PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγανακτηση



iakinthos
06-02-08, 16:51
Αναγκαζομαι να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι εχω αγανακτησει και παω να τρελαθω
Η ιστορια ξεκιναει στις αρχες Νοεμ.
Ειμαι πελατης στη forthnet απο καποιο προπληρωμενο πακετο που ειχε ληξει
Η αιτηση που εστειλα για ανανεωση και αναβαθμιση της γραμμης στα 24MB απο το πλαισιο πληροφορουμαι μετα απο επικοινωνια μαζι τους στις 10 Δεκ οτι εχει χαθει και οτι πρεπει να τη ξανακανω απο την αρχη με αποτελεσμα να παρει παλι 1 μηνα
Ενας προισταμενος μου ειπε οτι θα κρατησει ενεργη τη συνδεση μεχρι να στειλω την καινουργια
Απογοητευομαι και αποφασιζω και διακοπτω την αιτηση και κανω στη HOL αφου σε τηλεφωνικη ενημερωση μου λενε θα κανει 15 εργασιμες μερες να ενεργοποιθει
13 Δεκ. αγοραζω το HIBOX, κανω τηλεφωνικα την αιτηση και μετα μια ωρα αποστελω και με fax την προτοτυπη αιτηση επισημαινοντας οτι ειμαι ηδη πελατης στη forthnet
Στις 6 Ιαν. που επικοινονω με τη HOL για να δω σε ποιο σταδιο ειναι η ενεργοπιηση ενας υπαλληλος με πληροφορει οτι ακομα δεν εχει αρχισει η διαδικασια λογω του οτι εκαναν λαθος αιτησεις
Το πρωτο λαθος ηταν οτι εστειλαν την αιτηση στη forthnet νομιζοντας οτι ειμαι στο ιδιοκτητο δικτιο τους και αφτοι την αποριψαν
Το δευτερο ηταν στον ΟΤΕ που και αυτος την αποριψε
Στις 12 Ιαν. μετα παλι απο επικοικοινωνια μαζι τους για να δω τι γινεται ενημερονωμαι οτι η αιτηση κατατεθηκε στον ΟΤΕ στις 10 Ιαν. και οτι πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησεις ειναι στις 29 Ιαν.
Στις 30 Ιαν που επικοινονω μαζι τους μου λενε οτι ο ΟΤΕ δεν τους εχει παραδωσει ακομα το κυκλωμα
Απο εκεινη την ημερα με παιζουνε ping-pong μεταξυ ΟΤΕ και HOL
O OTE ισχυριζεται οτι η ΗΟL δεν εχει στειλει οριστικο αιτημα για να παρει το κυκλωμα και η ΗOL οτι ο ΟΤΕ δεν τους εχει παραδωσει ακομα το κυκλωμα
Εγω να παιρνω τηλεφωνα καθημερινα και να να λεω στους μεν που κολαει και δε δινουν το κυκλωμα και στους δε γιατι δε πανε να παρουν το κυκλωμα αφου απο τον ΟΤΕ ειμαι ελευθερος
Εχθες ενας υπαλληλος του ΟΤΕ μου ειπε οτι πρεπει να ζητησουν το κυκλωμα απο τη forthnet γιατι ειναι επιμεριζομενος βρογχος δικο τους
Επικοινονω παλι παλι με τη HOL και τους λεω μηπως κανουν λαθος που ζητανε το κυκλωμα απο τον ΟΤΕ και πρεπει να το ζητησουν απο τη forthnet
Μου λενε οτι η forthnet δεν εχει καμια δουλεια στη μεση γιατι η γραμμη ειναι ΑΡΥΣ και ο ΟΤΕ πρεπει να τη δωσει και να τους ξαναπαρω παλι σε μερικες μερες
Σημερα που πηρα τη forthnet για να παρω ενα demo για να κανω τη δουλεια μου μιας και το internet για μενα ειναι περισσοτερο εργαλειο εργασιας και οχι διασκεδασης τους ρωτησα μηπως υπαρχει καμμια αιτηση απο τον ΟΤΕ η αλλο παροχο για να παρουν το κυκλωμα και μου ειπαν οχι
Εχω γινει μπαλακι μεταξυ αφτων των τριων να ψαχνω να βρω που κολλαει το θεμα και με την αβεβαιοτητα αν θα βρεθει ακρη και ποτε θα ενεργοποιηθει η γραμμη μου
Πασα βοηθεια η συμβουλη δεκτη:(

nikoslykos
06-02-08, 17:06
ασε και εγω τα ιδια ειχα τραβιξει για 5 μηνες... απλα κανε λιγο υπομονη :( και πιεζε τους τηλεφωνικα και κατι θα γινει :oneup:

iakinthos
06-02-08, 17:14
5 μηνες?
η πλακα ειναι οτ ο ΟΤΕ για να μου κανει ενεργοποησεη πρεπει λεει να κανω αιτηση στη HOL να ακυρωσει την αιτηση της για κατασκευη βρογχου
πως μας ταλαιπωρουν ετσι ολοι αυτοι οι αλητες?

nikoslykos
06-02-08, 17:34
5 μηνες?
οταν προτοενεργοποιηθηκα..ασε..

ioannis8828
07-02-08, 02:30
οταν προτοενεργοποιηθηκα..ασε..
ΕΜENA ME ΠΑΙΔΕΥΟΥΝΕ ΑΠΟ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ...ΚΟΥΡΑΓΙΟ ...ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ...ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ...ΓΕΛΑΣΤΗΚΕΣ!!!ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ....ΜΙΛΑΕΙ Η ΠΕΙΡΑ...
Welcome to the HOL club !!!!
:evil:

lsavvaid
07-02-08, 05:16
παιδιά σε όλους τα ίδια λένε, τα ίδια μυνήματα στέλνουν. εγώ έκανα αίτηση στις 16/1/08 για hol cosmos 24/1. δούλευα παλαιότερα στην βιβόντι και όταν μου είπε σε 23 εργάσιμες μέρες θα συνδεθείται του είπα έχετε πέντε εργάσιμες να πάει η αίτητη στον ΟΤΕ και άλλες 13 για την ενεργοποίηση όπως ορίζει η ΕΕΤΤ αλλιώς επώνυμη καταγγελία και αγωγή αποζημίωσης λόγω επαγγελματικής ζημίας και δεν με νοιάζει αν υπαρχουν πόρτες διαθέσιμες. Αν διαφημίζεται κάτι σημαίνει ότι υπάρχει άμεσα διαθέσιμο. Μη νομίζεται ότι θα φοβηθούν κιόλας απλά θα μπείτε πιο ψηλά στη λίστα ενεργοποίησης γιατί οι πιο πολλοί περιμένουν(και περιμένουν) και δεν μιλάνε. Είναι σημαντικό. Φωνάξτε λιγάκι αλλιώς θα περιμένετε πολύ. Και στην βιβόντι και παντού τα ίδια γίνονται. μίλησα πάλι με την hol και μου είπαν μέσα φεβρουαρίου θα ενεργοποιήθεί.

andreas.papak
07-02-08, 06:11
εγώ φίλε περίμενα 9 μήνες για να μπω σε ιδιόκτητο. 6 στη 4νετ και 3 στην hol. στη δικιά μου περίπτωση είχα κάνει αίτηση στη 4νετ και επειδή είχα βαρεθεί να περιμένω, κάνω αίτηση διακοπής και την ίδια μέρα αίτηση στη hol.

μετά από πολύ ψάξιμο, είχα πάρει τηλ στο ote για να ρωτήσω για πιο λόγο μου απορρίπτουν την αίτηση για την hol και μου λένε πως εμπλέκεται ακόμα η 4net!!!!! ναι, 3 μήνες μετά τη διαγραφή μου από αυτούς και είχαν αφήσει τα υπολείμματά τους. όταν επικοινώνησα με την 4νετ μου είπαν πως πράγματι δε ξέρουν για πιο λόγο έγινε αυτό, και επίσης για πιο λόγο είμαι νευριασμένος(είχα μιλήσει πολύ άσχημα) μιας και έχω σταθερό και μπορώ να κάνω τη δουλειά μου!!!!! (αν είναι δυνατόν, απάντησα, δε μπορώ να μπω σε ιδιόκτητο άλλης εταιρίας ......)

πράγματι, μετά το τηλεφώνημά μου στη 4νετ, ενεργοποιήθηκα μέσα σε λίγες μέρες. θα σου πρότεινα να τους πάρεις ένα τηλ και να ρωτήσεις αν σε διέγραψαν εντελώς.

aa144
07-02-08, 12:59
παιδιά σε όλους τα ίδια λένε, τα ίδια μυνήματα στέλνουν. εγώ έκανα αίτηση στις 16/1/08 για hol cosmos 24/1. δούλευα παλαιότερα στην βιβόντι και όταν μου είπε σε 23 εργάσιμες μέρες θα συνδεθείται του είπα έχετε πέντε εργάσιμες να πάει η αίτητη στον ΟΤΕ και άλλες 13 για την ενεργοποίηση όπως ορίζει η ΕΕΤΤ αλλιώς επώνυμη καταγγελία και αγωγή αποζημίωσης λόγω επαγγελματικής ζημίας και δεν με νοιάζει αν υπαρχουν πόρτες διαθέσιμες. Αν διαφημίζεται κάτι σημαίνει ότι υπάρχει άμεσα διαθέσιμο. Μη νομίζεται ότι θα φοβηθούν κιόλας απλά θα μπείτε πιο ψηλά στη λίστα ενεργοποίησης γιατί οι πιο πολλοί περιμένουν(και περιμένουν) και δεν μιλάνε. Είναι σημαντικό. Φωνάξτε λιγάκι αλλιώς θα περιμένετε πολύ. Και στην βιβόντι και παντού τα ίδια γίνονται. μίλησα πάλι με την hol και μου είπαν μέσα φεβρουαρίου θα ενεργοποιήθεί.

