονικά δεν θα έχεις καμιά διακοπή.

Η τελλας θα σε διακόψει αμέσως μόλις γίνει η αλλαγή του βρόχου, αλλά στείλε της το φαξ μετά από 2-3 μέρες,. Δεν έχει δικαίωμα να σε χρεώσει πάντως ακόμα και να μην στείλεις τίποτα. Αλλα εφ'οσον γνωρίζουμε όλοι τι θα πει τελλας, στείλτο της και με φαξ και με συστημενο και με περιστέρι και με ότι άλλο βρεις.

Και αμα θες να την σπάσεις και λίγο στην τελλας, πάρε τους 2-3 μερες πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης και ζήτα αλλαγή ρουτερ αν έχεις πολλές αποσυνδέσεις... είναι τόσο άχρηστοι που μπορεί να σου στείλουν μετά από κανα μήνα κανένα.

Αν όμως ο λόγος για τον οποίο είσαι στα 6 δεν είναι η Τελλας αλλα η γραμμή σου, τότε όπου και να πας max το 6 θα έχεις.

fantomas
03-02-08, 21:30
Πολυ μπερδεψουρα παιδια...
Θα επιχειρησω να συζητησω και με τους τρεις σας μηπως και βγει καποια ακρη.


1a. Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή. Το πολύ πολύ να πληρώσεις ένα penalty 12,90 στην Tellas αν οι διαδικασίες προχωρήσουν τόσο γρήγορα που ενεργοποιηθείς εντός του 12ου μήνα στο νέο πάροχο.

1b. Μεγάλη προσοχή δώσε στο εξής: Δεν επικοινωνείς με τον τωρινό πάροχο για διακοπή, τουλάχιστον όχι μέχρι να ενεργοποιηθείς στο νέο.

2. 13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης από το νέο πάροχο στον ΟΤΕ, εφόσον ο παλιός πάροχος δεν δημιουργεί πρόβλημα στη φορητότητα

3. Λίγα λεπτά έως λίγες ώρες τη μέρα της αλλαγής

1a. Μα για ποιο λογο να πληρωσω πεναλτι? Ας τελειωσει κανονικα το 12μηνο και τοτε αλλαζω.
Ο λογος που ειναι τωρα η καταλληλη στιγμη ειναι για να προλαβει η netone/on να με ενεργοποιησει, ετσι δεν ειναι? Κι αν ειναι ετοιμη νωριτερα απ τη ληξη του 12μηνου, ε ας περιμενει λιγες μερες, δε χαθηκε ο κοσμος... τα λέω καλα?

1b. Γιατι να μην επικοινωνησω τωρα με τον τωρινο παροχο και να του πω οτι τελειωνει η συνεργασια μας στη ληξη του 12μηνου(σε εναμισυ μηνα). Τι εχω να χασω? θα μου κρατησουν μουτρα ή θα προβουν σε ενεργειες αντεκδικησης? :)

2. Aυτο το "13 εργασιμες ειναι σιγουρο και εγγυημενο?" θυμαμαι περισυ τετοιο περιπου καιρο που απευθυνθηκα σε tellas και forthnet, μου λεγαν με σιγουρια οτι θα περιμενω μόνο 3 βδομαδες. Και οπως θα ξερεις η πραγματικοτητα ηταν εντελως διαφορετικη.

3. Aν ειναι ετσι ειμαστε ok... αλλα πως θα γινει αυτο? Πως εισαι σιγουρος οτι θα υπαρχει ο τελειος συγχρονισμος, ειδικα οταν δε ξερουμε πόσο ακριβως καιρό κανει ενας παροχος να σε ενεργοποιησει?



1. Ποτέ μην κάνετε το λάθος και επικοινωνήσετε με τον πάροχο που θέλετε να διακόψετε πρίν σας ενεργοποιηθεί η νέα σύνδεση, γιατί έτσι θα μείνετε χωρίς internet και ίσως τηλ. για καιρό. Αφού ενεργοποιηθείς, απλά στείλε τους ένα φαξ που να τους λές πως από την τάδε του μηνός δεν είμαι πλέον συνδρομητής σας και δεν θα δεχτώ άλλη χρέωση από εσάς.

2. Συμβουλή.....μην πάς στην ΟΝ πήγαινε καλύτερα στη NETONE το τηλ της ΝΕΤΟΝΕ είναι 211-220-2200 από τη στιγμή που δεν μπορείς να καλέσεις το 13860

1. Δηλαδη αν δεν επικοινωνησω καθολου οπως μου προτεινεις, θα αποδεσμευτω αυτοματα απ αυτους με το που η νεα εταιρεια με ενεργοποιησει? Ετσι γινεται? Μπορει η νεα εταιρεια να ενεργησει ετσι στη πλατη της παλιας? Αρκει μονο η συγκαταθεση/αιτηση μου?
Και βεβαια δε νομιζω οτι θα περιμενουν απο μενα να μαθουν οτι "απο τη ταδε του μηνα δεν ειμαι πλεον συνδερομητης τους" διοτι θα το γνωριζουν πριν απο μενα!

2. Μπορω να καλεσω σε οποιοδηποτε τηλεφωνο, απο αλλο σπιτι... φυσικα.
Μπορεις να μου πεις εν ταχει τι ταχυτητα και τι τιμη εχουν η on και η netone?



1. Εγώ θα έλεγα να στείλεις αίτηση καμια 15 μέρες πρωτού τελειώσει η Τελλας. Γιατι να πληρώνεις ? Εκτός αν έχεις τόσο πολύ σιχαθεί την Τελλας που δεν αντέχεις άλλο. Εμένα η διαδικασία πήρε περίπου 20 εργάσιμες μέρες.
Η αλλαγή γίνεται σε λίγα λεπτά και κανονικά δεν θα έχεις καμιά διακοπή.

2. Η τελλας θα σε διακόψει αμέσως μόλις γίνει η αλλαγή του βρόχου, αλλά στείλε της το φαξ μετά από 2-3 μέρες,. Δεν έχει δικαίωμα να σε χρεώσει πάντως ακόμα και να μην στείλεις τίποτα. Αλλα εφ'οσον γνωρίζουμε όλοι τι θα πει τελλας, στείλτο της και με φαξ και με συστημενο και με περιστέρι και με ότι άλλο βρεις.

3. Αν όμως ο λόγος για τον οποίο είσαι στα 6 δεν είναι η Τελλας αλλα η γραμμή σου, τότε όπου και να πας max το 6 θα έχεις.

1. Φιλε turboirc, μoυ προτεινεις 15 μερες, μα σε 15 μερες θα προλαβει η νεα εταιρεια να με ενεργοποιησει? εσυ ειπαμε οτι δεν μιλας θεωρητικά αφου ηδη μπηκες στη διαδικασια... πόσο καιρο πριν τελειωσει εστειλες εσυ την αιτηση?
20 εργασιμες μερες σημαινει πανω απο μηνα. Αρα αν το κανω 15 μερες πριν θα μεινω χωρις τηλεφωνο και adsl για πολλες μερες!

2. Τα fax στη tellas ειναι χαμενη υποθεση. Τους ειχα στειλει παλαιοτερα 2 για διακοπη αλλα με γραψαν στα παλάιοτερα τους υποδηματα...
Αν με χρεωσει αδικα, απλα δεν θα την πληρωσω.

3. Ριξε μια ματια στο forum για να δεις ποσοι ειδαν ξαφνικα και χωρις λογο αποτομη πτωση της ταχυτητας τους... προκειται για κομπινα της tellas αλλα δεν ειναι ωρα να το συζητησουμε.

ariadgr
03-02-08, 23:10
1a. Μα για ποιο λογο να πληρωσω πεναλτι? Ας τελειωσει κανονικα το 12μηνο και τοτε αλλαζω.
Ο λογος που ειναι τωρα η καταλληλη στιγμη ειναι για να προλαβει η netone/on να με ενεργοποιησει, ετσι δεν ειναι? Κι αν ειναι ετοιμη νωριτερα απ τη ληξη του 12μηνου, ε ας περιμενει λιγες μερες, δε χαθηκε ο κοσμος... τα λέω καλα?

