PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με Κέντρο Δαγκλή. Τι συμβαίνει? (ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ)



icedfun
17-05-05, 02:44
Γειά σε όλους/όλες :)

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο καλήτερα μπορώ την κατάσταση...

Πρίν απο λίγο καιρό θεωρούσα οτι το κέντρο στο οποίο υπάγομαι είναι ίσως ένα απο τα καλήτερα που έχει ο ΟΤΕ απο άποψη λειτουργικότητας,εξυπηρέτισης και δεκάδων άλλων.Γεγονός είναι,οτι το κέντρο Δαγκλή καλύπτει ένα πολύ μικρό φάσμα γραμμών σε ένα μικρό κομμάτι στα Κάτω Πατήσια και με ελάχιστη ζήτηση ADSL.Το συγκεκριμένο κέντρο το έχει αναλάβει αποκλειστικά η Siemens και διαθέτει τα "ξακουστά" SIEMENS1 DSLAM των οποίων την ιστορία θα εξηγήσω παρακάτω.

Εδώ και περίπου ένα μήνα το κέντρο είναι λές και ήρθαν τα πάνω κάτω.Γραμμές πέφτουν,τρελό downtime,λάθη στον συγχρονισμό modem-DSLAM και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί.Φυσικά,ξέρω οτι αυτό είναι συνηθισμένο για κέντρα του ΟΤΕ όπως η Αλλυσίδα (το τι έχω ακούσει απο χρήστες εκεί δεν λέγεται) αλλά εδώ?Ποιός ο λόγος και ποιά η δικαιολογία του να γίνεται χαμός σε ένα κέντρο που τόσο καιρό λειτουργούσε ΑΨΟΓΑ?

Η απάντηση έρχεται απο τους απλούς εργαζόμενους μέσα στο κέντρο.Siemens.Κάποιος νομίζω είχε αναφέρει οτι τα Siemens έχουν φοβερό πρόβλημα θερμοκρασίας.Μιάς και τα έχω δεί απο κοντά στον χώρο που τα έχουν μπορώ να επιβεβαιώσω οτι άνετα κάνεις sauna εκει μέσα.Μπορεί να είναι αυτός ο λόγος.Η μήπως ο λόγος είναι οτι τα "καινούργια" μηχανήματα που μπήκαν τον Οκτώμβρη του 2004 δεν ήταν τόσο καινούργια και ήταν "ελαφρός μεταχειρισμένα" απο τον Καναδά?!?!Προσοχή,αυτό είναι απλά κάτι που μου είπαν εργαζόμενοι εκεί και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω....

Αυτά συμβαίνουν στην "σύγχρονη" κατά τα άλλα Ελλάδα και θέλουν να ρίξουν και τις τιμές για να αυξήσουν το πελατολόγιο τους...Με ΤΙ υποδομή ρε παιδιά...Που τις προάλλες έπεσε μες τα μαύρα μεσάνυχτα το ένα ΒRAS?Mε τα μηχανήματα-σε-τιμή-ευκαιρίας?Με ΤΙ ακριβώς θα τα κάνουν όλα αυτά?

Συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου αλλά πιστεύω οτι ξέρετε πως είναι να είστε σε μία κατάσταση που λέτε "επιτέλους ηρέμισα" και κάτι να συμβαίνει πάλι απο το πουθενά...

Νικαετός
17-05-05, 10:02
Εγώ πάντως αν εξαιρέσεις κάτι διακοπές προχθές το βράδυ , μέχρι τις 11 της Κυριακής ,δεν έχω κανένα πρόβλημα στο κ.Δαγκλή με την 1024. Φυσικά δεν αποκλείεται όλα να ισχύουν και ακόμα χειρότερα. Πάντως μέχρι τώρα , όλα δουλεύουν ικανοποιητικά.

JOTE
17-05-05, 10:14
καλημερα ,
και εγω ειμαι στο κεντρο της Δαγκλη και αντιμετωπιζω τα ιδια προβληματα!
χτες το βραδυ παλι επεσε ο συγχρονισμος οπως ειχε συμβει και το σαββατο!
οσο αφορα το download..... δεν θελω να συζητησω....
και νομιζα οτι ημουν εγω και η κακοτυχια μου ...
τωρα καταλαβα οτι δεν ειναι κακοτυχια αλλα ειναι ο ΟΤΕ...

icedfun
17-05-05, 14:07
Βασικά,όπως είπα και παραπάνω, το Δαγκλή έδινε/δίνει φοβερές ταχύτητες αλλά το πρόβλημα μάλλον είναι σε συγκεκριμένα μηχανήματα εκ των οποίων μερικά μόνο το έχουν.Αύριο το πρωί θα περάσω μια βόλτα μπας και μάθω/καταλάβω τι συμβαίνει αν και κατα 99% πιστεύω οτι θα τα ρίξουν στα σκάρτα μηχανήματα της SIEMENS...

salig
17-05-05, 14:53
ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ:

