PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για συνδεσμολογία και αναγνώριση κλήσης



ygik
04-02-08, 23:58
Σε συνέχεια της συνδεσμολογίας που έχει περιγραφεί και δοκιμαστεί ότι λειτουργεί και παρουσιάστηκε από τον lyk στις 31/01/2008 και έχει μεταφερθεί στα :

«Άρθρα» : FAQ: ΗΟL Double Play, τηλέφωνα σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού, με αναγνώριση

θα ήθελα τις απόψεις σας (ή την εμπειρία σας εάν έχει κάποιος ήδη δοκιμάσει) το ακόλουθο που έχω σκεφθεί να εφαρμόσω :

Να χρησιμοποιήσω κανονικά το splitter και την έξοδο από το fon1, να την οδηγήσω στην θύρα για phone του splitter. Έτσι η τάση που βγάζει η fxs θύρα fon1, μέσω της θύρας phone του splitter θα φτάσει και στα duplex τηλέφωνα στα άλλα δωμάτια.
Παραλλαγή του παραπάνω είναι και η χρησιμοποίηση ενός τηλεφωνικού Τ, έτσι από τις δύο εξόδους του Τ, την μία την οδηγώ στην θύρα για phone του splitter, ενώ η άλλη είναι διαθέσιμη για σύνδεση τηλεφώνου ουσιαστικά στην θύρα fon1 (π.χ. ένα dect για το 210 ΧΧΧΧ) και στην fon2 για το 213 ΥΥΥΥ. Έτσι τα τηλέφωνα τα duplex θα παίζουν με το 210 ΧΧΧΧ.

Θα ήθελα επίσης εάν είναι εύκολο να με ενημερώσει κάποιος για την πατέντα που προτείνει η Ηol και για τα προβλήματα που αναφέρονται στο foum ότι δημιουργεί στην αναγνώριση των αριθμών.

Ευχαριστώ
:oops:

ariadgr
05-02-08, 00:34
Να χρησιμοποιήσω κανονικά το splitter και την έξοδο από το fon1, να την οδηγήσω στην θύρα για phone του splitter.
Έτσι η τάση που βγάζει η fxs θύρα fon1, μέσω της θύρας phone του splitter θα φτάσει και στα duplex τηλέφωνα στα άλλα δωμάτια.


Η θύρα phone του splitter προορίζεται στο να "δίνει" τηλεφωνική γραμμή σε τηλεφωνικές συσκευές, σε μη-VoIP υλοποιήσεις.
Δεν προορίζεται στο να "παίρνει" τηλεφωνική γραμμή και να τη βγάζει στην αντίθετη κατεύθυνση.

Εξ'άλλου στην περίπτωση του HOL 2play δεν χρησιμοποιείται καθόλου splitter.

Η συνδεσμολογία που περιγράφεις είναι λανθασμένη.

ygik
05-02-08, 01:04
Για να γίνω πιο σαφής επισυνάπτω το ακόλουθο αρχείο με την συνδεσμολογία :


Δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι στο 2play η γραμμή της hol δεν παρέχει ακόμα τάση. Το κάνουν όμως οι fxs θύρες (fon1, 2) του router.
Όσο αφορά το splitter θα χρειαστεί όσο και τα φίλτρα στις duplex πρίζες γιατί ανατροφοδοτούμε τάση από τις fxs του router για να μην υπάρχουν διακοπές στο dsl. O splitter είναι παθητικό στοιχείο και όχι ενεργό και από την phone θύρα περνά η συχνότητα έως 3khz, άρα ποιος ο περιορισμός που θέτεις ariadgr ??

ΜΦΧ
:hmm:

aa144
05-02-08, 04:07
Η πατέντα της Hol αναφέρεται σε χρήση μόνο του Fon2 και όχι του Fon1. Αν το κάνεις, θα χάσεις την αναγνώριση κλήσης σε όσα τηλέφωνα συνδέσεις έτσι.

Βρες άλλον τρόπο, μην το κάνεις (γνώμη μου).

angus
06-02-08, 00:26
Ρε παιδιά εγώ μόλις έβαλα 2play αλλά μπορώ να βάλω το τηλέφωνο μόνο στο modem. Στις άλλες πρίζες βάζω το splitter αλλά τίποτα.... Τί πρέπει να κάνω;;

ariadgr
06-02-08, 00:29
Ρε παιδιά εγώ μόλις έβαλα 2play αλλά μπορώ να βάλω το τηλέφωνο μόνο στο modem. Στις άλλες πρίζες βάζω το splitter αλλά τίποτα.... Τί πρέπει να κάνω;;

Να διαβάσεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808) ή εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=139841).

@ ADSLgr.com All rights reserved.