Συμφωνώ απόλυτα, μια επώνυμη καταγγελία, για οποιοδήποτε θέμα, όχι απαραίτητα για το χρόνο ενεργοποίησης, σε ανεβάζει στη λίστα αναμονής πολύ πιο γρήγορα από όσα τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας και αν κάνεις. Σίγουρα έχουν αρχείο με όσους έκαναν κάποια καταγγελία γιατί αυτοί είναι και οι πιο επικίνδυνοι αν δυσαρεστηθούν. Δεν ακούγεται καλό, το καταλαβαίνω, αλλά έτσι φαίνεται να συμβαίνει.

ioannis8828
07-02-08, 23:43
Συμφωνώ απόλυτα, μια επώνυμη καταγγελία, για οποιοδήποτε θέμα, όχι απαραίτητα για το χρόνο ενεργοποίησης, σε ανεβάζει στη λίστα αναμονής πολύ πιο γρήγορα από όσα τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας και αν κάνεις. Σίγουρα έχουν αρχείο με όσους έκαναν κάποια καταγγελία γιατί αυτοί είναι και οι πιο επικίνδυνοι αν δυσαρεστηθούν. Δεν ακούγεται καλό, το καταλαβαίνω, αλλά έτσι φαίνεται να συμβαίνει.

Και τα ticket που στελνεις καντα επισυναψη και στις καταναλωτικες οργανωσεις και ΕΕΤΤ ....Κατι πιο γρηγορο θα γινει!!

alestros
08-02-08, 00:57
Ρε παιδιά είναι δυνατόν να περιμένετε 5 μήνες και βάλε...???? 5 μήνες???

Γιατί δεν ακυρώνετε την αίτηση και να κάνετε σε άλλη εταιρία?

Stefanos83
08-02-08, 01:29
Ρε παιδιά είναι δυνατόν να περιμένετε 5 μήνες και βάλε...???? 5 μήνες???

Γιατί δεν ακυρώνετε την αίτηση και να κάνετε σε άλλη εταιρία?

Αμα το χουν στον ΟΤΕ της περιοχης σου να σε καθυστερήσουν , θα σε καθυστερήσουν οπου κι αν πας . Ειτε 4νετ ειναι , ειτε χολ , ειτε νετ1 .

johnpap
08-02-08, 07:46
Θα μπορούσα να πω πολλά πράγματα, αλλά επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια μετά από προσωπική εμπειρία/ταλαιπωρία, καταλήγω στο να δώσω τις εξής οδηγίες προς «ναυτιλομένους»:

Προχωρήστε σε επίσημη γραπτή λεπτομερή καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ., με κοινοποίηση στην εταιρεία την οποία καταγέλλετε. (Η δική μου γραπτή καταγγελία ήταν 4 σελίδες Α4. Επίσης, η καταγγελόμενη εταιρεία πιθανόν να ισχυρισθεί ότι δεν έλαβε την καταγγελία σας, αλλά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Απλώς είναι τέτοια η πολιτική τους.)

Μετά από μερικές ημέρες τηλεφωνήστε στην Ε.Ε.Τ.Τ. και πάρτε τον αριθμό πρωτοκόλλου που έλαβε η καταγγελία σας.

Εάν μέχρι να πάρετε τον αριθμό πρωτοκόλλου από την Ε.Ε.Τ.Τ. δεν δείτε εξέλιξη στο θέμα σας από την καταγγελόμενη εταιρεία, προχωρήστε σε επίσημη καταγγελία τής σύμβασής σας με την εταιρεία (αν το χρονικό διάστημα της σύμβασής σας με την εταιρεία έχει ξεπεράσει την βασική διάρκεια) ή σε επίσημη καταγγελία τής σύμβασής σας με την εταιρεία πριν την λήξη τής βασικής διάρκειας (αν το χρονικό διάστημα της σύμβασής σας με την εταιρεία δεν έχει ξεπεράσει την βασική διάρκεια). Την καταγγελία θα την κάνετε στην Ε.Ε.Τ.Τ. με κοινοποίηση στην εταιρεία.

Αμέσως μετά επικοινωνήστε με άλλη εταιρεία, εξηγήστε τους το πρόβλημα που έχετε με την καταγγελόμενη εταιρεία και κάντε αίτηση για σύνδεση με αυτή την άλλη εταιρεία. Η αίτησή σας αυτή, επέχει θέση επίσημης καταγγελίας τής σύμβασης με την πρώτη εταιρεία.

Επιστρέψτε τον εξοπλισμό που έχετε με χρησιδάνειο, στην καταγγελόμενη εταιρεία, κρατήστε την απόδειξη του μεταφορέα που θα καλέσετε για να επιστρέψετε τον εξοπλισμό και σταματήστε να χρησιμοποιείτε τις τυχόν υπηρεσίες της (π.χ. web mail, dial-up κ.λπ.).

Κρατήστε όσους λογαριασμούς έχετε λάβει και δεν προτίθεστε να εξοφλήσετε γιατί πιστεύετε ότι δεν δεν σας έχουν παρασχεθεί οι σχετικές υπηρεσίες και άρα γιατί να τους εξοφλήσετε.

Αν και πάλι δεν δείτε φως στον ορίζοντα, προχωρήστε σε πιο δραστικά μέτρα: εξώδικο, μύνηση και λοιπά ένδικα μέσα, αναφέροντας ότι δεν πρόκειται να εξοφλήσετε οφειλές που αναφέρονται σε υπηρεσίες που δεν σας έχουν παρασχεθεί (ενημερώνοντας πάντα την Ε.Ε.Τ.Τ.).

Ελπίζοντας ότι βοήθησα κάπως, εύχομαι καλά ξεμπερδέματα. Εγώ πάντως ξεμπέρδεψα!

Φιλικά,
Ιωάννης Παπαδόπουλος

ΥΓ: Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Στην δική μου περίπτωση η αιτιολογία τής ταλαιπωρίας μου ήταν ότι φταίει ο Ο.Τ.Ε. Αφού όμως έκανα την γραπτή καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αφού έφταιγε ο Ο.Τ.Ε. γιατί η εταιρεία που κατήγγειλα έκανε την πάπια και δεν βγήκε ευθαρσώς να πεί ότι φταίει ο Ο.Τ.Ε.;

aa144
08-02-08, 11:52
ΥΓ: Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Στην δική μου περίπτωση η αιτιολογία τής ταλαιπωρίας μου ήταν ότι φταίει ο Ο.Τ.Ε. Αφού όμως έκανα την γραπτή καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αφού έφταιγε ο Ο.Τ.Ε. γιατί η εταιρεία που κατήγγειλα έκανε την πάπια και δεν βγήκε ευθαρσώς να πεί ότι φταίει ο Ο.Τ.Ε.;

Κατά τη γνώμη μου, αυτό συμβαίνει για προφανείς λόγους. Θα το εξηγήσω με μια αναλογία. Ας πούμε ότι πάει ένας πολίτης για θέμα του στην εφορία και πέφτει θύμα εκβιασμού από εφοριακό. Στις 99% των περιπτώσεων θα υποκύψει στον εκβιασμό του εφοριακού και δεν θα τον καταγγείλει στις αρμόδιες αρχές. Ο λόγος δεν είναι ότι η καταγγελία δεν θα έχει αποτέλεσμα, αλλά ότι ο πολίτης δεν έχει τρόπο να προστατευθεί από τις παράπλευρες συνέπειες μετά την καταγγελία, όπως ας πούμε η επιλεκτική ή εκδικητική μεταχείριση από την εφορία και τους καλούς συναδέλφους του εκβιαστή εφοριακού, αφού ο πολίτης τα έχει βάλει με μια πανίσχυρη και ανεξέλεγκτη συντεχνία.

Για το λόγο αυτό, όταν κάποιος (ιδιώτης ή εταιρία) βρίσκεται στο έλεος μιας πανίσχυρης κρατικής συντεχνίας επιλέγει το μικρότερο κακό για αυτόν, αφού πρωτίστως θέλει να επιβιώσει. Και να προσθέσω ότι οι κάποιοι λίγοι ήρωες που καταγγέλουν ανοιχτά μέλη ισχυρών συντεχνιών είναι συχνά και οι ίδιοι ισχυροί οικονομικά και επίσης κανείς δεν μαθαίνει τις συνέπειες που έχουν αργότερα, όταν σβήσουν τα φώτα της πρόσκαιρης δημοσιότητας του θέματος.

Αυτή είναι και η πρακτική εφαρμογή της ελεύθερης οικονομίας αλά Ελληνικά.

dimstog
08-02-08, 12:54
ΥΓ: Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Στην δική μου περίπτωση η αιτιολογία τής ταλαιπωρίας μου ήταν ότι φταίει ο Ο.Τ.Ε. Αφού όμως έκανα την γραπτή καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αφού έφταιγε ο Ο.Τ.Ε. γιατί η εταιρεία που κατήγγειλα έκανε την πάπια και δεν βγήκε ευθαρσώς να πεί ότι φταίει ο Ο.Τ.Ε.;

Να συμπληρώσω μετά τον φίλο aa144 ότι το σύστημα παράδοσης, ελέγχου και συντήρησης των βρόχων είναι τέτοιο που να αφήνει τον απόλυτο έλεγχο στον ΟΤΕ και να μην μπορούν οι εναλλακτικοί να εντοπίσουν με τους τεχνικούς τους (όποιοι και όσοι είναι αυτοί) πού είναι τελικά το πρόβλημα.