Πριν λίγη ώρα (14:23) δέχθηκα κλήση από το βλαβοληπτικό τμήμα του ΟΤΕ για ADSL. Ο κύριος με τον οποίο μίλησα (ευγενέστατος και πολύ επεξηγηματικός), ο οποίος δεν δίνει ονοματεπώνυμο αλλά αριθμό θέσης, μου μετέφερε τα εξής:

1. Την Κυριακή 15/05 το κέντρο Δαγκλή ήταν όλο κάτω λόγω προβλήματος. Η αποκατάσταση επήλθε περίπου στις 13:30.
2. Το πιθανότερο πρόβλημα είναι η συγκεκριμένη "κάρτα" πάνω στην οποία "πέφτω". Έχει ελάχιστες (2-3) δηλωμένες βλάβες για την συγκεκριμένη κάρτα, οπότε δεν είναι σε θέση να πει με ασφάλεια ότι φταίει όντως η κάρτα.
3. Θα ενημερώσει το τεχνικό συνεργείο στη Δαγκλή για να "μεταφέρει" εμένα και τους άλλους 2-3 σε άλλο range (ή κάτι τέτοιο, εκεί τον έχασα τον τύπο), ώστε να λυθεί το πρόβλημα.
4. Θα ενημερώσει τη Siemens για το πρόβλημα με την κάρτα, μπας και την αλλάξουν.

Αλλαγή range προβλέπει να γίνει σε 1 με 2 μέρες, επειδή τα τεχνικά συνεργεία εργάζονται μέχρι το μεσημέρι (να υποθέσω, μέχρι τις 14:00 με 14:30)

Αυτά τα ολίγα... Κουράγιο αδέρφια, 2 και απόψε μείνανε...!!!

icedfun
17-05-05, 15:14
Οπότε είναι όντως αυτό που λέω...σκάρτες κάρτες απο την Siemens.Και όντως εκεί το έριξαν το φταίξιμο (ή εκεί τους είπαν να το ρίξουν).Τέλος πάντων προβλέπω αυτή την εβδομάδα να γίνει ένας χαμός στο Δαγκλή αν γίνουν μεταφορές στις κάρτες,για να μην μιλήσω για πιταρίσματα προκειμένου να μας "βολέψουν" στα γρήγορα....Να δώ αν θα βγάλω καμια άκρη αύριο που θα πάω απο εκεί.

Νικαετός
17-05-05, 15:26
Ωχ , λέτε να ρίξουν κάτι τυχερούς σαν και μένα στις σκάρτες κάρτες ?? Καήκαμε LOL ...

Α ρε Στρατηγέ (Δαγκλή) που να ήξερες τι ...μπινελίκια θα έτρωγες - αθελά σου βέβαια , εξ αιτίας του πΟΤΕ LOL . Αλήθεια ξέρει κανείς τι έκανε ο συγκεκριμένος στρατηγός και έχει και δρόμο δικό του ???

salig
17-05-05, 15:46
Αλήθεια ξέρει κανείς τι έκανε ο συγκεκριμένος στρατηγός και έχει και δρόμο δικό του ???
Μιλάμε για πολύ παλαίουρα σταρτηγό. Δες εδώ:

http://poseidon20.anatolia.edu.gr/history_web_final_s03/ta_prosopa.htm



Να δώ αν θα βγάλω καμια άκρη αύριο που θα πάω απο εκεί.
Διορίζεσαι στρατηγός των συνδρομητών ADSL του κέντρου Δαγκλή. Σε καμιά 50αριά χρόνια θα δώσουμε το όνομά σου και σε δρόμο και σε κέντρο ΟΤΕ (ο ίδιος θα είναι και τότε...)

JOTE
17-05-05, 21:56
καλησπερα,
αγαπητε icedfun για δες εδω σχετικα..
Downstream 263 Kbps (32.9 KB/sec) 284 Kbps (inc. overheads)
Upstream 134 Kbps (16.8 KB/sec) 144 Kbps (inc. overheads)
το σχετικο λινκ http://www.adslguide.org.uk/tools/s...bfdd197f59e7717 (http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=f59e7717103ebfdd197f59e7717)

αυτο συμβαινει καθε βραδυ και το πρωι ειναι ολα σχετικα καλα!!
η συνδεση ειναι απο αλκατελ
τωρα σχεφτομαι να παω στα 512 πας και δω προκοπη!!:mad:
μηπως εχει κανεις να προτεινει κατι?

φιλικα γιαννης

Νικαετός
17-05-05, 22:07
Τωρα σχεφτομαι να παω στα 512 πας και δω προκοπη!!:mad:
μηπως εχει κανεις να προτεινει κατι?

φιλικα γιαννης

Αν σκέφτεσαι για 512 , να αναβαθμίσεις μόνο την γραμμή όχι τον ISP , Δεν αξίζει τον κόπο. Πληρώνεις πολλά χρήματα παραπάνω , χωρίς αντίστοιχη αύξηση της ταχύτητας. Ενώ αν κάνεις μόνο την γραμμή 512 , τότε θα παίρνεις το max της 384 .

