PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM ΚΝΩΣΟΥ - Ηράκλειο Κρήτης



dzadelis
05-02-08, 16:05
Μήπως γνωρίζει κανείς - ο οποίος ενημερώνεται από αξιόπιστη πηγή του ΟΤΕ Ηρακλείου - πότε προβλέπεται να ολοκληρωθεί επιτέλους η υπογειοποίηση των γραμμών στη Λεωφόρο Κνωσού; Συγκεκριμένα εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι για την περιοχή του Αγίου Ιωάννη.:hmm:

mpetou
06-02-08, 14:02
ενναλακτικος σημαίνει εξτρα χαλκος αρα ποιο μαπα stats.

dzadelis
06-02-08, 14:42
ενναλακτικος σημαίνει εξτρα χαλκος αρα ποιο μαπα stats.

Συμφωνώ μαζί σου φίλε... μόνο που αυτό δεν απαντά στην ερώτηση του συγκεκριμένου topic.:)

birbilis
06-02-08, 16:30
Φίλε μου εγώ μένω Αι-Γιάννη από το 1996 και επειδή είμαι περίεργος όποτε βλέπω να περνάνε καλώδια ρωτάω περι τίνος πρόκειται! Λοιπόν από οτι μου έχουν πεί τα καλώδια του ΟΤΕ είναι υπόγεια στο μεγαλύτερο μέρος του Αι-Γιαννη και οτι υπάρχουν οπτικές ίνες σε όλο το μήκος της Κνωσσού από Αγιο Κωνσταντίνο εώς Βενιζέλιο.
Το κακό είναι οτι τα συνεχή έργα στη περιοχή έχουν προκαλέσει πολλές ζημιές στο δίκτυο του ΟΤΕ με αποτέλεσμα να μην έιναι οτι καλύτερο για το adsl :(

Εδώ και μερικές βδομάδες ο ΟΤΕ περνάει υπόγεια καλώδια στη κάτω μεριά του Αι-Γιαννη (δεξιά της Κνωσσού όπως ανεβαίνεις) και οι εργασίες δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα. Ενας τεχνικός που ρώτησα μου είπε οτι πρόκειται για νέες γραμμές...

Γενικά πάντως με το dslam να βρίσκεται 300 μέτρα πρίν τον Αγιο Κωνσταντίνο, το μεγαλύτερο μέρος του Αι-Γιαννη είναι καταδικασμένο σε μέτριες ταχύτητες μέχρι να φιλοτιμηθεί ο ΟΤΕ να τοποθετήσει minidslam. Εγώ πιστεύω οτι αυτό θα γίνει όταν αρχίσει η διάθεση τoυ triple-play:whistle:
Τώρα για τους εναλλακτικούς είναι άλλη ιστορία και το βλέπω χλωμό να προβούν σε επενδύσεις αναβάθμισης δικτύου και δημιουργίας ιδιόκτητων κέντρων στο άμμεσο μέλλον...Εναλλακτικοί στη Κρήτη προβλέπω να είναι υπόθεση με πολλά παράπονα και για γερά νεύρα...:hmm:

dzadelis
06-02-08, 18:37
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε birbilis.
Εγώ μένω στην Ευαγγ. Χατζάκη, 150 μέτρα περίπου στην ευθεία μετά το γηροκομείο. Γνωρίζω ότι τα έργα υπογειοποίησης των καλωδίων έχουν ολοκληρωθεί εδώ και κάτι μήνες, αλλά σε τοπικό επίπεδο ακόμα. Εντούτοις εκκρεμεί ακόμα η διασύνδεσή τους με τον κεντρικό κόμβο.
Τέλος πάντων... Άντε να δούμε!

mpetou
07-02-08, 01:29
περίμενε να μπουνε νεες γραμμες και ζητα μια νεα γραμμη....
Αμα εισαι τυχερος μπορει να ειναι καλη..
Αμα δεν ειναι την καταργεις....

dzadelis
02-03-08, 13:58
Έμαθα από γνωστό μου - ο οποίος έχει εξάδελφο προϊστάμενο στα κεντρικά του ΟΤΕ Ηρακλέιου- ότι η υπογειοποίηση των τηλεφωνικών γραμμών στην ευρύτερη περιοχή της Κνωσού θα ολοκληρωθεί μέσα στο Μάρτη. Μακάρι... αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω!:hmm:

mtrevl
02-03-08, 23:59
και εγώ άγιο ιωάννη είμαι , λογικά από αύριο περιμένω ενεργοποίηση 24αρας....θα σας πω αποτελέσματα...

dzadelis
03-03-08, 20:18
και εγώ άγιο ιωάννη είμαι , λογικά από αύριο περιμένω ενεργοποίηση 24αρας....θα σας πω αποτελέσματα...

