PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση σπιτιού: Πόσο χρόνο παίρνει να μεταφερθεί το Zisto; ΟΕΟ;

minovg
08-02-08, 01:46
Ένα φιλαράκι μου μετά κόπων και βασάνων και μετά από 2,5 μήνες αναμονής ενεργοποιήθηκε επιτέλους τέλη Δεκέμβρη σε ανενεργό βρόχο από Τελλάς (αριθμοδότηση 211 από Τελλάς).

Μετακομίζει όμως, αλλάζει σπίτι αυτές τις μέρες και πηγαίνει σε άλλη πολυκατοικία στην ίδια γειτονιά και κατ'επέκταση στο ίδιο DSLAM (Γουδί και τα δυο).

Από την Τελλάς του είπαν ότι η μεταφορά της γραμμής θα διαρκέσει ένα μήνα. :clap: :blink: Τόσο πολύ κάνει; :clap: Εν τω μεταξύ άλλοι του είπαν ότι θα χρεωθεί, άλλοι του είπαν ότι δεν χρεώνεται τέλη μετακόμισης. Ο αριθμός υποθέτω ότι θα παραμείνει ο ίδιος. Ούτε σε αυτό υπήρχε σαφής απάντηση από την Τελλάς. :blink:

Τι διαδικασίες γίνονται σε περίπτωση μετακόμισης; Είναι ίδιες πάλι με την «κατασκευή βρόχου» που έγιναν στην πρώτη σύνδεση; Ο βρόχος ήδη υπάρχει. Απλά η πρίζα πρέπει να αλλάξει τελικό άκρο προς το νέο διαμέρισμα. Είναι τόσο δύσκολο αυτό; :confused:

lua7
08-02-08, 02:15
λοιπόν..καταρχήν το τηλέφωνο παραμένει το ίδιο,ο συνδρομητης δεν αλλάζει αριθμό...η μεταφορά διαρκεί κανονικά 13 εργασιμεσ μέρες...ωστόσο επειδή ο πάροχοσ στελνει αιτημα ανενεργού τοπικου βροχου(στην ουσια η τελλασ ζητάει νεα γραμμή απο τον οτε), ο οτε καθυστερεί να παραδόσει τη γραμμή.(ποτε δεν τηρεί το χρονοδιάγραμμα που του έχει οριστει απο την ΕΕΤ)..αλλεσ φορεσ μπορεί να πραγματοποιησει τη κατασκευη γραμμης σε 1 εβδομάδα και 'αλλεσ 1μιση μηνα!δεν εχει σημασία το οτι μετακομιζει στην ιδια περιοχη...ο οτε ΠΑΛΙ θα κατασκευασει γραμμη απο την αρχή....
η μετακομιση αποσο ξέρω δεν χρεώνεται...και φυσικά το διαστημα που θα μεινει ο συνδρομητης χωρις γραμμη δεν θα χρεώνεται και τα πάγια..καλυτερα ας ρωτήσει στο τηλεφ.κέντρο...
ελπιζω να βοήθησα :)

minovg
08-02-08, 02:16
λοιπόν..καταρχήν το τηλέφωνο παραμένει το ίδιο,ο συνδρομητης δεν αλλάζει αριθμό...η μεταφορά διαρκεί κανονικά 13 εργασιμεσ μέρες...ωστόσο επειδή ο πάροχοσ στελνει αιτημα ανενεργού τοπικου βροχου(στην ουσια η τελλασ ζητάει νεα γραμμή απο τον οτε), ο οτε καθυστερεί να παραδόσει τη γραμμή.(ποτε δεν τηρεί το χρονοδιάγραμμα που του έχει οριστει απο την ΕΕΤ)..αλλεσ φορεσ μπορεί να πραγματοποιησει τη κατασκευη γραμμης σε 1 εβδομάδα και 'αλλεσ 1μιση μηνα!δεν εχει σημασία το οτι μετακομιζει στην ιδια περιοχη...ο οτε ΠΑΛΙ θα κατασκευασει γραμμη απο την αρχή....
η μετακομιση αποσο ξέρω δεν χρεώνεται...και φυσικά το διαστημα που θα μεινει ο συνδρομητης χωρις γραμμη δεν θα χρεώνεται και τα πάγια..καλυτερα ας ρωτήσει στο τηλεφ.κέντρο...
ελπιζω να βοήθησα :)
Nαι βοήθησες αρκετά, ευχαριστώ πολύ θα του τα μεταφέρω. :)