JOTE
17-05-05, 22:26
Αν σκέφτεσαι για 512 , να αναβαθμίσεις μόνο την γραμμή όχι τον ISP , Δεν αξίζει τον κόπο. Πληρώνεις πολλά χρήματα παραπάνω , χωρίς αντίστοιχη αύξηση της ταχύτητας. Ενώ αν κάνεις μόνο την γραμμή 512 , τότε θα παίρνεις το max της 384 .



μα φυσικα μιλαμε μονο για την γραμμη
ξερω οτι δεν εχει και το bandwith το μεγαλο η αλκατελ αλλα τα πρωινα μπορει να μου κατεβασει και με 47 αν ειμαι αρκετα τυχερος

akox
17-05-05, 22:40
Έχω και εγώ πρόβλημα με το κέντρο Δαγκλή. Το γνωστό 'LCP' ξαναχτυπά!
Από ξημερώματα κυριακής 02:00 μέχρι δευτέρα στη 13:00 και από ξημερώματα Τρίτης 02:00 μέχρι τώρα είμαι
down.

Για την ακρίβεια, μέσα από το telnet interface μπορεί να δει κανείς ότι όταν το jetspeed είναι κολλημένο σε κατάσταση "LCP" δεν έχει received bytes στο atm (get atm stats & get atm vc stats)

Ξέρει κανείς αν ο ΟΤΕ επιστρέφει μέρος του παγίου όταν δεν παρέχει υπηρεσία ? Υπάρχει απόφαση της ΕΕΤΤ για αυτό? Γενικά ποια είναι η διαδικασία (αν υπάρχει)

teo_L20
17-05-05, 22:42
Αν σκέφτεσαι για 512 , να αναβαθμίσεις μόνο την γραμμή όχι τον ISP , Δεν αξίζει τον κόπο. Πληρώνεις πολλά χρήματα παραπάνω , χωρίς αντίστοιχη αύξηση της ταχύτητας. Ενώ αν κάνεις μόνο την γραμμή 512 , τότε θα παίρνεις το max της 384 .



σωστοοο!!!αυτό!!!

και έξυπνο!

δικιά σου ιδέα??


:thumbsup1

salig
18-05-05, 09:43
Ευχάριστες εξελίξεις:

Ήρθε ένας τεχνικός στις 08:30, μίλησε κανα 20λεπτο στο τηλέφωνο με "τα παιδιά", έγινε αλλαγή "ορίου" (το αντιλαμβάνομαι σαν αλλαγή πόρτας ή κάτι τέτοιο) και τώρα είμαι πάλι up and running. Μειονέκτημα (ή μήπως όχι; ) η μεταφορά της γραμμής μου σε Siemens 2 (πρώτα ήμουν σε Siemens 1).

Ενδεικτικά το test από http://adsltest.forthnet.gr

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 336.19kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Δεν είναι κακό...

(όση ώρα έγραφα έφαγε μία μικρή φρίκη για 1-2 λεπτά... λέτε να το μάτιασα; )

Αυτά από το μέτωπο του Δαγκλή. Κουράγιο αδέρφια, η νίκη είναι δική μας...!!!

JOTE
18-05-05, 13:34
καλημερα ,
παντως εγω εκανα αιτηση για να παω στα 512

αν υπαρξει βελτιωση θα επανελθω
μακαρι..... αλλιως ..:ork

akox
18-05-05, 15:25
Από το 11888 (πρώην 131)

ΟΤΕ οδού Δαγκλή 210-8399000
προιστάμενος τεχνικού 210-8399100

salig
18-05-05, 16:58
Από το 11888 (πρώην 131)

ΟΤΕ οδού Δαγκλή 210-8399000
προιστάμενος τεχνικού 210-8399100

Είσαι αρχηγός!!! Many Many Thanks!!!

terra
19-05-05, 02:15
για να τελειώσει το θέμα και να μάθετε την πραγματική αλήθεια είναι ότι ο ΟΤΕ με τις άθλιες κατά την γνώμη μου συνθήκες που έκανε τον διαγωνισμό για την αγορά των dslam πριν από κάποια χρόνια παρασύρθηκε από τα χαρακτηριστικά κάποιας προμηθεύτριας εταιρίας ότι το dslam σε κάποια συγκεκριμένη θέση που ήταν για backup της κεντρικής μονάδας (cpu) μπορεί να παίξει και συνδομιτικη βαθμίδα (κάρτα με 32 πόρτες) αυτό έγινε για να μπορέσει η συγκεκριμένη εταιρία να είναι μέσα στα standards kai να πάρει μέρος στον διαγωνισμό (με κάποιο patch στο software) .
με την αναβάθμιση λοιπόν που έκανε ο οίκος (και την έκανε για όλη την Ευρώπη) δεν σκέφτηκαν κάποιοι ανεγκέφαλοι τις xxx Ελλάς ότι εδώ παίζουν με μαμούδια και έγινε ο χαμός…. Προσπάθησαν να διορθώσουν το πρόβλημα με κάποια patches αλλά μαλλιά…) πάρθηκε λοιπών απόφαση να καταργηθεί αυτή η θέση και ίσως αυτή την ώρα για το κέντρο Δαγκλή είναι πια παρελθόν …
αυτό το πρόβλημα υφίσταται για όλα τα dslam της ίδιας εταιρίας….και όπου υπάρχουν πόρτες θα αλλαχθούν άμεσα….