Ελλείψη στοιχείων λοιπόν, τι καταγγελίες θα μπορούσαν να κάνουν οι οποίες δεν θα απορρίπτονταν εύκολα λόγω γενικοτήτων;

Δεν έχουν καν την δυνατότητα να δηλώσουν συγκεκριμένη βλάβη στον ΟΤΕ ώστε ένα πρόβλημα να αντιμετωπιστεί, παρά μόνο "ελέγξτε τον τάδε βρόχο", ο οποίος έλεγχος κατόπιν από τον ΟΤΕ έχει να κάνει μάλλον με την φυσική συνέχεια του βρόχου παρά με την ποιότητα του για χρήση "μοντέρνων" τεχνολογιών όπως η ADSL. Αυτό βέβαια, για τους πελάτες των εναλλακτικών, για τα "δικά του παιδιά" όλο και κάτι γίνεται.

johnpap
08-02-08, 18:10
Δεν μπορώ να διαφωνήσω ή να συμφωνήσω με τα ανωτέρω λεχθέντα. Είναι όμως απορίας άξιο και δείχνει ερασιτεχνισμό το ότι πριν από 2 μόλις ημέρες μου τηλεφώνησαν από τον προηγούμενο πάροχο που είχα, για να με ρωτήσουν εάν η βλάβη που είχα δηλώσει πριν από 4 μήνες συνεχίζει να υφίσταται.

Και αυτό, τη στιγμή που έχω ήδη περάσει σε άλλο πάροχο εδώ και ενάμιση μήνα...

Για να μην αναφέρω επιπλέον το ότι συνεχίζω να λαμβάνω λογαριασμούς από τον προηγούμενο πάροχο, ενώ όπως είπα και προηγουμένως έχω περάσει σε άλλο πάροχο εδώ και ενάμιση μήνα.

Τέλος, αξίζει να αναφέρω ότι συνεργείο τού Ο.Τ.Ε. ήλθε δύο φορές στο σπίτι μου μετά από αίτημα που υπέβαλε ο προηγούμενος πάροχος, για να κάνει ελέγχους και επειδή γνωρίζω από συνδέσεις και κυκλώματα είμαι βέβαιος ότι ο έλεγχος δεν ήταν «εικονικός».

Φιλικά,
Ιωάννης Παπαδόπουλος

aa144
08-02-08, 18:14
Έχεις δίκιο, η οργάνωση πολλών εναλλακτικών είναι τραγική. Και έχουν και το καβούρι στην τσέπη.

Είναι αυτό που λέμε "Ήτανε στραβό το κλήμα, τόφαγε κι ο γάϊδαρος..."

dimstog
08-02-08, 18:27
Δεν μπορώ να διαφωνήσω ή να συμφωνήσω με τα ανωτέρω λεχθέντα. Είναι όμως απορίας άξιο και δείχνει ερασιτεχνισμό το ότι πριν από 2 μόλις ημέρες μου τηλεφώνησαν από τον προηγούμενο πάροχο που είχα, για να με ρωτήσουν εάν η βλάβη που είχα δηλώσει πριν από 4 μήνες συνεχίζει να υφίσταται.

Και αυτό, τη στιγμή που έχω ήδη περάσει σε άλλο πάροχο εδώ και ενάμιση μήνα...

Για να μην αναφέρω επιπλέον το ότι συνεχίζω να λαμβάνω λογαριασμούς από τον προηγούμενο πάροχο, ενώ όπως είπα και προηγουμένως έχω περάσει σε άλλο πάροχο εδώ και ενάμιση μήνα.

Τέλος, αξίζει να αναφέρω ότι συνεργείο τού Ο.Τ.Ε. ήλθε δύο φορές στο σπίτι μου μετά από αίτημα που υπέβαλε ο προηγούμενος πάροχος, για να κάνει ελέγχους και επειδή γνωρίζω από συνδέσεις και κυκλώματα είμαι βέβαιος ότι ο έλεγχος δεν ήταν «εικονικός».

Φιλικά,
Ιωάννης Παπαδόπουλος

Για το ότι σε τέτοια θέματα δεν ξέρουν τι τους γίνεται και τελικά χρειάζονται υπέρ του δέοντος κατανόηση, υπομονή, βοήθεια, ντάντεμα, καθοδήγηση κοκ από τον πελάτη, δεν θα διαφωνήσω, το ξέρω από πρώτο χέρι. Το μόνο ελαφρυντικό που τους δίνω είναι ότι οι υπάλληλοι είναι καινούριοι όλοι και σίγουρα δεν έχουν εμπειρία από τέτοιες υπηρεσίες.

Για το δε λογιστήριο, η μηχανογράφηση τους σίγουρα έχει σοβαρό πρόβλημα, πάλι συμφωνώ απόλυτα.

Αλλά για την ποιότητα των γραμμών και των συνδέσεων, επέτρεψε μου να έχω σοβαρές αμφιβολίες και υποψίες. Δεν είναι δυνατόν όσοι είχαν προβλήματα θορύβου στη γραμμή, παράσιτα στα τηλέφωνα (σε παρόχους με PSTN τηλεφωνία), απουσία σήματος στη γραμμή, να διορθώνονται αυτόματα με το που πάνε στον ΟΤΕ.
Αυτό σημαίνει δύο πράγματα, ή οι εναλλακτικοί έχουν αγοράσει τα πιο άχρηστα DSLAM της αγοράς ή κάτι παίζει με το τελευταίο κομμάτι του βρόχου που προσθέτει, συντηρεί και ελέγχει ο ΟΤΕ για να συνδεθεί κάποιος στο DSLAM του εναλλακτικού. "Τα πράγματα είναι πάντα απλά", όπως μου έλεγε και ένας ανθυπολοχαγός στο στρατό.

traderman
08-02-08, 22:04
Εγω αν ημουν εναλακτικος παροχος και μπορουσα να ΑΠΟΔΕΙΞΩ οτι ο οτε με σαμποταρει θα τους ειχα ξεσκισει νομικα για διαφυγοντα κερδη.Ιδου η Ροδος.

xmperop1
08-02-08, 22:04
Για το ότι σε τέτοια θέματα δεν ξέρουν τι τους γίνεται και τελικά χρειάζονται υπέρ του δέοντος κατανόηση, υπομονή, βοήθεια, ντάντεμα, καθοδήγηση κοκ από τον πελάτη, δεν θα διαφωνήσω, το ξέρω από πρώτο χέρι. Το μόνο ελαφρυντικό που τους δίνω είναι ότι οι υπάλληλοι είναι καινούριοι όλοι και σίγουρα δεν έχουν εμπειρία από τέτοιες υπηρεσίες.

Για το δε λογιστήριο, η μηχανογράφηση τους σίγουρα έχει σοβαρό πρόβλημα, πάλι συμφωνώ απόλυτα.

Αλλά για την ποιότητα των γραμμών και των συνδέσεων, επέτρεψε μου να έχω σοβαρές αμφιβολίες και υποψίες. Δεν είναι δυνατόν όσοι είχαν προβλήματα θορύβου στη γραμμή, παράσιτα στα τηλέφωνα (σε παρόχους με PSTN τηλεφωνία), απουσία σήματος στη γραμμή, να διορθώνονται αυτόματα με το που πάνε στον ΟΤΕ.
Αυτό σημαίνει δύο πράγματα, ή οι εναλλακτικοί έχουν αγοράσει τα πιο άχρηστα DSLAM της αγοράς ή κάτι παίζει με το τελευταίο κομμάτι του βρόχου που προσθέτει, συντηρεί και ελέγχει ο ΟΤΕ για να συνδεθεί κάποιος στο DSLAM του εναλλακτικού. "Τα πράγματα είναι πάντα απλά", όπως μου έλεγε και ένας ανθυπολοχαγός στο στρατό.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω καθότι κάνω αυτή τη δουλειά κάθε μέρα.
Τα προβλήματα που υπάρχουν με τις συνδέσεις των παρόχων είναι κατά 80% προβλήματα των ίδιων των παρόχων,10% των πελατών τους και 10% προβλήματα του ΟΤΕ.
Και εξηγούμαι δεν ανοίγουν τις πόρτες στα DSLAM και μόλις υπάρξει ενημέρωση από τον ΟΤΕ για το τι συμβαίνει όλα δουλεύουν σωστά.
Δεν δίνει ο ΟΤΕ το σήμα της Forthnet,Teledome,ON άρα η απώλεια του 2 και 3 φορές την ημέρα από τους παρόχους σε μια γραμμή που συνχρονίζει πολύ ψηλά και κατεβάζει με μεγάλες ταχύτητες δεν αφορά τον ΟΤΕ αλλά δηλώνεται από τους παρόχους σαν βλάβη στον ΟΤΕ.
Δηλώνονται βλάβες του στύλ συγχρονίζει χαμηλά και μετά από τηλ επικοινωνία με τους πελάτες τους ακούς απίθανα πράγματα π.χ. καμμένο μόντεμ ,πως συγχρονίζει εεε????.
Βρίσκεις το μόντεμ πάνω η δίπλα σε subwoufers και δίπλα του όσα τροφοδοτικά έχει η αγορά.
Πας στον χώρο του πελάτη που δεν έχουμε και υποχρέωση στο κάτω κάτω και μαζί με την μπρίζα φεύγει και ο τοίχος.
Το χειρότερο είναι και δεν υπάρχει καμμία αμφισβήτηση ότι στην ίδια γραμμή που έγινε φορητότητα, δηλ άλλαξαν τα όρια στον Γ.Κ. και καρφώθηκαν π.χ. στην Forthnet όταν τα γυρνάς πάλι στον ΟΤΕ
όλα δουλεύουν ρολόι,Υπόψιν ο χαλκός από τον Γ.Κ. μέχρι τον πελάτη δεν έχει αλλάξει ούτε έχει πειραχτεί από κανέναν.
Αυτά.

