PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΟΣ - ή αλλιώς, αναβάθμιση στον ΟΤΕ..)



Nocifer
04-02-08, 14:50
Χαίρετε παιδιά, ήρθα κι εγώ να πω τον πόνο μου όσον αφορά στην περίφημη 24άρα του ΟΤΕ..

Λοιπόν, παρήγγειλα τη σύνδεση 2 βδομάδες πριν, την Τρίτη 22 (νομίζω) Ιανουαρίου. Την Πέμπτη που μας πέρασε, 1 βδομάδα και 2 μέρες μετά δηλαδή, το router μου (ένα παλιό Intracom Jetspeed 520i) έπαψε να συγχρονίζει, κι εγώ χάρηκα γιατι φαντάστηκα ότι απλώς λόγω τεχνολογίας ADSL2+ δεν ήταν συμβατό (νόμιζα δηλαδή ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή). Χάρηκα, κι ας περίμενα το καινούριο router να μου έρθει από 2 μέρες πριν.. :down:

Τελικά το router ήρθε (ένα Speedtouch 536i) την Παρασκευή το απόγευμα. Το συνδέω όλος χαρά και.. πουθενά η σύνδεση. Απλά δεν συγχρόνιζε. Παίρνω 134 τίποτα, παίρνω 1242 τίποτα, παίρνω τελικα 121 και δηλώνω βλάβη. Τελικά, η βλάβη "διορθώθηκε" σήμερα, πριν μία ώρα περίπου. Ποιο είναι το πρόβλημα?

Συγχρονίζω στα 4mbit! Για την ακρίβεια, 4.144 / 381. Το θέμα είναι το εξής: Την περασμένη Τετάρτη, λόγω του ότι είπα να φτιάξω το προφίλ μου εδώ στο φόρουμ (:rofl:), τσέκαρα τα στατιστικά της γραμμής μου, και ήταν τα εξής (βάζω αυτά που απ'ότι καταλαβαίνω έχουν σημασία, γι'αυτό και τα θυμάμαι):

SNR: 14.5
Attn (down): 31 (=περίπου 2.3χλμ από το τέρμα)
Output (down): ~14

Τα 2 πρώτα τα εχω και στο προφίλ μου.

Τώρα λοιπόν που δούλεψε η γραμμή επιτέλους και είδα αυτά τα χάλια, τσέκαρα τα στατιστικα με το καινούριο router, και είναι τα εξής:

SNR: 7.0
Attn (down): 49 (=περίπου 3.6χλμ από το τέρμα)
Output (down): 19

Συμπεραίνω ότι επειδή η γραμμή είχε πρόβλημα, με μετέφεραν σε άλλο καλώδιο το οποίο πάει στο κέντρο μέσω Λαμίας. Να με πήγαν σε άλλο DSLAM το κόβω ψιλοχλωμό γιατί τότε, λογικά πάντα, θα είχε πάει η απόσταση +2-3 χιλιόμετρα, όχι 1.3 μόνο. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

Το θέμα λοιπόν, είναι ΤΙ ΚΑΝΩ? Με τα παλιά στατιστικά υπολόγιζα να κουμπώνει στα ~15+, τώρα όμως.. Μόλις τελειώσω την "έκθεση" που γράφω θα πάρω τον ΟΤΕ, αλλά 1ον, δεν θέλω να δηλώσω πάλι βλάβη και να τους πάρει 100 χρόνια να το διορθώσουν και 2ον, το πιθανότερο είναι να μου πουν να κάνω υποβάθμιση στα 8 ή στα 4, πράγμα το οποίο μου φαίνεται απαράδεκτο αν πάρω υπ'όψιν τα στατιστικά που είχα μέχρι τώρα. Αυτό έλειπε, να πληρώνω εγώ για τις δικές τους μλκίες. :evil:

Για πείτε λοιπόν, τι μπορώ να κάνω?

bond
04-02-08, 14:59
Συμπεραίνω ότι επειδή η γραμμή είχε πρόβλημα, με μετέφεραν σε άλλο καλώδιο το οποίο πάει στο κέντρο μέσω Λαμίας. Να με πήγαν σε άλλο DSLAM το κόβω ψιλοχλωμό γιατί τότε, λογικά πάντα, θα είχε πάει η απόσταση +2-3 χιλιόμετρα, όχι 1.3 μόνο. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.



