PDA

Επιστροφή στο Forum : Pre-paid καρτες



XPHSTOS29
17-05-05, 13:35
Απο οτι διαβαζω εχετε πεσει ολοι με τα μουτρα στις προεπιλογες φορεα και δεν εχετε αντιληφθει τον πολεμο που γινεται με τις προπληρωμενες καρτες κυριως για κλησεις εξωτερικου.

Ο ιδιοκτητης του καταστηματος που δουλευω και φιλος μου εχει ακομα ενα καταστημα τηλεφονικης εξυπηρετησης κοινου κοινως ονομαζομενο "τηλεφωνειο", οι πελατες του οποιου ειναι ως επι το πλειστον αλοδαποι οι περισσοτεροι απο ιρακ.

Αναζητωντας εχουμε βρει καρτες που προσφερουν παρα πολυ καλους χρονους ομιλιας για το εξωτερικο και για διαφορους προορισμους.

Σε αρκετους απο εσας θα υπαρχουν κοντα τους τετοια μαγαζια.Μπειτε μεσα και ρωτηστε για να καταλαβετε ποσο πιο ακριβα πληρωνετε τα τηλεφωνηματα σας.

Για να σας δωσω ενα παραδειγμα ο γιατρος της συζηγου μου εχει το ενα παιδι του και σπουδαζει στην Γαλλια,μου ζητησε να κοιταξω αν υπαρχει καμια καρτα για να μιλαει φτηνα,και βρηκα μια που με 5 ευρω μιλας 2 ωρες και 19 λεπτα σε σταθερο.

Οποτε εχουμε και λεμε 2*60 + 19 =139
500/139= 3,6 ευρολεπτα /λεπτο με φπα ενσωματομενο.

Αστικο τηλεφωνημα στην Γαλλια δηλαδη.

Avatar
17-05-05, 14:35
Η συγκεκριμενη καρτα για Γαλλια που λες, πως λεγεται και που μπορει καποιος να την προμηθευτει; Μονο σε τετοια καταστηματα που λες ;

crimson
17-05-05, 14:45
Οι περισσότερες, αν όχι όλες, εταιρείες τηλεφωνίας, έχουν στην ίδια ζώνης χρέωσης όλες τις χώρες της ΕΕ. Έχοντας σαν παράδειγμα την Γαλλία λοιπόν, βλέπουμε στη σελίδα της ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/gr_pages/Katanalotes/Tarrifs/xrewsi.php?type=%C4%C9&id=18&perigr=%C3%E1%EB%EB%DF%E1) ότι η telepassport είναι η φτηνότερη με 15 cents ανά λεπτό, συν ΦΠΑ.
Είχα δει, σε παντοπωλείο, μια κάρτα προπληρωμένου χρόνου, με την επωνυμία my Europe
να δίνει χρεώσεις γύρω στα 9 cents το λεπτό.

XPHSTOS29
17-05-05, 15:08
Η my europe δινει για Γαλλια 2 ωρες και 15 λεπτα αλλα κανει κατι φακιρικα κολπα.
εχω μια μαζι μου τωρα.
Το καλο που εχει ειναι οτι δουλευει με dial back απο το κινητο με σαφως μικροτερους χρονους.
Εχω κρατησει ακομα εναν τιμοκαταλογο που μας εδωσε ενας πρωην συνεργατης για το call shop θα βαλω αποσπασματικα καποια κομματια αυτου.
Αυτος ο τιμοκαταλογος ειναι απο το 2004 αν και δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολι οι τιμες.
και ειναι για υπηρεσιες voice over adsl δηλαδη dsl phone που μας πουλανε σημερα.

