PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο!!



tenoros
07-02-08, 16:56
Γεια σας!!

Έχω ένα πρόβλημα με τον εξωτερικό μου σκληρό δίσκο..
Λοιπόν, είναι ένας Seagate Barracuda 7200.10 320 Gbytes και τον εχω σύνδεση σε ένα μαύρο κουτί 3,5" IDE/SATA HDD το οποίο από πάνω γραφεί "ICY BOX".

Τον εχω μεταφέρει αρκετές φορές. χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά εχτές συνεβει το παρακάτω: Το ανοίγω από το κουμπάκι, ακούγεται ότι ανοίγει αλλά μέσα σε 10 δέυτερα ακούγεται ένα δυνατό "τσικ" (σαν να κυλάει μια μπίλια) και έπειτα κάθε 2 δευτερόλεπτα ένα πιο χαλαρό "τσικ".Όταν το ανοίγω ακούγεται το "κουδουνάκι" από τον Η/Υ όταν συνδέεται κάτι στην θύρα usb αλλά ο σκληρός δεν φαίνεται..

Είμαι μέσα στο περιθώριο της εγγύησης, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι εχω το απαραίτητο χαρτάκι..Άλλα βασικό μου μέλημα είναι να σώσω τα 200 GB που έχει μέσα..

Μήπως υπάρχει κάποια λύση;;

29gk
07-02-08, 20:52
Πρωτη σου δουλεια ειναι να βγαλεις τον δισκο απο το κουτι και να τον συνδεσεις σαν εσωτερικο στο pc σου. Στη συνεχεια αντιγραφεις ολα σου τα δεδομενα σε αλλο δισκο η εστω σε dvd και παρακαλας να μην εχουν παθει ζημια.

Αν τα καταφερεις με τα δεδομενα, παρακολουθεις τη συμπεριφορα του δισκου ( αν κανει ηχους περιεργους ), τρεχεις ενα scandisk και κατεβαζεις το HDDhealth και βλεπεις τις αναφορες του. Στη συνεχεια πηγαινεις στη σελιδα της seagate και ψαχνεις για καποιο utility για τον ελεγχο του δισκου.

Μην κανεις δοκιμες με το εξωτερικο κουτι η ακομα και με καποιο αλλο. Ειδικα αν δεν εχεις παρει πρωτα τα δεδομενα σου.

katdoc
07-02-08, 21:03
αν χτυπαει εχει χαλασει.

tenoros
07-02-08, 23:49
Ξέχασα να σας αναφέρω ότι δουλεύω σε Laptop.

Τελοσπαντων, πήγα το σκληρό μαζί με το κουτί για service..

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

:) :) :) :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.