PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχη: Εγινε Και Αυτο



balander
16-05-05, 19:38
ΕΧΩ adsl στην Ηλιούπολη Θεσσαλονίκης. Είχα πρόβλημα πόσους μήνες και έκανα πρίν απο πολύ καιρό καταγγελία κατά του ΟΤΕ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ, με πήραν απο τα κεντρικά του ΟΤΕ και μου είπαν οτι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΟΡΘΟΘΗΚΕ! Και να πάω να κατεβάσω ένα αρχείο για να το διαπιστώσω και μόνος μου. Το έκανα και κατέβαζα με 40 (Την ίδια στιγμή οι άλλοι είχαν άθλιες ταχύτητες (βλέπε kadronarxis)) και έτσι σαν ΗΛΙΘΙΟΣ έστειλα σαν απάντηση οτι το πρόβλημα ΟΝΤΩΣ διορθώθηκε. ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΛΙ ΑΘΛΙΑ ΤΟ INTERNET και το "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" δεν λύθηκε. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ mail που έλεγα οτι το πρόβλημα διορθώθηκε. Και έτσι η απάντηση του ΟΤΕ στην καταγγελία είναι οτι: Ο κ.ΧΧΧΧΧ με τον αριθμό σύνδεσης 231066χχχχχ μας πληροφόρησε οτι το πρόβλημα λύθηκε και δεν υπάρχει πλέον κανένα πρόβλημα μετά απο τους πάμπολους ελέγχους που κάναμε στα κυκλώματά μας.


ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΤΟΥ ΟΤΕ.

Ε ΑΥΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

(Λάθος πού έστειλα το μαιλ οτι και καλά λύθηκε το πρόβλημα...)

Αυτό το γράφω για να προσέχουν και άλλοι μην την ξαναπατήσουν έτσι!!

sdikr
16-05-05, 19:46
Και το Αισχος τι το βάζεις;
Εστειλές ή δεν εστειλές εσύ το μήνυμα που λέει οτι λύθηκε;

Και ο Οτε φυσικά απάντησε στην καταγγελια ανάλογα!


ΥΓ. με πείραξε ο όρος αίσχος, γιατί ενώ του αξίζει του οτέ σε αρκετές άλλες περιπτώσεις εδώ δεν κολάει

pelasgian
16-05-05, 19:56
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι, όταν σας ρωτήσουν αν λύθηκε το πρόβλημα, θα πρέπει να απαντήσετε σε ένα μήνα, αφού έχετε δει τις μέσες τιμές, και εφόσον τις ελέγξετε με 3-4 εγχώριους διακομιστές FTP. (Βλέπε ftp.forthnet.gr ftp.otenet.gr ftp.ntua.gr). Εφόσον κάνετε αυτούς τους ελέγχους καθημερινά, ΤΟΤΕ απαντάντε ότι λύθηκε, και όχι με μία μέτρηση, μίας μέρας, την ώρα που σας ρώτησαν αυτοί.

Μία μέτρηση = καμία μέτρηση.

ZORO
16-05-05, 22:01
Και το Αισχος τι το βάζεις;
Εστειλές ή δεν εστειλές εσύ το μήνυμα που λέει οτι λύθηκε;

Και ο Οτε φυσικά απάντησε στην καταγγελια ανάλογα!


ΥΓ. με πείραξε ο όρος αίσχος, γιατί ενώ του αξίζει του οτέ σε αρκετές άλλες περιπτώσεις εδώ δεν κολάει

Πιστευώ ότι θα εννοεί ότι από τον ΟΤΕ δημιούργησαν μια προσωρινή κατάσταση δίνοντας του κανονικό bantwith για να τον παραπλανήσουν στο ότι το πρόβλημα διορθώθηκε, με απώτερο σκοπό να σταλεί το συγκεκριμένο e-mail ώστε να το χρησιμοποιήσουν κατά της καταγγελίας που έκανε ο συγκεκριμένος συνδρομητής.
Οπώτε αν το δεις από αυτήν την οπτική γωνία πιστευώ ότι η έκφραση "αίσχος" ίσως κολάει περισσότερο από κάθε άλλη περίπτωση.

sdikr
16-05-05, 22:10
Πιστευώ ότι θα εννοεί ότι από τον ΟΤΕ δημιούργησαν μια προσωρινή κατάσταση δίνοντας του κανονικό bantwith για να τον παραπλανήσουν στο ότι το πρόβλημα διορθώθηκε, με απώτερο σκοπό να σταλεί το συγκεκριμένο e-mail ώστε να το χρησιμοποιήσουν κατά της καταγγελίας που έκανε ο συγκεκριμένος συνδρομητής.
Οπώτε αν το δεις από αυτήν την οπτική γωνία πιστευώ ότι η έκφραση "αίσχος" ίσως κολάει περισσότερο από κάθε άλλη περίπτωση.