Υπαρχει και πιο "απλη" εξηγηση, το παλιο σου μοντεμ να εδινε λαθος στατιστικα. Στο χαρτη ποσο απεχεις απο το κεντρο του ΟΤΕ? Το κεντρο Αγ.Παρασκευης που βλεπω στα στατιστικα σου, ειναι στη Σχολειου (πισω απο την ΕΡΤ).

Nocifer
04-02-08, 15:31
Τώρα που το σκέφτομαι, αν με είχαν αλλάξει καλώδιο δε θα έπρεπε να είχε κοπεί και το τηλέφωνο για κάποιο χρονικό διάστημα? :hmm:

Ελπίζω να μην έδινα λάθος στατιστικά το παλιό router γιατί θα ξενερώσω :p

Ένα link με τον χάρτη που λες..?

Ευχαριστώ!

........Auto merged post: Nocifer added 24 Minutes and 38 Seconds later........

Λοιπόν, συνέδεσα το παλιό router να δω για τυχόν λάθος στα στατιστικά.

Παλιά στατιστικα:

SNR: 14.5
Attn: 31
Output: ~14

Και τα καινούρια:

SNR: 7.0
Attn: 57 (!!!)
Output: 18.65

Μιλάμε πάντα για τα Remote (=down).

Braindamaged
04-02-08, 16:37
Nocifer μιας και μένω εγώ Αγ. Παρασκευή κι έκανα ακριβώς τα ίδια με σένα δες τι αντιμετώπισα εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1768405&postcount=482

Τελικά, απλά η γραμμή δεν την παλεύει... Ίσως κάποτε να ζητήσω επιδιόρθωση της γραμμής αν και με αυτά που πέρασα δύσκολα θα ξανακάνω αναβάθμιση στο προσεχές μέλλον

Nocifer
04-02-08, 17:19
Κι εγώ που νόμιζα ότι εμείς στην Αγ. Παρασκευή είχαμε καλή γραμμή.. Πάντως αυτό που είπες ότι ο ΟΤΕ απογοητεύει τους ήδη ευχαριστημένους πελάτες είναι σωστό. Εγώ είχα εδώ και 3 χρόνια 768 (384 πριν τις αναβαθμίσεις) και γενικά ήμουν ευχαριστημένος, ειδικά από άποψη σταθερότητας και ταχύτητας (με 384 έπιανα 45-47 και με 768 έπιανα 80-82, χωρίς αποσυγχρονισμούς και σκαμπανεβάσματα). Τώρα με αυτό που έγινε ψιλοξενέρωσα, περισσότερο όμως επειδή έλπιζα να είμαι από τους τυχερούς που δεν έχουν προβλήματα, παρά επειδή κατηγορώ τον ΟΤΕ. Με τους εναλλακτικούς μπορεί και να είχα χειρότερη μεταχείριση, εκεί να δεις μπλέξιμο.. Άσε που στην τελική, τα δίκτυα στην Ελλάδα είναι γενικά χάλια (όχι ότι είναι σωστό αυτό, αλλά τέλος πάντων). Ακόμα ελπίζω πάντως ότι στο τέλος θα διορθωθεί χωρίς να χρειαστεί υποβάθμιση (ή τουλάχιστον να μη χρειαστεί υποβάθμιση στα 4, αν είμαι στα 8 καλά είναι). Τώρα μόλις έκλεισα με το 121, και μου είπαν ότι η βλάβη που είχα δηλώσει βρίσκεται ακόμα στο στάδιο ψηφιακού ελέγχου. Άρα ακόμα με ελέγχουν, δεν το έκλεισαν το θέμα κι ας είχα δηλώσει ως πρόβλημα ότι δεν συγχρονίζει. Ίδωμεν..