anon
08-02-08, 22:09
Γιαυτό είχα προτείνει, και λέγε λέγε ίσως το ακούσουν και κάποιοι και κάνουν τίποτε, να θεσμοθετηθεί η δυνατότητα πιστοποίησης τελικού βρόγχου (μοιραζόμενου ή αδεσμοποίητου) απο ανεξάρτητα πιστοποιημένα συνεργεία. Κάτι σαν ιδιωτικά ΚΤΕΟ για τις γραμμές. Εαν η γραμμή έχει πρόβλημα, το κόστος το πληρώνεις ο ΟΤΕ ή ο πάροχος. Εαν όχι, το πληρώνει ο συνδρομητής, και ξέρει πλέον ότι το πρόβλημα δεν θα έχει να κάνει με γραμμή (εαν έχει πρόβλημα), αλλά με τον πάροχο, και να τον ξεσκίσει αναλόγως μετά.

marinergr
08-02-08, 22:29
Φιλε Iakinthe εχεις μπλέξει. Ενα μόνο σου λέω και εαν θες πιστεψε με. Οι τύποι δεν παίζονται ειδικα η HOL. Αυτοι ρε φίλε δεν ειναι Hellas on Line, ειναι Hellas OFF LINE. Φύγε απο οποιον "πάροχο" και πάνε στον ΟΤΕ. Οι υπολοιποι ειναι για γέλια. Ναι. ειναι ακριβός ο ΟΤΕ. Αλλα αν θέλεις σωστη τηλέφωνια και Ιντερνετ πάνε ΟΤΕ.
HOL, Vivodi, Ontelecoms κλπ κλπ δεν ειναι για double play κλπ. Για σήματα καπνού ειναι και για ΤΑΜ-ΤΑΜ.
Σε λίγες μέρες θα postaρω την περιπτωσή μου εκτος φόρουμ (μαλλον σε blog), αφου οι υπεύθυνοι εδώ διαγράφουν τα post μου γιατι τα θεωρουν υβριστικα και ειρωνικα. Καλή τύχη.

ΥΓ. Δεν ειμαι πλούσιος να πληρώνω τον ΟΤΕ. Απλα θέλω να κάνω δουλειά.

aa144
08-02-08, 22:34
Δεν γράφεις τι ακριβώς συμβαίνει χωρίς να βρίσεις για να το μάθουμε όλοι; Που να σε βρούμε στα blogs;

dimstog
08-02-08, 22:57
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω καθότι κάνω αυτή τη δουλειά κάθε μέρα.
Τα προβλήματα που υπάρχουν με τις συνδέσεις των παρόχων είναι κατά 80% προβλήματα των ίδιων των παρόχων,10% των πελατών τους και 10% προβλήματα του ΟΤΕ.
Και εξηγούμαι δεν ανοίγουν τις πόρτες στα DSLAM και μόλις υπάρξει ενημέρωση από τον ΟΤΕ για το τι συμβαίνει όλα δουλεύουν σωστά.
Δεν δίνει ο ΟΤΕ το σήμα της Forthnet,Teledome,ON άρα η απώλεια του 2 και 3 φορές την ημέρα από τους παρόχους σε μια γραμμή που συνχρονίζει πολύ ψηλά και κατεβάζει με μεγάλες ταχύτητες δεν αφορά τον ΟΤΕ αλλά δηλώνεται από τους παρόχους σαν βλάβη στον ΟΤΕ.
Δηλώνονται βλάβες του στύλ συγχρονίζει χαμηλά και μετά από τηλ επικοινωνία με τους πελάτες τους ακούς απίθανα πράγματα π.χ. καμμένο μόντεμ ,πως συγχρονίζει εεε????.
Βρίσκεις το μόντεμ πάνω η δίπλα σε subwoufers και δίπλα του όσα τροφοδοτικά έχει η αγορά.
Πας στον χώρο του πελάτη που δεν έχουμε και υποχρέωση στο κάτω κάτω και μαζί με την μπρίζα φεύγει και ο τοίχος.
Το χειρότερο είναι και δεν υπάρχει καμμία αμφισβήτηση ότι στην ίδια γραμμή που έγινε φορητότητα, δηλ άλλαξαν τα όρια στον Γ.Κ. και καρφώθηκαν π.χ. στην Forthnet όταν τα γυρνάς πάλι στον ΟΤΕ
όλα δουλεύουν ρολόι,Υπόψιν ο χαλκός από τον Γ.Κ. μέχρι τον πελάτη δεν έχει αλλάξει ούτε έχει πειραχτεί από κανέναν.
Αυτά.

Ελπίζω να μην το πάρεις στραβά, αλλά επειδή είναι λίγο ασύντακτο δεν κατάλαβα ακριβώς όσα είπες, Επειδή όμως φαίνεται ότι ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς, ενδεχομένως και να είσαι και τεχνικός στον ΟΤΕ, θα μπορούσες να μας λύσεις πολλές απορίες.

Κρατάω το τελευταίο από όλα αυτά το οποίο για μένα είναι και το πιο σημαντικό. Υποθέτω ότι με το Γ.Κ. εννοείς γενικός κατανεμητής ή κάτι τέτοιο, εκεί δηλαδή που καταλήγουν όλα τα καλώδια που φτάνουν στο κέντρο του ΟΤΕ.
Από αυτό το ΓΚ δεν φεύγει ένα καλώδιο το οποίο κατασκευάζεται για κάθε πάροχο και καταλήγει στον Πίνακα Εναλλακτικών Παρόχων;
Για το καλώδιο αυτό ποιος είναι υπεύθυνος; Για τον Πίνακα Παρόχων επίσης; Για τις συνδέσεις μεταξύ τους;
Αυτό το κομμάτι καλωδίου δεν αναφέρεται ως "κατασκευή βρόχου" από τους παρόχους; Ποιος τον κατασκευάζει; Ποιος το συνδέει και ποιος ελέγχει εάν έχει γίνει σωστά; Εάν έχω καταλάβει καλά όλα αυτά τα κάνει ο ΟΤΕ. Επίσης, αυτό το κομμάτι υπάρχει μόνο όταν κάποιος έχει LLU σε εναλλακτικό;
Εάν ναι, ο χαλκός δεν είναι καθόλου μα καθόλου ο ίδιος, έτσι δεν είναι; Και ουσιαστικά, αυτός είναι που αλλάζει όταν γίνεται η μετάβαση από εναλλακτικό σε ΟΤΕ ή το αντίστοφο; Ε, αυτή δεν είναι η πιο πιθανή διαφοροποιός αιτία, ή κάνω λάθος; Γιατί ποτέ κανένας δεν έχει πρόσβαση σε αυτό το κομμάτι του βρόχου;

Εγώ να δεχτώ ότι η κατάσταση των καλωδίων και των πριζών στις πολυκατοικίες είναι οικτρή, τα router πάνω στα woofer (αν και δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα θα δημιουργούνταν) αλλά εάν αυτά είναι τα προβλήματα, τότε η αλλαγή σε ΟΤΕ σίγουρα δεν τα αντιπαρέρχεται, έτσι δεν είναι; Εκτός και αν εννοείς ότι όντως τα DSLAM του ΟΤΕ είναι "καλά" και των παρόχων "κακά". Εάν όντως είναι έτσι, σε παρακαλώ πέσ'το μας καθώς πραγματικά χρειαζόμαστε από καποιον μια τέτοιου είδους ενημέρωση.

Για όλα τα άλλα απώλειες σήματος κλπ, ποτέ δεν είπα ότι φταίει ο ΟΤΕ και συμφωνώ μαζί σου. Για τις δηλώσεις βλάβης από τους εναλλακτικούς που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, επίσης συμφωνώ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας νομίζω.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι με ενδιαφέρουν πραγματικά οι απαντήσεις σου, ιδίως εάν είναι εκ των έσω :)

xmperop1
08-02-08, 23:47
Ελπίζω να μην το πάρεις στραβά, αλλά επειδή είναι λίγο ασύντακτο δεν κατάλαβα ακριβώς όσα είπες, Επειδή όμως φαίνεται ότι ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς, ενδεχομένως και να είσαι και τεχνικός στον ΟΤΕ, θα μπορούσες να μας λύσεις πολλές απορίες.