Δεν γίνεται "να περιμένει λίγες μέρες αν είναι έτοιμη", δεσμεύεται από την ημερομηνία της φορητότητας.
Εαν δεν θέλεις να πληρώσεις το penalty €12,90, τότε κάνε την αίτηση 10 εργάσιμες πριν τελειώσει το 12μηνο, και έτσι σίγουρα θα ενεργοποιηθείς στο νέο πάροχο μετά το 12μηνο.
Στην αίτηση του νέου παρόχου πρέπει να επιλέξεις "μετατροπή από Full LLU παρόχου Α' σε Full LLU παρόχου Β' με φορητότητα"


1b. Γιατι να μην επικοινωνησω τωρα με τον τωρινο παροχο και να του πω οτι τελειωνει η συνεργασια μας στη ληξη του 12μηνου(σε εναμισυ μηνα). Τι εχω να χασω? θα μου κρατησουν μουτρα ή θα προβουν σε ενεργειες αντεκδικησης? :)

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να επικοινωνήσεις με τον τωρινο παροχο.
Αν τους πεις ότι "τελειωνει η συνεργασια μας στη ληξη του 12μηνου", το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να χάσεις τον αριθμό του τηλεφώνου σου και να μείνεις χωρίς Internet.


2. Aυτο το "13 εργασιμες ειναι σιγουρο και εγγυημενο?" θυμαμαι περισυ τετοιο περιπου καιρο που απευθυνθηκα σε tellas και forthnet, μου λεγαν με σιγουρια οτι θα περιμενω μόνο 3 βδομαδες. Και οπως θα ξερεις η πραγματικοτητα ηταν εντελως διαφορετικη.

Πρόσεξε το bold:

13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης από το νέο πάροχο στον ΟΤΕ, εφόσον ο παλιός πάροχος δεν δημιουργεί πρόβλημα στη φορητότητα, και εφόσον ο νέος πάροχος έχει διαθέσιμες πόρτες/καλώδια και όλα τα σχετικά, δηλαδή δεν σου δίνει εικονική διαθεσιμότητα.


3. Aν ειναι ετσι ειμαστε ok... αλλα πως θα γινει αυτο? Πως εισαι σιγουρος οτι θα υπαρχει ο τελειος συγχρονισμος, ειδικα οταν δε ξερουμε πόσο ακριβως καιρό κανει ενας παροχος να σε ενεργοποιησει?

Δεν είναι θέμα "τέλειου συγχρονισμού". Τη μέρα της φορητότητας, ο τεχνικός του ΟΤΕ αποσυνδέει το καλώδιο από το DSLAM της Tellas και το συνδέει με το DSLAM του νέου παρόχου.

Τώρα σχετικά με αυτό που ρωτάς:

...εν ταχει τι ταχυτητα και τι τιμη εχουν η on και η netone?

Κάνε ένα κόπο να επισκεφτείς τα websites των εταιρειών. Μέσα σε λίγα λεπτά θα έχεις δει τα πακέτα, τις τιμές, τα χαρακτηριστικά, τρέχουσες προσφορές κλπ.

fantomas
03-02-08, 23:22
Εαν δεν θέλεις να πληρώσεις το penalty 12,90, τότε κάνε την αίτηση 10 εργάσιμες πριν τελειώσει το 12μηνο, και έτσι σίγουρα θα ενεργοποιηθείς στο νέο πάροχο μετά το 12μηνο.

Eιπαμε, πεναλτι δεν πληρωνω αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.
Το θεμα εινα να ενεργοποιηθω στο νεο παροχο ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ τη ληξη της tellas. Πως μπορει να επιτευχθει αυτο? Ειναι θεμα τυχαιου συγχρονισμου? Να ειναι ετοιμη η ON με τη ληξη?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να επικοινωνήσεις με τον τωρινο παροχο.
Αν τους πεις ότι "τελειωνει η συνεργασια μας στη ληξη του 12μηνου", το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να χάσεις τον αριθμό του τηλεφώνου σου και να μείνεις χωρίς Internet.

Δεν καταλαβαινω τι αλλαζει εαν τους ενημερωσω τωρα για το τελος της συνεργασιας μας στη ληξη του 12μηνου, ή αν τους ενημερωσω 15 μερες πριν, ή αν τους ενημερωσω τελευταια ωρα.
Γιατι να μεινω χωρις αριθμο τηλεφωνου και ιντερνετ? Δεν θα με καλυψει η νεα εταιρια? Τι συζηταμε τοση ωρα? αυτη ειναι η ουσια μας.
Εγω οπως το βλεπω, δεν θεωρω σημαντικο το χρονικο ζητημα της ενημερωσης τους. Αν θες μου εξηγεις γιατι ειναι σημαντικο.

Πρόσεξε το bold:
13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης από το νέο πάροχο στον ΟΤΕ, εφόσον ο παλιός πάροχος δεν δημιουργεί πρόβλημα στη φορητότητα, και εφόσον ο νέος πάροχος έχει διαθέσιμες πόρτες/καλώδια και όλα τα σχετικά, δηλαδή δεν σου δίνει εικονική διαθεσιμότητα.
To οτι θα κανει πολυ καιρο, και σιγουρα περισσοτερο απ οσο λενε, ειναι το μονο σιγουρο. Γιαυτο λεω να κινηθω απο τωρα που ειναι νωρις.
Το αν ο νεος παροχος εχει διαθεσιμες πορτες/καλωδια και τα σχετικα θα μου το πει απο πριν, ετσι δεν ειναι?.. λες να με ξεγελασει παλι οπως ειχε κανει η tellas?

Δεν είναι θέμα "τέλειου συγχρονισμού". Τη μέρα της φορητότητας, ο τεχνικός του ΟΤΕ αποσυνδέει το καλώδιο από το DSLAM της Tellas και το συνδέει με το DSLAM του νέου παρόχου.
To zητημα ειναι, με τη λεξη του 12μηνου της tellas να ενεργοποιηθει αμεσως η ΟΝ... αν αυτος ο συγχρονισμος δεν γινεται, τοτε να θεωρω οτι θα υπαρχει παραταση του 12μηνου καποιες μερες/βδομαδες εως οτου ενεργοποιηθω αυτοματα στο δικτυο της ΟΝ?


Κάνε ένα κόπο να επισκεφτείς τα websites των εταιρειών. Μέσα σε λίγα λεπτά θα έχεις δει τα πακέτα, τις τιμές, τα χαρακτηριστικά, τρέχουσες προσφορές κλπ.
To ερωτημα απευθυνοταν στον Ermi, απο τη στιγμη που μου προτεινει την Netone καποιος λογος θα υπαρχει.

ariadgr
03-02-08, 23:30
Το θεμα εινα να ενργοποιηθω στο νεο παροχο ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ τη ληξη της tellas. Πως μπορει να επιτευχθει αυτο? Ειναι θεμα τυχαιου συγχρονισμου? Να ειναι ετοιμη η ON με τη ληξη?
To zητημα ειναι, με τη λεξη του 12μηνου της tellas να ενεργοποιηθει αμεσως η ΟΝ... αν αυτος ο συγχρονισμος δεν γινεται, τοτε να θεωρω οτι θα υπαρχει παραταση του 12μηνου καποιες μερες/βδομαδες εως οτου ενεργοποιηθω αυτοματα στο δικτυο της ΟΝ?


Είναι εξαιρετικά απίθανο να πετύχεις να ενεργοποιηθείς με φορητότητα ΑΚΡΙΒΩΣ τη μέρα που κλείνεις 12μηνο. Θα ενεργοποιηθείς λίγες μέρες πριν, ή λίγες μέρες μετά, ανάλογα πότε θα κάνεις αίτηση.
Θα υπάρξει αυτόματα παράταση μέχρι τη μέρα μεταφοράς.


