PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια ζωη μπαχαλο ο οτε...



andreasp
17-05-05, 12:53
Μια ζωη μπαχαλο θα μεινει...
Εδω και δεκα+ μερες, επεσαν τραγικα οι ταχυτητες.
Ping κοντα στην τελικη (σε χιλιομετρα) ενος Mirage.
Download 0-5kb/sec
Δηλωνω βλαβη στην Tellas που ειναι ο ISP μου.
Μου απανταν οτι δεν εχουν προβλημα αυτοι και στελνουν βλαβη στον ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ φυσικα απανταει οτι δεν εχει κανενα προβλημα και τα παντα δουλευουν ρολοι οπως παντα! (κλωτσες που πανε χαμενες)
Παιρνω demo account απο forthnet.
Τα ιδια ακριβως με την Tellas.
Ξαναδηλωνω βλαβη στον ΟΤΕ.
Καμια απαντηση.
Μου δινουν ενα τηλεφωνο και καλα των τεχνικων.
Δεν απανταει κανεις εδω και 2 μερες.
Ολη αυτη η ιστορια ειναι εδω και δεκα μερες και παραπανω, χωρις κανεις να ασχοληθει, ουτε για ενα λεπτο.
Μιλαω πριν απο λιγο με την ΕΕΤΤ , την κα.Νικολακοπουλου και μου ζηταει να επικοινωνησω με τον κ.Μαυρεα στο Μεγαρο του ΟΤΕ.
Μιλησα μαζι του και μου υποσχεθηκε οτι θα μεταφερει αμμεσα την βλαβη στον προισταμενο των τεχνικων για να λυθει το προβλημα.

Περιμένω....

Περιτό να πω οτι το μηχανημα ειναι ελεγμενο για Virus , Spy, εχει γινει reset στο Speedtouch και ολα τα σχετικα.

Οσα χρονια και να περασουν παντως, ο ΟΤΕ θα παραμενει Αλβανια στην καλυτερη των περιπτωσεων!!!

NoYmErOs
17-05-05, 13:04
Χαράς το κουράγιο σου ... εγώ δέν θα αντεχα τοσο ..απλά θα έκοβα την dsl.-

salig
17-05-05, 13:35
Μιλαω πριν απο λιγο με την ΕΕΤΤ , την κα.Νικολακοπουλου και μου ζηταει να επικοινωνησω με τον κ.Μαυρεα στο Μεγαρο του ΟΤΕ.
Μιλησα μαζι του και μου υποσχεθηκε οτι θα μεταφερει αμμεσα την βλαβη στον προισταμενο των τεχνικων για να λυθει το προβλημα.

Να ρωτήσω κάτι: η επικοινωνία με την ΕΕΤΤ είναι αυτό που θα λέγαμε "standard procedure"; Δηλαδή δεν μπορεί κανείς να μιλήσει ΠΡΩΤΑ με τον όποιο κύριο του ΟΤΕ;

Θέλω να πω το εξής: αν θέλουμε εμείς οι κοινοί θνητοί, φορολογούμενοι καταναλωτές, που ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ για μία υπηρεσία, να διαμαρτυρηθούμε, πρέπει να πάμε μέσω ΕΕΤΤ για να γίνει η δουλειά μας;



Μου δινουν ενα τηλεφωνο και καλα των τεχνικων. Δεν απανταει κανεις εδω και 2 μερες.
Και σ'εμένα δώσαν πριν 3 εβδομάδες περίπου ένα τηλέφωνο, το οποίο δεν απαντούσε. Όταν την επομένη το ανέφερα στην τηλεφωνήτρια του 1242, μου είπε πως αυτό το τηλέφωνο δεν ανήκει σε κάποια υπηρεσία τεχνικών του ΟΤΕ και πως δεν δίνουν ποτέ τα τηλέφωνα αυτά. Μήπως σου (και μου) έδωσαν αριθμό "μούφα";



Επειδή ταλαιπωρούμαι αφάνταστα τις τελευταίες ημέρες, μπορείς να δημοσιεύσεις εδώ, σε αυτή τη σελίδα, τους αριθμούς τηλεφώνων που χρησιμοποίησες;

ipo
17-05-05, 14:08
Να ρωτήσω κάτι: η επικοινωνία με την ΕΕΤΤ είναι αυτό που θα λέγαμε "standard procedure"; Δηλαδή δεν μπορεί κανείς να μιλήσει ΠΡΩΤΑ με τον όποιο κύριο του ΟΤΕ;

Θέλω να πω το εξής: αν θέλουμε εμείς οι κοινοί θνητοί, φορολογούμενοι καταναλωτές, που ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ για μία υπηρεσία, να διαμαρτυρηθούμε, πρέπει να πάμε μέσω ΕΕΤΤ για να γίνει η δουλειά μας;Ναι, για να σε λάβουν σοβαρά υπόψη πρέπει να κάνεις έγγραφη καταγγελία με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ, Υπουργείο Ανάπτυξης, Γεν Γραμματεία Καταναλωτή, , Δ/νση Πολιτικής Καταναλωτή, ΙΝΚΑ.