Όσο για κάτι μπούρδες που άκουσα ότι δήθεν τα καινούρια dslam ήρθαν από τον Καναδά μεταχειρισμένα είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ για τον απλούστατο λόγο γιατί εδώ είναι Ευρώπη και ότι παίζει εδώ δεν παίζει στον Καναδά εκ πρώτης και δεύτερων ότι τα καινούρια dslam δεν έχουν καμία ομοιότητα με τα παλιά παρά μόνο το λογότυπο της ίδιας εταιρίας (και σίγουρα είναι το καινούριο της μοντέλο).

Όσο για τα παραπάνω τηλέφωνα μην τα πάρετε δεν θα σας βοηθήσουν γιατί απλά η διαχείριση για το ADSL όλης της Αττικής σίγουρα δεν έχει έδρα στου Δαγκλή.
Άρα ότι και αν σας πουν εκεί είναι ανακρίβειες.

JOTE
08-06-05, 18:48
καλημερα ,
παντως εγω εκανα αιτηση για να παω στα 512

αν υπαρξει βελτιωση θα επανελθω
μακαρι..... αλλιως ..:ork

Καλησπερα ,
ενεργοποιηθηκε η 512 μου και μπορω να πω οτι Π Ε Τ Α Ε Ι !!!!
ουτε τον σεπτεμβριο που ενεργοποιηθηκε δεν πηγαινε ετσι!!!
Φυσικα και τι ευχες μου στον provider!!!:D:D

icedfun
29-10-05, 14:33
για να τελειώσει το θέμα και να μάθετε την πραγματική αλήθεια είναι ότι ο ΟΤΕ με τις άθλιες κατά την γνώμη μου συνθήκες που έκανε τον διαγωνισμό για την αγορά των dslam πριν από κάποια χρόνια παρασύρθηκε από τα χαρακτηριστικά κάποιας προμηθεύτριας εταιρίας ότι το dslam σε κάποια συγκεκριμένη θέση που ήταν για backup της κεντρικής μονάδας (cpu) μπορεί να παίξει και συνδομιτικη βαθμίδα (κάρτα με 32 πόρτες) αυτό έγινε για να μπορέσει η συγκεκριμένη εταιρία να είναι μέσα στα standards kai να πάρει μέρος στον διαγωνισμό (με κάποιο patch στο software) .
με την αναβάθμιση λοιπόν που έκανε ο οίκος (και την έκανε για όλη την Ευρώπη) δεν σκέφτηκαν κάποιοι ανεγκέφαλοι τις xxx Ελλάς ότι εδώ παίζουν με μαμούδια και έγινε ο χαμός…. Προσπάθησαν να διορθώσουν το πρόβλημα με κάποια patches αλλά μαλλιά…) πάρθηκε λοιπών απόφαση να καταργηθεί αυτή η θέση και ίσως αυτή την ώρα για το κέντρο Δαγκλή είναι πια παρελθόν …
αυτό το πρόβλημα υφίσταται για όλα τα dslam της ίδιας εταιρίας….και όπου υπάρχουν πόρτες θα αλλαχθούν άμεσα….

Όσο για κάτι μπούρδες που άκουσα ότι δήθεν τα καινούρια dslam ήρθαν από τον Καναδά μεταχειρισμένα είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ για τον απλούστατο λόγο γιατί εδώ είναι Ευρώπη και ότι παίζει εδώ δεν παίζει στον Καναδά εκ πρώτης και δεύτερων ότι τα καινούρια dslam δεν έχουν καμία ομοιότητα με τα παλιά παρά μόνο το λογότυπο της ίδιας εταιρίας (και σίγουρα είναι το καινούριο της μοντέλο).

Όσο για τα παραπάνω τηλέφωνα μην τα πάρετε δεν θα σας βοηθήσουν γιατί απλά η διαχείριση για το ADSL όλης της Αττικής σίγουρα δεν έχει έδρα στου Δαγκλή.
Άρα ότι και αν σας πουν εκεί είναι ανακρίβειες.:haha