Και διάβασε μετά και το μήνυμα του pelasgian,

ZORO
16-05-05, 22:15
Φυσικά συμφωνώ απολύτως με το μήνυμα του pelasgian

balander
16-05-05, 23:19
Πιστευώ ότι θα εννοεί ότι από τον ΟΤΕ δημιούργησαν μια προσωρινή κατάσταση δίνοντας του κανονικό bantwith για να τον παραπλανήσουν στο ότι το πρόβλημα διορθώθηκε, με απώτερο σκοπό να σταλεί το συγκεκριμένο e-mail ώστε να το χρησιμοποιήσουν κατά της καταγγελίας που έκανε ο συγκεκριμένος συνδρομητής.
Οπώτε αν το δεις από αυτήν την οπτική γωνία πιστευώ ότι η έκφραση "αίσχος" ίσως κολάει περισσότερο από κάθε άλλη περίπτωση.

Αυτό λέω... δηλαδή εσύ (administrator, δεν θυμάμαι το nick σου για αυτό το γράφω αυτό :lol:) πιστεύεις οτι ο ΟΤΕ έκανε καλά την δουλειά του χωρίς π***ιες;

Και θα πρέπει να συμπεριφέρεται έτσι κατά αυτόν τον τρόπο; Τον βρήσκεις σωστό τον τρόπο αυτόν;

sdikr
16-05-05, 23:23
Αυτό λέω... δηλαδή εσύ (administrator, δεν θυμάμαι το nick σου για αυτό το γράφω αυτό ) πιστεύεις οτι ο ΟΤΕ έκανε καλά την δουλειά του χωρίς π***ιες;

ο οτέ ναι σου είπε οτι το εφιαξε και το εφιαξε, εσύ σαν χρήστης όχι (ας εκανες οτι λέει ο pelasgian)

Ειδικά εγώ σαν moderator (Και οχι administrator) Και πάνω απο όλα σαν sdikr δεν εχω παράπονο με την υποστήριξη στην θεσσαλονίκη

balander
16-05-05, 23:31
ο οτέ ναι σου είπε οτι το εφιαξε και το εφιαξε, εσύ σαν χρήστης όχι (ας εκανες οτι λέει ο pelasgian)

Ειδικά εγώ σαν moderator (Και οχι administrator) Και πάνω απο όλα σαν sdikr δεν εχω παράπονο με την υποστήριξη στην θεσσαλονίκη

Οκ, για σένα δηλαδή το οτι την μια μέρα η ταχύτητα ήταν αυτή που θα πρεπε, ενώ τις επόμενες παρέμενε το ίδιο.... αν αυτό το πρόβλημα το θεωρείς εσύ οτι φτιάχτηκε... τί να σου πω.... Νομίζω οτι τελικά δεν διορθώθηκε... ωραία νοοτροπία........


Και στο κάτω κάτω μιλάω με τον ΟΤΕ και όχι με κανένα παιδάκι που παίζω μαζί του. Αν θέλει να λέγεται σοβαρή εταιρία τότε ας μην κάνει τέτοιες χαζομάρες και δουλεύει τον κόσμο. Δεν πρέπει εγώ και κάθε εγω (καταναλωτής) να μυρίζω τα δάχτυλά μου και να ξέρω τι βλακεία θα κάνει ο ΟΤΕ και κάθε ΟΤΕ για να την γλυτώσει.....

sdikr
16-05-05, 23:33
Οκ, για σένα δηλαδή το οτι την μια μέρα η ταχύτητα ήταν αυτή που θα πρεπε, ενώ τις επόμενες παρέμενε το ίδιο.... αν αυτό το πρόβλημα το θεωρείς εσύ οτι φτιάχτηκε... τί να σου πω.... Νομίζω οτι τελικά δεν διορθώθηκε... ωραία νοοτροπία........