Italy IT 0.02
Italy - Milan ITMIL 0.02
Italy - Mobile ITMOB 0.24
Italy - Vatican City ITVAT 0.02
Australia AU 0.02
Australia - Brisbane AUBRI 0.02
Australia - Canberra AUCAN 0.02
Australia - Christmas Islands AUCHR 0.02
Australia - Cocos Keeling Islands AUCOC 0.02
Austria AT 0.02
Bulgaria BG 0.07
Bulgaria - Mobile BGMOB 0.22
United Kingdom GB 0.02
United Kingdom - Freephone GBFRE 0.02
United Kingdom - London GBLON 0.01

Bulgaria - Sofia BGSOF 0.03
Cyprus CY 0.05
Cyprus - Mobile CYMOB 0.07

sminas
03-10-07, 19:47
Να ρωτήσω τώρα το αντίθετο;Είμαι UK και ψάχνω για prepaid κάρτα με καλή χρέωση για κλήσεις προς Ελλάδα. Ξέρει κανείς ποιά συμφέρει;

ermis292
01-11-07, 12:40
Να ρωτήσω τώρα το αντίθετο;Είμαι UK και ψάχνω για prepaid κάρτα με καλή χρέωση για κλήσεις προς Ελλάδα. Ξέρει κανείς ποιά συμφέρει;

εχω ontelecoms υπαρχει τροπος να χρησιμοποιω προπληρωμενες καρτες για να μιλάω σε χώρες εκτος του ΟΝ 15 που ειναι δωρεάν;

wintech2003
01-11-07, 12:45
Χρήστο έχεις υποψην σου καμια κάρτα με καλές χρεώσεις για Ουκρανία?
Ενδιαφέρομαι για τον κουμπάρο μου ο οποιος κάνει καθημερινά κλήσεις στην Ουκρανία.

Manolis_karas
02-11-07, 22:23
Πληροφορίες για αυτές τις κάρτες θα βρήτε στα περίπτερα σε περιοχές που υπάρχουν οικονομικοί μετανάστες

spartak
04-11-07, 11:29
Χρήστο έχεις υποψην σου καμια κάρτα με καλές χρεώσεις για Ουκρανία?
Ενδιαφέρομαι για τον κουμπάρο μου ο οποιος κάνει καθημερινά κλήσεις στην Ουκρανία.

Σταθερό ή κινητό;

Για σταθερό σου προτείνω την talktalk της αλτεκ. Τη βρίσκεις σε πολλά μέρη. Χρεωνει 0,055/λεπτό

trelili
19-11-07, 03:38
Εμείς που μιλάμε συχνά με κινητό στις ΗΠΑ έχουμε βρει ως πιο βολικό από όλα αυτούς τους αριθμούς 801 200... μέσω των οποίων καλούμε και έχουμε αστική χρέωση.
Οι 3-4 κάρτες που δοκιμάσαμε δεν είχαν καλή ποιότητα σύνδεσης, έπρεπε να πληκτρολογείς τον κωδικό κάθε φορά, είχαν χαζά μενού που σε καθυστερούσαν, έπεφτε η γραμμή και είχαν μεγάλο delay (ή lag? δεν ξέρω αν λέγεται έτσι, εννοώ μια καθυστέρηση που υπάρχει όταν μιλάει ο ένας και μετά πρέπει να περιμένει 1 δευτερόλεπτο πχ περίπου για να απαντήσει ο άλλος).
Δράμα δηλαδή.
Με τα 801.... σωθήκαμε!

Είναι αλήθεια ότι αν δεν έχεις γραμμή ΟΤΕ δεν μπορείς να καλέσεις 800... και 801...
Από την "Vodafone για το σπίτι" μου το επιβεβαίωσαν.
Οι άλλοι;

........Auto merged post: trelili added 5 Minutes and 32 Seconds later........


Να ρωτήσω τώρα το αντίθετο;Είμαι UK και ψάχνω για prepaid κάρτα με καλή χρέωση για κλήσεις προς Ελλάδα. Ξέρει κανείς ποιά συμφέρει;

Φίλε, δεν ξέρω για UK εμείς για USA δεν βρήκαμε άκρη και έτσι μας στέλνουν SMS και παίρνουμε εμείς από το 801...