Braindamaged
05-02-08, 13:52
Καλή τύχη αν και λόγω attenuation κι επειδή μάλλον μένουμε κοντά μάλλον το κόβω να έχεις την ίδια κατάληξη με μένα. Γι αυτό πίεσέ τους!

Nocifer
05-02-08, 14:40
Έλεος, ξαναπήρα στο 121 κ ακόμα είμαι στον ψηφιακό έλεγχο.. παρ'όλο που η γραμμή συγχρονίζει (έτσι όπως συγχρονίζει) από χτες! Τώρα μου δήλωσε η κοπέλα και καθαρισμό γραμμής γιατί μέχρι στιγμής το router έχει καταγράψει 11.935 (Local) Error Seconds και μπόλικα CRC/HEC errors - ανάθεμά με αν ξέρω τι είναι όλα αυτά, μάλλον τα έχω επειδή το σήμα είναι χάλια. Για υποβάθμιση με κόβω στα 4 και πολύ μου είναι δυστυχώς.. :sorry:

Α, με την ευκαιρία, δε μένουμε και τόσο κοντά, Βριλήσσια μένω κοντά στα σύνορα με Κοντόπευκο. Είμαι στο σημείο που συναντιούνται 3 ΟΤΕκέντρα, απέναντι μου ανήκουν στο Χαλάνδρι και πιο δίπλα στην Πεντέλη και δεν έχουν προβλήματα με 20άρες. Άρα φταίει το κέντρο Αγ. Παρασκευής. Διάλεξα λάθος πολυκατοικία να μείνω απ'ότι φαίνεται..

Braindamaged
05-02-08, 16:18
Και μένα ακριβώς τα ίδια έκανε πολλά errors και τέτοια.. Και από το 121 τίποτα! μου θυμίζει μια επανάληψη αυτών που έζησα τις προηγούμενες μέρες. Στα 4 λογικά θα συγχρονίζεις όμως αν είναι όπως εμένα το πρόβλημα δεν θα είναι πολύ σταθερό. Προσωπικά στα 2 που είμαι τώρα είμαι 100% ευχαριστημένος κατεβάζω με 160-170 μέσο όρο και σε rapidshare και http τελικιάζω πάντα στα 230 περίπου.

apati
15-03-08, 09:04
από οτι καταλαβαίνω αν είσαι μακριά από το κέντρο στην καλύτερη περίπτωση να φτάσεις στα 4?? άρα έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε εικονική 24αρα από 4νετ και μια 4αρα από ΟΤΕ που να σας πώ την αλήθεια ίσως είναι και αρκετή για τις ανάγκες ενός χρήστη που δεν κάθεται 24χ7 στον Η/Υ. Επειδή είμαι κοντά στη Γαρυττου και το μετρό δουκ.πλακ. τι προτεινετε? να δοκιμασω 24αρα ή θα ξενερώσω?

no_logo
15-03-08, 09:24
από οτι καταλαβαίνω αν είσαι μακριά από το κέντρο στην καλύτερη περίπτωση να φτάσεις στα 4?? άρα έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε εικονική 24αρα από 4νετ και μια 4αρα από ΟΤΕ που να σας πώ την αλήθεια ίσως είναι και αρκετή για τις ανάγκες ενός χρήστη που δεν κάθεται 24χ7 στον Η/Υ. Επειδή είμαι κοντά στη Γαρυττου και το μετρό δουκ.πλακ. τι προτεινετε? να δοκιμασω 24αρα ή θα ξενερώσω?

δεν υπάρχει δίλημμα
αν δεν αντέχει η γραμμή σου τα 24 τότε θα την ρίξουν οι τεχνικοί παρακάτω ή στα 8 ή στα 4 ανάλογα με τι αντέχει

LiveTVRadio
15-03-08, 09:48
Καλα τα ειπε ο φιλος με την λεξη εικονικη 24αρα.
Ειχα βαλει μια hol συγχρονιζε στα 18000 , αλλα πρακτικα το κατεβασμα εφτανε στα 300kilobytes / sec μονο, αρα ηταν περιπτωση εικονικης 18αρας η οποια στην πραξη λειτουργει σαν 3αρα. Στη δικη μου συνδεση conn-x η οποια ειναι 4αρα, κατεβαζει στα 400kilobytes/sec αρα ειναι πραγματικη 4αρα. Αρα η ταχυτερη συνδεση ειναι η οτε 4αρα και 8αρα. Τα υπολοιπα ειναι παπατζιλικια εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων βεβαια.