vasiliou
08-02-08, 02:37
Eιναι όπως τα λέει η lua7 ..Δηλαδή θα κανει 15αρια μερες περίπου μιας και η τελλας θα ζητήσει νεα γραμμή απο τον οτε! Ο οτε απο την μέρα που θα του το ζήτησει η τελλας πρέπει μεσα σε 13μερες να εχει παραδώσει την νεα γραμμή... Μετα πρέπει παει ο τεχνικός της τελλας να αλλάξει στην παλιά γραμμή με την νεα στην πόρτα του dslam! Επίσης ολο αυτο θα κοστησει οπός λεει ο τιμοκατάλογος (http://www.tellas.gr/_data/pdf/tdgr.pdf) μεταφορά γραμμής 35ευρο, και ο αριθμός του τηλεφώνου δεν αλλάζει!

CutSickAss
08-02-08, 04:05
Προσθέστε και 3-5 εργάσιμες ημέρες μέχρι να πάει ο τεχνικός της Τελλάς (και όχι του ΟΤΕ) για να κάνει τη μεικτονόμηση... Κατά κανόνα απαιτείται τουλάχιστον 1 μήνας.

Το αστείο είναι ότι από τη στιγμή που θα κάνει την αίτηση μεταφοράς, μέσα σε περίπου μία εβδομάδα καταργείται η γραμμή στο παλιό σπίτι, και για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα μέχρι την ενεργοποίηση στο καινούριο σπίτι, απλά το τηλέφωνό του δεν υφίσταται! (Παρά μονάχα πνευματικά...)

blackjack
08-02-08, 05:43
Γι'αυτον τον λογο και εγω πηρα νεο αριθμο - γραμμη με την ιδια συνδεση Ιντερνετ και σε τρεις μερες ημουνα οκ. Απο ΟΤΕ σε ΟΤΕ ομως, δεν ξερω τι γινεται με τους εναλλακτικους. Μου το προτειναν στον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι θα μου κοστισει και πιο φτηνα... Ετσι και αλλιως το σταθερο δεν το δουλευα για τηλεφωνο και πολυ.

apostol70
08-02-08, 12:31
Ούτε ο ΟΤΕ είναι καλύτερος, οι γονείς μου μετακομίζουν στο ίδιο τετράγωνο, συμπτωματικά στο τετράγωνο που είναι και το κέντρο του ΟΤΕ στο Γουδί, και για να γίνει η μεταφορά, στο ίδιο ΚΑΦΑΟ, ο ΟΤΕ τους είπε ότι θα γίνει σε έναν μήνα :down:

Τελικά είνα καλύτερα να ζητάς νέα γραμμή παρά να κ΄νεις μεταφορά

lua7
09-02-08, 03:02
Στον Οτε συνηθως η διαδικασια διαρκει 3 με δεκα μέρες..αν και υπαρχουν ακραιες περιπτωσεις οπως αυτη που αναφέρει ο apostol70 που η μεταφορα μιας γραμμής καθυστερεί υπερβολικα!!!!!!παντως,ακομη και αν στο site της τελλας αναφέρει οτι για τη μεταφορά υπάρχει χρέωση των 40 ευρώ περίπου,κατι τέτοιοτουλάχιστον μέχρι πρόσφατα, δεν ισχύει(μια γνωστή μου που έκανε μεταφορά γραμμής στην τελλάς δεν χρεώθηκε τίποτε....).
όσον αφορά τη μικτονόμιση..όντως πραγματοποιειται μέσα σε μία βδομάδα...γιαυτο και σε γενικές γραμμες ανέφερα πως η μεταφορά διαρκεί πάνω κατω ένα μήνα...αναμονή μέχρι ο ΟΤΕ να παραδόσει τον ανενεργό βρόχο στον πάροχο και..έπειτα η μικτονόμιση,δηλαδη η σύνδεση της γραμμής στην κατοικία του συνδρομητή απο τον τεχνικό της τελλας....