Φίλε...ότι πεις εσύ.:lol: Μάλλον τα ξέρεις εσύ καλήτερα και όχι εμείς που μένουμε απέναντι απο αυτό το κωλοκέντρο η καλήτερα,που έχουμε συγγενείς και φίλους να δουλεύουν σε αυτο.Μιάς και είσαι τόσο τζιμάνι...είπε κανείς οτι τα DSLAM παίζανε στον Καναδά?Είπα οτι απο εκεί ΗΡΘΑΝ.Θεέ μου δηλαδή...Α ναι και κάτι ακώμα,γιατί λές η Χ,Υ,Ζ εταιρία και δεν λές Siemens?Επίσης,ποιός σου είπε οτι αν πάρεις εκεί τηλ δεν σε βοηθάνε?Εγώ τόσες φορές που έχω μιλήσει με τα παληκάρια εκει (ακώμα και με τον προιστάμενο) με βοήθησαν τα μέγιστα.Μάλον φίλε θα πρέπει να κάνεις ενα update και να μάθεις οτι σε κάθε κέντρο του ΟΤΕ που υπάρχει DSL,υπάρχει και τμήμα διαχείρισης τοπικό...ΕΛΕΟΣ.:rtfm:

Α ναι...τα προβλήματα συνεχίζονται μέχρι και σήμερα,με κοψίματα κάθε τόσο στην γραμμή και διάφορα άλλα...:D

Νικαετός
29-10-05, 14:39
2 σχεδόν ώρες σήμερα κόκκινο το led του xpress link 12 - 14.00 . Όσο πάει και η κατάσταση χειροτερεύει !

icedfun
29-10-05, 15:18
Nikoseagle,Δευτέρα πρωί θα πάω μια βόλτα απο εκεί να δούμε τι παίζει στ' αλήθεια...Εχώ βαρεθεί να κάνω δηλώση βλάβης...Όντως και εμένα είχε πέσει σήμερα για 2 ώρες...Γενικό το πρόβλημα στο κέντρο..

Νικαετός
29-10-05, 20:22
Μακάρι να σου δώσουν πληροφορίες . Περιμένουμε feedback !
\

Νικαετός
31-10-05, 01:03
Δυστυχώς από το τελευταίο ποστ μου , έως τώρα είχα άλλες τρεις διακοπές διαρκείας 2 , 2 και 3 + ωρών . Η τελευταία , δεν έχει ακόμα αποκατασταθεί και η ώρα είναι 12 ,άρα 4 + ώρες . Νομίζω παίδες πως η κατάσταση δεν πάει άλλο, στην περιοχή μας .Icedfun , περιμένουμε να μάθουμε τι πληροφορίες πήρες , πιστεύω πως όσοι είμαστε εδώ πάνω στο συγκεκριμένο κέντρο ,πρέπει κάτι να κάνουμε !

nickpao
31-10-05, 01:20
Και σε μενα ειχε διακοπη σημερα, 2 φορες, 19:00-20:00 η πρωτη και 21:10-23:00 τουλαχιστον η δευτερη. δεν ξερω αν εχει αποκατασταθει ακομα γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια μου.

icedfun
31-10-05, 08:46
Παιδιά,είμουν χωρίς γραμμή απο τις 9:00 το βράδυ της Κυριακής ώς τις 7:35 της Δευτέρας...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.Ελπίζω να προλάβω να πάω σήμερα,στην χειρώτερη θα πάω αύριο.Αν μπορείτε ας πάει και κάποιος άλλος ή τουλάχιστον να ρίχνετε ειδοποίηση στο 121 μπας και τους ξυπνήσουμε...

Freedom
31-10-05, 10:09
Παιδιά,είμουν χωρίς γραμμή απο τις 9:00 το βράδυ της Κυριακής ώς τις 7:35 της Δευτέρας...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.Ελπίζω να προλάβω να πάω σήμερα,στην χειρώτερη θα πάω αύριο.Αν μπορείτε ας πάει και κάποιος άλλος ή τουλάχιστον να ρίχνετε ειδοποίηση στο 121 μπας και τους ξυπνήσουμε...

Τα ίδια και εδώ...

Σαββατο 22/10, το 9105 δεν μπορουσε να συγχρονιστεί...εσβησε και το λαμπάκι ADSL και εμεινα στα κρύα του λουτρού...μετά απο αρκετές ώρες (και αφου είχα πάρει το τετραψήφιο και τις βλάβες) επανήλθε...

Αυτό το Παρασκευοσαββατοκύριακο έφτασα τα όρια μου...τα πρώτα "νερά" Παρασκευή απόγευμα...Σάββατο πάλι τα ίδια...μια δεν μπορούσε να συγχρονιστεί το modem μία χανόταν και η ενδειξή ADSL...

Κυριακή η ιστορία έγινε 2-3 φορές καθόλη την διάρκεια της ημέρας ωσπου νωρίς το βράδυ την έφαγε η μαρμάγκα για τα καλά...(και όντως επανήλθε σήμερα το πρωί)...

Αρχίζω και φορτώνω άσχημα...τώρα (με την HOL) που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έχω παραπάνω απο ικανοποιητικές, φαίνεται οτι υπολειτουργεί η γραμμή...

Ελεος...