Φίλε και γείτονα, έχω πράγματι πολύ μεγάλη περιέργεια να δω τα αποτελέσματά σου. Δυστυχώς, τόσο η απόσταση από το dslam, όσο και ο θόρυβος (λόγω της κακής ποιότητας των υφιστάμενων καλωδίων χαλκού) δημιουργούν σοβαρά προβλήματα. Κι εγώ μένω Άγιο Ιωάννη, στην οδό Ευαγγέλου Χατζάκη - 150 μέτρα περίπου στην ευθεία μετά το γηροκομείο - και η γραμμή μου μετά βίας σηκώνει τα 6 mbps. Ακριβώς απένατι από μένα ο εξάδελφός μου - που έχει βάλει conn-x - πιάνει μόλις 4 mbps και από τον ΟΤΕ - οι τεχνικοί - του λένε πως μέχρι να γίνει η υπογειωποίηση δεν πρόκειται να δει μεγαλύτερη ταχύτητα!:hmm:

mtrevl
04-03-08, 07:47
φίλε μου συγχρονίζω στα 8mbps / 1mbps από τα λεγόμενα σου μια χαρά φαίνεται...

dzadelis
04-03-08, 12:41
Όντως μια χαρά είναι τα 8 mbps για την περιοχή μας... αρκεί να μην έχεις παροδικούς ή άτακτους αποσυγχρονισμούς και αποσυνδέσεις λόγω θορύβου γραμμής.:oneup:

wontap
06-03-08, 14:50
γεια σας παιδες!εγω να σας πω ποια ειναι η πλακα μιας που μιλατε για υπογειοποιηση γραμμων εναλλακτικους παροχουσ κτλ?εχω κανει αιτηση σε εναλλακτικο παροχο ασχετως με ποιον απο ολους για την 24αρα και μενω περιοχη καμινια...η πλακα οπως ειπα και πριν περα απο το οτι μας εχουν ολουσ στο περιμενε τοσο καιρο ειναι οτι οταν θα ενεργοποιηθει θα παρω γραμμη απο το dslam κνωσσου και μιλαμε για περιοχη καμινια!ποιος μπορει να μου πει τι αποσταση ειναι αυτη?ισχυει μια μετρηση που εκανα σε αυτο το φορουμ που βαζεις καποια στοιχεια τις γραμμης σου και σου δειχνει την αποσταση απο το dslam?μου δειχνει αποσταση 1 χιλιομετρο ισχυει?ισχυει επισης το οτι μου δειχνει οτι απο τα 24 θα τραβαω 22?το λογικο δε θα ηταν να εχω γραμμη μεσα απο το dslam θερισσου?πιο κοντα δεν ειναι?πραγματικα ειναι μπερδεμα πιστευω η ολη ιστορια της ευρυζωνικοτητας στην ελλαδα αλλα τι να κανουμε το εχουμε αναγκη πιστευω...ευχαριστω!:cool:

dzadelis
06-03-08, 15:46
Σήμερα το μεσημέρι πέτυχα ένα συνεργείο του ΟΤΕ που εκτελούσε υπόγειες εργασίες σε κομβικό σημείο της λεωφόρου Κνωσού και συγκεκριμένα στη συμβολή της με την Ευαγγελου Χατζάκη. Δηλαδή στη γειτονιά μου. Τους ρώτησα σχετικά με την υπογειοποίηση των καλωδίων στη περιοχή και παραδέχτηκαν ότι - όντως - υπάρχουν καθυστέρησεις και αποκλίσεις από το αρχικό χρονοδιάγραμμα, ενώ υπολογίζουν ότι η υπογειοποίηση θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα (με τη βοήθεια του θεού και του ΟΤΕ μαζί!). Στη παρούσα φάση μου είπαν ότι περνούσαν κάποιο μεγάλο υπόγειο καλώδιο κατά μήκος της λεωφόρου. Άντε να δούμε λοιπόν...:hmm:

