PDA

Επιστροφή στο Forum : Κενό ασφαλείας σε router της Altec



vag2008
04-02-08, 15:59
Τις τελευταίες μέρες παρέλαβα τον εξοπλισμό που δίνει η Altec δωρεάν με το πακέτο i-call.
Το router είναι ένα micronet άψογο κατά τα άλλα αλλά έχει ένα σοβαρό κενό ασφάλειας. Είναι ανοιχτή η πρόσβαση στο control panel του από οποιονδήποτε υπολογιστή στο internet. Αυτό γίνεται λόγω σχετικής εγγραφής που υπάρχει στον πίνακα με τους Vitrual servers του router.
Έχω δει πολλά αντίστοιχα router είναι η πρώτη φορά που συναντάω κάποιο που να είναι από default ανοιχτό στο internet. Συνήθως η πρόσβαση στο web interface επιτρέπεται μόνο από του υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι στο LAN. Τα περισσότερα επιτρέπουν την πρόσβαση από το Internet αλλά μόνο αν ρυθμιστούν κατάλληλα.

Αρχικά υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο έχει κάνει η altec για λόγους υποστήριξης αλλά επικοινώνησα μαζί τους και ισχυρίζονται ότι έτσι είναι ρυθμισμένος o router από τον κατασκευαστή και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού ο router έχει password.
Η αλήθεια είναι ότι έχει password αλλά αυτό είναι το default που μπορεί πολύ εύκολα να βρει κάποιος διαβάζοντας το manual ή δοκιμάζοντας μερικά και βέβαια δεν ξέρω πολλούς που το αλλάζουν όταν αγοράζουν έναν router.
Αλλά ακόμα και αν έχετε αλλάξει το password καλό είναι να μην είναι εκτεθειμένος ο router και κατ επέκταση το δίκτυο σας κατ’ αυτόν τον τρόπο στο internet. Επίσης ένα περίεργο είναι ότι το Username σε αυτή την περίπτωση είναι user και το password user. Μήπως υπάρχει και username admin που το Password έχει η altec;;;;

Κατά συνέπεια θα έλεγα ότι όσοι έχετε παραλάβει αυτόν τον router να σβήσετε την εγγραφή που κάνει redirect της πόρτας 80 στην ip 192.168.1.254 από το μενού Configuration>Virtual server

Επίσης όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα ασύρματα router έτσι και εδώ το wifi είναι από default ενεργό χωρίς καμία προστασία. Όποτε κάντε και εδώ τις ανάλογες ρυθμίσεις για να είστε όσο το δυνατόν ασφαλείς

DSLaManiaC
04-02-08, 16:01
Έχουμε ένα θέμα σχετικά με αυτό..
Δηλαδή αν ο χρήστης πρέπει να γνωρίζει αυτά τα πράγματα και να τα διορθώσει ή αν η εταιρία πρέπει να τα κάνει για μας.

parafuelos
05-02-08, 02:17
Ανοιχτό στο Internet ? Άλλο και τούτο πάλι! Αν όπως λες έχει το default password και είναι ίδιο για όλους και το username επίσης όταν πάει κάποιος να μπει remote στην τύχη θα πιάσει το πιο κοντινό? Πως θα γίνει ο διαχωρισμός για να μπεις στο δικό σου και όχι σε κάποιο άλλο? Διευκρίνισε λίγο παραπάνω αν θες! Εκτός αν είναι κάτι που δεν κατάλαβα! Πέρα από όλα αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόταν ο κατασκευαστής όταν το έκανε set σε default mode! :whistle:

Talos82
05-02-08, 02:52
Το δικό σου το ξεχωρίζεις από την IP σου...

dimitrisusa
15-06-08, 11:14
Καλημέρα,

και εγώ είμαι παθών με την ασφάλεια του συγκεκριμένου router. Πιο συγκεκριμένα, όταν το παρέλαβα θεώρησα σωστό να βάλω ένα password. Όταν προσπάθησα να μπω στο interface βαζοντας τη γνωστή IP, έκανε reset!!!! Ξανασυντόνιζε και φτου κι απ' την αρχή!!! Επικοινώνησα με την εταιρεία και τώρα είναι η 2η φορά που μου αλλάζουν το router με ένα άλλο, πιο αξιόπιστο, λένε...Έχει κανείς καμιά ιδέα?????

georgep138
16-06-08, 16:24
Καλημέρα,

και εγώ είμαι παθών με την ασφάλεια του συγκεκριμένου router. Πιο συγκεκριμένα, όταν το παρέλαβα θεώρησα σωστό να βάλω ένα password. Όταν προσπάθησα να μπω στο interface βαζοντας τη γνωστή IP, έκανε reset!!!! Ξανασυντόνιζε και φτου κι απ' την αρχή!!! Επικοινώνησα με την εταιρεία και τώρα είναι η 2η φορά που μου αλλάζουν το router με ένα άλλο, πιο αξιόπιστο, λένε...Έχει κανείς καμιά ιδέα?????

Σε παρακαλώ πες μας , τι μοντέλο είναι το πρώτο
και τι μοντέλο είναι το δεύτερο ;

Kokostas
16-06-08, 17:04
Μάρκα απο το 1ο ρούτερ, Μοντέλο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.