Ας περίμενες να δείς οτι θα δουλέψει, εδώ πάς κάτι στο service και το κρατάνε δυο βδομάδες.

Να κάνω μια παρέθενση, δεν θεωρώ οτι έκανες κάτι λάθος, αλλά ουτε και ο οτέ εκανε κάτι λάθος,

ι

crimson
16-05-05, 23:51
Ούτε εγώ πιστεύω ότι ο ΟΤΕ το έκανε κατά λάθος ;)
Φαντάσου να υπήρχαν πραγματογνώμωνες bandwidth, να βεβαίωναν το πρόβλημα
και να τραβάγαν μετά ξεσυγυρισμένη καταγγελία στον ΟΤΕ.

Άκου για μία ημέρα. Εγώ είμαι της άποψης να μαζέψεις τα κουράγια σου και να πας για δεύτερη καταγγελία,
ή αν έχεις κανα γνωστό σου δικηγόρο στείλε τους ένα εξώδικο.

Δεν είναι αίσχος, εξαπάτηση είναι, αισχρή εξαπάτηση.

pelasgian
16-05-05, 23:52
Μπορείς να στείλεις δεύτερο γράμμα, στο οποίο να εξηγείς ότι η βελτίωση που είδες ήταν παροδική και ότι θεωρείς λάθος την αρχική σου εκτίμηση ότι το πρόβλημα λύθηκε. Με εντελώς Βρετανικό τρόπο να τους πεις «sorry for any inconvenience caused» και να συνεχίσεις με τον Ελληνικό πατροπαράδοτο τρόπο («και φτιάχτο τώρα ρε ... μη σου ... τίποτα» κλπ κλπ κλπ :mrgreen: ) (Επεξήγηση: δεν υποννοώ ότι αυτός είναι ο ΔΙΚΟ σου τρόπος.)

mrsaccess
17-05-05, 00:48
Νομίζω πως σε αυτή την σχέση ο επαγγελματίας είναι ο ΟΤΕ.

Αν λοιπόν έκανε ένα λάθος ο πελάτης και είπε ότι φτιάχτηκε, μόλις παραπονεθεί την επόμενη μέρα δεν του απαντάς με νομικό σύμβουλο.

Στην τελική ο άνθρωπος ένας απλός χρήστης είναι, δεν είναι δύσκολο να πει κάτι λάθος.

Δηλαδή αν σου χαλάσει το pc και το πας στο μαγαζί που το πήρες λέγοντας ότι σου χάλασε η μνήμη, το παίρνεις πίσω μετά από ένα μήνα, πας σπίτι και δεν δουλεύει. Τους παίρνεις και λες "Μα δεν φτιάξατε την μνήμη;" και σου λένε "Μα δεν είχε πρόβλημα η μνήμη, ο επεξεργαστής είχε τελικά αλλά δεν μας είπατε τίποτα για αυτό!", θα θεωρήσεις την συμπεριφορά τους επαγγελματική;;;

ZORO
17-05-05, 01:39
Καταρχάς δεν είναι ύποπτο ότι την ημέρα που έτυχε να του τηλεφωνήσουν για να ελέγξει την συνδεσή του ήταν η ίδια και μοναδική μέρα που είχε κανονική ταχύτητα;
Τώρα εάν έκανε λάθος που απάντησε τόσο νωρίς, μάλλον έκανε.
Αλλά έτσι όμως λέμε ότι θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τον ΟΤΕ σαν κάποιον που το πρώτο πράγμα που έχει στο μυαλό του είναι να μας εξαπατήσει.
Δεν νομίζω ότι πολλοί από εμάς θα διαλέγαμε ένα τέτοιο συνεργάτη ή προμηθευτή εάν είχαμε την δυνατότητα.
Δεν είναι λυπηρό να αναγκαζόμαστε να αντιμετωπίζουμε μια σοβαρή υποτίθεται κρατική υπηρεσία με τέτοιο τρόπο;
Επίσης είναι δυνατόν να χρειαστεί να φτάσει σε καταγγελία ο συγκεκριμένος συνδρομητής για να προσπαθήσει να λύσει το προβλήμα του ο ΟΤΕ;
Κανονικά εγώ όταν έχω πρόβλημα με κάποιο συνεργάτη ή προμηθευτή τότε προσπαθώ πρώτα να το λύσω μαζί του και μόνο όταν έχω εξαντλήσει κάθε περιθώριο επίλυσης του προβλήματος μέσω συνενόησης προχωράω στην προστασία των δικαιωμάτων μου με ένδικα μέσα.
Αυτό δεν θα έπρεπε να γίνεται και μεταξύ ΟΤΕ και πελατών του;