agmarios
06-03-08, 16:12
γεια σας παιδες!εγω να σας πω ποια ειναι η πλακα μιας που μιλατε για υπογειοποιηση γραμμων εναλλακτικους παροχουσ κτλ?εχω κανει αιτηση σε εναλλακτικο παροχο ασχετως με ποιον απο ολους για την 24αρα και μενω περιοχη καμινια...η πλακα οπως ειπα και πριν περα απο το οτι μας εχουν ολουσ στο περιμενε τοσο καιρο ειναι οτι οταν θα ενεργοποιηθει θα παρω γραμμη απο το dslam κνωσσου και μιλαμε για περιοχη καμινια!ποιος μπορει να μου πει τι αποσταση ειναι αυτη?ισχυει μια μετρηση που εκανα σε αυτο το φορουμ που βαζεις καποια στοιχεια τις γραμμης σου και σου δειχνει την αποσταση απο το dslam?μου δειχνει αποσταση 1 χιλιομετρο ισχυει?ισχυει επισης το οτι μου δειχνει οτι απο τα 24 θα τραβαω 22?το λογικο δε θα ηταν να εχω γραμμη μεσα απο το dslam θερισσου?πιο κοντα δεν ειναι?πραγματικα ειναι μπερδεμα πιστευω η ολη ιστορια της ευρυζωνικοτητας στην ελλαδα αλλα τι να κανουμε το εχουμε αναγκη πιστευω...ευχαριστω!:cool:

Φίλε πρέπει να είσαι στο κέντρο Θερίσσου.
Η απάσταση με βάση τα στατιστικά αλλά και η λογική (άγνωστη λέξη βέβαια αλλά τέλος πάντων ) αυτό λέει.
Ποιος σου είπε ότι είσαι στο Κνωσσού; Μήπως το τηλέφωνο είναι από μεταφορά;

wontap
06-03-08, 17:11
Φίλε πρέπει να είσαι στο κέντρο Θερίσσου.
Η απάσταση με βάση τα στατιστικά αλλά και η λογική (άγνωστη λέξη βέβαια αλλά τέλος πάντων ) αυτό λέει.
Ποιος σου είπε ότι είσαι στο Κνωσσού; Μήπως το τηλέφωνο είναι από μεταφορά;


φιλε agmarios δεν εχω κανει καποια μεταφορα!στην κνωσσου λεει οτι ειμαι το adsl wizard της εταιριας στην οποια εχω κανει αιτηση!

dzadelis
06-03-08, 18:37
φιλε agmarios δεν εχω κανει καποια μεταφορα!στην κνωσσου λεει οτι ειμαι το adsl wizard της εταιριας στην οποια εχω κανει αιτηση!

Ίσως - φίλε wontap - ο πάροχός σου να μην έχει κάνει συνεγκατάσταση σε όλους του κόμβους που έχει ο ΟΤΕ στη πόλη μας. Οπότε θα σε συνδέσει αναγκαστικά σε δικό του dslam - στον πλησιέστερο διαθέσιμο - που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι της Κνωσού.:hmm:

wontap
06-03-08, 23:26
Ίσως - φίλε wontap - ο πάροχός σου να μην έχει κάνει συνεγκατάσταση σε όλους του κόμβους που έχει ο ΟΤΕ στη πόλη μας. Οπότε θα σε συνδέσει αναγκαστικά σε δικό του dslam - στον πλησιέστερο διαθέσιμο - που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι της Κνωσού.:hmm:


η forthnet λοιπον συγκεκριμενα σε ποια σημεια του ηρακλειου εχει τα κεντρα της?θερισσο αριαδνη και κνωσσο δεν εχει?

CamClone
07-03-08, 03:04
πουθενα δεν εχει η FORTHnet προς το παρον!!

Ολο λογια ειναι η FORTHnet και υποσχεσεις..

pnikolo
07-03-08, 03:19
πουθενα δεν εχει η FORTHnet προς το παρον!!

Ολο λογια ειναι η FORTHnet και υποσχεσεις..

Γιατι δε τα γραφεις αυτα στο νημα της forthnet? :hmm: :whistle:

wontap
07-03-08, 14:05
ξερει κανεις πως και αν γινεται εγω να δω σε ποιο κεντρο του οτε ειμαι?

dzadelis
07-03-08, 20:02
η forthnet λοιπον συγκεκριμενα σε ποια σημεια του ηρακλειου εχει τα κεντρα της?θερισσο αριαδνη και κνωσσο δεν εχει?

Μην περιμένεις να δεις ιδιόκτητο της Forthnet στο Ηράκλειο άμεσα. Ίσω μετά από κανένα εξάμηνο... και βλέπουμε.

........Auto merged post: dzadelis added 1 Minutes and 7 Seconds later........


ξερει κανεις πως και αν γινεται εγω να δω σε ποιο κεντρο του οτε ειμαι?

Κάλεσε απλά στο 134 και ρώτησε σε ποιον κόμβο υπάγεσαι.:)

Antonis_B
12-05-08, 15:10
κανένα νέο με το δίκτυο στη κνωσσού υπάρχει?

εγώ που είμαι σε φερέσυχνο θα δω φως?

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

@ ADSLgr.com All rights reserved.