Κρατάω το τελευταίο από όλα αυτά το οποίο για μένα είναι και το πιο σημαντικό. Υποθέτω ότι με το Γ.Κ. εννοείς γενικός κατανεμητής ή κάτι τέτοιο, εκεί δηλαδή που καταλήγουν όλα τα καλώδια που φτάνουν στο κέντρο του ΟΤΕ.
Από αυτό το ΓΚ δεν φεύγει ένα καλώδιο το οποίο κατασκευάζεται για κάθε πάροχο και καταλήγει στον Πίνακα Εναλλακτικών Παρόχων;
Για το καλώδιο αυτό ποιος είναι υπεύθυνος; Για τον Πίνακα Παρόχων επίσης; Για τις συνδέσεις μεταξύ τους;
Αυτό το κομμάτι καλωδίου δεν αναφέρεται ως "κατασκευή βρόχου" από τους παρόχους; Ποιος τον κατασκευάζει; Ποιος το συνδέει και ποιος ελέγχει εάν έχει γίνει σωστά; Εάν έχω καταλάβει καλά όλα αυτά τα κάνει ο ΟΤΕ. Επίσης, αυτό το κομμάτι υπάρχει μόνο όταν κάποιος έχει LLU σε εναλλακτικό;
Εάν ναι, ο χαλκός δεν είναι καθόλου μα καθόλου ο ίδιος, έτσι δεν είναι; Και ουσιαστικά, αυτός είναι που αλλάζει όταν γίνεται η μετάβαση από εναλλακτικό σε ΟΤΕ ή το αντίστοφο; Ε, αυτή δεν είναι η πιο πιθανή διαφοροποιός αιτία, ή κάνω λάθος; Γιατί ποτέ κανένας δεν έχει πρόσβαση σε αυτό το κομμάτι του βρόχου;

Εγώ να δεχτώ ότι η κατάσταση των καλωδίων και των πριζών στις πολυκατοικίες είναι οικτρή, τα router πάνω στα woofer (αν και δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα θα δημιουργούνταν) αλλά εάν αυτά είναι τα προβλήματα, τότε η αλλαγή σε ΟΤΕ σίγουρα δεν τα αντιπαρέρχεται, έτσι δεν είναι; Εκτός και αν εννοείς ότι όντως τα DSLAM του ΟΤΕ είναι "καλά" και των παρόχων "κακά". Εάν όντως είναι έτσι, σε παρακαλώ πέσ'το μας καθώς πραγματικά χρειαζόμαστε από καποιον μια τέτοιου είδους ενημέρωση.

Για όλα τα άλλα απώλειες σήματος κλπ, ποτέ δεν είπα ότι φταίει ο ΟΤΕ και συμφωνώ μαζί σου. Για τις δηλώσεις βλάβης από τους εναλλακτικούς που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, επίσης συμφωνώ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας νομίζω.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι με ενδιαφέρουν πραγματικά οι απαντήσεις σου, ιδίως εάν είναι εκ των έσω :)

Γ.Κ.= Γενικός Κατανεμητής όπου εκεί καταλήγουν όλα τα καλώδια των παρόχων αλλά και των dslams του ΟΤΕ και από όπυ ξεκινάνε όλα τα υπόγεια καλώδια προς το απερχόμενο δίκτυο.
Τα dslams τα τοποθετούν οι πάροχοι και το συνδετικό καλώδιο μεταξύ τους απ΄οσο γνωρίζω η εταιρεία που έχει πάρει εργολαβία το έργο όχι ο ΟΤΕ.
Αφού τοποθετηθει μετρηθεί και παραδωθεί το συνδετικό καλώδιο αναλαμβάνουν οι πάροχοι ρύθμιση και παραμετροποίηση του υλικού τους.
Αν τώρα το συνδετικό καλώδιο παρουσιάσει βλάβη σε κάποιο ζευγάρι του γίνεται αλλαγή ορίου με αίτηση του παρόχου.
Ο χαλκός είναι ουσιαστικά ο ίδιος δεν αλλάζει το κομμάτι από τον Γ.Κ. μέχρι τον πελάτη - εκτός και τα 30-40 μέτρα του κάνουν τη διαφορά - και οι τυχόν βλάβες που βγάζει το συνδετικό καλώδιο είναι ουσιαστικά βλάβες πόρτών των dslams κάτι το οποίο συμβαίνει και με τα dslams του ΟΤΕ.
Το θέμα είναι η ευελιξία και η ταχύτητα που έχει ο εκάστοτε πάροχος να αλλάξει πόρτα ενημερώνοντας και δίνοντας στον ΟΤΕ το καινουριο όριο του βρόχου.
Τώρα για το ποιός έχει πρόσβαση στο συνδετικό καλώδιο δεν το γνωρίζω ίσως ο εργολάβος να έχει κάποια σύμβαση συντήρησης αλλά νομίζω ότι οι τεχνικοί των παρόχων κάνουν αυτές τις βλάβες γιατί τους έχω δει και στους Γ.Κ. του ΟΤΕ να ψάχνουν τα καλώδια τους.
Το πρόβλημα στην ενημέρωση είναι ότι κάποιοι που δουλεύουν στον ΟΤΕ προσπαθούν να ενημερώσουν - ενώ διέψευσε - με δεν έχουμε κάποια ενημέρωση από τεχνικούς των παρόχων.
Οσο για τα subwoofer και τα ρεύματα τα ίδια ισχύουν και για τον ΟΤΕ δεν αλλάζει κάτι.

dimstog
09-02-08, 00:11
Γ.Κ.= Γενικός Κατανεμητής όπου εκεί καταλήγουν όλα τα καλώδια των παρόχων αλλά και των dslams του ΟΤΕ και από όπυ ξεκινάνε όλα τα υπόγεια καλώδια προς το απερχόμενο δίκτυο.
Τα dslams τα τοποθετούν οι πάροχοι και το συνδετικό καλώδιο μεταξύ τους απ΄οσο γνωρίζω η εταιρεία που έχει πάρει εργολαβία το έργο όχι ο ΟΤΕ.
Αφού τοποθετηθει μετρηθεί και παραδωθεί το συνδετικό καλώδιο αναλαμβάνουν οι πάροχοι ρύθμιση και παραμετροποίηση του υλικού τους.
Αν τώρα το συνδετικό καλώδιο παρουσιάσει βλάβη σε κάποιο ζευγάρι του γίνεται αλλαγή ορίου με αίτηση του παρόχου.
Ο χαλκός είναι ουσιαστικά ο ίδιος δεν αλλάζει το κομμάτι από τον Γ.Κ. μέχρι τον πελάτη - εκτός και τα 30-40 μέτρα του κάνουν τη διαφορά - και οι τυχόν βλάβες που βγάζει το συνδετικό καλώδιο είναι ουσιαστικά βλάβες πόρτών των dslams κάτι το οποίο συμβαίνει και με τα dslams του ΟΤΕ.
Το θέμα είναι η ευελιξία και η ταχύτητα που έχει ο εκάστοτε πάροχος να αλλάξει πόρτα ενημερώνοντας και δίνοντας στον ΟΤΕ το καινουριο όριο του βρόχου.
Τώρα για το ποιός έχει πρόσβαση στο συνδετικό καλώδιο δεν το γνωρίζω ίσως ο εργολάβος να έχει κάποια σύμβαση συντήρησης αλλά νομίζω ότι οι τεχνικοί των παρόχων κάνουν αυτές τις βλάβες γιατί τους έχω δει και στους Γ.Κ. του ΟΤΕ να ψάχνουν τα καλώδια τους.
Το πρόβλημα στην ενημέρωση είναι ότι κάποιοι που δουλεύουν στον ΟΤΕ προσπαθούν να ενημερώσουν - ενώ διέψευσε - με δεν έχουμε κάποια ενημέρωση από τεχνικούς των παρόχων.
Οσο για τα subwoofer και τα ρεύματα τα ίδια ισχύουν και για τον ΟΤΕ δεν αλλάζει κάτι.

Πολύ σημαντική πληροφορία αυτό. Είχα την εντύπωση ότι αυτό το συνδετικό καλώδιο το βάζει ο ΟΤΕ και μάλιστα ότι μόνο οι δικοί του τεχνικοί έχουν πρόσβαση!

Προς θεού τι να διαψέυσω, αυτό προσπαθώ να το μάθω εδώ και 3 μήνες :oneup:

Ε τότε τι διάλολο φταίει για τις διαφορές στην ποιότητα των συνδέσεων, είναι πραγματικά τόσο άθλια τα DSLAM των εναλλακτικών;

traderman
09-02-08, 00:30
dimstog εχω ενα πολυ φιλο μεχρι προτεινος περιφερειακο διοικητη οτε Δ.Μακεδονιας .Δεν θελησα ποτε να τον ενοχλησω αλλα μου φαινετε οτι ηρθε η ωρα.Τουλαχιστον να ξερουμε τι γινεται.Τις προσεχεις ημερες θα εχω νεα.

dimstog
09-02-08, 00:45
dimstog εχω ενα πολυ φιλο μεχρι προτεινος περιφερειακο διοικητη οτε Δ.Μακεδονιας .Δεν θελησα ποτε να τον ενοχλησω αλλα μου φαινετε οτι ηρθε η ωρα.Τουλαχιστον να ξερουμε τι γινεται.Τις προσεχεις ημερες θα εχω νεα.

Πραγματικά είμαι κατά οποιασδήποτε μορφής "βύσματος" ή οποιασδήποτε μεσοβέζικης λύσης. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι τόσο μπερδεμένα τα πράματα -ή μάλλον ποιος τα μπερδεύει- που πρέπει επιτέλους κάποιος να μας πει ποιος κάνει τι και που κολάνε οι διαδικασίες κλπ. Όπως πχ ο xmperop1 παραπάνω που ήταν πολύ διαφωτιστικός σε ορισμένα θέματα.