Κρίμα

JOTE
31-10-05, 10:38
Παιδιά,είμουν χωρίς γραμμή απο τις 9:00 το βράδυ της Κυριακής ώς τις 7:35 της Δευτέρας...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.Ελπίζω να προλάβω να πάω σήμερα,στην χειρώτερη θα πάω αύριο.Αν μπορείτε ας πάει και κάποιος άλλος ή τουλάχιστον να ρίχνετε ειδοποίηση στο 121 μπας και τους ξυπνήσουμε...

και σε εμενα τα ιδια!

γιατι σου κανει εντυπωση το 0730 το πρωι?

αφου τετοια ωρα πηγαν τα παιδια για δουλεια και ειδαν τα χαλια τους!

και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορουμε να ζητησουμε επιστροφη παγιου!!:evil:

παντως θα παρω τηλεφωνο στο 121 , οχι οτι θα βγει τιποτα δηλαδη!:viking

JOTE
31-10-05, 10:45
πηρα!! και ακουστε απαντηση (ειχε δικιο η κοπελα)

μου ειπε οτι εφοσον δουλευει η γραμμη μου δεν μπορει να κανει τιποτα (σωστο ειναι κεντρο αναγγελειας βλαβων). Της ειπα οτι το σαβ/κυριακο δεν δουλευετε αρα πως θα κανω αναγγελεια της βλαβης?
απαντηση: ειμαστε κεντρο αναγγελειας βλαβων και αν θελετε να κανετε παραπονα πρεπει να πατε στο υποκαταστημα που ανηκετε (πεδιο αρεως) και να κανετε εγγραφη αναφορα με τα παραπονα σας!!

δηλαδη: πιαστο το αυγο και κουρευτο!!!

το χαωδες ελληνικο δημοσιο στο μεγαλειο του!!:evil: :evil: :evil:

Freedom
31-10-05, 11:01
και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορουμε να ζητησουμε επιστροφη παγιου!!:evil:

παντως θα παρω τηλεφωνο στο 121 , οχι οτι θα βγει τιποτα δηλαδη!:viking

Το πρώτο (με την τσαντήλα που είχα το ΣΚ) έτσι και συνεχιστεί το ίδιο τροπάρι προσωπικά θα το κυνηγήσω...οταν ΔΕΝ ανάβει το λαμπάκι ADSL σημαίνει υποθέτω οτι στην ουσία ΔΕΝ έχω ADSL γραμμή (ή δεν μου "έχουν" για την ακρίβεια γιατί τους λογαριασμούς μου τους πληρώνω)...και άρα για αυτές τις ημέρες γιατί να του πληρώνω...

Το 121 είναι όντως μόνο για να δηλώνεις βλάβη...το ωραίο είναι βέβαια το εξής...την Παρασκευή το βράδυ τα επαιξε για κανα δύο ώρες η γραμμη...παίρνω το 4ψήφιο (το οποίο προσωπικά δεν μου έχει δώσει ποτέ καμιά βοήθεια/πληροφορία...ναι ρε φίλε έχω κάνει 40 φορές reboot το modem, έχω δοκιμάσει και με άλλο modem έχω τσεκάρει 50 φορές τα καλώδια κοκ) το οποίο φυσικά με παρέπεμψε στις βλάβες...παιρνω τις βλάβες...κλασσικά...σε 2 εργάσιμες λεει...μετά απο λίγες ώρες "ξαναέρχετα" η ADSL...εγώ τώρα τι θα πρέπει να κάνω??? Σάββατο πάλι τα ίδια...να ξαναπάρω τηλ ή όχι??? Σαββατο ξαναφτιάχνει, Κυριακή ξανακόβει το αυγολέμονο...να ξαναδηλώσω βλάβη...και εν πάσει περιτπώσει α) δεν γινεται να με ενημερώσεις οτι όντως υπάρχει πρόβλημα απο το κέντρο να τελειώνει η υπόθεση??? Μια ενημέρωση θέλω ρε γμτ για να ξέρω τι θα κάνω (να περιμένω τα σαϊνια να "αποκαταστήσουν" του πρόβλημα εφόσον είναι "γενικό" ή όντως να περιμένω τεχνικους του ΟΤΕ εφόσον το πρόβλημα το έχω ΜΟΝΟ εγώ) και β) επειδή όπως ο περισσότερος κόσμος δουλευω καθημερινές (παράξενο πράγμα, ε?) ΠΡΩΤΑ τσέκαρετε αν υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο ή αν είναι ΔΙΚΟ μου πρόβλημα για να κανονίσω να λείπω απο την δουλεια για να είμαι σπίτι να σας καλοδεχτώ και ΜΕΤΑ στείλε με στις βλάβες...

:evil:

JOTE
31-10-05, 13:51
καλημερα ,

Η συνδεση εχει πεσει απο τις 1140 , πηρα τηλεφωνο και η καινουργια "καραμελα":

"το κεντρο εχει προβλημα και οι τεχνικοι το φτιαχνουν"

αληθεια ξερουν τι φτιαχνουν ή απλως καθονται και το κοιτανε και στην τελικη το ματιασουν και δεν θα δδουλεψει ποτε?

