PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ Η ΚΡΗΤΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ DSL τελευταια!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

CamClone
07-02-08, 18:11
Καταφερα να μιλησω με το "Σωστο" ατομο στην καρδια του ΟΤΕ στην Κρητη ..που ειναι στην οδο Αριαδνης , εκει πανε κ ερχονται αρκετες οπτικες ινες προς ολη την Κρητη και προς Πειραια και Συρο , Σαντορινη.
Ο λογος που οι περισσοτεροι απο μας εχουμε ελαχιστο ping τις τελευταιες μερες ( μεσημερι - εως μεσανυχτα) 250 και 300 msec με το πρωτο router εχει να κανει με ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που παρουσιαζουν τις τελευταιες μερες καποια ζευγη οπτικων ινων που πανε ηρακλειο-Συρο-Πειραια ..υποθαλασσια...
Συγκεκριμενα , υπαρχουν 2 επιπεδα virtual paths μεταξι Ηρακλειου Αθηνας.
Το πρωτο ειναι το "ξεχωριστο virtual path" εχει καθενας χρηστης DSL στην Κρητη ξεχωριστα ...το οποιο / τα οποια ( χιλιαδες...τετοια paths) ΠΕ΅ΡΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ virtual path .
Αυτο το δευτερο "μεγαλο καζανι..." εχει το προβλημα και επηρεαζει ολους τους χρηστες που περνανε απο μεσα του με μικροτερα virtual paths. Αν σας εχει "τυχει" το προβληματικο "μεγαλο καζανο-virtual path" τοτε εισαστε ατυχοι και εχετε μεγαλα pings και χαμηλες και ασταθεστατες ταχυτητες.
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ Network Operation Center του ΟΤΕ στην Αθηνα εχουν βαλει προς το παρον QoS σε ενα κομματι του εσωτερικου "αορατου" δικτυου που ..εμεις δεν μπορουμε να δουμε με ενα ..traceroute ..γιατι ειμαστε ...τα μικρα virtual paths πανω στο "μεγαλο" pirtual path.

Καταλαβατε η να κανω και παπα ?

Θα το φτιαξουν συντομα,
Επηρεαζει ΟΛΕΣ ΤΙΣ DSL το προβλημα αυτο ανεξαρτητης ταχυτητας.
..μεχρι τωρα ειχαμε προβληματα με τα virtual paths των DSLAMS...τωρα εχουμε προβλημα και με τον κορμο..του ΟΤΕ .
Αστα βραστα.

Επηρεαζονται ΟΤΕ, ΟΤΕΝΕΤ , FORTHnet, ACN, GRNET(dsl) , διοτι ..ολοι αυτοι περνανε απο μεσα...για την Κρητη μιλαω παντα!

halvas0000
07-02-08, 19:10
Σου ειπαν αν ειναι θεμα ημερων η μηνων για να το φτιαξουνε? Γιατι οσοι ημαστε στο dslam Τζανακακη εχουμε τεραστιο προβλημα.

walker
07-02-08, 19:41
Γιατι στην Αριαδνη ειμαστε καλυτερα:mad:

kapodistrias
07-02-08, 20:47
Άντε να δώ!Σκάβουν σκάβουν και στο τέλος τίποτα δεν κάνουν....

vagper13
07-02-08, 21:02
κλαφτα μανουλα κλαφτα...μονιμως,ολο και κατι εχουν...το internet στην Ελλαδα,δεν ειναι ειναι σε υβριδικο σταδιο,απλως δεν υφισταται:down:

NiKapa
07-02-08, 21:06
Παντως τωρα που γραφω παει σαν 1000αρα το μεγιστο...χαλια πραγματικα...συνηθως φτιαχνει πιο αργα...θα το παρακολουθησω..

vaggelis_cha
07-02-08, 23:03
Καταφερα να μιλησω με το "Σωστο" ατομο στην καρδια του ΟΤΕ στην Κρητη ..που ειναι στην οδο Αριαδνης , εκει πανε κ ερχονται αρκετες οπτικες ινες προς ολη την Κρητη και προς Πειραια και Συρο , Σαντορινη.
Ο λογος που οι περισσοτεροι απο μας εχουμε ελαχιστο ping τις τελευταιες μερες ( μεσημερι - εως μεσανυχτα) 250 και 300 msec με το πρωτο router εχει να κανει με ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που παρουσιαζουν τις τελευταιες μερες καποια ζευγη οπτικων ινων που πανε ηρακλειο-Συρο-Πειραια ..υποθαλασσια...
Συγκεκριμενα , υπαρχουν 2 επιπεδα virtual paths μεταξι Ηρακλειου Αθηνας.
Το πρωτο ειναι το "ξεχωριστο virtual path" εχει καθενας χρηστης DSL στην Κρητη ξεχωριστα ...το οποιο / τα οποια ( χιλιαδες...τετοια paths) ΠΕ΅ΡΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ virtual path .
Αυτο το δευτερο "μεγαλο καζανι..." εχει το προβλημα και επηρεαζει ολους τους χρηστες που περνανε απο μεσα του με μικροτερα virtual paths. Αν σας εχει "τυχει" το προβληματικο "μεγαλο καζανο-virtual path" τοτε εισαστε ατυχοι και εχετε μεγαλα pings και χαμηλες και ασταθεστατες ταχυτητες.
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ Network Operation Center του ΟΤΕ στην Αθηνα εχουν βαλει προς το παρον QoS σε ενα κομματι του εσωτερικου "αορατου" δικτυου που ..εμεις δεν μπορουμε να δουμε με ενα ..traceroute ..γιατι ειμαστε ...τα μικρα virtual paths πανω στο "μεγαλο" pirtual path.

