PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολυ αργο το emule



Settler
17-05-05, 22:13
οι ταχυτητες στο emule ειναι πολυ χαμηλες αν και στα αρχεια που κατεβαζω υπαρχουν πολλες πηγες επισης οι ταχυτητες οταν κατεβαζω απο σελιδες ειναι κανονικες για adsl αν ξερεται τι μπορει να παιζει γραψτε το μου
Υ.Γ.μπορει να φταιει ο μιομενος χωρος στο δισκο

sdikr
17-05-05, 23:52
το μουλάρι θέλει υπομονή

Settler
18-05-05, 01:02
πόση υπομονή μιλάμε για 3-4 ώρες περιμένω και πάλι τπτ...

από 4-6 kbps δεν είναι τπτ...Ενώ χθές είχα περί τα 30...


Ευχαριστώ για την αμεσότητα...

Lazy Dog
18-05-05, 01:43
3-4 ωρες; Εδω μιλαμε οτι μερικες φορες περιμενω και μερες για να αρχισω να κατεβαζω. Ριξε μια ματια στα "how το" εδω, δοκιμασε κανα mod και βλεπεις. Το μουλαρι δεν ειναι σαν το bitorrent.

Settler
18-05-05, 02:32
E όχι και μέρες εδώ μέσα σε μερικά λεπτά μου έπιανε 30άρι... έχω 256...

και τώρα μάλλον το παίρνει πίσω...
αν και όταν κάνω direct download από ιστοσελίδα πιάνει 25-28...

τώρα πάω για ύπνο ελπίζω το πρωί να δω έστω διψήφιο...
έχει πολλές πηγές οπότε λογικά δεν θα έπρεπε να ξεκινήσει?...

Ευχαριστώ...
Τα mods δεν τα εμπιστεύομαι...
Όλο προβλήματα μου δημιουργούν και δεν μπορώ να συνδεθώ κιόλας...

nickvog
05-06-05, 16:28
Υπάρχει τρόπος να αυξήσω την ταχύτητα του downloading μέσω των ρυθμίσεων του μουλαριού (μόλις άρχισε μετά από πολύ περίμενε να κατεβάζει με... μισό μέχρι 1kb :cry: :cry: ) ????

Κάποια χρήσιμα κλικ ίσως που πρέπει να κάνω μέσα στις ρυθμίσεις guys???? ;) ;) ;)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλή...

sdikr
05-06-05, 16:29
Αν ακολούθησες του οδηγούς για το μουλαρι που υπαρχουν σαν υπομνήματα και έχεις ανοίξει τις απαραίτητες πόρτες οχι δεν υπαρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις, απλά υπομονή

nickvog
05-06-05, 16:35
Αν ακολούθησες του οδηγούς για το μουλαρι που υπαρχουν σαν υπομνήματα και έχεις ανοίξει τις απαραίτητες πόρτες οχι δεν υπαρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις, απλά υπομονή

Μήπως θα ήταν δυνατόν να μου έδινες κανα λινκ φίλε sdikr ? ;) ;)

Σ'ευχαριστώ...

sdikr
05-06-05, 16:37
Πας http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=62 και ρίξε μια ματία στα υπομνήματα

nickvog
05-06-05, 16:42
Πας http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=62 και ρίξε μια ματία στα υπομνήματα

Να'σαι καλά, σ'ευχαριστώ :respekt:

iron_gr
31-07-05, 13:34
Εγώ από τότε που έβαλα aDSL, έχω το μουλάρι στο μουλαρομηχάνημα και κάνω υπομονή! (μήνες)

Τίποτα, τα ίδια, μόνο τα Σαββατοκύριακα ανέβαζε πάνω από 20kb/s. (σύνδεση 256)

Τα έχω δοκιμάσει όλα (default ρυθμίσεις, νέα εγκατάσταση, οδηγούς πχ Ducklord)
Συμπέρασμα: μπουκώνει το DSLAM!

Με τα torrents (Bitlord κτλ) δεν έχω πρόβλημα, ούτε και με το DC++, που έχει φυσικά ελάχιστα connections.
Τα torrents όμως, δε θα έπρεπε να μπουκώνουν το DSLAM; Χτυπάω και 32kb/s!!!
Και το web surfing στο mainpc πάει σφαίρα!!!