Δεν καταλαβαινω τι αλλαζει εαν τους ενημερωσω τωρα για το τελος της συνεργασιας μας στη ληξη του 12μηνου, ή αν τους ςενηυμερωσω 15 μερες πριν, ή αν τους εβνημερωσω τελευα ωρα.
Γιατι να μεινω χωρις αριθμο τηλεφωνου και ιντερνετ? Δεν θα με καλυψει η νεα εταιρια? Τι συζηταμε τοση ωρα? αυτη ειναι η ουσια μας.
Εγω οπωες το βλεπω, δεν θεωρω σημαντικο το ζητημα της ενημεωσης τους. Αν θες μου εξηγεις γιατι ειναι σημαντικο.

Η διαδικασία μετάβασης προβλέπει ότι απευθύνεσαι ΜΟΝΟ στον ΝΕΟ πάροχο.
Αν απευθυνθείς και στον παλιό, πας γυρεύοντας για να μπλέξεις (εκτός του ότι δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα αν απευθυνθείς στον παλιό πάροχο)


To οτι θα κανει πολυ καιρο, και σιγουρα περισσοτερο απ οσο λενε, ειναι το μονο σιγουρο. Γιαυτο λεω να κινηθω απο τωρα που ειναι νωρις.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνει πολύ καιρό.
Αν ο πάροχος που θα απευθυνθείς δείξει σοβαρότητα και δεν καθυστερήσει να στείλει το αίτημα στον ΟΤΕ, ή σου δώσει εικονική διαθεσιμότητα, τότε το πιθανότερο είναι ότι 13 εργάσιμες μετά θα έχεις μεταφερθεί.


Το αν ο νεος παροχος εχει διαθεσιμες πορτες/καλωδια και τα σχετικα θα μου το πει απο πριν, ετσι δεν ειναι?.. λες να με ξεγελασει παλι οπως ειχε κανει η tellas?

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν πάροχοι που σου λένε ότι έχουν διαθεσιμότητα ενώ στην πραγματικότητα δεν έχουν πόρτες/καλώδια και είναι σε διαδικασία αναμονής για παράδοση καλωδίων/πορτών, που μερικές φορές διαρκεί μήνες.


To ερωτημα απευθυνοταν στον Ermi, απο τη στιγμη που μου προτεινει την Netone καποιος λογος θα υπαρχει.

Διάβασε τις εντυπώσεις των ενεργοποιημένων πελατών στις ενότητες των παρόχων για να βγάλεις μόνος σου συμπέρασμα.

fantomas
04-02-08, 00:05
Ok, αρα για να συνοψισουμε:

Εγω κανω αιτηση απο τωρα στο νεο παροχο (ON ή Νetone).
Kαι απο κει και περα απλα περιμενω.
Και καποια στιγμη θα μαθω οτι αυτοματα μεταφερθηκα!: Δεν ειμαι πια στην tellas, ειμαι στην ON/Netone.
Αυτο μπορει να ειναι καποιες μερες πριν, μπορει καποιες μερες μετα (οποτε αν ειναι καποιες μερες μετα πληρωνω το κλασμα στη tellas, αν ειναι πριν, θα εισπραξω επιστροφη?)

Τα λεω καλα?
Ακουγεται πολυ απλο.
Αν τα λεω καλά ως εδω που ειναι και το βασικο σημειο, προχωραμε και στις λεπτομερειες :)

ariadgr
04-02-08, 00:11
Ok, αρα για να συνοψισουμε:

Εγω κανω αιτηση απο τωρα στο νεο παροχο (ON ή Νetone).
Kαι απο κει και περα απλα περιμενω.
Και καποια στιγμη θα μαθω οτι αυτοματα μεταφερθηκα!: Δεν ειμαι πια στην tellas, ειμαι στην ON/Netone.

Οχι, αφού στείλεις την αίτηση, δεν την αφήνεις στην τύχη της. Παίρνεις τηλέφωνο, ρωτάς αν την παρέλαβαν. Λίγες μέρες αργότερα, παίρνεις τηλέφωνο, ρωτάς πότε εστάλη στον ΟΤΕ. 3 μέρες μετά την αποστολή στον ΟΤΕ, ζητάς την ημερομηνία ενεργοποίησης. Όταν πλησιάζει η ημερομηνία και απομένουν 3-4 μέρες, αν δεις και δεν έχεις λάβει εξοπλισμό, κοιτάς τι γίνεται για να μη μείνεις ξεκρέμαστος.


Αυτο μπορει να ειναι καποιες μερες πριν, μπορει καποιες μερες μετα (οποτε αν ειναι καποιες μερες μετα πληρωνω το κλασμα στη tellas, αν ειναι πριν, θα εισπραξω επιστροφη?)

Εαν μεταφερθείς το 12ο μήνα είπαμε, penalty €12,90 θα πληρώσεις. Εαν σου έχουν χρεώσει πάγια για τους 2 επόμενους μήνες (επειδή οι μήνες προπληρώνονται) τότε θα πρέπει να λάβεις πιστωτικό.


Αν τα λεω καλά ως εδω, που ειναι και το βασικο σημειο, προχωραμε και στις λεπτομερειες :)

Για μπες και στις λεπτομέρειες να δούμε. :)

fantomas
04-02-08, 00:47
Καλα, εγω πρεπει να τους παρακολουθω βημα-βημα??! (σιγα μη τους; παρω κι απ το χερακi:lol:)
Αν αυτοι δε ξερουν τη δουλεια τους τοτε σε τι διαφερουν απ τη trellas?
Στο κατω-κατω αυτοι θα χασουν αν δε μπορουν να αποκτησουν νεους πελατες. Απ τη στιγμη που εγω θα εχω δεμενο το γαϊδαρο μου(θα ειμαι στη tellas) γιατι να εχω αγωνια? Δεν ειναι οπως περισυ που καιγομουνα γιατι ημουνα με την pstn...

ariadgr
04-02-08, 00:58
Καλα, εγω πρεπει να τους παρακολουθω βημα-βημα??! (σιγα μη τους; παρω κι απ το χερακi:lol:)
Αν αυτοι δε ξερουν τη δουλεια τους τοτε σε τι διαφερουν απ τη trellas?
Στο κατω-κατω αυτοι θα χασουν αν δε μπορουν να αποκτησουν νεους πελατες. Απ τη στιγμη που εγω θα εχω δεμενο το γαϊδαρο μου(θα ειμαι στη tellas) γιατι να εχω αγωνια? Δεν ειναι οπως περισυ που καιγομουνα γιατι ημουνα με την pstn...

Σου γράφω ποιά είναι η στάση που πρέπει να ακολουθήσεις, ανεξαρτήτως παρόχου, για να αποφύγεις καθυστερήσεις, και να είσαι βέβαιος ότι όλα κυλούν ομαλά.

Σε όλες τις εταιρείες είναι πιθανό να έχεις στείλει την αίτησή σου και να μην έχει φτάσει, παντού κάποιος υπάλληλος μπορεί να κάνει κάποιο λάθος, η φορητότητα μπορεί να απορριφθεί από τον προηγούμενο πάροχο χωρίς κανένα λόγο, οπότε δείχνοντας κάποιο ενδιαφέρον, αποφεύγεις να βρεθείς προ εκπλήξεων.

Προφανώς εαν δεν θέλεις να γνωρίζεις το στάδιο της αίτησής σου και πότε θα ενεργοποιηθείς, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις τηλέφωνο.

Αλλά με όλα αυτά που έγραφες προηγουμένως, με έκανες να νομίσω ότι σε ενδιαφέρει και η παραμικρή λεπτομέρεια (αφού ήθελες να μην περάσουν ούτε λίγες μέρες μετά το 12μηνο, ούτε να φύγεις νωρίτερα, ούτε να μείνεις χωρίς Internet & τηλέφωνο).

Θέλω να πω, δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη, και ο σκύλος χορτάτος.

Αν σου είναι τόσος κόπος να πάρεις 3 τηλέφωνα σε διάστημα 2-3 εβδομάδων, μην πάρεις.

fantomas
04-02-08, 01:12
Εαν μια εταιρια δεν μπορει να ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις της, δε κανει σωστα τη δουλεια της και δεν σεβεται τον πελατη, τοτε δεν αξιζει να την εμπιστευτεις, σωστα?
Το νημα ειχε να κανει με το αν και πως θα υπαρξει συγχρονισμος, αλλα εσυ με ενημερωσες οτι ειναι πολυ απλο το πραγμα, απλως κανω την αιτηση, κατα προτιμηση νωρις, στο νεο παροχο και απο κει και περα περιμενω να γινει η μεταβιβαση αυτοματα.