Καταλαβατε η να κανω και παπα ?

Θα το φτιαξουν συντομα,
Επηρεαζει ΟΛΕΣ ΤΙΣ DSL το προβλημα αυτο ανεξαρτητης ταχυτητας.
..μεχρι τωρα ειχαμε προβληματα με τα virtual paths των DSLAMS...τωρα εχουμε προβλημα και με τον κορμο..του ΟΤΕ .
Αστα βραστα.

Επηρεαζονται ΟΤΕ, ΟΤΕΝΕΤ , FORTHnet, ACN, GRNET(dsl) , διοτι ..ολοι αυτοι περνανε απο μεσα...για την Κρητη μιλαω παντα!

Μίλησα με τεχνικό του ΟΤΕ από το Ηράκλειο προ μισή ώρα και επιβεβαιώνω τα παραπάνω. Όπως επίσης επιβεβαιώνω και το QoS (άκα κόφτης) που έχει πέσει... Σπίτι με 1024 πιάνω πρακτικά κάτι σαν 384 και στο γραφείο με 2048 είμαι στα επίπεδα της 768...

Υπομονή παιδιά, παροδικό είναι...

vladimir rus
07-02-08, 23:37
CamClone
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση :cool:

NiKapa
08-02-08, 00:55
Τι ελεγα πριν..? τωρα παει σφαιρα...αυτο πως εξηγειται σχετικα με το προβλημα του Οτε..?:hmm:

CamClone
08-02-08, 01:44
Θα κατεβουν κατω στην Κρητη απο Αθηνα (κεντρικα) να το δουν,
Παιζει να ειναι πολυ σπανιο το προβλημα για να κραταει τοσες μερες.
Οι οπτικες ινες του ΟΤΕ που συνδεουν Ηρακλειο Κρητη με Συρο Σαντορινη Πειραια ...σηκωνουν πανω απο 30 GBps..φωνη, internet..
Δεν τιθετε θεμα χωρητικοτητας προς το παρον,
Η ΚΡΗΤΗ εχει υποδομες σε ινες, δεν προκειτε να ξεμεινουμε απο ιντερνετ στο νησι
Προς το παρον σερνομαστε γιατι υπαρχει hardware fault καπου στην Οδο.Αριαδνης.
just that.

...Φταινε βεβαια και τα Virtual paths των DSLAMs. αλα πλεον...το προβλημα ειναι διπλο.
Θα φτιαξει μαλλον συντομα, μεσα στη βδομαδα.
Ειναι αισθητο περισσοτερο στις συνδεσεις με πολλα MBps .

Koala_
08-02-08, 02:18
εγώ πάντως είμαι μια χαρά, συνέχεια φουλαριστός!

Ρε τι σου είναι αυτές οι οπτικές....:rofl::rofl: Τρομερή εφεύρεση...

DRKLABS
08-02-08, 11:21
Στην Ιεραπετρα Κρητης τα ιδια χαλια ping 360 και βαλε ρε παιδια μια παρακληση εσεις που εχετε τεχνικους κολλητους πιεστε λιγακι για να δουμε ποτε θα το φτιαξουν βρε παιδια δεν παει αλλο η κατασταση ειναι τραγικη πλεον μολις φυσηξει λιγο αερακι και κουνησει λιγο η θαλασσα πανε τα υποθαλασσια , και επισης μολις καποιος ασχετος βαλει το χερακι του και σκαλισει το δικτυο του οτε παει και ολο το δικτυο στραφι και προφανως δεν ξερουν και να τα διορθωσουν
Ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ας πανε και σε κανενα σεμιναριο να τους πληρωσουμε τα εξοδα !!!:twisted: Τουλαχιστον ας μας δωσουν μια σαφη απαντηση ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ?

freestyler
08-02-08, 14:35
Μακάρι να διορθωθεί σύντομα όπως λέτε γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι (24αρα).
Χειρότερα pings από την 1mb που είχα. (250ms - otenet από 40)
Αυτό για το qos που λέτε ίσως ισχύει. Με ένα connection η ταχύτητα είναι απλά ελλεινή μεσημέρια-απογεύματα, αμά ξέρεις όμως να κατεβάζεις :p με πολλαπλά connections δεν έχω πέσει κάτω από 1800kb's (2000kb's συνήθως) καμία ώρα της ημέρας.

