PDA

Επιστροφή στο Forum : WRT54G firmware πρόβλημα?



lemonidas
19-05-05, 19:26
Χαιρετώ την παρέα!

Είπα και εγώ να κάνω αναβάθμιση firmware στο linksysάκι μου. Δεν έχει τίποτα, αλλά διάβασα κάπου οτι η Official έκδοση για το v2.2 η τελευταία προσθέτει qos funcionality. Ποιο είναι το πρόβλημα? Δεν ξέρω ποια έκδοση έχω. Απότι κατάλαβα είναι οι 1 , 1.1 , 2.2 μιας και αυτές ήταν οι μόνες που έδειχνε στο σάιτ της λινκσυς. Το θέμα είναι οτι στο κουτί πάνω έχει ένα αυτοκολλητάκι που λέει:


WRT54G -CA V1.1 - PKG-κάτι νούμερα

Από την άλλη το ρούτερ πάνω δεξιά (στο web panel) λέει :


firmware version:v2.02.7

Έλα όμως που για την έκδοση 1.1 δεν υπάρχει τέτοια έκδοση. Η τελευταία είναι η 1.42.2 :(

Η 2.02.7 αναφέρεται από την άλλη (έτσι για νε μπλέξει ακόμα περισσότερο) στο changelog της έκδοσης 2.2!

Τα φώτα σας καλοί μου άνθρωποι! Πως θα βρω τι έκδοση έχω για να μην το κάψω το καημένο το μηχανάκι?

Και κάτι τελτευταίο. Αν θεωρήσουμε οτι βρίσκω πια έκδοση χρειάζομαι. Πως την εγκαθσιτώ. Απλά από το πισί μου (με ασύρματη σύνδεση) πάω στο τάμπ -> απγκρέιντ κτλ κτλ ή πρέπει να είμαι ενσύρματα πάνω στο λινκσυς?

Αλλά αυτό φαντάζομαι οτι θα με απασχολήσει αφού λυθεί το πρόβλημα με τις εκδόσεις..:cry:

nnn
19-05-05, 23:09
Πως την εγκαθσιτώ. Απλά από το πισί μου (με ασύρματη σύνδεση) πάω στο τάμπ -> απγκρέιντ κτλ κτλ ή πρέπει να είμαι ενσύρματα πάνω στο λινκσυς?
Για τα άλλα δεν ξέρω γιατί δεν έχω Linksys(αν και υποψιάζομαι ό,τι έχεις hardware revision 1.1),αλλά όταν και αν κάνεις upgrade καλό είναι να είσαι συνδεμένος ενσύρματα.

lemonidas
20-05-05, 00:11
Και εγώ αυτό υποψιάζομαι (με βοήθησε και το αυτοκόλλητο σε αυτή την υποψία) αλλά έλα όμως που η έκδοση του φίρμγουερ που φοράει τώρα υπάρχει μόνο στην 2.2 βέρσιον... Είναι λίγο μπέρδεμα η ιστορία ε?

nikos_gr
20-05-05, 00:15
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποια άλλο firmware;Το wrt συνήθως δουλεύονται με firmware της sveasoft ή με openwrt γιατί εχουν πολλές επιπλέον δυνατότητες.Θα βρείς πολύ λίγους που να το δουλεύουν με το μανίσιο...

lemonidas
20-05-05, 00:24
Το είχα σκεφτεί αλλά μια φορά είχα διαβάσει την διαδικασία και περιελάμβανε κάτι περίεργα ρισέτ και όταν ξεκινούσε το σύστημα έπρεπε να το φορτώσεις σε συγκεκριμένη στιγμή και κάτι τέτοια και το φοβήθηκα. Άλλωστε η τελευταία έκδοση έχει qos που είναι και ο λόγος που θέλω να κάνω αναβάθμιση, αλλιώς όλα τρέχουν μια χαρά!

Manolis K.
22-05-05, 11:29
Το είχα σκεφτεί αλλά μια φορά είχα διαβάσει την διαδικασία και περιελάμβανε κάτι περίεργα ρισέτ και όταν ξεκινούσε το σύστημα έπρεπε να το φορτώσεις σε συγκεκριμένη στιγμή και κάτι τέτοια και το φοβήθηκα. Άλλωστε η τελευταία έκδοση έχει qos που είναι και ο λόγος που θέλω να κάνω αναβάθμιση, αλλιώς όλα τρέχουν μια χαρά!

