PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με HOL...



Agent M
15-05-05, 23:04
Καλησπέρα...

Όσοι συμφορουμίτες χρησιμοποιούν HOL έχουν διαπιστώσει κάνα πρόβλημα τις τελευταίες 2 μέρες; :roll: Πολύ συχνά τα led του router μου μένουν στάσιμα και χρειάζεται επανεκκίνηση του υπολογιστή για να μπορέσω να ξαναμπώ στο net και να πάρει IP. :oops:
Αυτό είναι πρόβλημα του router ή του υπολογιστή;

Χρησιμοποιώ WinXP και έχω το 9105. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :worthy:

netvasilis
17-05-05, 00:41
Εγώ με hol ειμαι συνέχεια on-line τις τελευταίες μέρες χωρίς κανένα disconnect άρα μάλλον ο οτέ θα φταίει για τα προβλήματα ...

minovg
17-05-05, 01:19
Παιδιά από ταχύτητες πώς πάει η ΗOL; Έχει τη σταθερότητα που εγγυάται η 4νετ;

GregoirX23
17-05-05, 02:37
εγω παλι δεν το κοβω να ειναι προβλημα isp η οτε..μαλλον κατι γινεται με το θεμα drivers-modem-windows-pc....Agent M


απο ταχυτητες minovg αν εξαιρεσεις τις μπανανιες που κανει ο ποτε και πεφτουν οι ταχυτητες...κατα τ'αλλα αυτα τα 2 χρονια που την εχω παει μια χαρα...
αλλη φημη εχει η φορθνετ νεμαιν,αλλα προσωπικα διαλεγω χολ δυναμικα...

Agent M
17-05-05, 07:54
εγω παλι δεν το κοβω να ειναι προβλημα isp η οτε..μαλλον κατι γινεται με το θεμα drivers-modem-windows-pc....Agent M


απο ταχυτητες minovg αν εξαιρεσεις τις μπανανιες που κανει ο ποτε και πεφτουν οι ταχυτητες...κατα τ'αλλα αυτα τα 2 χρονια που την εχω παει μια χαρα...
αλλη φημη εχει η φορθνετ νεμαιν,αλλα προσωπικα διαλεγω χολ δυναμικα...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά. :)

Minovg από ταχύτητες πιστεύω πως πάει καλά κι αν ήμασταν σε πιο "ευρύχωρο" DSLAM θα πήγαινε ακόμα καλύτερα. ;)

@GregoirX23: Φίλε μου το router & και τους drivers δεν τους έχω πειράξει καθόλου παρά μόνο το flashάρισμα που είχα κάνει στο 9105 αλλά έχει περάσει πολύς καιρός που το έχω κάνει χωρίς να είχα πρόβλημα. :roll: Από την άλλη στο Event log των Windows δεν βρίσκω τίποτα που να δείχνει ότι μπούκωσε ο υπολογιστής ή κάτι άλλο. :roll:

kalm
17-05-05, 10:08
Την επόμενη φορά που θα σου ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα δοκίμασε να κάνεις reset μόνο το router και όχι όλο τον υπολογιστή και δες αν φτιάξει. Έτσι θα μπορέσεις να εντοπίσεις καλύτερα το τι φταίει. Στο λέω γιατί και σε μένα που και που το router κολλάει και θέλει επανεκκίνηση...

netvasilis
17-05-05, 11:44
Απο ταχύτητες και ping παει μια χαρά η Hol. Εχω δοκιμάσει πολλές φορες με forthnet σχεδόν την ίδια σχεδόν ώρα και δεν υπάρχει καμιά διαφόρα ουτε στις ταχύτητες ουτε στα Ping (το dslam δοξα το Θεο δεν ειναι πιταρισμένο, τουλαχιστον οχι ακόμα ... )

Agent M
17-05-05, 13:59
Την επόμενη φορά που θα σου ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα δοκίμασε να κάνεις reset μόνο το router και όχι όλο τον υπολογιστή και δες αν φτιάξει. Έτσι θα μπορέσεις να εντοπίσεις καλύτερα το τι φταίει. Στο λέω γιατί και σε μένα που και που το router κολλάει και θέλει επανεκκίνηση...
Το δοκίμασα χθες φίλε μου και μου βγάζει ότι έχει "Limited connectivity". Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω repair τη σύνδεση(εννοώ στο network connections κι όχι την dsl). Πάντως και σε command prompt που μπαίνω αφού χάσω την IP και κάνω ping στο router δεν απαντάει. :roll:

DJMIKE
17-05-05, 15:40
Και εγω μια χαρα ειμαι δεν εχω διακοπες. Και απο ταχυτητα σταθερα

Agent M
17-05-05, 16:46
Έβαλα static IP μπας και τρώει κάνα κόλλημα το DHCP... Είδωμεν :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.