Όχι τίποτε, αλλά να ξέρουμε αν υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ :)

traderman
09-02-08, 00:53
Δεν προκειται για βυσμα.Πληροφορηση θα ζητησουμε οχι ρουσφετι.

xmperop1
09-02-08, 01:17
Πραγματικά είμαι κατά οποιασδήποτε μορφής "βύσματος" ή οποιασδήποτε μεσοβέζικης λύσης. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι τόσο μπερδεμένα τα πράματα -ή μάλλον ποιος τα μπερδεύει- που πρέπει επιτέλους κάποιος να μας πει ποιος κάνει τι και που κολάνε οι διαδικασίες κλπ. Όπως πχ ο xmperop1 παραπάνω που ήταν πολύ διαφωτιστικός σε ορισμένα θέματα.

Όχι τίποτε, αλλά να ξέρουμε αν υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ :)

Φως υπάρχει απλά το τούνελ είνα χιλιόμετρα μακρύ και το πηγαίνουμε με τα πόδια.:p:p:p

anon
09-02-08, 12:16
Προβλήματα με τις συνδέσεις ειναι πλέον γενικό φαινόμενο. Εχω μια γραμμή ΑΡΥΣ 2Mbps, μια γραμμή υποτίθεται 6άρα ΧΟΛ η οποία όμως δουλεύει στα 3.5, και μια έως 24Mbps 4NET η οποία δεν ξεπερνά τα 1.5Mbps!!!!! Eδω μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα, αλλά ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλον. Προς το παρόν περιμένω να εξαντλήσω όλους τους ελέγχους που ειναι δυνατόν να γίνουν και ο ΟΤΕ έχει ελέγξει την γραμμη της 4ΝΕΤ και την βρήκε ΟΚ, αλλά επειδή δεν υπάρχει κάτι όπως μια δυνατότητα πιστοποίησης της γραμμής απο το DSLAM μέχρι το CPE (router) του πελάτη απο τρίτο ανεξάρτητο, δεν μπορούμε να κινηθούμε δικαστικώς εναντίον της οποιαδήποτε εταιρίας. Οτι δηλαδή μας δουλεύει.

Παρεπιμπτόντως για δεύτερη φορά μου χαλάει πόρτα ΑΡΥΣ, σε DSLAM στα 500 μέτρα. Ο ΟΤΕ πάντα θεωρεί ότι εφόσον συνγχρονίζει, η γραμμή ειναι ΟΚ, και πολύ δύσκολα μπορείς να κουνήσεις κανα τεχνικό να πάει να δεί επάνω στο DSLAM εαν παίζει η γραμμή ή όχι. Την προηγούμενη φορά, χρειάστηκε μια εβδομάδα, και πολύ κυνήγι, φαξ, απειλές, κλπ, για να βρούν ότι έχει πρόβλημα η πόρτα του DSLAM. Και τώρα ξανά μανά.

Οσο δεν υπάρχει η δυνατότητα να ελεγχθεί και να πιστοποιηθεί ότι η γραμμή, με ακριβή τεχνικό επιστημονικό έλεγχο, λειτουργεί καλά, και πρέπει να δίνει πραγματικά αυτή την ταχύτητα συγχρονισμού (όχι θεωρητικά μιλώντας, αλλά πάντα πραγματικά), θα είμαστε έρμαια των παρόχων και να πετάνε ο ένας το μπαλάκι στον άλλον και κανείς να μην αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Ειναι μια κατάσταση που βολεύει αυτούς και όχι τους καταναλωτές.

traderman
09-02-08, 12:59
Aν καποιος κινηθει νομικα ,αυτος ο ελεγχος δεν μπορει να διαταχθει με δικαστικη συνδρομη και απο ανεξαρτητο τεχνικο?Το εχει ψαξει κανεις?

dimstog
09-02-08, 13:40
Aν καποιος κινηθει νομικα ,αυτος ο ελεγχος δεν μπορει να διαταχθει με δικαστικη συνδρομη και απο ανεξαρτητο τεχνικο?Το εχει ψαξει κανεις?

Μα το πρόβλημα, είναι ακριβώς αυτό. Για να κάνεις μια καταγγελία που ευσταθεί, πόσο μάλλον για να κινηθείς δικαστικά, πρέπει να έχεις συγκεκριμένα στοιχεία.
Το πρόβλημα πχ με τις ολιγόλεπτες διακοπές στη σύνδεση, δεν είναι κάτι που μπορεί να αναπαραχθεί κατά βούληση, και άρα, για όσες αποσυνδέσεις δώσεις εσύ στοιχεία, άλλους τόσους επιτυχείς ελέγχους μπορεί να φέρει ο πάροχος - και ο ανεξάρτητος τεχνικός επίσης.
Εφόσον δε, για να συνδεθείς. είτε με shared είτε με full llu συνδυάζονται πάνω από ένας πάροχοι, δεν γίνεται και να διαμαρτυρηθείς και "καθολικά" ενάντια του παρόχου σου - η υπηρεσία έχει πρόβλημα, άρα φταίτε εσείς - καθώς πολύ εύκολα μπορεί να κατηγορήσει αυτός τον ΟΤΕ ή και το αντίστροφο.
Η μόνη επιλογή που έχει κάποιος είναι να αλλάξει πάροχο, αλλά και αυτό πάλι δεν σε εξασφαλίζει ότι θα γλυτώσεις από το πρόβλημα ή ότι δεν θα προξύψει καινούριο.

........Auto merged post: dimstog added 1 Minutes and 40 Seconds later........


Φως υπάρχει απλά το τούνελ είνα χιλιόμετρα μακρύ και το πηγαίνουμε με τα πόδια.:p:p:p

Άμα ακόμα και εσύ το λες αυτό, μας έκανες την καρδιά περβόλι φίλε μου.

johnpap
10-02-08, 08:56
Aν καποιος κινηθει νομικα ,αυτος ο ελεγχος δεν μπορει να διαταχθει με δικαστικη συνδρομη και απο ανεξαρτητο τεχνικο?Το εχει ψαξει κανεις?

Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον δικηγόρο για να σου δώσει οδηγίες και βεβαίως υπάρχει και η Ε.Ε.Τ.Τ. για να σε καθοδηγήσει. Εγώ αναγκάστηκα να συνδυάσω και τις δύο λύσεις και οφείλω να ομολογήσω ότι βρήκα την υποστήριξη που περίμενα όχι μόνο από τον δικηγόρο (ο οποίος έτσι κι' αλλοιώς ανέλαβε μία υπόθεση επ' αμοιβή), αλλά και από την Ε.Ε.Τ.Τ., κάτι που για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα.

Επειδή μάλιστα μίλησα αρκετές φορές με πολλές υπηρεσίες τής Ε.Ε.Τ.Τ., κάποια στιγμή που τους ρώτησα γιατί δεν επεμβαίνουν πιο ενεργά σε αυτό το χάλι που υπάρχει, η απάντηση που μου έδωσαν ήταν αφοπλιστική: «Πώς να επέμβουμε όταν οι καταναλωτές δεν κάνουν επώνυμες καταγγελίες;».

Έχουν απόλυτο δίκιο. Κι' εγώ πριν καταφύγω στην Ε.Ε.Τ.Τ. και στον δικηγόρο το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα, φοβόμουνα, σκεφτόμουνα «πού να μπλέκω τώρα;» ή «και τί θα πετύχω;», ή «εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;», αλλά τελικά βαρέθηκα να με θεωρούν βλάκα και προχώρησα.

Φιλικά,
Ι.Π.

anon
10-02-08, 11:53
Δεν νομίζω ότι αρκεί μονο η επώνυμη καταγγελία. Μπορώ εγώ σαν πελάτης - συνδρομητής, να ζητήσω να γίνει τεχνικός έλεγχος της γραμμής, πχ απο την Space Hellas ή κάποια άλλη εταιρία καταξιωμένη σε δίκτυα και με τον απαραίτητο τεχνικο εξοπλισμό, για να μην με παίζουν μπαλάκι μεταξύ τους ΟΤΕ και πάροχος; Το έως είναι επίσης ένα άλλο θέμα. Βάλαμε το έως και τέλειωσε. Ομως αυτό το έως, παρόλο που το καταλαβαίνω, δεν μπορώ να το ελέγξω. Μπορεί ένας ανεξάρτητος τεχνικός έλεγχος, αποτο router μου έως το DSLAM να μου πεί ανεξάρτητα με το τι μπορεί να λέει ο πάροχος, να μου βγάλει ότι κανονικά πρέπει πχ να συγχρονίζω στα 12Mbps. Οταν όμως με τον πάροχο συγχρονίζω πχ στα 6, τότε κάτι άλλο μπορεί να φταίει, απο προβληματικό εξοπλισμό έως ηθελημένη / εσκεμένη υποβάθμιση της γραμμής εν αγνοία μου. Εγώ σαν καταναλωτής δεν μπορώ να το ελέγξω αυτό. Οπως πχ στο παράδειγμα που έθεσα, έχω τρείς ADSL γραμμές στο ίδιο σημείο, η ΟΤΕΝΕΤ στα 2Mbps, η HOL στα 3.5Mbps (απο τα 6 μέγιστο), και η 4ΝΕΤ 1.5 το πολύ (ενάμισυ) Mbps απο τα 24! E πως στο καλό γίνεται αυτό; Γιατί η 4ΝΕΤ δεν πιάνει έστω τουλάχιστον 3.5; Μήπως φταίει το καλώδιο; Μα ήρθε ο ΟΤΕ, το έλεγξε, και μας λέει ΟΚ! Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι ακόμη και καταγγελία να κάνουμε, απλά θα βρεθούμε σε μια διελκυστίνδα μεταξύ ΟΤΕ και 4ΝΕΤ και δύσκολα θα βρείς άκρη. Εαν θεσμοθετηθεί το δικαίωμα του συνδρομητή να καλέσει έναν τρίτο για έλεγχο της γραμμής και έκδοση σχετικού πιστοποιητικού με όλα τα χαρακτηριστικά της γραμμής και μάλιστα απο DSLAM έως και τον router στο εσωτερικο δίκτυο του συνδρομητή, τότε θα σφίξουν πολλοί κ..λοι.....

