PDA

Επιστροφή στο Forum : σπιτικο laser printer



knightrader
16-05-05, 14:43
Εκεινος ο Ζ33 δεν παει αλλο (κ κοστιζει κ δε δουλευει) κ ελεγα για το μετεωρο βημα.

Μου προτειναν το Ζ330 laser printer για το σπιτι (κατω απο 300).

Αποσο μπορω να καταλαβω ενας συνδυασμος USB printer και ενος print server (80)
ειναι πιο φτηνος απο το να παρω ethernet printer (μαλλον με ενσωματωμενο print server).

Θελω να βαλω τον εκτυπωτη σε αλλο δωματιο ωστε να εκμεταλευτω και τη δικτυωση που
(λογω ηλεκτρολογου/ηλεκτρονικου κλπ) εφτυσα αιμα να φτιαξω. Στερνη μου γνωση.

Προφανώς δεν ειμαι power printer user και δεν με ενδιαφερει cutting edge performance.
O Z33 ομως μου πηγαινε ακριβα. Ισως να ισχυει αυτο που λενε, οτι ο printer κοιταει το μελανι
κ αν δεν ειναι ιδια μαρκα το καταναλωνει νωριτερα. Ελα ομως που ακομη κ Lexmark μελανι πχ
να παρω απο κυριλε μαγαζι ποιος μου εγγυαται οτι δεν ειναι bottom of the pop. Trust no 1.

Τι θα προτεινατε λοιπον για laser printer se ethernet για οικια?

ta lot

WAntilles
16-05-05, 15:00
Αναμένω και εγώ προτάσεις διότι ενδιαφέρομαι για ακριβώς το ίδιο θέμα.

Αλλά οπωσδήποτε λύση ethernet, δηλαδή να μην χρειάζεται να είναι ανοικτός κάποιος υπολογιστής για να γίνει εκτύπωση απ' οπουδήποτε στο LAN, είτε από Windows είτε από Linux.

pelasgian
16-05-05, 15:31
Στην εκτύπωση, το πιο σημαντικό είναι η εκτύπωση, όχι τα κανάλια (δια)ροής πληροφοριών. Αν δεν χρειάζεστε network, μη βάλετε. Δείτε κάνα καλό postscript στα 1200dpi της HP, γιατί εκεί γίνονται και «φάσεις» στα γεμίσματα των cartridges. Α, και προσέξτε το χαρτί που βάζετε.

*υ.γ. έχω ένα 1300 εδώ και δύο χρόνια, υπεράψογος!

crimson
16-05-05, 15:44
Σε δουλειά γνωστού μου, κι όχι σε σπίτι, είχαν ένα έγχρωμο laser HP παλιότερα και δεν ήταν ευχαριστημένοι απ' την ποιότητα κατασκευής, αλλά δε θυμάμαι το μοντέλο. Απ' την άλλη είχαν εναν ασπρόμαυρο laserjet 6p ή κάπως έτσι που ήταν πιο ζόρικος και πολύ φτηνότερος.

johnmara
16-05-05, 15:53
Eχω εδώ και ένα χρόνο Lexmark 420D.
Πάρα πολύ γρήγορος (καμιά σχέση με σπιτικούς ΗΡ) ονομαστικές 23 σελίδες/λεπτό,
Duplex unit! (δηλαδή εκτύπωση μπρος - πίσω),
Κόστος toner μέτριο (πρόσφατη αγορά toner 10kpages -> 175E με ΦΠΑ, σημειώνω ότι το αρχικό τονερ των 5kpages δεν έχει τελειώσει ακόμα και έχω τυπώσει 3,5kpages).
Αρκετά καλή ποιότητα (υποτίθεται 1200dpi)
Ενσωματωμένη PS3 και εάν θυμάμαι καλά PCL (έχω στήσει μόνο το driver για PS).

Λίγο βαρεμένος driver (η ΗΡ είναι κορυφαία στους οδηγούς :D :D :D :D ).

Τον σύνδεσα με USB σε ένα PC και ταυτόχρονα με την παράλληλη σε ένα SMC (router/wifi/printer server/switch) και τυπώνω και δικτυακά από το ασύρματο φορητό.
Δηλαδή τυπώνεις από δύο πηγές ταυτόχρονα.

Τιμή:
Τον αγόρασα όταν είχε προσφορά η Lexmark στον 1 + 1 δώρο! και έτσι βγήκε περίπου 300Ε με ΦΠΑ, άρα θα πρέπει να έκανε περίπου 600€.

Γενικά για τις χαμηλό-μεσαίες κατηγορίες προτείνεται η Lexmark αφού σε σχέση με τη ΗΡ ζητάει -25% για τις ίδιες προδιαγραφές.

pelasgian
16-05-05, 21:03
Η HP έχει τους καλύτερους drivers για Linux και βγάζει τέτοιους για το σύνολο των προϊόντων της (πέραν του ότι το σύνολο των προϊόντων της τρέχουν και Linux.) Οπότε, «αν είσαι φίλος του Linux, είσαι και δικός μου φίλος» οπότε πήγα και τους τα έσκασα. (γύρω στα 400 πριν 2 χρόνια, γύρω στα 200 τώρα; )
Το μυστικό είναι στα tonner, της HP είναι ΠΟΛΥ καλής ποιότητας και γεμίζουν 7-8 φορές, οπότε μετά και αναγομώνονται (δηλαδή φτιάχνουν το τύμπανο), οπότε μετά το δίνεις πίσω (και σου επιστρέφουν και 5-6 ευρώ) για να το βάλουν από πίσω (αφού πλέον ούτε αυτοί μπορούν να το κάνουν refurbish - γίνομαι κακός, το ξέρω, αλλά σκατοπαραδιές.)

sdikr
16-05-05, 21:13
Το θέμα είναι πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις.
Σίγουρα αν θα πάρεις κάτι θα το πάρεις χωρίς κάρτα δικτύου γιατί έκει βαράνε άγρια!!
πέρνεις εναν print server και κάνεις την δουλεία σου (και σου μένει ο print server αν αλλάξεις εκτυπωτή!)

οπότε μιλάμε για έχρωμο ή ασπρόμαυρό;

σε ασπρόμαυρο θα πω kyocera mita http://www.kyoceramita-europe.com/html/view/products/viewProduct.asp?idProduct=688&idFeature=1

το καλο τους είναι οτι έχουν πολύ φθηνό τόνερ!

Για έχρωμο.....
Οι εκτυπώτες που λένε 20 σελιδες α/μ και 4 color τα αναλώσιμα τους (ολά μαζί) είναι ακριβότερα απο τον εκτυπώτη τον ίδιο!!

GoofyX
16-05-05, 22:27
Λίγο άσχετο με το θέμα. Οι αναγομώσεις των τόνερ των ΗΡ (Χι-Πι), πόσο περίπου κοστίζουν και αξίζει τον κόπο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.