τα νευρα μου!!και τους δινω και 32 ευρω το μηνα (χωρις ΦΠΑ) :evil:

Freedom
31-10-05, 13:58
καλημερα ,

Η συνδεση εχει πεσει απο τις 1140 , πηρα τηλεφωνο και η καινουργια "καραμελα"



Καλημέρα...

ΠΑΑΑΑΑΑΛΙ???

(πάλι τσάμπα "καίει" το pc σπίτι...πάνε τα downλόντια μου)

:evil:

l3o
31-10-05, 14:22
Κι'εγω εχω βαρεθει !!!! Χθες το βραδυ..παλι τα ιδια...Σημερα το πρωι ειχε φτιαξει και λεω "αντε επιτελους"...Και μετα απο καιμια ωρα..ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!!!


Τι θα γινει τελικα ?:evil::evil::evil:


EDIT : 15:10 ----> Το φτιαξανε (Ποσο θ'αντεξει ομως.....???)

JOTE
31-10-05, 18:13
Κι'εγω εχω βαρεθει !!!! Χθες το βραδυ..παλι τα ιδια...Σημερα το πρωι ειχε φτιαξει και λεω "αντε επιτελους"...Και μετα απο καιμια ωρα..ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!!!


Τι θα γινει τελικα ?


EDIT : 15:10 ----> Το φτιαξανε (Ποσο θ'αντεξει ομως.....???)


Δεν αντεξε !!!

ξαναεπεσε παλι το ..τιμημενο

icedfun
31-10-05, 19:49
Δεν θα τα πάμε καθόλου καλά...αύριο το πρωί 100% πάω επίσκεψη στο κέντρο και φυσικά έδωσα πάλι αναφορά βλάβης στο 121,η 4η μέσα σε 2 εβδομάδες.Τέλος πάντων,γουστάρει κανείς να έρθει να τα χώσουμε παρέα?

Νικαετός
31-10-05, 19:56
Εγώ πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι το 121 , έδωσα βλάβη και η κοπελιά μου είπε πως έχουν υπόψιν τους την βλάβη και πως εντός της ημέρας θα διορθωθεί .

Προτείνω icedfun , να κάνουμε υπομονή και αυτή την εβδομάδα και αν συνεχιστεί το ίδιο την επόμενη εβδομάδα , πάμε Αρη , όσοι πιο πολλοί μπορούμε και κάνουμε γραπτή αναφορά - καταγγελία .

Καλό είναι , εφόσον συμφωνούμε και άλλοι να ..μαζευόμαστε σιγά σιγά !

icedfun
31-10-05, 23:05
Χμμμμ...γιατι να πάμε στον Αρη?(Ξέρω οτι λές για το κέντρο ;) )Βασικά,άλλο ένα κουλό ε,οι τηλεφωνικές γραμμές μας ανήκουν στον ΑΡΗ ΑΛΛΑ η DSL ανήκει στον ΔΑΓΚΛΗ?!μποινγκ μποινγκ μποινγκ....ζντούπ.Και φυσικά τα "τελειώματα" των γραμμών είναι στον ΔΑΓΚΛΗ....Ο πΟΤΕ αυτή την στιγμή μου θυμίζει κάτι σε στύλ Στρουμφοχωριό...

Συμφωνώ να κάνουμε υπομονή,δεν θα πάω για τσαμπουκά η τπτ άλλο εκεί..απλά μπας και βγάλω καμιά άκρη...όπως είπα πρίν όλοι εκεί μέσα είναι πολύ καλοί άνθρωποι και ΠΑΝΤΑ είναι συνεργάσιμοι.

Νικαετός
31-10-05, 23:37
Χμμμμ...γιατι να πάμε στον Αρη?(Ξέρω οτι λές για το κέντρο )Βασικά,άλλο ένα κουλό ε,οι τηλεφωνικές γραμμές μας ανήκουν στον ΑΡΗ ΑΛΛΑ η DSL ανήκει στον ΔΑΓΚΛΗ?!μποινγκ μποινγκ μποινγκ....ζντούπ.Και φυσικά τα "τελειώματα" των γραμμών είναι στον ΔΑΓΚΛΗ....Ο πΟΤΕ αυτή την στιγμή μου θυμίζει κάτι σε στύλ Στρουμφοχωριό

Χμμμ , πρόσεξε τι συμβαίνει : Και οι γραμμές μας ανήκουν στον Δαγκλή , απλά το κέντρο αυτό είναι μόνο τεχνικό . Το εμπορικό κέντρο εξακολουθεί να είναι στο πεδίο του Αρεως . Δεν έχει δηλαδή ο Δαγκλής , εμπορικό τμήμα . Αυτός είναι ο λόγος . Μόνο αν κάνουμε έγγραφη αναφορά - καταγγελία , θα υποχρεωθούν Α. Να απαντήσουν , Β. Να μας επιστρέψουν χρήματα (αν και το ζητούμενο είναι να σταματήσουν οι διακοπές και όχι τόσο να επιστραφούν χρήματα ! )

icedfun
01-11-05, 00:16
Σε βρίσκω πολύ σωστό,αλλά λογικά δεν θα πρέπει πρώτα να μάθουμε τον λόγο που γίνονται όλες αυτές οι διακοπές έτσι ώστε να ξέρουμε τι να πουμε όταν πάμε στο εμπορικό τμήμα?Βασικά απ' ότι έχω παρατηρήσει,τίς καθημερινές τα προβλήματα είναι λιγότερα...εμένα κάθε φορά όταν πέφτει Κυριακή την έχω κάτσει ως την Δευτέρα...