MNP-10
15-03-08, 11:04
Καλα τα ειπε ο φιλος με την λεξη εικονικη 24αρα.
Ειχα βαλει μια hol συγχρονιζε στα 18000 , αλλα πρακτικα το κατεβασμα εφτανε στα 300kilobytes / sec μονο, αρα ηταν περιπτωση εικονικης 18αρας η οποια στην πραξη λειτουργει σαν 3αρα. Στη δικη μου συνδεση conn-x η οποια ειναι 4αρα, κατεβαζει στα 400kilobytes/sec αρα ειναι πραγματικη 4αρα. Αρα η ταχυτερη συνδεση ειναι η οτε 4αρα και 8αρα. Τα υπολοιπα ειναι παπατζιλικια εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων βεβαια.

Αυτα παιζουν απο περιοχη σε περιοχη, dslam σε dslam, συνδεση σε συνδεση και τοπους κατεβασματος. Καποιος με ΟΤΕ μπορει να μενει πχ σε πιτα dslam επαρχιας και να υποφερει απο χαμηλες ταχυτητες, ενω αλλος να τερματιζει. Στη δε hol, προ μηνων, αλλη ταχυτητα ειχαν στη Θεσ/κη και αλλη στην Αθηνα λογω εσωτερικου μπουκωματος στο link. Οποτε αυτα τα συμπερασματα απεχουν πολυ απο το να ειναι αξιωματα. (δλδ ΟΤΕ=τερμα, hol=300 kb/sec). Και στο λεω γιατι η δικη μου τερματιζει (συχνα) στα 2720 kbps / 8 = 340 kbyte/sec. Και δεν ειναι 18αρα. ;)

Ομως αυτο που λες το ζω σε αρκετες συνδεσεις Forthnet. Πχ κλειδωνει 10, κατεβαζει 300. Σε μια περιπτωση αλλαξα πρωτοκολλο και το πηγα ADSL1 (8mbps κλειδωμα) και κατεβαζε 670. Οτι να ναι. (εχει φυσικα λογικη βαση).

hel
16-03-08, 00:27
Έλεος, ξαναπήρα στο 121 κ ακόμα είμαι στον ψηφιακό έλεγχο.. παρ'όλο που η γραμμή συγχρονίζει (έτσι όπως συγχρονίζει) από χτες! Τώρα μου δήλωσε η κοπέλα και καθαρισμό γραμμής γιατί μέχρι στιγμής το router έχει καταγράψει 11.935 (Local) Error Seconds και μπόλικα CRC/HEC errors - ανάθεμά με αν ξέρω τι είναι όλα αυτά, μάλλον τα έχω επειδή το σήμα είναι χάλια. Για υποβάθμιση με κόβω στα 4 και πολύ μου είναι δυστυχώς.. :sorry:

Α, με την ευκαιρία, δε μένουμε και τόσο κοντά, Βριλήσσια μένω κοντά στα σύνορα με Κοντόπευκο. Είμαι στο σημείο που συναντιούνται 3 ΟΤΕκέντρα, απέναντι μου ανήκουν στο Χαλάνδρι και πιο δίπλα στην Πεντέλη και δεν έχουν προβλήματα με 20άρες. Άρα φταίει το κέντρο Αγ. Παρασκευής. Διάλεξα λάθος πολυκατοικία να μείνω απ'ότι φαίνεται..

Μάλλον σου αλλάξανε dslam.

tp!
17-03-08, 04:22
Παντός η αλήθεια είναι ότι με Attn:57 είσαι για 2αρα και να βάλεις 4αρα πάνω από 3 δεν θα δεις με τίποτα. :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.