billgout
10-02-08, 11:56
+1 :oneup:

aa144
10-02-08, 12:06
Αυτό με τις τρεις γραμμές στον ίδιο χώρο από τρεις διαφορετικούς παρόχους, έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Το καλύτερο θα ήταν να έχουμε συγκριτικά στοιχεία και κυρίως γράφημα από το ίδιο ρούτερ (π.χ. ΦΡΙΤΣ) που θα συνδεθεί διαδοχικά και στις 3 γραμμές, ώστε να γίνει ανάλυση των στοιχείων. Μπορεί να προκύψουν πολύ ενδιαφέρντα συμπεράσματα με αυτή τη δοκιμή, τα οποία θα είναι αφενός πολύ καλά τεκμηριωμένα, και επιπροσθέτως θα είναι και δωρεάν, αφού η ανωτέρω δοκιμή δεν στοιχίζει τίποτε, εκτός από μερικά λεπτά χρόνου εκτός λειτουργίας για την κάθε γραμμή.

Επειδή, όπως έχει δείξει η εμπειρία, είναι διαφορετικό ένας πελάτης να λέει στον πάροχο "Γιατί πιάνω μόνο 4 αφού πληρώνω για 6. Να το φτιάξετε αμέσως." και διαφορετικό να λέει "Γιατί με έχετε σε ADSL2 και όχι σε ADSL2+ αφού με αυτό δεν πιάνω τα 6 που είναι το πακέτο που πληρώνω; Να με βάλετε άμεσα σε ADSL2+", αφού στην πρώτη περίπτωση θα ακούσει διάφορες δικαιολογιές περί χαλκού κτλ, ενώ στη δεύτερη δεν μπορούν να του πούνε καμία δικαιολογία αφού ζητάει κάτι τεχνικά συγκεκριμένο και άμεσα διαπιστώσιμο.

traderman
10-02-08, 12:14
Εαν θεσμοθετηθεί το δικαίωμα του συνδρομητή να καλέσει έναν τρίτο για έλεγχο της γραμμής και έκδοση σχετικού πιστοποιητικού με όλα τα χαρακτηριστικά της γραμμής και μάλιστα απο DSLAM έως και τον router στο εσωτερικο δίκτυο του συνδρομητή

Αυτη η εκδοση πιστοποιητικου πιστευω οτι μπορει να γινει στην περιπτωση δικαστικης διενεξης μεταξυ πελατη και παροχου.

anon
10-02-08, 12:17
Καθήστε σε λίγο θα βάλω και 4η γραμμή, ConnX@work 24mbps. Και τότε να δουμε τι στο καλό συμβαίνει. Εγώ τουλάχιστον έχω την δυνατότητα σε οποιαδήποτε καταγγελία, να πώ κοιτάτε να δείτε, με τον Χ πάροχο πιάνω πχ 5 πλάσια ταχύτητα, η γραμμή ειναι ΟΚ (κατα ΟΤΕ), οπότε φταίτε εσείς ή ο ΟΤΕ μας δουλεύει. Τι μπορεί να γίνει όμως για κάποιον με μια γραμμή; Γιαυτόν ζητάω την δυνατότητα ιδιωτικού ΚΤΕΟ γραμμής απο DSLAM έως router ώστε να μην μπορούν να υπάρξουν δικαιολογίες σε περίπτωση που όλα ειναι ΟΚ, ή εαν όντως υπάρχει πρόβλημα γραμμής να σου πεί κοιτα εκεί έχεις πρόβλημα και να γίνουν τα δέοντα.... Πες πες, μπορεί να το ακούσει και το αυτι του Αλεξανδρίδη....



Αυτη η εκδοση πιστοποιητικου πιστευω οτι μπορει να γινει στην περιπτωση δικαστικης διενεξης μεταξυ πελατη και παροχου.

Πρώτα απο όλα αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσεις δικαστική διαμάχη, και μετά. Επειτα, ποιός εκδίδει το πιστοποιητικό; ο ΟΤΕ; Δεν τον πιστεύω, τον θεωρώ αναξιόπιστο, απο προσωπική πείρα. Στην δουλειά έρχονται στον κατανεμητή μου 14 ζεύγη, και είχα προβλήματα με μισθωμένα, και μισό χρόνο με πρήζανε ότι φταίει το εσωτερικό δίκτυο, ώσπου έκανα το θεικό, συνεδεσα το Alacatel (της μισθωμένης Ε1) απο την οποία βγαίνει η HellasCOM, κατευθείαν επάνω στον κατανεμητή!!!! Και φυσικά και πάλι είχε πρόβλημα. Και τότε αναγκάστηκε, ναι αναγκάστηκε γιατί δεν μπορούσε πλέον να το δικαιολογήσει ο ΟΤΕ, να έρθει η υπηρεσία ποιότητας γραμμής, και να βγάλει άχρηστα τα 13 απο τα 14 ζεύγη για χρήση Ε1!!!! Τα 13 ζεύγη μπορούσαν μόνο PSTN & ISDN.... τίποτα παραπάνω....

Σαν πελάτης, επειδή έχω δουλεύω σε μεγάλη εταιρία και έχω μεγάλη ποικιλία τηλεπικοινωνιακών συνδέσεων και αριθμό, έχω και πολλές εμπειρίες απο τον φίλτατο ΟΤΕ....

AdamantiosXRV
10-02-08, 13:15
Παιδιά ποστάρω και εδώ δηλώνοντας τις απόψεις μου. Ναι οι επώνυμες καταγγελίες πιστεύω πως είναι η ΜΟΝΗ διέξοδος. Υπήρξα τεχνικός στην Space Hellas και όπως έχω αναφέρει τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά! Για όλα ρόλο παίζει ο Παροχός (HOL) με τον Πελατη (ΕΜΑΣ). Δεν χρειάζεται να μπλέκουμε (τουλάχιστον έτσι πιστεύω και η οποία αντίθετη άποψη εάν είναι τεκμηριωμένη πέρα ως πέρα καλοδεχούμενη!)τρίτους! Ψάχνω να βρώ και άλλους σαν εμέ να μαζευτούμε και να τους καμπανιάσουμε μια επίσημη καταγκελία (η ιδέα να φύγει κοινοποίηση στον Ε.Ε.Τ.Τ. είναι πάρα πολύ κάλλη και ίσως η κίνηση που αναφέρει ο Γιάννης είναι η απολύτως ενδεδειγμένη). ένα παλικάρι, το οποίο δουλεύει στον ΟΤΕ, και προσπάθησε και εξήγησε το τι και το πως και όλοι βουρ να βρούμε του....χαλκού την άκρη απλά κανονικά δεν νομίζω πως έπρεπε να μας απασχολεί! Το χημείο πληρώνω/με και αυτό πρέπει να λύσει τα όσα θέματα προβλήματα έχω/έχουμε

johnpap
10-02-08, 14:21
Δεν νομίζω ότι αρκεί μονο η επώνυμη καταγγελία. Μπορώ εγώ σαν πελάτης - συνδρομητής, να ζητήσω να γίνει τεχνικός έλεγχος της γραμμής,
...

Εαν θεσμοθετηθεί το δικαίωμα του συνδρομητή να καλέσει έναν τρίτο για έλεγχο της γραμμής και έκδοση σχετικού πιστοποιητικού με όλα τα χαρακτηριστικά της γραμμής και μάλιστα απο DSLAM έως και τον router στο εσωτερικο δίκτυο του συνδρομητή, τότε θα σφίξουν πολλοί κ..λοι.....

Μα αγαπητέ μου! Στην Ελλάδα ζεις. Περιμένεις να θεσμοθετηθεί κάποιο δικαίωμά σου; Εσύ φρόντισε να κινήσεις τα νήματα. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω και να ξαναλέω δεξιά κι' αριστερά. Αυτά που γράφεις εδώ, κάτσε και γράφτα σε ένα κομμάτι χαρτί και στείλτα στην Ε.Ε.Τ.Τ. και σε όσους νομίζεις ότι εμπλέκονται στο πρόβλημά σου. Περίμενε καμμιά 10ριά μέρες και αν δεν δεις φως, πήγαινε σε ένα δικηγόρο και δες τί μπορεί να γίνει. Υπάρχει επίσης ο συνήγορος τού πολίτη, το υπουργείο εμπορίου, οργανώσεις καταναλωτών για να σε βοηθήσουν. Πού ξέρεις; Αυτό που λες για το εάν θεσμοθετηθεί κ.λπ. κ.λπ. μπορεί να είναι ήδη θεσμοθετημένο και να μην το γνωρίζεις. Θα το γνωρίζουν όμως αυτοί στους οποίους θα απευθυνθείς. Έτσι κι' εγω έτρωγα τα λυσσακά μου περιμένοντας τη νέα μου σύνδεση που ποτέ δεν έμπαινε σε λειτουργία. Και μου λέγαν όλοι ότι δεν μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο πριν κλείσει ο πρώτος χρόνος και ότι θα πληρώσω ρήτρα και ότι θα τραβήξω των παθών μου τον τάραχο. ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ φίλτατε. Και το συμβόλαιό μου διέκοψα και ρήτρα δεν πλήρωσα και κανείς δεν έκανε κιχ!