Το να τους κυνηγησω εγω το θεωρω απαραδεκτο. Απο πότε πρεπει να κυνηγαμε για να πληρωσουμε? Συνηθως γινεται το ακριβως αντιθετο.

ariadgr
04-02-08, 01:22
Εαν μια εταιρια δεν μπορει να ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις της, δε κανει σωστα τη δουλεια της και δεν σεβεται τον πελατη, τοτε δεν αξιζει να την εμπιστευτεις, σωστα?

Σωστά, αλλά εσύ δεν έχεις καταλήξει ακόμα σε εταιρεία, οπότε, όπως έγραψα και πριν, σου περιέγραψα ποιά είναι η στάση που πρέπει να ακολουθήσεις, καλύπτοντας τις περιπτώσεις, όποια εταιρεία κι'αν επέλεγες.


Το νημα ειχε να κανει με το αν και πως θα υπαρξει συγχρονισμος, αλλα εσυ με ενημερωσες οτι ειναι πολυ απλο το πραγμα, απλως κανω την αιτηση, κατα προτιμηση νωρις, στο νεο παροχο και απο κει και περα περιμενω να γινει η μεταβιβαση αυτοματα.

Το να τους κυνηγησω εγω το θεωρω απαραδεκτο. Απο πότε πρεπει να κυνηγαμε για να πληρωσουμε? Συνηθως γινεται το ακριβως αντιθετο.

Αντε πάλι.
Αφού έγραψες ότι "είναι πολύ σημαντικό για σένα να μη μείνεις καθόλου χωρίς τηλέφωνο & Ιnternet".

Εαν το αφήσεις εντελώς στην τύχη του και δεν ξέρεις πότε θα ενεργοποιηθείς, και ο courier που θα σου έφερνε το modem για κάποιο λόγο δεν στο φέρει (είτε γιατί δεν το έστειλαν, είτε γιατί ο courier είχε πολύ δουλειά και σκέφτηκε ότι "δεν πειράζει να το φέρει μεθαύριο"), τότε δεν θα μείνεις χωρίς Internet;

Εν τέλει, εαν δεν στο έγραφα, και σου καθόταν η στραβή, δεν θα ερχόσουν εδώ να γράψεις "καλά ρε παιδιά, αφού εσείς ξέρατε, τι θα σας κόστιζε να με ειδοποιούσατε ώστε να ξέρω κι'εγώ τι μπορεί να συμβεί";

fantomas
04-02-08, 01:31
Η εταιρεια που κατεληξα ειναι καποια εκ των δυο που μου προταθηκαν(on/netone), ως καταλληλες για μεταφορα απο tellas.

Mα οπως το συζητησαμε ηδη, σαφως και δεν θα μεινω καθολου χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ: στη χειροτερη περιπτωση θα παραμεινω στη τρελλιάρα trellas :)

foutzena
04-02-08, 16:26
Εγω ειμαι εδω και ενα μηνα συνδρομιτης και ειμαι απόλυτα απογοητευμένος με την τελλας. Μπορώ να φύγω και να πάς σε άλλη εταιρία? Μπορώ να προσβάλω το συμβόλαιο διότι από την ώρα ποθ με συνδέσαν έχω συνεχόμενες αποσυνδέσεις και με έχουν ρίξει στα 6 και κατεβάζω απο τον explorer με 80-120kbps ?

fantomas
04-02-08, 17:56
Μαλλον κανεις δεν το εχει κανει αυτο γιατι η επισημη δικαιολογια που θα σου πουν ειναι οτι η ταχυτητα δεν ειναι εγγυημενη και εχεις οσο πρεπει να εχεις...
Η κομπινα που κανει η tellas ειναι οτι σακατευει τους μισους παροχους για να συντηρει τους αλλους μισους. Προφανως εχουν σακατεμενο/ανεπαρκες δικτυο, δεν εξηγειται αλλιως. Μπορει να θελουν αλλα δε μπορουν.
Αλλα κι εσυ πως εκανες το λαθος και ηρθες στη tellas? Δε διαβασες εδω τι γινεται??

fantomas
05-02-08, 00:27
Πηγαινοντας στα sites της Νetone και της Οn, μαθαινω οτι ζητανε και τελη ενεργοποιησης....(65€ & 50€ αντιστοιχα), κακο αυτο.
Οι τιμες/ταχυτητες ειναι 32/38€ και 16/24mbps.

Σιγουρα μόνο αυτες οι δυο εταιριες ειναι καταλληλες για μεταβαση απο tellas?

foutzena
05-02-08, 01:59
σε όλα τα forum που ειδα όλοι ειχαν παραπονα σε όλες τις εταιρίες! εκρινα οτι στην τελλάς υπήρχαν τα λιγότερα.... κατι πρέπει να κάνω δεν μπορει να με αφήσουν ετσι στα 6

fantomas
05-02-08, 02:12
Eμενα με εχουν αφησει στα 6 εδω και 2 μηνες.

Τιποτα δε προκειται να κανουν, εξαλλου οτι θελουν κανουν...

Νομιζω οτι η tellaς εχει τα περισσοτερα παραπονα, επισης ειναι η ακριβοτερη και...αργοτερη.

vasiliou
05-02-08, 03:04
Εδω και 3,5 χρόνια που έχω dsl έχω περάσει από πΟΤΕ, και μετά Vivodi,Telepassport/Lannet σε full llu τώρα θα περάσω και και από Τellas ...

Ο ένας χειρότερος από τον άλλον είτε έχει πολλούς είτε λίγους συνδρομητές, ,και αυτό δεν είναι μονό γνώμη δική μου αλλά όλης της παρέας μου που έχω φιλαράκια και είναι άλλοι σε Forthnet άλλοι σε Hol ακόμα και σε ΟΝ, όλοι έχουν περάσει και περνάνε τον δικό τους Γολγοθά με τα τηλέφωνα που μια παίζουν μια όχι με τους μήνες έως να ενεργοποιηθούν και κλασικά για τα υποσχόμενα 24,6,16μβ όλοι μα όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν.. μονό για Νετονε δεν έχω άποψη...όσο για τους όλοι μα όλοι τα ιδία σκατά είναι ..

Επίσης θέλω να πω ότι το αν θα πιάνεις καλή ταχύτητα είναι καθαρά θέμα «τύχης»...;) Δηλαδή πόσο κοντά θα είσαι στο dslam ??Σε τι κατάσταση θα βρίσκονται οι καλωδιώσεις από το dslam,εως καφαο, κατανεμητή + καλωδιώσεις τις πολυκατοικίας μπριζες+ σπλιτερ του σπιτιού σου έως το βύσμα που κουμπώνει στο μόντεμ σου??
Τώρα αν όλοι οι παραπάνω παράγοντες είναι καλοί και σου δίνουν καλά στατιστικά γραμμής Signal-to-Noise - Attenuation - Power τότε για ότι άλλο πρόβλημα έχετε θα φταίει ο ISP σας ... Αν όμως κάτι δεν είναι καλό τότε σε οποίον ISP και να πατέ τα ιδία χαλιά θα ιστέ και εκεί με τώρα.. ιδικά τώρα με της συνεγκαταστασεις(Μιας και δεν παιζει ο κομβος μα τα dslam να ειναι πιο κοντα)!

Βέβαια μπορείτε να έχετε την απαίτηση αν τα στατιστικά σας δεν είναι καλά και το πρόβλημα είναι από το καφαο έως το dslam να ζητήσετε καθαρισμό τις γραμμής, Αλλά εγώ 2 φόρες που ζήτησα το μονό που έγινε ήταν να έρθει ο οτεζης με ένα ακουστικό να το κουμπώσει στον κατανεμητή , να κουδουνίσει την γραμμής και να αποφανθεί ότι η γραμμής είναι τελεία… χωρίς φυσικά να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο!:down:

Sovjohn
05-02-08, 03:33
Πηγαινοντας στα sites της Νetone και της Οn, μαθαινω οτι ζητανε και τελη ενεργοποιησης....(65€ & 50€ αντιστοιχα), κακο αυτο.
Οι τιμες/ταχυτητες ειναι 32/38€ και 16/24mbps.