minovg
09-02-08, 03:08
Στον Οτε συνηθως η διαδικασια διαρκει 3 με δεκα μέρες..αν και υπαρχουν ακραιες περιπτωσεις οπως αυτη που αναφέρει ο apostol70 που η μεταφορα μιας γραμμής καθυστερεί υπερβολικα!!!!!!παντως,ακομη και αν στο site της τελλας αναφέρει οτι για τη μεταφορά υπάρχει χρέωση των 40 ευρώ περίπου,κατι τέτοιοτουλάχιστον μέχρι πρόσφατα, δεν ισχύει(μια γνωστή μου που έκανε μεταφορά γραμμής στην τελλάς δεν χρεώθηκε τίποτε....).
όσον αφορά τη μικτονόμιση..όντως πραγματοποιειται μέσα σε μία βδομάδα...γιαυτο και σε γενικές γραμμες ανέφερα πως η μεταφορά διαρκεί πάνω κατω ένα μήνα...αναμονή μέχρι ο ΟΤΕ να παραδόσει τον ανενεργό βρόχο στον πάροχο και..έπειτα η μικτονόμιση,δηλαδη η σύνδεση της γραμμής στην κατοικία του συνδρομητή απο τον τεχνικό της τελλας....
Πάντως έστειλε φαξ ο φίλος για το ότι μετακομίζει (έτσι του είχαν πει) και άμεσα στην επόμενη ώρα τον κάλεσαν για λεπτομέρειες. Τον ρώτησαν πότε θέλει να διακοπεί η παλιά γραμμή και του είπαν θα κρατήσει 10-15 μέρες η μεταφορά. Δήλωσα Παρασκευή να διακοπεί η γραμμή. Η Παρασκευή πέρασε, σήμερα είναι Σάββατο και η γραμμή ακόμα είναι ενεργή. Εν τω μεταξύ σήμερα-αύριο θα πάει στο νέο σπίτι. Ψιλομπάχαλο η κατάσταση μου μυρίζει...

LiveTVRadio
09-02-08, 03:10
Ένα φιλαράκι μου μετά κόπων και βασάνων και μετά από 2,5 μήνες αναμονής ενεργοποιήθηκε επιτέλους τέλη Δεκέμβρη σε ανενεργό βρόχο από Τελλάς (αριθμοδότηση 211 από Τελλάς).

Μετακομίζει όμως, αλλάζει σπίτι αυτές τις μέρες και πηγαίνει σε άλλη πολυκατοικία στην ίδια γειτονιά και κατ'επέκταση στο ίδιο DSLAM (Γουδί και τα δυο).

Από την Τελλάς του είπαν ότι η μεταφορά της γραμμής θα διαρκέσει ένα μήνα. :clap: :blink: Τόσο πολύ κάνει; :clap: Εν τω μεταξύ άλλοι του είπαν ότι θα χρεωθεί, άλλοι του είπαν ότι δεν χρεώνεται τέλη μετακόμισης. Ο αριθμός υποθέτω ότι θα παραμείνει ο ίδιος. Ούτε σε αυτό υπήρχε σαφής απάντηση από την Τελλάς. :blink:

Τι διαδικασίες γίνονται σε περίπτωση μετακόμισης; Είναι ίδιες πάλι με την «κατασκευή βρόχου» που έγιναν στην πρώτη σύνδεση; Ο βρόχος ήδη υπάρχει. Απλά η πρίζα πρέπει να αλλάξει τελικό άκρο προς το νέο διαμέρισμα. Είναι τόσο δύσκολο αυτό; :confused:

Συμφερει διακοπη και νέα συνδεση.