Νικαετός
01-11-05, 01:16
Oκ , αν λοιπόν μπορείς αύριο κάνε τους μία επίσκεψη !
(Εύχομαι να πουν πως το πρόβλημα αποκαταστάθηκε και να είναι έτσι!)

Πάντως από ταχύτητες καλά πάμε ! ;) ;)

icedfun
01-11-05, 01:45
Αυτό είναι το θέμα...Απο ταχύτητες ΠΑΝΤΑ ήμουν απίστευτα καλά ελέω Siemens1 φυσικά...Αυτή την στιγμή βαράω 64άρια άνετα.

icedfun
01-11-05, 12:09
Τελικά αποφάσισα να ακολουθήσω την συμβουλή σου και να περιμένω και εγώ μέχρι την επόμενη φορά...άλλωστε,πράγμα που δουλεύει καλά(για όσο κιαν δουλεύει) δεν το πειράζεις...

JOTE
01-11-05, 12:28
φυσικα ..... ξαναεπεσε και παλι ....


απαντηση απο το 121 : μα την δηλωσατε χτες την βλαβη!

ναι αλλα ξαναεπεσε
- πρεπει να περιμενετε δυο μερες γιατι την βλαβη την κοιτανε απο τα κεντρικα και θα σας παρουν τηλεφωνο


τα σχολια δικα σας ...

nickpao
01-11-05, 12:52
Ρε παιδια μου εχει σπασει τα νευρα αυτη η κατασταση. Δεν σηκωνομαστε να τους κανουμε μια επισκεψη? Οποιος θελει να παμε τωρα ας το γραψει να συνεννοηθουμε...

nickpao
01-11-05, 13:04
Πηρα πριν 5 λεπτα τηλεφωνο στο 2108399107 (τεχνικοι Δαγκλη) και τους το ανεφερα, ειπα οτι κοβεται σε πολλους ταυτοχρονα και επανερχεται παλι σε ολους ταυτοχρονα (επειδη μου ειπε μηπως ειναι προβλημα του ISP) και μου ειπε οτι θα το αναφερει στους τεχνικους και θα με παρει. Πραγματι πριν 2 λεπτα με πηρε και ειπε οτι οι τεχνικοι αλλαξαν καρτα χθες και πρεπει να εχει επιλυθει και να το παρακολουθησω. Τωρα πραγματι παιζει κανονικα. Για να δουμε......

icedfun
01-11-05, 14:57
Εγώ το είπα οτι τα παληκάρια μέσα στο τεχνικό τμήμα είναι αστέρια.Δεν φταίνε αυτοί για τις Μ#($)(#@$ της διοίκησης που πάει και ψωνίζει σε τιμή ευκαιρίας.

Νικαετός
01-11-05, 15:28
Επομένως επανερχόμαστε στα προηγούμενα ...εφόσον είναι θέμα διοίκησης πρέπει να πάμε στον Αρη, όσοι μπορούμε περισσότεροι και να κάνουμε έγγραφη αναφορά - καταγγελία , για το κέντρο μας , έτσι ώστε να διορθωθεί η κατάσταση ...(αν διορθώνεται) .

Όσοι διαβάζετε , αυτό το τόπικ στείλτε μου ΠΜ , να συννενοηθούμε για το πότε μπορούμε να πάμε .

l3o
01-11-05, 16:12
Εγώ το είπα οτι τα παληκάρια μέσα στο τεχνικό τμήμα είναι αστέρια.Δεν φταίνε αυτοί για τις Μ#($)(#@$ της διοίκησης που πάει και ψωνίζει σε τιμή ευκαιρίας.

Συμφωνω.

Παντως Nikoseagle εγω δεν εχω κανενα προβλημα να παμε..μπας και γινει κατι. + Εχεις Πμ.

(Παντως απο χθες το βραδυ μεχρι σημερα..εκτος απο το πρωι που εγινε ενα γρηγορο Disconnect..δεν ειδα αλλο προβλημα..Αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα βεβαια...! )

icedfun
29-08-06, 03:14
Παίδες,έχει αναβαθμιστεί κανείς στο κέντρο μας?

stavb
29-08-06, 07:57
Παίδες,έχει αναβαθμιστεί κανείς στο κέντρο μας?

Όχι ακόμη αλλά περιμένουμε... :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.