ipo
17-05-05, 01:47
balander, σε ποιον κατέθεσες την καταγγελία; Μόνο στον ΟΤΕ; Έκανες κοινοποίηση σε κάποιον άλλο φορέα;

Συμφωνώ κι εγώ με τα λεγόμενα του pelasgian. Σαν υπεύθυνοι καταναλωτές οφείλουμε να είμαστε δύσπιστοι απέναντι σε κάθε εταιρεία που έχει σκοπό να πάρει τα χρήματά μας με τον μικρότερο δυνατό κόπο (που μεταφράζεται σε αντίστοιχο κόστος).

balander
17-05-05, 02:07
balander, σε ποιον κατέθεσες την καταγγελία; Μόνο στον ΟΤΕ; Έκανες κοινοποίηση σε κάποιον άλλο φορέα;

Συμφωνώ κι εγώ με τα λεγόμενα του pelasgian. Σαν υπεύθυνοι καταναλωτές οφείλουμε να είμαστε δύσπιστοι απέναντι σε κάθε εταιρεία που έχει σκοπό να πάρει τα χρήματά μας με τον μικρότερο δυνατό κόπο (που μεταφράζεται σε αντίστοιχο κόστος).

Καταγγελία έκανα στον ΕΕΤΤ (Κοινοποιήθηκε σε: Υπουργείο Ανάπτυξης, Γεν Γραμματεία Καταναλωτή, , Δ/νση Πολιτικής Καταναλωτή.)

Δεν διαφωνώ πλήρως σε αυτά που λες, αλλά δεν γίνεται κάθε φορά που έχω πρόβλημα με τον ΟΤΕ να σκέφτομαι πια βλακεία θα μου παίξει για να μην την πατήσω. Στο κάτω κάτω, έχουμε και άλλες δουλειές. Δεν γίνεται να ασχολούμαστε με τον ΟΤΕ επειδή έχει πρόβλημα και δεν λέει να το καταλάβει. Δηλαδή από εδώ και πέρα τί συμπεριφορά θέλουν από εμένα.. όταν παίζουν τέτοια π***τια;

Και επίσης αυτός που με πήρε τηλ και μου είπε να στείλω μαιλ οτι το πρόβλημα διορθώθηκε, (Δηλαδή παραδέχτηκε οτι υπάρχει πρόβλημα) μου είπε 40 αποκλείεται να δείς! (Ετσι ακριβώς).

Επρεπε να του πω: Μαιλ και εσύ αποκλείετε να δείς... ΑΛΛΑ..... δεν μου κοψε..

Εντομεταξύ υπάρχει χαρτί που ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ (για dsl) και είπε οτι το dslam έχει πρόβλημα και σε καμιά περίπτωση εγώ (καλός άνθρωπος αυτός)...

ΟΤΙ ΝΑ ΝΕ. Σε αυτή την χώρα αν δεν γίνεις απατεώνας δεν πας μπροστά... δυστηχώς.....

ipo
17-05-05, 02:15
Και επίσης αυτός που με πήρε τηλ και μου είπε να στείλω μαιλ οτι το πρόβλημα διορθώθηκε, (Δηλαδή παραδέχτηκε οτι υπάρχει πρόβλημα) μου είπε 40 αποκλείεται να δείς! (Ετσι ακριβώς).Δεν είχες πει στην αρχική αναφορά της κατάστασης ότι σε παρότρυναν να στείλεις e-mail που να επιβεβαιώνει τη διόρθωση του προβλήματος. Με τα νέα δεδομένα καλώς έπραξες. Κι εγώ το ίδιο καλόπιστος θα ήμουν.

Τώρα όμως που μάθαμε πώς φέρονται στους πελάτες (χάρη σε εσένα που δημοσίευσες το πρόβλημά σου) ξέρουμε τι θα κάνουμε...

Καλά ξεμπερδέματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.