CamClone
08-02-08, 15:04
Μακάρι να διορθωθεί σύντομα όπως λέτε γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι (24αρα).
Χειρότερα pings από την 1mb που είχα. (250ms - otenet από 40)
Αυτό για το qos που λέτε ίσως ισχύει. Με ένα connection η ταχύτητα είναι απλά ελλεινή μεσημέρια-απογεύματα, αμά ξέρεις όμως να κατεβάζεις :p με πολλαπλά connections δεν έχω πέσει κάτω από 1800kb's (2000kb's συνήθως) καμία ώρα της ημέρας.


Ετσι οπως τα λες ειναι... υπομονη.

ownagE_
08-02-08, 16:49
Δεν μας ενδιαφερει τι φταιει.
Διορθώστε το!
:p

CamClone
08-02-08, 18:30
Ta 250 και 300 msec με το πρωτο hop ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.
768, 1 , 2 4 8 24,
Αν σου τυχει το προβληματικο "path" σου ετυχε..

mihalos
08-02-08, 18:44
Απιστευτα πραγματα στον ΟΤΕ
Μου αρεσε που λετε το CALL OF DUTY 4 online και εκανα μια γερη αναβαθμιση για να παιζω αψογα..Αλλα δεν λογαριασα τον ΟΤΕ ! Απο τις 23 Ιανουαριου μεχρι σημερα δεν μπορω να μπω λογω ping.
Ακουστε ,
Χθες ,μετα απο 2 εβδομαδες που εδωσα βλαβη χαμηλης ταχυτητας κ μεγαλου ping ενδιαφερθηκαν να δουν τι γινεται. ερχεται λοιπον τεχνικος στο σπιτι μου να δει αν εχω τα συνδεσει σωστα Υποψιν τους ειπα στο τηλ οτι το προβλημα συμβαινει απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 12 τα μεσανυχτα
Ειδε οτι ειναι οκ οι συνδεσεις και μου λεει θα το ψαξουμε απο αλλου
το απογευμα με παιρνουν τηλ να δουν αν εφτιαξε το download ,που βεβαια δεν ειχε φτιαξει
τους λεω οτι εκτος το χαμηλο download κυριως με νοιαζει το ping γιατι ειναι μονιμα πανω απο 300 και δεν μπορω να παιζω online games
Μου λεει λοιπον ο Οτετζης ε , ασε το ping τι ψαχνεις ,στις ωρες κινησης (ολη την μερα και το βραδυ δηλαδη) θα ειναι ετσι ,εμας μας νοιαζει να φτιαξει το download!
Ασε το ping!
Καταλαβατε? τα 600 ε που εδωσα για να παιζω CΟD4 line τα εδωσα ζαμπα?
Να εχω την 8αρα για να σερφαρω και μετα να τα σκαω στα ιντερνετ καφε για cod!
Ελεος πια!
Μου λεει επισης ειναι γενικοτερο το προβλημα στην κρητη
Φυσικα δεν με ξαναπηρε τηλεφωνο
Ρωταω σημερα στην οτενετ και μετα στο 121 και μου λενε ελεγχουν τη βλαβη,και οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με τις γραμμες στην κρητη!
Ειπατε τιποτα?

mihalos
08-02-08, 19:08
και γιατι σημερα που μιλησα και με ΟΤΕΝΕΤ και με 121 μου ειπαν οτι δεν εχουν ενημερωθει για κατι τετοιο???

pOLoS
08-02-08, 21:23
τόσες μέρες που είναι το πρόβλημα θα έπρεπε τουλάχιστον να βγάλουμε μια ανακοίνωση :down:

vagper13
08-02-08, 23:41
Απιστευτα πραγματα στον ΟΤΕ
Μου αρεσε που λετε το CALL OF DUTY 4 online και εκανα μια γερη αναβαθμιση για να παιζω αψογα..Αλλα δεν λογαριασα τον ΟΤΕ ! Απο τις 23 Ιανουαριου μεχρι σημερα δεν μπορω να μπω λογω ping.
Ακουστε ,
Χθες ,μετα απο 2 εβδομαδες που εδωσα βλαβη χαμηλης ταχυτητας κ μεγαλου ping ενδιαφερθηκαν να δουν τι γινεται. ερχεται λοιπον τεχνικος στο σπιτι μου να δει αν εχω τα συνδεσει σωστα Υποψιν τους ειπα στο τηλ οτι το προβλημα συμβαινει απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 12 τα μεσανυχτα
Ειδε οτι ειναι οκ οι συνδεσεις και μου λεει θα το ψαξουμε απο αλλου
το απογευμα με παιρνουν τηλ να δουν αν εφτιαξε το download ,που βεβαια δεν ειχε φτιαξει
τους λεω οτι εκτος το χαμηλο download κυριως με νοιαζει το ping γιατι ειναι μονιμα πανω απο 300 και δεν μπορω να παιζω online games
Μου λεει λοιπον ο Οτετζης ε , ασε το ping τι ψαχνεις ,στις ωρες κινησης (ολη την μερα και το βραδυ δηλαδη) θα ειναι ετσι ,εμας μας νοιαζει να φτιαξει το download!
Ασε το ping!
Καταλαβατε? τα 600 ε που εδωσα για να παιζω CΟD4 line τα εδωσα ζαμπα?
Να εχω την 8αρα για να σερφαρω και μετα να τα σκαω στα ιντερνετ καφε για cod!
Ελεος πια!
Μου λεει επισης ειναι γενικοτερο το προβλημα στην κρητη
Φυσικα δεν με ξαναπηρε τηλεφωνο
Ρωταω σημερα στην οτενετ και μετα στο 121 και μου λενε ελεγχουν τη βλαβη,και οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με τις γραμμες στην κρητη!
Ειπατε τιποτα?

και εγω μια απο τα ιδια ειμαι φιλε μου και στο ιδιο παιχνιδι...πριν επαιζα σε ελληνικους σερβερ με 40 και σε ξενους,οχι μεγαλυτερο απο 100 και τωρα ακομα ψαχνω σερβερ να μπω,εστω και με 400 ping:evil:

minder
09-02-08, 09:53
Την τελευταια εβδομαδα δηλωσα βλαβη 2 φορες αλλα κανεις δεν εχει με εχει παρει απο τον οτε να μου πει τι γινετε.
Εχω 8αρα και απο το μεςσημερι μεχρι τα μεσανυχτα σταδιακα αυξανει το ping και μειωνεται η ταχυτητα.
Εχθες το απογευμα στις 7 την μια μου εδειχνε 0.77 mbps την αλλη 1.5 την αλλη 3 σαν τραμπολινο πηγαινε.
Απο ταχυτητα download να μην το συζηταμε ουτε για torrents βεβαια.
Το περιεργο ?
Εβαλα τα στοιχεια για τον λογαριασμο που εχω στην hol και δεν εχει ληξει ακομα και που πηγαινε σφαιρα.
Το ping γυρω στο 100 αλλα download στα 900 και τα τορρεντς πετουσαν.
Τα πηρα στο κρανιο και ετοιμος ειμαι να παω στον οτε την δευτερα να γινει το ελατε να δειτε.

mihalos
09-02-08, 10:44
αρα εχουν βαλει κοφτη και φαινεται στις ωρες αιχμης
για να δεις την πραγματικη ταχυτητα θα δεις οχι στα torrents αλλα απο τον ftp otenet
επισης για ping θα κανεις στο www.otenet.gr

........Auto merged post: mihalos added 8 Minutes and 46 Seconds later........


τόσες μέρες που είναι το πρόβλημα θα έπρεπε τουλάχιστον να βγάλουμε μια ανακοίνωση :down:

τι να πουν ? ειμαστε πιτα παντου?οι γραμμες ειναι χαλια?
γιαυτο προτιμουν να το παιζουν κινεζοι

pnikolo
09-02-08, 10:52
αρα εχουν βαλει κοφτη και φαινεται στις ωρες αιχμης
για να δεις την πραγματικη ταχυτητα θα δεις οχι στα torrents αλλα απο τον ftp otenet
επισης για ping θα κανεις στο www.otenet.gr

........Auto merged post: mihalos added 8 Minutes and 46 Seconds later........