Σιγουρα μόνο αυτες οι δυο εταιριες ειναι καταλληλες για μεταβαση απο tellas?

Η netone έχει πρόγραμμα ανταμοιβής με βάση το οποίο αν σε συστήσει ένας ήδη υπάρχον συνδρομητής κερδίζεις 20 Ε. Επίσης, τρέχει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και το "test drive" που ουσιαστικά σου δίνει τη δυνατότητα να σου κάνουν 2 πάγια δώρο (37.90 έκαστο) και αν μετά από 2 μήνες δεν σου αρέσει η γραμμή να φύγεις χωρίς τέλος απενεργοποίησης (αλλιώς προφανώς κάθεσαι).

Σύνολο κέρδους από τα παραπάνω: ~96 Ε

Η ΟΝ έχει κι αυτή ένα αντίστοιχο πρόγραμμα ("σύστησε ένα φίλο") με ένα πάγιο δώρο αν σε συστήσει ήδη υπάρχον συνδρομητής.

Σύνολο κέρδους από τα παραπάνω: ~32 Ε

Οπότε, όπως βλέπεις σε κάθε περίπτωση μπορείς να ψιλο-αγνοήσεις τα τέλη ενεργοποίησης κτλ, αφού βγάζεις σημαντικό κέρδος αν πας εκεί.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το τι παίζει στη netone, στείλε ένα ΠΜ και ευχαρίστως να λύσω τυχόν απορίες. Για την ΟΝ δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά αν κρίνω από το γεγονός ότι τελευταία στο φόρουμ βλέπω πολύ λαό να έρχεται από την ΟΝ στη netone, και τα όσα διαβάζω στο φόρουμ τους, δεν θα πήγαινα και να με πλήρωναν...

Πρόσεχε τι θα διαλέξεις :)

fantomas
05-02-08, 18:22
Εδω και 3,5 χρόνια που έχω dsl έχω περάσει από πΟΤΕ, και μετά Vivodi,Telepassport/Lannet σε full llu τώρα θα περάσω και και από Τellas ...
Kι εγω εχω dsl 3,5 χρονια και ολα στον π(ΟΤΕ) εκτος απ τον τελευταιο χρονο που ειμαι στη trellas. Απορω πως εσυ προλαβες και πηγες σε ολες αυτες τις εταιριες αφου ως γνωστον ο ιδιωτικος τομεας εμφανιστηκε μονο το τελευταιο 15μηνο.
Και... σε συμβουλευω να μεινεις μακρυα απ τη tellas εκτος αν θες να τραβας κι εσυ τα μαλλια σου σε λιγο;)

Επίσης θέλω να πω ότι το αν θα πιάνεις καλή ταχύτητα είναι καθαρά θέμα «τύχης»... Δηλαδή πόσο κοντά θα είσαι στο dslam ??Σε τι κατάσταση θα βρίσκονται οι καλωδιώσεις από το dslam,εως καφαο, κατανεμητή + καλωδιώσεις τις πολυκατοικίας μπριζες+ σπλιτερ του σπιτιού σου έως το βύσμα που κουμπώνει στο μόντεμ σου??
Aυτα ειναι γνωστα αλλα δεν προκειται για τετοια κατασταση: Εκατονταδες συνδρομητες της tellas που αρχικα ειχαν 12 ή 10 ή 8 mbps ειδαν ξαφνικα μια ωραια πρωϊα να εχουν υποβιβαστει κατα εναν περιεργο τροπο στα 6... (ακριβη νουμερα: 766/6141) Αυτο δεν μπορει να ειναι τυχαιο φυσικα ουτε ολοι αυτοι ξαφνικα απεκτησαν κακη γραμμη. Προκειται για κομπινα της εταιριας και δε μπορεις να τους κανεις και τιποτα...

Η netone έχει πρόγραμμα ανταμοιβής με βάση το οποίο αν σε συστήσει ένας ήδη υπάρχον συνδρομητής κερδίζεις 20 Ε. Επίσης, τρέχει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και το "test drive" που ουσιαστικά σου δίνει τη δυνατότητα να σου κάνουν 2 πάγια δώρο (37.90 έκαστο) και αν μετά από 2 μήνες δεν σου αρέσει η γραμμή να φύγεις χωρίς τέλος απενεργοποίησης (αλλιώς προφανώς κάθεσαι).
Eδω πραγματικα εμεινα καγκελο:)
Καταρχην δεν ξερω καποιον συνδρομητη της οn για να με προτεiνει ωστε να τυχω του δωρου των 20Ε. Εκτος αν λες να βρω καποιον απο δω.
Αν καταλαβα καλα, μου λες οτι ολοι οι νεοι συνδρομητες εχουν 76Ε δωρο?

Λες πως αν δε μου αρεσει μετα απο 2 μηνες φευγω!! μα εδω δεν ειναι αγοραζεις τηλεοραση κι αν δε σου αρεσει τη πας πισω. Αν παω πισω τη συνδεση μετα τι θα απογινω? Χωρις τηλεφωνο και χωρις ιντερνετ?! :worthy:
Και θα πρεπει να περιμενω αλλους 2 μηνες την επομενη εταιρια? Ή μηπως να επικοινωνησω απο πριν προκαταβολικα με την "επομενη εταιρια" για να την εχω καβατζα μετα το δοκιμαστικο διμηνο? :worthy:

vasiliou
05-02-08, 18:47
Kι εγω εχω dsl 3,5 χρονια και ολα στον π(ΟΤΕ) εκτος απ τον τελευταιο χρονο που ειμαι στη trellas. Απορω πως εσυ προλαβες και πηγες σε ολες αυτες τις εταιριες αφου ως γνωστον ο ιδιωτικος τομεας εμφανιστηκε μονο το τελευταιο 15μηνο.


Νομίζεις οτι ειναι το τελευταίο 15μηνο...
1ον Ειχα Vivodi στην Παρτα απο το Οκτωμβρη του 2003 από την δικιά της γραμμή φυσικά εως οταν έκλεισαν πέρσι τον κόμβο..
2ον Εχω εδω στην Καλαματα Τelepassport/Lannet sdsl full llu πάνω απο 24μηνες...
3ον Τον πΟΤΕ απο όταν γεννήθηκα σαν τηλ.. και σαν adsl εδω και κανα 10μηνο που αξιώθηκε και έφερε 30πορτες για ενα χωριό 2500 κατοίκων:down: 15 χιλιόμετρα απο νοτιοδυτικά της Θηβας.
4ον Οι υπόλοιπες εμπειρίες με άλλους παρωχους ειναι απο φιλαράκια και συγγενείς κύριος στην Αθηνά!

Αυτα για να εξηγούμε και να μην παρεξηγούμε:whistle:

Sovjohn
05-02-08, 19:56
Kι εγω εχω dsl 3,5 χρονια και ολα στον π(ΟΤΕ) εκτος απ τον τελευταιο χρονο που ειμαι στη trellas. Απορω πως εσυ προλαβες και πηγες σε ολες αυτες τις εταιριες αφου ως γνωστον ο ιδιωτικος τομεας εμφανιστηκε μονο το τελευταιο 15μηνο.
Και... σε συμβουλευω να μεινεις μακρυα απ τη tellas εκτος αν θες να τραβας κι εσυ τα μαλλια σου σε λιγο;)

Aυτα ειναι γνωστα αλλα δεν προκειται για τετοια κατασταση: Εκατονταδες συνδρομητες της tellas που αρχικα ειχαν 12 ή 10 ή 8 mbps ειδαν ξαφνικα μια ωραια πρωϊα να εχουν υποβιβαστει κατα εναν περιεργο τροπο στα 6... (ακριβη νουμερα: 766/6141) Αυτο δεν μπορει να ειναι τυχαιο φυσικα ουτε ολοι αυτοι ξαφνικα απεκτησαν κακη γραμμη. Προκειται για κομπινα της εταιριας και δε μπορεις να τους κανεις και τιποτα...

