PDA

Επιστροφή στο Forum : 24 Mbit Αποσυγχρονισμοί. Το asus wl-600g θα δουλέψει?



striants
05-02-08, 23:54
Καλησπέρα!
Είμαι κι εγώ ανάμεσα στους νεοενεργοποιηθέντες στα 24 Mbit και, δυστυχώς, μέσα σ'αυτούς που είχαν την άσχημη εμπειρία των αποσυγχρονισμών. :down:
Το router μου είναι το Telindus 1132, το οποίο σύμφωνα με τα specifications (http://www.oneaccess-net.com/telindus/products/broadbandcpe/1132-1133adslwirelessrouter.php) υποστηρίζει ADSL2+. Σύμφωνα όμως με το 1242...δεν την υποστηρίζει!
Επειδή πονηρεύτηκα, δανείστηκα ένα ενσύρματο Baudtec το οποίο συγχρονίζει γύρω στα 14400/896 Kb/s. Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι SNR 10.6 Attenuation 21.9 για downstream. Το δουλεύω εδώ και μια ώρα και όλα είναι μια χαρά!
Οπότε έρχεται η στιγμή που πρέπει να επιλέξω νέο router. Στο πλαίσιο είδα το Asus WL-600G (http://www.asus.com/products.aspx?l1=12&l2=43&l3=0&l4=0&model=1173&modelmenu=2) το οποίο σύμφωνα με τα specifications του υποστηρίζει ADSL2+.
Το ερώτημά μου είναι....όντως υποστηρίζει ADSL2+ ή θα μου βγει σαν το Telindus;;;
Και γενικά, κάποια πρόταση;

Thanks in advance και sorry για το μεγάλο post! :oops:

mpetou
06-02-08, 12:20
WL-600g / BCM6348 @ 256Mhz / flash: 4MB / ram:16MB /switch: Integrated BCM4318/usb:2x2.0

παρε το αφοβα ειναι και φτηνο και καλο για adsl2+ ειναι το ιδιο hardware με το usr9108 και καλυτερο λογω του 2*usb 2.0.
BCM6348 chipset.
Τρεχει linux .

Πρεπει να συγχρονιζει και ψηλα στο adsl2+ .....

στην τιμη των 64,00 euro τα πιάνει ολα τα λευτά του
για να πας σε 8+mb flash 32+ mb ram πρεπει να ξηλωθεις γερά 130euro και λιγα λεω..

AggeL0S
06-02-08, 12:25
Το πιο σωστο θα ηταν να δανειστεις καποια ρουτερ και να τα δοκιμασεις στη γραμμη σου
και μετα να προβεις σε αγορα... η θεωρια απο την πραξη στα ελληνικα δεδομενα απεχει πολυ!

Αν δεν εχεις δυνατοτητα δανεισμου τοτε θα ελεγα να παρεις καποιο γνωστο ρουτερ
που περασε απο αρκετους κρας τεστ!

Ψαξε εδω στο φορουμ γραφουν αρκετοι τις εμπειριες τους.

gogos888
06-02-08, 12:51
Κάνε και μιά αναβάθμιση στο firmware, μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα :)

mpetou
06-02-08, 13:11
παρε το αφοβα λεμε θα κανεις +2-3 mbit up στο sync απο το telindus
το chipaki του ειναι δοκιμασμενο.
ειναι και φτηνο οποτε δε θα κλαις τα λευτα σου:cool:
θα μπορεις να παιξεις και με το snr οπως στα speedtouch

striants
06-02-08, 17:57
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Το πρόβλημα είναι ότι και με το νέο router έχω αποσυνδέσεις αν και πιο αραιές!
Στο 1242 λένε ότι με τα 24Mb/s είναι συμβατά μόνο 12 μοντέλα router!!!!
Είναι δυνατόν αυτό;;;;;;
Anyway...μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το νέο router μήπως καταφέρω και το ρυθμίσω;;;

Thanks a lot!

ΥΓ. ...και κάτι ακόμα, ίσως λίγο αφελές! Για να κάνω firmware update θα κατεβάσω την τελευταία έκδοση από το site της asus ή το firmware είναι ISP specific;
Thanks και πάλι

mpetou
08-02-08, 08:20
μπουρδες σου λενε στον οτε
κατεβασε το καινουργιο firmware οπωσδηποτε

το asus λογικα πρεπει να συγχρονιζει λιγο ψηλοτερα απο το αλλο που ειχες

με το dmt tool παιξε με το snr ανεβασε το λιγο για μεγαλυτερη σταθεροτητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.