PDA

Επιστροφή στο Forum : Delphi 2005



dhmk
18-05-05, 14:47
Παιδιά, έχει δουλέψει κανείς DELPHI2005; Εχει δει τίποτε περίεργα προβλήματα όπως να προσπαθεί να κάνει compilation μια απλή εφαρμογή μιας φόρμας και να του βγάζει το μύνημα "imgtlist.pas cannot compile" ή κάτι παρόμοιο;

ikyriakidis
24-05-05, 16:44
Εγώ δεν την έχω αλλά την θέλω.

WAntilles
24-05-05, 17:15
Παιδιά, έχει δουλέψει κανείς DELPHI2005;

Τί διαφορές έχει από την 7.0;

Τα ΝΕΤ δεν με ενδιαφέρουν. Μιλάω για native win32 κώδικα.

Την κάνανε την VCL unicode επιτέλους ή όχι;

Άντε να δούμε πότε θα το κάνουν - έτσι όφειλε να είναι εξαρχής.

Και πότε θα βάλουν και native υποστήριξη για παραγωγή x64 κώδικα.

dhmk
25-05-05, 07:34
Υπάρχουν pdf από την Borland που απαριθμούν τα νέα χαρακτηριστηκά. Εχουν προσθέσει νέο unicode sting type αλλά δεν νομίζω ότι το VCL έχει γίνει unicode. Δεν το δούλεψα το πακέτο γιατί δεν μου... δουλεύει. Πάντως έχουν αλλάξει εντελώς το περιβάλλον εργασίας ώστε να μοιάζει με αυτό του MS Visual Studio και σε πρώτη εντύπωση δεν μου φαίνεται αυτό ως βελτίωση. Μάλλον ως μπελάς. Π.χ. τα components τα έχουν κάτω δεξιά σε μια στήλη όλα μαζί τουρλού-τουρλού απλώς με διαχωριστική γραμμή για τις κατηγορίες. Τώρα ίσως μπορείς να κάνεις κάποιο άλλο customization... αλλά αφού δεν μου δούλεψε το compilation έκανα απεγκατάσταση και δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Πάντως ήδη (μετά μερικούς μήνες κυκλοφορίας) είμαστε στο γενικό update 2 και από ότι διάβασα αναμένεται το 3. Επίσης διάβασα για καταστάσεις μπάχαλο με το δεύτερο update (το βγάλαν δυο φορές). Εγώ που το εφάρμοσα - μου τα έκανε ακόμη πιο μπάχαλο, αλλά ίσως να έφταιγε το CD. Ελπίζω να επανέλθω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.