τι να πουν ? ειμαστε πιτα παντου?οι γραμμες ειναι χαλια?
γιαυτο προτιμουν να το παιζουν κινεζοι

Πιτα σιγουρα, κοφτη οχι ξεχαστετο! :oneup:

mihalos
09-02-08, 10:55
ναι αλλα οταν εβαλε να παιξει με hol ηταν στο ιδιο dslam .αν ηταν πιτα ειτε με hol ειτε οτενετ θα πηγαινε χαλια

pnikolo
09-02-08, 11:09
ναι αλλα οταν εβαλε να παιξει με hol ηταν στο ιδιο dslam .αν ηταν πιτα ειτε με hol ειτε οτενετ θα πηγαινε χαλια

Μπα απο τα ιδια BRAS περνανε? Η οδευση εξοδου και η δρομολογιση ειναι τελειως διαφορετικη ;)

CamClone
09-02-08, 15:08
Παρατηρω παντως οτι οσα recconects και αν κανω με ΟΤΕνετ παντα πεφτω σε "εσωτερικα routings" με 190 , 250 msec το ελαχιστο. Σε αντιθεση με HOL και ACN που ορισμενες φορες ακομα και τις "περιεργες ωρες" μου τυχαινουν paths με 13, 14, 15 msec !!
Μηπως στην ΟΤΕΝΕΤ η Κρητη εχει ξεχωριστους BRASS και paths?

mihalos
09-02-08, 17:25
Ερωτηση:
κανω tracert στον dns και βλεπω παντου πανω - κατω ειναι ιδιο ping (χαλια βεβαια δεν το συζητω)
Στο Νο 2 γιατι βγαζει "εξαντληθηκε το χρονικο οριο? ειναι πολυ μεγαλο Ping και δεν βγαζει κατι?
Το Νο 2 ειναι το dslam ?σημαινει οτι ειναι πιτα μηπως?

DRKLABS
09-02-08, 17:25
Παντως χθες που πηρα το 121 βλαβες του οτε και τους ειπα για το προβλημα με τα ping για χιλιοστη φορα με ρωτησαν τι ειναι το Ping και μηπως εννοω οτι :whistle:δεν μπορω να κατεβασω LOL:rofl:
Παντως αστεια αστεια εαν το προβλημα ειναι υποθαλασσιο ουτε ο Κουστω δεν μπορει να μας γλιτωσει ΧΑΘΗΚΑΜΕ παρτε το αποφαση οτι θα κανει τουλαχιστον ενα εξαμηνο μεχρι να πανε οι βατραχανθρωποι εκει κατω που περνανε οι οπτικες ινες οι υποθαλασσιες
και να διορθωσουν τη βλαβη !!! και γιατι ολο αυτο το μπαχαλο?μα φυσικα γιατι βαλανε μαπα υποθαλασσιες οπτικες φτηνιαρηκες για να ανεβασουν τα κερδη οι οποιες κοπηκανε με τα πρωτα μποφωρ

CamClone
09-02-08, 20:23
Δυστιχως η ευτυχως ..το κομματι του "εσωτερικου core δυκτιου φωνης και δεδομενων" του ΟΤΕ που συνδεει Ηρακλλειο Κρητη με Συρο Πειραια το ελενχει ΜΟΝΟ η Αθηνα ,
Η ΑΘΗΝΑ ( Μαρουσι) και (Κωλλετι) μπορει ΜΟΝΟ μπορει να διορθωσει το προβλημα.
ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΔΗΜΙΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΣΜΟΣ του ΟΤΕ.
Αν το προβλημα αυτο το ειχε η AT&T, MCI, Sprint, Seabone, Teleglobe, telecom italia, wind.. θα το ειχαν διορθωσει μεσα σε 1 μερα.

Κριμα.
Παλι καλα που υπαρχει και η MEdNautilus . www.mednautilus.gr (http://www.mednautilus.gr/Content.asp?catid=178)

jimmysgr
09-02-08, 20:43
Καλησπέρα!! Πάντως όπως και να έχει το πρόβλημα και μετά από ταλαιπωρίας 3 εβδομάδες τώρα χωρίς καμία δραστηριότητα εκμερους του ΟΤΕ πάνω στο πρόβλημα που υπάρχει για την επίλυση του, (5 φορές δήλωσα βλάβη και μόνο 1 φορά με πήρε τηλέφωνο τεχνικός) θα κάνω καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) Με τους λόγους 1) Μη επαρκής εξυπηρέτηση πελατών 2)Εξαπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων (γιατί είναι δικαίωμα μου να έχω Internet και είναι δική τους υποχρέωση να το παρέχουν βάση συμβολαίου που σε μια παράγραφο το τονίζουν ότι είναι υποχρεούμενοι να παρέχουν το 1/8 της ονομαστικής , της περισσότερες ώρες της ημέρας πιάνω το πολύ 1/10 της ονομαστικής χωρίς καν να μπορώ να ανοίξω μια σελίδα ‘site’…

Ξέχασα να σας δείξω και τα αποτελέσματα μια (24mbit) σύνδεσης
Έτσι είναι της περισσότερες ώρες της ημέρα 15 από της 24
http://www.speedtest.net/result/232454239.png (http://www.speedtest.net)

nikgr
09-02-08, 21:04
Παιδιά ο αδερφός μου ενεργοποιήθηκε σήμερα σε Connex 4αρι στο Ηράκλειο και απο ένα test που έτρεξε κατεβάζοντας κάτι απ' τον ftp server της otenet οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές. (γύρω στα 60-70kybtes/sec). Tόσο δηλαδή που έπιανε και με forthnet 1mbps.