John_Nastos
31-07-05, 15:00
To μουλάρι λειτουργεί καλύτερα όταν κατεβάζεις πολλά αρχεία ταυτόχρονα. Έτσι μπορει ανα αρχείο η ταχύτητα να είναι σχετικά μικρή αλλά συνολικά θα πλησιάζει το εύρος της γραμμής σου. Βέβαια εξαρτάται και από τις πηγές αλλά και την ταχύτητα upload του αποστολέα. Γενικα το πλεονέκτημά του mule δεν είναι τόσο η ταχύτητα αλλά η ποικιλία που συναντά κανείς (π.χ. για σπάνια αρχεία).

iron_gr
31-07-05, 15:51
To μουλάρι λειτουργεί καλύτερα όταν κατεβάζεις πολλά αρχεία ταυτόχρονα. Έτσι μπορει ανα αρχείο η ταχύτητα να είναι σχετικά μικρή αλλά συνολικά θα πλησιάζει το εύρος της γραμμής σου. Βέβαια εξαρτάται και από τις πηγές αλλά και την ταχύτητα upload του αποστολέα. Γενικα το πλεονέκτημά του mule δεν είναι τόσο η ταχύτητα αλλά η ποικιλία που συναντά κανείς (π.χ. για σπάνια αρχεία). Τα ξέρω αυτά που λες!

WebSeeker
31-07-05, 16:14
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει μερικοί το emule
Θέλει γαιδουρινή υπομονή για να κατεβάσεις προγράμματα. Το λέει και το όνομα (mule,donkey)
Ολα είναι στην συνομοταξία τον γαιδάρων
Ενα rare αρχείο το έχω ανοιχτό απο "Πέμπτη 17/06/2004 3:46:06 μμ"
Ακόμα και popular αρχεία με 1200 sources θέλει περίπου 1,5 μέρα για 350Mb

Spyrosss
31-07-05, 16:27
Γενικα το πλεονέκτημά του mule δεν είναι τόσο η ταχύτητα αλλά η ποικιλία που συναντά κανείς (π.χ. για σπάνια αρχεία).

Έτσι είναι όπως τα λές, δεν συγκρίνεται απο πλευράς ταχύτητας με το bit torrent protocol. Ειδικά απο private trackers τα καλο-seedarismena torrents φυσάνε και κατεβάζουν με το μέγιστο της ταχύτητας.

Ένα αλλο αρνητικό είναι τα πολλα fakes που κυκλοφορούν, αν και συνήθως μπορείς να τσεκάρεις πριν κατεβάσεις αφου clients όπως το Emule Plus έχουν τέτοια δυνατότητα.

Το καλό όμως με το emule είναι η πολύ μεγάλη ποικιλία προγραμμάτων που δεν χρησιμποιεί το ευρύ κοινό και παλιών παιχνιδιών. Με torrent συνήθως βρίσκεις τα πιο πρόσφατα αφου τα παλιά δεν έχουν seeds.

gastone_21
02-08-05, 15:35
shareazza !!! , η μόνιμη μου θεραπεία , σίγουρα δεν έχει τα sources που έχει το emule αλλα τοσο o χρόνος αποστολής του αρχείου όπως επίσης και ο χρόνος μετάδοσης είναι πολυ καλός.

Lemachos

no_logo
02-08-05, 15:59
shareazza !!! , η μόνιμη μου θεραπεία , σίγουρα δεν έχει τα sources που έχει το emule αλλα τοσο o χρόνος αποστολής του αρχείου όπως επίσης και ο χρόνος μετάδοσης είναι πολυ καλός.

Lemachos

gastone ελπίζω να μην έγραφα τσάμπα τα tutorial

1 shareaza και όχι shareazza. το δευτερο υπάρχει αλλά είναι από site απατεωνων που ζητάνε φράγκα για την ενεργοποιηση πχ αυτό (http://www.sofotex.com/Shareazza-download_L11563.html)

2 ελπίζω να έχει κατεβάσει την beta 2.1.3.2 που σε download από το ed2k είναι σχεδόν ισάξιο με το emule