Αν αμελήσεις να κάνεις αμέσως τα παραπάνω, απλά θα σου σπάσουν τα νεύρα με την αδιαφορία τους και θα σε αναγκάσουν να κάνεις τις καταγγελίες μετά. Οπότε, αφού το ξέρεις, κάνεις τις καταγγελίες και τις κοινοποιήσεις από την αρχή και ξεμπερδεύεις.

andreasp
17-05-05, 15:06
Επειδή ταλαιπωρούμαι αφάνταστα τις τελευταίες ημέρες, μπορείς να δημοσιεύσεις εδώ, σε αυτή τη σελίδα, τους αριθμούς τηλεφώνων που χρησιμοποίησες;

Αφου τελειωσει το θεμα, πολυ ευχαριστος.
Αν και δεν ειναι και τιποτα απορρητα τηλεφωνα.
Στην ΕΕΤΤ πηρα τηλεφωνο και μου εδωσαν το τηλεφωνο στο Μεγαρο του ΟΤΕ.
Το αλλο τηλεφωνο των τεχνικων δεν απαντησε ποτε.

salig
17-05-05, 19:34
Ναι, για να σε λάβουν σοβαρά υπόψη πρέπει να κάνεις έγγραφη καταγγελία με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ, Υπουργείο Ανάπτυξης, Γεν Γραμματεία Καταναλωτή, , Δ/νση Πολιτικής Καταναλωτή, ΙΝΚΑ.

Αν αμελήσεις να κάνεις αμέσως τα παραπάνω, απλά θα σου σπάσουν τα νεύρα με την αδιαφορία τους και θα σε αναγκάσουν να κάνεις τις καταγγελίες μετά. Οπότε, αφού το ξέρεις, κάνεις τις καταγγελίες και τις κοινοποιήσεις από την αρχή και ξεμπερδεύεις.


Ήδη ετοιμάζω ένα e-mail για την ΕΕΤΤ, για πρόβλημα που έχω. Με την κοινοποίηση εννοείς (φαντάζομαι) ότι θα πρέπει το ίδιο e-mail να σταλεί και στους υπόλοιπους που αναφέρεις/προτείνεις ως αποδέκτες. Σωστά το κατάλαβα;

Μήπως υπάρχουν πρόχειρες οι διευθύνσεις e-mail όλων όσων αναφέρεις, ώστε να διευκολυνθούν και άλλοι ταλαίπωροι;

dantouan
17-05-05, 20:06
Ναι, για να σε λάβουν σοβαρά υπόψη πρέπει να κάνεις έγγραφη καταγγελία με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ, Υπουργείο Ανάπτυξης, Γεν Γραμματεία Καταναλωτή, , Δ/νση Πολιτικής Καταναλωτή, ΙΝΚΑ.

Και παλι δεν νομιζω να σε παρουν στα σοβαρα, πρεπει να υπαρχουν ηδη δεκαδες ισως και εκατονταδες τετοιες καταγγελιες...
Παντως δεν χανεις τιποτα, κανε μια προσπαθεια :!: :!: :!:

ipo
18-05-05, 02:04
Ήδη ετοιμάζω ένα e-mail για την ΕΕΤΤ, για πρόβλημα που έχω. Με την κοινοποίηση εννοείς (φαντάζομαι) ότι θα πρέπει το ίδιο e-mail να σταλεί και στους υπόλοιπους που αναφέρεις/προτείνεις ως αποδέκτες. Σωστά το κατάλαβα;

Μήπως υπάρχουν πρόχειρες οι διευθύνσεις e-mail όλων όσων αναφέρεις, ώστε να διευκολυνθούν και άλλοι ταλαίπωροι;Όσο περισσότερες κοινοποιήσεις τόσο καλύτερα. Η κοινοποίηση μπαίνει στην αρχή του γράμματος ή e-mail και δείχνει σε αυτόν που το διαβάζει, ότι θα διαβαστεί και από άλλους που ίσως σέβεται περισσότερο. Δηλαδή στέλνεις ένα e-mail στο οποίο φαίνεται ως παραλήπτης π.χ. ο ΟΤΕ και στο ίδιο e-mail πάνω πάνω γράφεις σε ποιους θα κοινοποιηθεί. Το ίδιο ακριβώς e-mail στέλνεις και σε όσους γράφεις στη λίστα της κοινοποίησης.