Eδω πραγματικα εμεινα καγκελο:)
Καταρχην δεν ξερω καποιον συνδρομητη της οn για να με προτεiνει ωστε να τυχω του δωρου των 20Ε. Εκτος αν λες να βρω καποιον απο δω.
Αν καταλαβα καλα, μου λες οτι ολοι οι νεοι συνδρομητες εχουν 76Ε δωρο?

Λες πως αν δε μου αρεσει μετα απο 2 μηνες φευγω!! μα εδω δεν ειναι αγοραζεις τηλεοραση κι αν δε σου αρεσει τη πας πισω. Αν παω πισω τη συνδεση μετα τι θα απογινω? Χωρις τηλεφωνο και χωρις ιντερνετ?! :worthy:
Και θα πρεπει να περιμενω αλλους 2 μηνες την επομενη εταιρια? Ή μηπως να επικοινωνησω απο πριν προκαταβολικα με την "επομενη εταιρια" για να την εχω καβατζα μετα το δοκιμαστικο διμηνο? :worthy:

Συνεχίζεις να μπερδεύεις την on με τη netone :p...Στο τέλος θα κάνεις αίτηση στη μία και θα νομίζεις ότι έχεις κάνει στην άλλη.

Από άποψη πάντως value for money, το "Όλα σε Ένα" της ΟΝ είναι σαφώς ανώτερο...Έχει και τηλεόραση, και κάνει 35 Ε μόνο. Εγώ όταν έφυγα από τον ΟΤΕ δεν με κάλυπτε η ΟΝ εκείνη την περίοδο...Ψάχ'το!

BTW, πολύ φοβάσαι το "να μείνεις χωρίς τηλέφωνο και internet" βλέπω...Δεν είναι πια ΤΟΣΟ εύκολο να γίνει αυτό...Υπάρχει μια στοιχειώδης συνεργασία μεταξύ των εταιριών ;) Αν πια σε προβληματίζει τόσο το να αλλάξεις πάροχο...κάτσε εκεί που είσαι :p

turboirc
05-02-08, 21:59
Γιατι ρε συ αφού η NetOne ήρθε μετά από την On Telecoms, πως δεν είχες διαθεσιμότητα ?
Εκτός αν δεν θυμάμαι καλα.

pankostas
05-02-08, 23:26
Ρε παιδια εγω ειχα Τελλας shared llu και απο 21-12-2007 ειμαι στον ΟΤΕ 8/384.
Οτι αιτηση εκανα την εκανα μεσω ΟΤΕ Shop.Στο κατ/μα εκει μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να ενημερωσω εγω την Τελλας αλλα θα το κανουν αυτοι με μια εξουσιοδοτηση που τους εκανα.
Την 14-1-08 και επειδη ειδα οτι η Τελλας δεν ειχε διακοπει ακομα,εστειλα φαξ στην Τελλας και τους ενημερωσα οτι απο 21-12-2007 ειμαι στον ΟΤΕ και ζητω καταργηση.
Την 29-1-2008 βλεπω οτι ακομα ειμαι στην Τελλας(Λειτουργει κανονια το e-care στο ιντερνετ)
Οποτε αυτο σημαινει οτι η Τελλας ακομα με χρεωνει.Και στην ουσια πληρωνω το adsl δυο φορες.
Τι πρεπει να κανω για να τους πιεσω λιγο στην Τελλας να διακοψουν αμεσα.
Εχει περασει ενας μηνας!!!!
Ειναι υποχρεωμενοι να διακοπτουν σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα?

Thn 31-1-2008 μιλησα με Τελλας.Μου ειπαν συγκεκριμενα οτι η εξουσιοδοτηση για καταργηση ADSL που εκανα στον ΟΤΕ 21-12-2007 δεν ισχυει.
Και οτι το αιτημα για διακοπη που εστειλα με φαξ την 14-1-2008 αυτο ισχυει και γινονται οι απαραιτητες ενεργειες εως 25-30 μερες οπου και θα με διακοψουν.
Δηλαδη ΑΝ δεν εστελνα το φαξ ακομα στην Τελλας θα πληρωνα γαμι@@@τικα.
Τελος παντων για να γνωριζετε καλο ειναι οτι αφου σας ενεργοποιουν στον ΟΤΕ στελνετε ΦΑΞ στην Τελλας στο τηλ. 2111200021 ζητωντας καταργηση ADSL για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.
Ακομα και σημερα 5-2-2008 δεν μου εχουν καταργησει την Τελλας.
Παντως εστειλα φαξ στην ΕΕΤΤ οπου και τους ενημερωσα.Αλλα οταν ερθει ο λογαριασμος θα τα παρουν μεσω πιστωτκης.Αντε βγαλε ακρη μετα!

Sovjohn
06-02-08, 00:06
Γιατι ρε συ αφού η NetOne ήρθε μετά από την On Telecoms, πως δεν είχες διαθεσιμότητα ?
Εκτός αν δεν θυμάμαι καλα.

Δεν ξέρω...μπορεί να κάνω και λάθος γιατί ήμουν Αγγλία όταν κάλυπταν τη ΦΡΕΑ οι εναλλακτικοί...Whatever

fantomas
06-02-08, 05:47
Νομίζεις οτι ειναι το τελευταίο 15μηνο...
1ον Ειχα Vivodi στην Παρτα απο το Οκτωμβρη του 2003 από την δικιά της γραμμή ..........


Προφανως δεν με καταλαβες, το τελευταιο 15μηνο εμφανιστηκαν ιδιωτικοι φορεις που παρεχουν τηλεφωνο & adsl πακετο, λεω. Την αρχη εκανε η tellas.

Γνωριζω οτι παλιοτερα στο χωρο της τηλεφωνιας εκτος απ τον Oτε υπηρχε και η vivodi (με φριχτα παραπονα απ τους ατυχεις συνδρομητες τησς, πχ. τον αδελφο μου) αλλα περισσοτερο μας ενδιαφερει το γρηγορο adsl.

Συνεχίζεις να μπερδεύεις την on με τη netone ...Στο τέλος θα κάνεις αίτηση στη μία και θα νομίζεις ότι έχεις κάνει στην άλλη.

Από άποψη πάντως value for money, το "Όλα σε Ένα" της ΟΝ είναι σαφώς ανώτερο...Έχει και τηλεόραση, και κάνει 35 Ε μόνο. Εγώ όταν έφυγα από τον ΟΤΕ δεν με κάλυπτε η ΟΝ εκείνη την περίοδο...Ψάχ'το!

BTW, πολύ φοβάσαι το "να μείνεις χωρίς τηλέφωνο και internet" βλέπω...Δεν είναι πια ΤΟΣΟ εύκολο να γίνει αυτό...Υπάρχει μια στοιχειώδης συνεργασία μεταξύ των εταιριών Αν πια σε προβληματίζει τόσο το να αλλάξεις πάροχο...κάτσε εκεί που είσαι
Γιατι εσυ δεν το φοβασαι να μεινεις χωρις τηλ.&adsl? Oλοι μας το φοβαμαστε, δεν ...πρωτοτυπω. Και ειναι αστειο να μου λες να δοκιμασω 2 μηνες κι αν δε μου αρεσει φευγω... φευγω και μετα? μενω χωρις τιποτα και περιμενω 2 μηνες την επομενη εταιρια?
Οσο για "συνεργασια"... τι να σου πω, διαβασε το post του Pankosta απο πανω, δεν τον αφηνουν να φυγει απ τη tellas!
Δεν με προβληματιζει ν αλλαξω πατοχο ουτε ειναι μονοδρομος οπωσδηποτε αυτες οι 2 εταιριες. Με προβληματιζει ν αλλαξω παροχο και να παω καπου που να μη με συμφερει.

Για τη Netone δεν το συζηταμε οταν σου ζηταει τελη ενεργοποιησης και προσφερει μόνο ως 16mbps ενω κοστιζει περ. τα ιδια λεφτα.
Και η Οn ζηταει ενεγοποιηση. Την "τηλεοραση" τη θεωρω αχρηστη.