KYANERITHROS
02-08-05, 20:27
Θα συμφωνισω απολυτα το μουλαρι θελει γαίδουρινη υπομονη και φυσικα ενας παραγοντας ειναι αν ειναι και ο αλλος on-line αλλα μην ξανα να λεω τα ιδια τα εχει πει ο φιλος ο Spyrosss αναλυτικοτατα

pelasgian
02-08-05, 20:59
Κάτι το οποίο δεν έχω δει σε κάποιο guide για το μουλάρι είναι ότι μειώνεται πάρα πολύ ο χρόνος κατεβάσματος, αν βάζεις πολλά σχετικά αρχεία με αυτό που κατεβάζεις (π.χ. πες ότι κατεβάζεις μία σειρά και έχει 2-3 επεισόδια, ρίχτα και αυτά στο folder με τα διαθέσιμα). Όταν έχεις πράγματα που θέλουν αυτοί από τους οποίους κατεβάζεις, τότε παίρνεις προτεραιότητα στη σειρά του κατεβάσματος ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

Επιπλέον, όταν βάζεις το upload στο maximum, τότε έχεις πολύ κόσμο που κατεβάζει ταυτοχρόνως (π.χ. 10 χρήστες, αντί για 2-3) το αρχείο που θέλεις και εσύ. Οπότε γίνεται ανταλλαγή των sources σας! Αυτό κάνει το κατέβασμα να αρχίζει σε ΛΕΠΤΑ!

Προσοχή, να μην βάζετε ΑΣΧΕΤΑ πράγματα προς αυτά που κατεβάζετε στο folder με τα διαθέσιμα, γιατί τότε μπαίνουν και κατεβάζουν τα ΑΣΧΕΤΑ και δεν σας δίνουν sources, ούτε έχουν αυτά που θέλετε για να σας δώσουν προτεραιότητα.

Με αυτό το τρόπο και με σωστά ρυθμισμένο QoS έχω 20-35 στο amule του fedora core 4 Linux και πολύ γρήγορο browsing από ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ μηχάνημα (αυτό επιτρέπει την ενεργοποίηση του IP precedence.)

babis_11
04-08-05, 10:11
να το πώ και εγώ το emule θέλει υπομονή απ'ότι είδα στο χθές στο Netlimiter κατέβασε 1,5GB και αν το είχα on line συνέχεια θα έπιανε άνετα τα 2 νομίζω είναι καλά για την ποικιλία που σου προσφέρει

tarasque
05-08-05, 14:58
προσωπικά με είχε ταλαιπωρήσει πολύ το μουλάρι με τις απαράδεκτες ταχύτητες που είχα (0 με 1 kb). Μετά από πολύ ψάξιμο και λιγο πριν πετάξω το L1 από το μπαλκόνι αλλάξα στο μουλαρι το Max. new connections / 5 secs από 20 που ήταν default σε 5, που προτείνεται για όχι και τόσο καλά modem-router, θα το βρείτε στο Options/Extended/TCP-IP connections. Με 384/128 κατεβάζω γύρω στα 30kb το οποίο ίσως παιζοντας λίγο ακόμα μπορεί να ανέβει...
Ελπίζω να δούλεψει σε όποιον έχει παρόμοιο προβλήμα

iron_gr
07-08-05, 10:42
προσωπικά με είχε ταλαιπωρήσει πολύ το μουλάρι με τις απαράδεκτες ταχύτητες που είχα (0 με 1 kb). Μετά από πολύ ψάξιμο και λιγο πριν πετάξω το L1 από το μπαλκόνι αλλάξα στο μουλαρι το Max. new connections / 5 secs από 20 που ήταν default σε 5, που προτείνεται για όχι και τόσο καλά modem-router, θα το βρείτε στο Options/Extended/TCP-IP connections. Με 384/128 κατεβάζω γύρω στα 30kb το οποίο ίσως παιζοντας λίγο ακόμα μπορεί να ανέβει...
Ελπίζω να δούλεψει σε όποιον έχει παρόμοιο προβλήμα Σ' ευχαριστώ. Και σ' εμένα δούλεψε και τώρα πάει καλύτερα! Ελπίζω να μην είναι εξαιτίας της εποχής (Αύγουστος) και των ημερών (Σαββατοκύριακο).

Βέβαια έχω καλό router, το 9106, άρα ίσως αυτή η ρύθμιση να είναι και για όταν έχεις πιταρισμένο DSLAM.

@ ADSLgr.com All rights reserved.