Δοκιμάζοντας να κατεβάσω το ίδιο αρχείο εγώ απ' το ιδιόκτητο της HOL κάρφωνα στο χαλαρό 1400kbytes/sec.

Γιατί τέτοιο μαύρο χάλι στην Κρήτη? Είναι παροδικό το πρόβλημα λέτε με τις οπτικες?
Μπορεί να μην ενεργοποιήθηκε πλήρως η γραμμή του?

mariosxania
09-02-08, 21:35
Παιδιά εγώ εδώ και μισοό μήνα που έχω 2mbps πρώτη φορά κατεβάσα πρίν 10 λεπτά με καλή ταχύτητα οπότε μπορεί να έφτιαξε το πρόβλημα.

mihalos
09-02-08, 21:54
Καλησπέρα!! Πάντως όπως και να έχει το πρόβλημα και μετά από ταλαιπωρίας 3 εβδομάδες τώρα χωρίς καμία δραστηριότητα εκμερους του ΟΤΕ πάνω στο πρόβλημα που υπάρχει για την επίλυση του, (5 φορές δήλωσα βλάβη και μόνο 1 φορά με πήρε τηλέφωνο τεχνικός) θα κάνω καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) Με τους λόγους 1) Μη επαρκής εξυπηρέτηση πελατών 2)Εξαπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων (γιατί είναι δικαίωμα μου να έχω Internet και είναι δική τους υποχρέωση να το παρέχουν βάση συμβολαίου που σε μια παράγραφο το τονίζουν ότι είναι υποχρεούμενοι να παρέχουν το 1/8 της ονομαστικής , της περισσότερες ώρες της ημέρας πιάνω το πολύ 1/10 της ονομαστικής χωρίς καν να μπορώ να ανοίξω μια σελίδα ‘site’…

Ξέχασα να σας δείξω και τα αποτελέσματα μια (24mbit) σύνδεσης
Έτσι είναι της περισσότερες ώρες της ημέρα 15 από της 24
http://www.speedtest.net/result/232454239.png (http://www.speedtest.net)

Οπως βλεπω απο το θεμα αυτο :
1. ειμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ απο ΚΡΗΤΗ με αυτο το προβλημα
2. το προβλημα το εχουν καποιες συνδεσεις στην κρητη , ΟΧΙ ΟΛΕΣ
(το εχω επιβαιβαιωσει απο φιλους κρητικους που δεν εχουν κανενα προβλημα)
3. Δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ απο τον οτε ή την οτενετ ΠΟΤΕ υπολογιζουν οτι θα φτιαχτει το προβλημα και το σπουδεοτερο ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ , και αν ειναι γενικο το προβλημα .
Εκεινο που μας λενε στα mail ειναι τα γνωστα " η βλαβη εξεταζεται απο το αρμοδιο τμημα του οτε κτλ κτλ "οτι θα εγραφε καποιος που θελει να μας ξεφορτωθει
εμεις αυτο που κανουμε μεχρι στιγμης ειναι να κανουμε υποθεσεις και το γνωστο ραδιο αρβυλα "ξερεις ενας γνωστος μου μου ειπε.."
Προτεινω ,επειδη υπαρχει το αρχαιο ρητο ,που ειναι απολυτως σωστο : "η ισχυς εν τη ενωσει" να κανουμε ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στην ΕΕΤΤ , και να στειλουμε ΟΜΑΔΙΚΟ MAIL - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ στον ΟΤΕ
Και τοτε φιλοι μου να δειτε ΣΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ θα φτιαξουν οι συνδεσεις..
Λοιπον οσοι συμφωνειτε pm ,για να μαζευτουμε .
Παρακαλω να μην διαγραφει αυτο το μηνυμα .Εχουμε φτασει σε αδιεξοδο πια.

sotos65
09-02-08, 22:06
Δεν λέω, φοβερές ταχύτητες κι εδώ όλες αυτές τις ημέρες! Φοβάμαι μη πάθω ίλιγγο από την ταχύτητα (σύνδεση υπό κανονικές συνθήκες 2Mbps, η οποία δούλευε χωρίς πρόβλημα)!

http://www.speedtest.net/result/232474440.png (http://www.speedtest.net)

http://www.speedtest.net/result/232475190.png (http://www.speedtest.net)

http://www.speedtest.net/result/232475641.png (http://www.speedtest.net)


D:\Documents and Settings\Sotos>ping www.forthnet.gr

Pinging www.forthnet.gr [193.92.150.50] with 32 bytes of data:

Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=254ms TTL=250
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=238ms TTL=250
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=232ms TTL=250
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=242ms TTL=250

Ping statistics for 193.92.150.50:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 232ms, Maximum = 254ms, Average = 241ms

androu
09-02-08, 22:12
και μένα με 8mbit πάει χάλια! τρελά Pings..

arigram
09-02-08, 22:16
Εκτός από συμπαθών, είμαι και δημοσιογράφος σε εφημερίδα του Ηρακλείου, αν χρειαστεί...

androu
09-02-08, 22:59
Καλό θα ήταν κάποιος να τους κάνει λίγο ρόμπα και στην εφημερίδα μήπως και σκεφτούν να κάνουνε κάτι γιατί παίζουν με τα νεύρα μας και τα λεφτά μας...

NiKapa
10-02-08, 00:12
Χαλια ακομα...σαν 2αρα παει και με το ζορι..παντως το χαλι ειναι καιρο τωρα ..απο τις 10 Ιαν και μετα..

anodizer
10-02-08, 01:12
http://www.speedtest.net/result/232539364.png (http://www.speedtest.net)

Πω, μαύρα χάλια...Είναι και αργά και πάει "καλύτερα".. :S

pnikolo
10-02-08, 04:06
Καλησπέρα!! Πάντως όπως και να έχει το πρόβλημα και μετά από ταλαιπωρίας 3 εβδομάδες τώρα χωρίς καμία δραστηριότητα εκμερους του ΟΤΕ πάνω στο πρόβλημα που υπάρχει για την επίλυση του, (5 φορές δήλωσα βλάβη και μόνο 1 φορά με πήρε τηλέφωνο τεχνικός) θα κάνω καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) Με τους λόγους 1) Μη επαρκής εξυπηρέτηση πελατών 2)Εξαπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων (γιατί είναι δικαίωμα μου να έχω Internet και είναι δική τους υποχρέωση να το παρέχουν βάση συμβολαίου που σε μια παράγραφο το τονίζουν ότι είναι υποχρεούμενοι να παρέχουν το 1/8 της ονομαστικής , της περισσότερες ώρες της ημέρας πιάνω το πολύ 1/10 της ονομαστικής χωρίς καν να μπορώ να ανοίξω μια σελίδα ‘site’…

Ξέχασα να σας δείξω και τα αποτελέσματα μια (24mbit) σύνδεσης
Έτσι είναι της περισσότερες ώρες της ημέρα 15 από της 24
http://www.speedtest.net/result/232454239.png (http://www.speedtest.net)

Τι δουλεια εχει η ονομαστικη ταχυτητα με αυτο που δειχνεις? Η ονομαστικη ταχυτητα σου ειναι 24 και εσυ κλειδωνεις στα 15. Το τι κατεβαζεις ειναι αλλο θεμα. Αν σου πουνε κατεβα στο 1 τι θα πεις? Που γραφει το συμβολαιο οτι σε βαζουν στη ταχυτητα που θες και οχι σε αυτη που θελουν-μπορουν? Πιασε το αυγο και κουρευτο :whistle:

anodizer
10-02-08, 14:10
Η ονομαστικη ταχυτητα σου ειναι 24 και εσυ κλειδωνεις στα 15.

Μάλλον εννοεί 15 απο τις 24 ώρες της μέρας :p

CamClone
10-02-08, 15:21
Σημερα παντως κατι ...πειραζουνε οι ΟΤΕτζηδες στην Οδο.. Αριαδνης στο Ηρακλειο.
Σε καποια φαση εφτιαξε για λλιγο.
ΜΕτα παλι χαλασε.
Μαλλον τελικα κατι παιζει οντως με "λαθη" στις οπτικες ινες Ηρακλειο - Συρο.

minder
10-02-08, 17:37
Σημερα πηγα σε ενα σπιτι που εχει 1mbps με τον οτε για να τσεκαρω κατι στον υπολογιστη και εκανα ενα πινγ στον οτε το οποιο βγηκε 19ms δηλαδη κανονικο μια χαρα.
Γυρναω σπιτι κανω ping παλι στο www.otenet.gr και μου βγαζει 237ms.
Αρα το προβλημα το εχουν οι μαλλον απο 4μβιτ και πανω.

sotos65
10-02-08, 17:44
Λάθος! Εγώ έχω 2Mbps και το πρόβλημα υπάρχει (φαίνεται καθαρά πιο πάνω, στα τεστ). Παρεμπιπτόντως, το πρόβλημα δεν είναι τόσο στα pings, ακόμα κι όταν είναι χαμηλά τα pings η σύνδεση δίνει πολύ χαμηλή ταχύτητα, σε καμία περίπτωση σαν 2Mbps, πιο πολύ κάτι σαν 768 (κι ούτε κάποιες στιγμές).