Φιλε Pankosta, γιατι συνεχιζεις να τους πληρωνεις??

vasiliou
06-02-08, 06:06
1oν Προφανως δεν με καταλαβες, το τελευταιο 15μηνο εμφανιστηκαν ιδιωτικοι φορεις που παρεχουν τηλεφωνο & adsl πακετο, λεω. Την αρχη εκανε η tellas.

2ον Για τη Netone δεν το συζηταμε οταν σου ζηταει τελη ενεργοποιησης και προσφερει μόνο ως 16mbps ενω κοστιζει περ. τα ιδια λεφτα.


1ον Εδω και 24+ μηνες που εχω sdsl με την Τelepassport σε full llu εχω και 2 τηλεφωνά που μου τα δίνει εκείνη οχι απο φορητωτιτα αλλα με νεα αριθμοδότηση ,και η Vivodi έδινε ενα voipoτηλεφωνο πάλι απο παλιά απλά δεν το είχα βάλει εγω.. οπότε για ποια αρχή μιλάς που έκανε η tellas??

2ον Η Netone δίνει πλεον 24mbps απλά απο οτι ακούω δεν εχει τελείωση σε ολους τους κόμβους της τις αναβαθμίσεις και υπάρχουν μερικοί ακόμα με 16mbps... επίσης εννοείτε οτι 16mbps και λιγότερο εχουν και αυτοί που εχουν χαλιά στατιστικά για τον α ή β λογο.

ΥΓ: αν φύγεις απο Τρελλας πρωτινό να πας στην Netone οσο εχει το τεστ drive:hmm:

fantomas
06-02-08, 06:18
Δεν ειμαι σιγουρος αν διαβαζεις αυτα που γραφω.

Εχεις εδω και 24+ μηνες τηλεφωνο και adsl απο ιδιωτικο παροχο?! σε ποια τιμη? Πριν απο 24μηνες ΔΕΝ υπηρχε το γρηγορο ιντερνετ, η tellas εκανε την αρχη με 4mbps.
Για τη vivodi τα ειπαμε, εδινε μόνο τηλεφωνο.

Για τη Netone επισης τα ειπαμε, δεν θα πηγαινα γιατι ζηταει κοστος ενεργοποιησης και κανει περ. τα ιδια λεφτα.
Για το "test drive" σου λεω για 3η φορα οτι ειναι αστειο. Κι αν δε μεινω ικανοποιημενος απ το διμηνο της δοκιμης τι θα γινω μετα? χωρις τηλ. και χωρις adsl?...

vasiliou
06-02-08, 06:41
Για τη Netone επισης τα ειπαμε, δεν θα πηγαινα γιατι ζηταει κοστος ενεργοποιησης και κανει περ. τα ιδια λεφτα.
Για το "test drive" σου λεω για 3η φορα οτι ειναι αστειο. Κι αν δε μεινω ικανοποιημενος απ το διμηνο της δοκιμης τι θα γινω μετα? χωρις τηλ. και χωρις adsl?...

Xα χα και η ΟΝ εχει Τέλος Ενεργοποίησης €65 (http://www.ontelecoms.com/on/pricing.jsp?category=on2play) απλα η Netone εχει 60€ (http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=59&lang=iso-8859-7) ... τωρα μετα το "test drive" αν είσαι ευχαριστημένος μένεις και ολα καλά .. αλλιώς αν πας στην ΟΝ η στον ΟΤΕ ,ισως να μπορείς και Hol αλλά δεν ειμαι σίγουρος...

Αν ομως μ το "test drive" δεν εισαι ευχαριστημένος εννοείτε οτι πρέπει κάπου εκει 20μερες πριν τελειώσει το δίμηνο σου να εχει κάνει αίτηση για αλλού και αυτο για να μην μινεις δίχως τηλέφωνο δίχως αριθμό και ίντερνετ..

fantomas
06-02-08, 07:04
Bλεπεις λοιπον που εχω δικιο οταν λέω πως δε με διαβαζεις? Ηδη εχω πει οτι και η ΟΝ και η Νetone εχουν τελος ενεργοποιησης.

Στον Οτε δεν θα γυριζα ποτέ, δεν τρελλαθηκα να πληρωνω παλι παγια και το τηλεφωνημα ανα λεπτο!!

Ξερεις εσυ καμμια εταιρια που να σου βαζει τηλεφωνο και adsl σε 20 μερες? 20 μερες θελουν μόνο για να ελεγξουν αν υπαρχουν... πορτες στη περιοχη σου.

vasiliou
06-02-08, 08:51
Στον Οτε δεν θα γυριζα ποτέ, δεν τρελλαθηκα να πληρωνω παλι παγια και το τηλεφωνημα ανα λεπτο!!

Ξερεις εσυ καμμια εταιρια που να σου βαζει τηλεφωνο και adsl σε 20 μερες? 20 μερες θελουν μόνο για να ελεγξουν αν υπαρχουν... πορτες στη περιοχη σου.

Απο ποτε εχει ο ΟΤΕ το τηλεφώνημα ανα λεπτό? Ειναι ο μονός ο κακομοίρης που ακόμα και στα κινητά εχει ανα δευτερόλεπτο....(αααα δεν είμαι καλά υπερσιτίζομαι τον πΟΤΕ:rofl:)

Για 15μερες άκουγα... για τον οτε εχω δει να βαζει adsl σε 1 μέρα...και νεα γραμμή+adsl σε 3 μέρες και αυτό σε απλο πολίτη (ουτε υπουργος ούτε τυπωτά..δίχως μίζα:whistle:)

Για 22μερες ειδα την Τellas που 09/01 έκανα αίτηση και 31/01 η γραμμή έπαιζε και οχι με φορητότητα αλλα νεο βρονχο απο την αρχή.. Βεβαία το μόντεμ ακόμα να μου το στείλουν 28 μέρες:worthy: (βεβαία αν εσυ πας κάπου αν αργήσουν να σου στείλουν μόντεμ θα έχεις απο που θα σου μείνει απο την Τελλας και δεν θα ξεμεινεις)

skous
06-02-08, 14:49
Παίδες, πρίν είπε κάποιος ότι η εξαοθσιοδότηση για κατάργηση της προηγούμενης σύνδεσης δεν ισχύει (έτσι του είπαν απο την ΤΕΛΑΣ). Πώς είναι δυνατόν αυτό, εάν ρητώς αναφέρονται άλλα στην ΕΕΤ.

Τέλος πάντων, εγώ είχα προεπιλογή ΤΕΛΑΣ (χωρίς συμβόλαιο) και τον Ιούνιο πήγα σε Forthnet (full LLU) . Απο τότε όμως η ΤΕΛΑΣ μου χρεώνει ένα κερατιάτικο 6 ευρώ για το 1738 (ήταν ένα πρόγραμμα για φτηνά υπεραστικά) παρόλο που δεν περνάω απο το δικτυό της και ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ θα έπρεπε να είχα φύγει αυτόματα με το που έκανα την αίτηση + εξουσιοδότηση στην Forthnet.

Πήρα τηλέφωνο την ΤΕΛΑΣ και μου είπαν ότι θα έπρεπε να στείλω fax, τους λέω ότι δεν υποχρεούμαι να στείλω τίποτα και τελικά μου λένε ότι όταν άλλαξα πάροχο, δεν τους ενημέρωσε κανείς και άρα πρέπει και να πληρώσω και να στείλω το fax ακύρωσης.