Αναβάθμισε στην τελευταία έκδοση v3.03.6, έχει σχεδόν τα πάντα που μπορεί να σου χρειαστούν, καθώς και QoS. Μην φοβάσαι ότι μπορεί να κάνεις ζημιά, μπορείς πάντα να υποβαθμίσεις σε παλιότερο firmware (2.02.7) και μετά πάλι να αλλάξεις σε νεότερο. Πολλοί χρήστες βρίσκουν το 2.04.4 ώς το σταθερότερο για αυτόν τον router. Επίσης μην ανησυχείς για το version του hardware που έχεις, το firmware θα δουλέψει. Απλά χρειάζεται να είσαι λίγο υπομονετικός καθώς δεν δουλεύει πάντα με την πρώτη και πρέπει να περιμένεις λίγο.

Φρόντισε σε κάθε αλλαγή firmware να κρατάς πατημένο για τουλάχιστον 40 δευτερόλεπτα το κουμπί reset από πίσω από τον router, ή ακόμα καλύτερα, κλείνε την παροχή ρεύματος(κοινώς βγάζε το από την πρίζα).
Η όλη διαδικασία είναι κάπως επίπονη και μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα αλλά να έχεις υπομονή και επιμονή. Δεν έχω ακούσει έναν να χάλασε το μηχάνημά του όταν έκανε flashing firmware. Και όπως είπα παραπάνω, και αν δεν δουλέψει, μπορείς πάντα να κάνεις υποβάθμιση προσωρινά.

Επίσης όπως ανάφερε κάποιος άλλος, η σύνδεση με τον router σου ΠΡΕΠΕΙ να είναι με καλώδιο ethernet και όχι ασύρματα -όταν παίζεις με το firmware.

Re-Ti-Re
22-05-05, 12:00
Το θέμα είναι οτι στο κουτί πάνω έχει ένα αυτοκολλητάκι που λέει:
WRT54G -CA V1.1 - PKG-κάτι νούμερα Αυτή είναι η version του hardware.


Από την άλλη το ρούτερ πάνω δεξιά (στο web panel) λέει :

firmware version:v2.02.7 Αυτή είναι η version του firmware που έχεις.
Μην σε μπερδεύουν τα τελευταία νούμερα μετά από την δεύτερη τελεία.

lemonidas
22-05-05, 15:16
Όντως δεν με προβληματίζει αυτό. Απλά το φίρμγουερ που λέει οτι έχει δεν υπάρχει στη λίστα για το χάρντγουερ 1.1 αλλά στο 2.2. Αυτό με μπερδεύει.

Πάντως αν δεν υπάρχει κίνδυνος θα το δοκιμάσω και βλέπουμε!

Re-Ti-Re
22-05-05, 22:27
Πάντως αν δεν υπάρχει κίνδυνος θα το δοκιμάσω και βλέπουμε!Με ένα email στην εταιρεία θα σου πούνε.
Αλλά συνήθως όταν το firmware δεν κάνει για το hardware τότε δεν γίνεται update.

NIKOS L
24-05-05, 23:14
Εδω θα βρεις τα παντα για το WRT54G


http://www.wrt54g.com/

lemonidas
24-05-05, 23:38
Ευχαριστώ πολύ για το λινκ! Θα βοηθήσει :)

lemonidas
24-05-05, 23:49
Όντως βοήθησε πάρα πολύ. Βρήκα τρόπο να βρώ τη Hardware version του λινκσυς μου. Σε αντίθεση με οτι λέει το αυτοκολλητάκι (λέει 1.1) από το S/N βγαίνει το συμπέρασμα (με τη βοήθεια του παρακάτω πίνακα) οτι είναι το βέρσιον 2.0! Οπότε θα προχωρήσω μάλλον αύριο - μεθαύριο σε αναβάθμιση (είμαι μεταξύ του ορίτζιναλ και του άλκεμυ) .

ΥΓ: παραθέτω τον πίνακα μήπως βοηθήσει και άλλους.

We are no longer in the days of just WRT54Gv1.0. We have moved on to several revisions and several models. This quick guide will help you find out which one you have. This is important for several reasons. Most of all, users of a WRT54Gv2.2 and WRT54GSv1.1 must have HyperWRT 2.1b1 or Linksys firmware for G of 3.03.6 and for GS 3.37.6 or greater.


First, find the Linksys sticker on the bottom of your router. Find the serial number and most importantly the first 4 letters of it.

Secondly, look below to find your hardware version.

CDF0 = WRT54G v1.0
CDF1 = WRT54G v1.1
CDF3 = WRT54G v1.1
CDF5 = WRT54G v2.0
CDF7 = WRT54G v2.2
CDF8 = WRT54G v3.0
CGN0 = WRT54GS v1.0
CGN1 = WRT54GS v1.0
CGN2 = WRT54GS v1.1
CGN3 = WRT54GS v2.0

Thanks to Wolf for this information.

Και πάλι ευχαριστώ Νίκο!

NIKOS L
25-05-05, 00:54
:thumbsup1 Να εισαι καλα...Dude

@ ADSLgr.com All rights reserved.