[Εκτός θέματος άχρηστη πληροφορία: Οι κάρτες τους εκεί έχουν έξτρα χρεώσεις και αξίζει μόνο αν είναι να πάρεις μια και να μιλήσεις 2 ώρες σερί, αλλιώς έχουν κάτι χρεώσεις ανά κλήση και ανα ημέρα και σε 5 τηλεφωνήματα των 5 λεπτών σε 1 εβδομάδα .... τέλος...]

spartak
19-11-07, 16:44
Εμείς που μιλάμε συχνά με κινητό στις ΗΠΑ έχουμε βρει ως πιο βολικό από όλα αυτούς τους αριθμούς 801 200... μέσω των οποίων καλούμε και έχουμε αστική χρέωση.
Οι 3-4 κάρτες που δοκιμάσαμε δεν είχαν καλή ποιότητα σύνδεσης, έπρεπε να πληκτρολογείς τον κωδικό κάθε φορά, είχαν χαζά μενού που σε καθυστερούσαν, έπεφτε η γραμμή και είχαν μεγάλο delay (ή lag? δεν ξέρω αν λέγεται έτσι, εννοώ μια καθυστέρηση που υπάρχει όταν μιλάει ο ένας και μετά πρέπει να περιμένει 1 δευτερόλεπτο πχ περίπου για να απαντήσει ο άλλος).
Δράμα δηλαδή.
Με τα 801.... σωθήκαμε!

Είναι αλήθεια ότι αν δεν έχεις γραμμή ΟΤΕ δεν μπορείς να καλέσεις 800... και 801...
Από την "Vodafone για το σπίτι" μου το επιβεβαίωσαν.
Οι άλλοι;

........Auto merged post: trelili added 5 Minutes and 32 Seconds later........



Φίλε, δεν ξέρω για UK εμείς για USA δεν βρήκαμε άκρη και έτσι μας στέλνουν SMS και παίρνουμε εμείς από το 801...

[Εκτός θέματος άχρηστη πληροφορία: Οι κάρτες τους εκεί έχουν έξτρα χρεώσεις και αξίζει μόνο αν είναι να πάρεις μια και να μιλήσεις 2 ώρες σερί, αλλιώς έχουν κάτι χρεώσεις ανά κλήση και ανα ημέρα και σε 5 τηλεφωνήματα των 5 λεπτών σε 1 εβδομάδα .... τέλος...]

Δεν είναι όλες οι κάρτες εκεί έτσι. Υπάρχουν και κάρτες χωρίς αυτές τις απατεωνίστικες χρεώσεις
Επίσης τα 801 είναι καλά αλλά δεν καλούν σε αρκετές χώρες (π.χ. Ουκρανία που αναφέρθηκε πριν)

fabo114
20-11-07, 06:09
Να ρωτήσω τώρα το αντίθετο;Είμαι UK και ψάχνω για prepaid κάρτα με καλή χρέωση για κλήσεις προς Ελλάδα. Ξέρει κανείς ποιά συμφέρει;

Εγω τη βγαζω μια χαρα με vo-ip discount ή παρομοια υπηρεσια. Με μια ανανεωση παιρνεις και freedays και μιλας τσαμπε σε σταθερα Ελλαδας. :)

XPHSTOS29
20-11-07, 07:08
Χρήστο έχεις υποψην σου καμια κάρτα με καλές χρεώσεις για Ουκρανία?
Ενδιαφέρομαι για τον κουμπάρο μου ο οποιος κάνει καθημερινά κλήσεις στην Ουκρανία.
Σημερα ειδα την ερωτηση σου ,θα το κοιταξω και θα σου πω περιπου χρονους και ποια καρτα μιας και εχουμε και 2-3 ουκρανεζες πελατισες που κατι θα ξερουν ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.