Φυσικά και δεν πρόκειται να πάρουν ούτε μία δραχμή, θα πάρουν όμως 2 ωραιότατες καταγγελίες στην ΕΕΤ και στο ΙΝΚΑ.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;;

fantomas
06-02-08, 17:42
Απο ποτε εχει ο ΟΤΕ το τηλεφώνημα ανα λεπτό? Ειναι ο μονός ο κακομοίρης που ακόμα και στα κινητά εχει ανα δευτερόλεπτο....(αααα δεν είμαι καλά υπερσιτίζομαι τον πΟΤΕ:rofl:)

Για 15μερες άκουγα... για τον οτε εχω δει να βαζει adsl σε 1 μέρα...και νεα γραμμή+adsl σε 3 μέρες και αυτό σε απλο πολίτη (ουτε υπουργος ούτε τυπωτά..δίχως μίζα:whistle:)

Για 22μερες ειδα την Τellas που 09/01 έκανα αίτηση και 31/01 η γραμμή έπαιζε και οχι με φορητότητα αλλα νεο βρονχο απο την αρχή.. Βεβαία το μόντεμ ακόμα να μου το στείλουν 28 μέρες:worthy: (βεβαία αν εσυ πας κάπου αν αργήσουν να σου στείλουν μόντεμ θα έχεις απο που θα σου μείνει απο την Τελλας και δεν θα ξεμεινεις)


Oταν ημουν στον πΟτε το σταθερο στοιχιζε το λεπτο περ. 10 δρχ. Δεν ξερω αν αυτό αλλαξε τους τελευταιους 15 μηνες(δεν το νομιζω πσντως).

Ο πΟτε σιγουρα σου βαζει τηλεφωνο και adsl γρηγοροτερα απ οποιονδηποτε αλλον, λογικο είναι με την υποδoμη και το προσωπικο που διαθετει. Αλλα ποιος τρελος παει στον πΟτε πλεον?

Η trellas εμενα περισυ εκανε 3 μηνες να με ενεργ/σει, αν τωρα θελει 22 μερες…
(για νέο βρογχο θελει λιγοτερο χρονο απ ότι με φορητοτητα?)

Αυτό που καθυστερει τη διαδικασια δεν είναι φυσικα το modem, το οποιο όπως ειπες μπορει να βρεθει κι από αλλου. Είναι ότι καθυστερουν πολύ τη διαδικασια ενεργοποιησης γραμμης, πότε ψαχνουν για πόρτες, πότε ο μικρος του κουριερ "αρρωσταινει", πότε ο κωλος τους πονεί κλπ :lol:

limassol
06-02-08, 18:07
+ εγω είμαι σε διαδικασία να σερφάρο με αλλο πάροχο :D :P πιστεύω σε καμιά 10ρια μέρες να είμαι online με NetOne :P gl all και πάντα i HOPE!

ariadgr
06-02-08, 19:01
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127023

fantomas
07-02-08, 04:06
+ εγω είμαι σε διαδικασία να σερφάρο με αλλο πάροχο :D :P πιστεύω σε καμιά 10ρια μέρες να είμαι online με NetOne :P gl all και πάντα i HOPE!

Σε πόσες μερες σου ειπανε οτι θα εισαι ετοιμος απ τη στιγμη που τους εστειλες την αιτηση?

Γνωριζεις βεβαια οτι θα πληρωσεις 50Ε για ενεργοποιηση και 70Ε για αποσυνδεση οταν το θελησεις.
Το μηνιαιο τελος ειναι οσο περιπου και της tellas(38Ε)

Ερωτησις: Γιατι φευγεις απ τη trellas?

Sovjohn
07-02-08, 10:22
60 Ε θα πληρώσει για ενεργοποίηση, αν πήρε το ασύρματο router...Πάντως, από γραμμή tellas φορητότητες και λοιπά κόλπα κάνει και η HOL απ' όσο ξέρω...Μπορείτε να δοκιμάσετε κι αυτή :p

marop29
08-02-08, 12:51
Ρε παιδια εγω ειχα Τελλας shared llu και απο 21-12-2007 ειμαι στον ΟΤΕ 8/384.
Οτι αιτηση εκανα την εκανα μεσω ΟΤΕ Shop.Στο κατ/μα εκει μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να ενημερωσω εγω την Τελλας αλλα θα το κανουν αυτοι με μια εξουσιοδοτηση που τους εκανα.
Την 14-1-08 και επειδη ειδα οτι η Τελλας δεν ειχε διακοπει ακομα,εστειλα φαξ στην Τελλας και τους ενημερωσα οτι απο 21-12-2007 ειμαι στον ΟΤΕ και ζητω καταργηση.
Την 29-1-2008 βλεπω οτι ακομα ειμαι στην Τελλας(Λειτουργει κανονια το e-care στο ιντερνετ)
Οποτε αυτο σημαινει οτι η Τελλας ακομα με χρεωνει.Και στην ουσια πληρωνω το adsl δυο φορες.
Τι πρεπει να κανω για να τους πιεσω λιγο στην Τελλας να διακοψουν αμεσα.
Εχει περασει ενας μηνας!!!!
Ειναι υποχρεωμενοι να διακοπτουν σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα?

Thn 31-1-2008 μιλησα με Τελλας.Μου ειπαν συγκεκριμενα οτι η εξουσιοδοτηση για καταργηση ADSL που εκανα στον ΟΤΕ 21-12-2007 δεν ισχυει.
Και οτι το αιτημα για διακοπη που εστειλα με φαξ την 14-1-2008 αυτο ισχυει και γινονται οι απαραιτητες ενεργειες εως 25-30 μερες οπου και θα με διακοψουν.
Δηλαδη ΑΝ δεν εστελνα το φαξ ακομα στην Τελλας θα πληρωνα γαμι@@@τικα.
Τελος παντων για να γνωριζετε καλο ειναι οτι αφου σας ενεργοποιουν στον ΟΤΕ στελνετε ΦΑΞ στην Τελλας στο τηλ. 2111200021 ζητωντας καταργηση ADSL για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.
Ακομα και σημερα 5-2-2008 δεν μου εχουν καταργησει την Τελλας.
Παντως εστειλα φαξ στην ΕΕΤΤ οπου και τους ενημερωσα.Αλλα οταν ερθει ο λογαριασμος θα τα παρουν μεσω πιστωτκης.Αντε βγαλε ακρη μετα!

Να είσαι καλά για τις πληροφορίες σκέφτομαι ήδη απο σήμερα να το κάνω θα πάω και εγώ απο κανένα oteshop να μου πούνε τα διαδικαστικά και φυσικά το φαξ θα το στείλω στην τρελλοτελλας με υπογραφή οχι μια αλλά και εκατό φορές. Θα κάνω και αυτό που λες με την ΕΕΤΤ....:):)
Σκέφτομαι το σπάσιμο που θα φάω απο αυτούς μέχρι να γλυτώσω μια και καλή αλλά αυτά δεν θα είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που πέρασα και περνάω,,,το τλφ είναι ακόμη νεκρό θα κλείσω 2ημερο μου φαίνεται και απο ιντερνετ συνέχεια αποσυνδέσεις...:down::down:
Γιατι να μείνω σε αυτούς και να πληρώνω τα χάλια τους;;;;
Επιστροφή στον ΟΤΕ απο σήμερα κιολας αν γίνεται...

fantomas
08-02-08, 17:40
Eγω παντως δεν εχω disco... τουλαχιστον.
Οποτε το σκεφτομαι να μπω στη διαδικασια αλλου παροχου που δε ξερω τι θα μου ξημερωσει.
Η διαφορα των ελαχιστων ευρω του μηνιαιου αντιτιμου αν τη συγκρινεις με τα 50-60ευρα της ενεργοποιησης αντιστοιχει σε πολλους μηνες...
Οποτε αν ειναι να φυγω απ τη τρελιαρα τρελοελας θα ειναι μόνο για μεγαλυτερη ταχυτητα. Αλλα αυτο δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικο. Ειτε κατεβασεις ενα μεγαλο αρχειο σε μια ωρα ειτε σε μιση ωρα δεν εχει μεγαλη σημασια.

Μια μικρη μεν αλλα σημαντικη λεπτομερεια(ειδικα για ας που δεν εχουμε κινητο):
Εχει η on/netone/hol δυνατοτητα αποστολης free sms? (η τρελας εχει 5/μερα)

Sovjohn
08-02-08, 17:46
Η On δίνει SMS με χρέωση 0.06 Ε το ένα, οι άλλες δεν δίνουν με κανένα τρόπο.

fantomas
08-02-08, 18:27
Απο pc προς κινητα μιλαμε, ε?

10E για ασυρματο router ειναι ελαχιστα σε σχεση με τα 36(3Χ12) της τρελας αλλα εμεις που το πηραμε ηδη δεν θα επωφεληθουμε απο αυτο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.