manos_var
10-02-08, 19:31
Εχω 2048 και τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες κινουμε σε ταxύτητες απο 300-500 kbps. Δεν ξερω αν κατι επιδιορθωθηκε αλλα το τελευταιο διήμερο 9 και 10/2 εχω σταθεροποιηθει στο 1,30 - 1,50 mbps

mihalos
10-02-08, 22:11
Εχω σιχαθει τον Οτε μαυτα που γινονται,αληθεια υπαρχει εταιρεια που να σε συνδεει γρηγορα πχ σε 10 μερες και να εχει καλα ping??
Αν υπαρχει πειτε μου να παω.Θα πληρωσω βεβαια ρητρα γιατι εχω δεσμευση για αλλους 5 μηνες,δεν με νοιαζει ομως.Το μονο που με νοιαζει θα μεινω μερικες μερες χωρις ιντερνετ

Ekptwtos_aggelos
10-02-08, 22:40
Εγς παλι τα θελα και τα παθα..Ειχα 2mgbit και ειμουν μια χαρα στα παντα στο online gaming dld(mia dota πεζω ολη και ολη δλδ) και στο d/l..Ειπα λοιπον να κανω μια αναβαθμιση σε 4αρα και μετανιωσα την ςρα και τη στιγμη..Ωρες αιχμης πιανω βεβαια ενα 2αρι d/l εκτος και αν ειναι πολυ πιτα το dslam αλλα το προβλημα ειναι το ping το οποιο ειναι κολημενο στο 300+ ενς με την 2αρα ειμουν στο 180-..Και να ταν μονο αυτο καλα ελα ομως που εχω και αυξομοιωσεις στη ροη toy bandwith(lag spikes)..Kαλα να προσπαθω να παιξω με 2+ sec lag αλλα οταν εχεις και freezarisma αλλα 2 sec ενταξει αντε γεια...Τωρα κοιτα να δεις που μετα τις 12 οοοοοοολα διορθωνονται...Ενα παραξενο πραγμα ε?Ακομα βλαβες δεν εχω παρει γιατι βαριεμαι τις αποστομοτικα ηλιθιες απαντησεις τους αλλα μαλλον θα χρειαστει..Τεσπα δε ξερω τι να κανω(υπομονη) αλλα η ερωτηση ειναι αν θπαρχει προβλημα με τις υποθαλασσιες γραμμες δε θα πρεπε να χαμε προβλημα ολη μερα και οχι μονο ωρες αιχμης?Το οτι ειναι ετσι η φυση του προβληματος δε σημαινει οτι εχει προβλημα το dslam?Μηπως ειναι τελειως πιττα της adsl2...Αν ξερει καποιος κατι για το προβλημα τις τελεθταιες μερες ασ απαντησει..Εστω καποια πληροφορια για το τι γινεται..:rtfm:

androu
10-02-08, 22:43
Και εμένα όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση κάτι που με κάνει να σκέφτομαι οτι δεν είναι μόνο η οπτική.

Δηλαδή αν πληρώνεις 8mbit και κατεβάζει από rapid με 60kb/s ε.. κλάφτα Χαράλαμπε... Κάτι δραστικό πρέπει να κάνουμε.. δεν πάει άλλο δηλαδή να πληρώνουμε κάτι που ΔΕΝ παίρνουμε ούτε το μισό!

CamClone
10-02-08, 23:45
Σας ξαναλεω πως τα ιδια χαλια pings εχουν ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΠΛΕΟΝ.

Το λιγοτερο ping ειναι στα 210 , 250 msec ..

210, 250 msec εχουμε σε ωρες αιχμης ΕΑΝ το DsLAM μας εχει bandwidth ελευθερο.
400 600 , 900 msec εχουμε σε ωρες αιχμης ΕΑΝ ειναι ΚΑΙ το DSLAM πιταρισμενο λογω μικρου ευρους bandwidth .

Παλαιοτερα ειχαμε προβληματα μονο σε επιπεδο "DSLAM" ,
Πλεον το προβλημα ειναι στον κορμο του ΟΤΕ.
Αν εισαι Ηρακλειο ..ειτε 1 ειτε 2 ειτε 4 ειτε 24 MBps παλι 250 msec θα εχεις το λιγοτερο.
Αστα βραστα.

Ekptwtos_aggelos
11-02-08, 00:48
Οχι ρε..αυτο ελεγα..Εγω οταν ειχα 2mgbit eimouna ολες τις ωρες gg
Απο τη στιγμη που αλλαξα σε 4mgbit αστα βραστα..Γι αυτο αναρωτιεμαι τι γινεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.