Μπορείς επίσης να τονίσεις στο τέλος του γράμματος (να το επαναλάβεις δηλαδή) ότι το e-mail θα σταλεί και σε άλλα αρμόδια όργανα.

Παρόλη τη δυσπιστία που δείχνει ο dantuan, εγώ από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι η έγγραφες καταγγελίες στις οποίες ζητάς αριθμό πρωτοκόλλου και κοινοποιείς σε όργανα προστασίας καταναλώτη, λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Όσο πιο τυπικός είσαι, τόσο περισσότερο θα σε πάρουν στα σοβαρά.

andreasp
19-05-05, 09:37
Μου εστειλαν απο το γραφειο εναν τεχνικο να μετρησει τον χαλκο.
Δεν βρηκε κανενα προβλημα.
Μιλησα μεσα απο το κινητο του τεχνικου με το DsLam , μου εκανε reset στην γραμμη, κανενα προβλημα δεν λυθηκε, και δεν εβλεπε τιποτα αλλο στραβο στην γραμμη.
Παραμενω να μην βγαινω σε αρκετες ip, ακομα και στον primary και secondary της Tellas(62.169.194.17 και 62.169.194.18).
Υποψιν οτι το ιδιο προβλημα συμβαινει και με demo της Forthnet, και με το Jetspeed 520 καθως και το Speedtouch 530.
Μου ειπε αντιθετα οτι υπαρχει καποιο θεμα με την Tellas αυτη την στιγμη, πραγμα που μου επιβεβαιωσε και η Tellas.
Το θεμα ειναι ομως οτι προβλημα εχω εδω και δεκα-δεκαπεντε μερες, και οχι σημερα.


Καμια ιδεα ρε παιδια?
Εχουμε κανενα τηλεφωνο του DSLAM Siemens II της Ν.Ιωνιας?

ermis333
19-05-05, 09:57
Φίλε επειδή είμαι και εγώ στο DSLAM της Ν. Ιωνίας (αλλά Siemens 1) όταν σου είπε πως υπάρχει κάποιο θέμα με την Tellas τι ακριβώς εννοούσε και τι ακριβώς σου επιβεβαίωσε η Tellas;

andreasp
19-05-05, 11:18
Φίλε επειδή είμαι και εγώ στο DSLAM της Ν. Ιωνίας (αλλά Siemens 1) όταν σου είπε πως υπάρχει κάποιο θέμα με την Tellas τι ακριβώς εννοούσε και τι ακριβώς σου επιβεβαίωσε η Tellas;

Δεν πηρα περισσοτερες πληροφοριες.
Παντως οπως μου ειπε η Tellas το προβλημα θα λυθει εντος της ημερας.
Το θεμα ειναι οτι εχω ηδη αρχισει να αναπολω την Vivodi.

sdikr
19-05-05, 22:12
Δεν κατεβαίνεις να πάρεις μια netκαρτα, να δείς πως πάει με αυτή;

andreasp
20-05-05, 09:58
Δεν κατεβαίνεις να πάρεις μια netκαρτα, να δείς πως πάει με αυτή;

Δοκίμασα με Demo Account της Forthnet και ηταν ακριβως το ιδιο!

ermis333
20-05-05, 10:16
Το θέμα που έχει να κάνει με ΟΤΕ και Τελλάς πάντως δεν έχει τόσο άμεση σχέση με το πρόβλημά σου.....ξαναπάρε το Μαυρέα να δείς τι έγινε.....επίσης δοκίμασε να συνδέσεις το modem κατευθείαν πάνω στη μπρίζα του τηλεφώνου χωρίς το splitter και πες μας αν υπάρχει κάποπιοα διαφορά.


Ρίξε κανά δυο reset στο modem σου και βγάλτο από τη μπρίζα για κανα 3 λεπτο και ξαναδοκίμασε (πρώτα μόνο του πάνω στη μπρίζα χωρίς το σπλιττερ).

andreasp
20-05-05, 11:50
Δοκιμασα και το Jetspeed που δινει ο ΟΤΕ.
Καμία διαφορά!

Απο command prompt το "tracert www.tellas.gr " σας βγαινει?
Εγω μετά το 62,169,192,62 εχω συνεχεια request time out!

Δοκιμασα και χωρις splitter, και με το splitter της Intracom.

ermis333
20-05-05, 12:04
Για να pingaρεις κτλ δώσε 62,169,255,4


Δοκίμασες τόσο σε PPPoA όσο και σε PPPoE?

@ ADSLgr.com All rights reserved.