Γι' αυτό σου λέω. Ναι το ξέρω, δεν είναι εύκολο μέσα στις όποιες ασχολίες σου να προσθέσεις μία ακόμη. Αλλά αν δεν το κάνεις, δεν θα βρεις άκρη και θα τρώγεσαι.

Φιλικά,
Ι.Π.

AdamantiosXRV
10-02-08, 14:41
Μα αγαπητέ μου! Στην Ελλάδα ζεις. Περιμένεις να θεσμοθετηθεί κάποιο δικαίωμά σου; Εσύ φρόντισε να κινήσεις τα νήματα. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω και να ξαναλέω δεξιά κι' αριστερά. Αυτά που γράφεις εδώ, κάτσε και γράφτα σε ένα κομμάτι χαρτί και στείλτα στην Ε.Ε.Τ.Τ. και σε όσους νομίζεις ότι εμπλέκονται στο πρόβλημά σου. Περίμενε καμμιά 10ριά μέρες και αν δεν δεις φως, πήγαινε σε ένα δικηγόρο και δες τί μπορεί να γίνει. Υπάρχει επίσης ο συνήγορος τού πολίτη, το υπουργείο εμπορίου, οργανώσεις καταναλωτών για να σε βοηθήσουν. Πού ξέρεις; Αυτό που λες για το εάν θεσμοθετηθεί κ.λπ. κ.λπ. μπορεί να είναι ήδη θεσμοθετημένο και να μην το γνωρίζεις. Θα το γνωρίζουν όμως αυτοί στους οποίους θα απευθυνθείς. Έτσι κι' εγω έτρωγα τα λυσσακά μου περιμένοντας τη νέα μου σύνδεση που ποτέ δεν έμπαινε σε λειτουργία. Και μου λέγαν όλοι ότι δεν μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο πριν κλείσει ο πρώτος χρόνος και ότι θα πληρώσω ρήτρα και ότι θα τραβήξω των παθών μου τον τάραχο. ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ φίλτατε. Και το συμβόλαιό μου διέκοψα και ρήτρα δεν πλήρωσα και κανείς δεν έκανε κιχ!

Γι' αυτό σου λέω. Ναι το ξέρω, δεν είναι εύκολο μέσα στις όποιες ασχολίες σου να προσθέσεις μία ακόμη. Αλλά αν δεν το κάνεις, δεν θα βρεις άκρη και θα τρώγεσαι.

Φιλικά,
Ι.Π. δυστυχώς με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στην Ελλαδίτσα δεν μπορείς να προκοπάρεις με τον κανένα διαφορετικά!! :oneup: μόνη διαφορά όχι σε όλους που νομίζεις ότι συνεισφέρουν στην όποια κατάσταση σου αλλά στους ρεμπέτες που πουλάν...αέρα δλδ στην περίπτωση μας HOL στην ΕΕΤΤ
φιλικά Αδαμάντιος

anon
10-02-08, 17:26
Hδη το ADSLgr έχει επαφές με την ΕΕΤΤ. Kάποια μέλη κάνουν πάρα πολύ σημαντική δουλειά στο κομμάτι αυτό, οι υπόλοιποι όσο μπορούμε, αναλύουμε, σχολιάζουμε, δίνουμε ιδέες κλπ. Μέσα στα πλαίσια αυτά μια ιδέα είναι και αυτή, αλλά κάποια πράγματα ειναι εύκολο να προωθηθούν κάποια άλλα πιο δύσκολο.

Το θέμα δεν είναι να αρχίσουμε τις δικαστικές αγωγές, αυτό θαναι η τελευταία λύση. Αλλά να γίνει τόσο εύκολο πλέον στο καθένα να βρεί το δίκιο χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγει σε αγωγές. Εαν δεν υπάρχουν οι σχετικοί θεσμοί και διαδικασίες και πρέπει το καθε τι να γίνεται μόνο μέσω δικαστικών αγωγών, τότε κάτι δεν κάνουμε καλά.

traderman
10-02-08, 18:27
Εαν δεν υπάρχουν οι σχετικοί θεσμοί και διαδικασίες και πρέπει το καθε τι να γίνεται μόνο μέσω δικαστικών αγωγών, τότε κάτι δεν κάνουμε καλά.
Θα ελεγα κατι δεν κανουν καλα

AdamantiosXRV
10-02-08, 19:14
Hδη το ADSLgr έχει επαφές με την ΕΕΤΤ. Kάποια μέλη κάνουν πάρα πολύ σημαντική δουλειά στο κομμάτι αυτό, οι υπόλοιποι όσο μπορούμε, αναλύουμε, σχολιάζουμε, δίνουμε ιδέες κλπ. Μέσα στα πλαίσια αυτά μια ιδέα είναι και αυτή, αλλά κάποια πράγματα ειναι εύκολο να προωθηθούν κάποια άλλα πιο δύσκολο.

Το θέμα δεν είναι να αρχίσουμε τις δικαστικές αγωγές, αυτό θαναι η τελευταία λύση. Αλλά να γίνει τόσο εύκολο πλέον στο καθένα να βρεί το δίκιο χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγει σε αγωγές. Εαν δεν υπάρχουν οι σχετικοί θεσμοί και διαδικασίες και πρέπει το καθε τι να γίνεται μόνο μέσω δικαστικών αγωγών, τότε κάτι δεν κάνουμε καλά.
θα με βοηθούσε τουλάχιστον εμένα (ως είπα μακάρι να γινόμασταν πόλοι) να μπορούσε κάποιος να μου δώσει ορισμένα στοιχεία, πχ πως μπορώ να έρθω σε επικοινωνία με αυτούς η λχ εάν υπάρχουν εύκαιρα κάποια mail address- fax numbers ούτως ώστε να αρχίσω απο αύριο κιόλας τις αποστολές.
Είτε με πμ είτε έδω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

aa144
10-02-08, 19:17
Αν ψάξεις είναι πολύ εύκολο να τους βρεις.

www.eett.gr

AdamantiosXRV
10-02-08, 22:03
Αν ψάξεις είναι πολύ εύκολο να τους βρεις.

www.eett.grΣε ευχαριστώ για την απάντηση!

johnpap
12-02-08, 19:05
Πληροφορίες για καταναλωτές:
http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/index.html

Έντυπο ερωτήματος καταγγελίας:
http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html

Τομέας εξυπηρέτησης καταναλωτών:
http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/TEK.html

Με πολύ λίγα λόγια, για να μην κουράζω κιόλας, ιδού τί έκανε ο ειλικρινώς υμέτερος (δηλαδή εγώ):
1. Μία ωραία πρωΐα και μετά από αρκετή αναμονή, έστειλα ένα ωραίο μήνυμα η-ταχυδρομείου με τα παράπονά μου στον πάροχο.
2. Μετά από 7 ημέρες και μή έχοντας λάβει απάντηση, έστειλα άλλο ένα μήνυμα η-ταχυδρομείου στον πάροχο με κοινοποίηση στην Ε.Ε.Τ.Τ., επαναλαμβάνοντας τα παραπόνά μου και με την επισήμανση ότι αν σε 7 ημέρες δεν είχα απάντηση θα προχωρούσα σε επίσημη καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.
3. Μετά από 7 ημέρες και μη έχοντας λάβει απάντηση, έστειλα επίσημη, λεπτομερή έγγραφη καταγγελία μέσω η-ταχυδρομείου στην Ε.Ε.Τ.Τ. με κοινοποίηση στον πάροχο, ενημερώνοντας ότι αν δεν έχω απάντηση μέσα σε 7 ημέρες θα προχωρήσω σε επίσημη καταγγελία τής σύμβασής μου με τον πάροχο.
4. Μετά από 7 ημέρες και συνεχίζοντας να μην λαμβάνω απάντηση, υπέβαλα επίσημη καταγγελία τής σύμβασής μου στην Ε.Ε.Τ.Τ. με κοινοποίηση στον πάροχο.
5. Καπάκι (όπως λέμε στην καθομιλουμένη) έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο, που επέχει θέση καταγγελίας τής σύμβασης με τον προηγούμενο πάροχο, σταμάτησα να χρησιμοποιώ εξοπλισμούς και ό,τι άλλο μου είχε δώσει ο πάροχος τον οποίο κατήγγειλα (π.χ. POP3, SMTP, web-mail κ.λπ.) και του επέστρεψα τον εξοπλισμό του.

Συνήθως το θέμα τελειώνει εκεί.

Επειδή όμως εμένα συνέχισαν να μου στέλνουν λογαριασμούς και επικοινωνώντας μαζί τους μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αίτημα διακοπής τής υπηρεσίας (πράγμα «κουφό» αφού είχα καταγγείλει τη σύμβαση), προχώρησα και σε ένα επίσημο εξώδικο και πάπαλα.

Ούτε κι' εγώ είμαι υπέρ τών αγωγών και των λύσεων μέσω τής δικαστικής οδού. Δυστυχώς όμως μερικοί δεν καταλαβαίνουν τα απλά Ελληνικά και θέλουν «καθαρεύουσα»!!!

Φιλικά,
Ι.Π.

@ ADSLgr.com All rights reserved.