PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστολή & λήψη FAX από το ιδιόκτητο δίκτυο της Τελλάς



ianos
07-02-08, 12:15
Καλημέρα,

Ένας φίλος απέκτησε zisto και από τότε δεν μπορεί να λάβει και να στείλει fax. Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο (μιλάω προφανώς για ιδιόκτητο δίκτυο της tellas).



Ianos

grgmls
07-02-08, 13:56
αν δεν κανω λαθος στο adsl δεν λειτουργουν προγραμματα fax

πρεπει να χρησιμοποιει το εσωτερικο modem του υπολογιστη αφου το συνδεσει με την τηλ. γραμμη

psolord
07-02-08, 14:52
Καλημέρα,

Ένας φίλος απέκτησε zisto και από τότε δεν μπορεί να λάβει και να στείλει fax. Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο (μιλάω προφανώς για ιδιόκτητο δίκτυο της tellas).



Ianos

Να του πεις να ελέγξει τη συνδεσμολογία του. Έχουν προυπάρξει αναφορές για αποστολή/λήψη φαξ στο forum και απο ότι φαίνεται τα φαξ δουλεύουν μια χαρά.;)

apostol70
07-02-08, 16:00
Μια χαρά δουλέυει το fax. Έψω πάρει και έχω στείλει αρκετές φορές

hel
07-02-08, 17:10
Σε forthnet και tellas λειτουργούν κανονικά τα fax γιατί είναι pstn μέχρι το dslam.
Σε hol συνδέεις το fax μέσω ρουτερ (υποθέτω και στις άλλες έτσι γίνεται λόγω voip).

patreas
13-02-08, 15:14
Μόλις σήμερα είδα αυτό το post και γράφω για να διατυπώσω το ίδιο πρόβλημα.
Έχει μόλις ενεργοποιηθεί η ZISTO συνδρομή μου, (πρώτα ήμουν πάλι σε ΤΕΛΛΑΣ τηλεφωνία και νετ μέσω ΟΤΕ) και διαπίστωσα έκπληκτος ότι αν και έχω (με χίλια προβλήματα) τηλέφωνο, είναι αδύνατο να στείλω ή να δεχτώ FAX.Έχω ένα πολυμηχάνημα HP 6310 και μετά από επικοινωνία με το HELPDESK, όπου ανέφερα το πρόβλημα, μου είπαν ότι είναι πιθανόν, κάποιες συσκευές να μην υποστηρίζουν το δίκτυο της ΤΕΛΛΑΣ, γιαυτό και η αδυναμία σύνδεσης με τη γραμμή.
Μπορεί να ισχύει αυτό;
Εσείς παρακαλώ, μήπως έχετε να μου δώσετε κάποια λύση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

@ ADSLgr.com All rights reserved.