PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play Θεσ/νίκης και συνεχόμενα disconnects!



kokoyroy
04-02-08, 01:22
Ειμαι συνδρομητης στην forthnet εδω και 2 μηνες περιπου.
Εχω το zyxel p600 hw και εχω το εξης προβλημα, τα disconnects.
καταρχας το ρουτερ κλειδωνει στα 17000kb/s μια ταχυτητα πολυ καλη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με αυτο.
αυτο που με ενοχλει ειναι τα disconnects που κανει το ρουτερ μου αρκετα συχνα.
ειναι περιπου 2 disconnects την ημερα αλλα υπαρχουν και μερες οπος χτες ξημερωματα κυριακης που εχω κανει πανο απο 8 disconnects μεσα σε μια ωρα... αυτο απο χτες δεν εχει σταματησει... εχω κουραστει. γενικα το θεμα αυτο με τα disconnects το εχω πει αρκετες φορες στο τμημα τεχνικης υποστιριξης και παντα μ προτεινουν μια λυση. αλλαξα πριζα τηλεφωνου στον τοιχο, εβαλα το ρουτερ διπλα στην πριζα του τοιχου με καλοδιο 1 μετρο, ελενξα τις συνδεσεις... τι αλλο να κανω; πραγματικα ειναι πολυ κουραστικο αυτο το πραμα. εδω και 2 μερες απλα κανω restart το router... ελεος, κουραστηκα ελπιζω τα προβληματα αυτα να τελειωσουν καποτε...:worthy::worthy::worthy:

η γραμμη ειναι στην χαριλαου για περισσοτερες λεπτομεριες και εχω 6db margin

συγνωμη που εβαλα το θεμα στα greeklish δεν μπορεσα να το διορθωσω

Doctor_E
04-02-08, 02:42
Φαίνεται πως το πρόβλημα είναι γενικό στην Θεσσαλονίκη και με άλλους παρόχους, ρίξε μια ματια σε αυτά τα topics:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=147232
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=156413

hel
04-02-08, 09:37
Τους είπες να σου ανεβάσουν το margin σε πρώτη φάση;

kokoyroy
04-02-08, 10:18
να μου ανεβασουν το margin? δηλαδη να παει στα 8db φεριπιν;
ετσι δεν θα χασω ταχυτητα; και αμα χασω ποσο θα χασω;
θα σταματησουν τα disconnects?

Collective_Soul
04-02-08, 13:34
Ναι αμα ανεβει το margin λογικα θα περιοριστουν

dancerman
04-02-08, 13:41
Παιδια οταν υπαρχει γενικα προβλημα σε μια περιοχη δεν ζηταμε αυξηση margin τζαμπα χανουμε ταχυτητα.

hel
05-02-08, 00:46
να μου ανεβασουν το margin? δηλαδη να παει στα 8db φεριπιν;
ετσι δεν θα χασω ταχυτητα; και αμα χασω ποσο θα χασω;
θα σταματησουν τα disconnects?

Δοκίμασε και το siemens γιατί μόλις τώρα διάβασα ότι ένας φίλος είχε παρόμοιο πρόβλημα με zyxel.
Αν δεν δεις βελτίωση με το siemens πες τους να σου ανεβάσουν το snr πχ στο 8. Πιστεύω ότι θα χάσεις κανένα Mbit.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 39 Seconds later........


Παιδια οταν υπαρχει γενικα προβλημα σε μια περιοχη δεν ζηταμε αυξηση margin τζαμπα χανουμε ταχυτητα.

Ψάχνουμε όλες τις πιθανότητες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.