lua7
09-02-08, 03:14
λογικό να λειτουργεί ακόμη η γραμμή του....ο ΟΤΕ μπορει να την καταργήσει μέσα σε καμία βδομαδα!!και αυτο γιατι και σε αυτην την περίπτωση η τελλας στελνει αιτηση κατάργησης βρόχου στον οτε(δηλαδή αίτηση να καταργηθεί η γραμμή στην παλια δ/νση του συνδρομητη)...
απλά πες στον φίλο σου να μην ανησυχεί ,γιατί αν δήλωσε σήμερα οτι επιθυμει διακοπή,η τελλας του τερματίζει τη χρέωση σήμερα!ακόμη και αν η γραμμή του φαινεται οτι παίζει κανονικα!το ίδιο έγινε και με την φίλη μου, δεν χρέωθηκε το διάστημα που έμεινε χωρίς τηλέφωνο, η γραμμή της ωστόσο στην παλια της κατοικία έπαιζε κανονικά για μερικές μερες....!
ευχομαι να πάνε όλα καλά!

minovg
09-02-08, 03:19
Συμφερει διακοπη και νέα συνδεση.
Ε πώς συμφέρει ρε φίλε. Έχει 2 μήνες που έχει ενεργοποιηθεί. Αν έλεγε να διακόψει τη γραμμή θα έπρεπε να πληρώσει ρήτρα του συμβολαίου που είναι καμιά 100αριά ευρώ.

kostas_1234
27-02-08, 00:28
η μετακομιση και η μεταφορα του ιδιου τηλεφωνου στην ιδια περιοχη μου στοιχησε 4,1/2 μηνες χωρις γραμμη και μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στη τελλας καταφερα να με συνδεσουν.

minovg
07-03-08, 13:19
Ακόμα να συνδέσουν το φιλαράκι... Έχει περάσει πάνω από μήνας και ούτε φωνή ούτε ακρόαση για την μεταφορά της γραμμής... Μπορεί να γίνει κάτι πέραν της αναμονής; :hmm:

house
07-03-08, 15:18
Μπορεις να μαθεις απο τον Οτε απο ποτε εχει γινει η μεταφορα. Δηλαδη ποτε εδωσε την γραμμη στην Τελλας. Με το που θα μαθεις και μην απορισεις οτι μεσα στον προβλεπομενο χρονο τους εδωσε την γραμμη, βουρ για τα γραφιεα της Τελλας. Θα σου πουν οτι ο Οτε τους εδωσε την γραμμη με προβλημα και γι'αυτο δεν εχουν κανει την συνδεση. Τους λες τι χρειαζεται για να διακοψεις την συνδεση με την Τελλας, με ειπετιοτητα δικη της και ζητας και τα σχετικα εγγραφα. Θα παρεις τα χαρτια και θα φυγεις.
Μεσα στην ημερα θα σε παρουν τηλεφωνο και θα σου που οτι θα ερθει τεχνικος της Τελλας να σε συνδεσει και ποτε θα εισαι σπιτι. Δια μαγειας η γραμμη σου δεν θα εχει κανενα προβλημα η εκεινη την ημερα κατα τυχη επισκευαστηκε.

Μην τους παρεις τηλεφωνο αλλα πας απο εκει. Δεν χρειαζεται τσαντιλα αλλα αποφασηστικοτητα.(Τωρα αμα δεις απο τον Οτε οτι τους εχει παραδωσει γραμμη μεσα σε 10 μερες και οι υπολοιπες ειναι απλα περιμενε απο την Τελλας πως να μην εχεις νευρα) Στον Οτε απλα ευγενικος και αν θα μπορουσαν να σου πουν γιατι περιμενεις πολυ καιρο. Πετα επισης και την ατακα οτι μαλλον θα επιστρεψω πισω και θα σου πουν οτι τοτε. Μπορει αμα τυχεις και σε πολυ καλο υπαλληλο να του ζητησεις και αποδεικτικο ωστε να το δειξεις και οχι να το δωσεις στην Τελλας.

Αντε και καλη τυχη.

BELIS
07-03-08, 15:25
Κοίτα να δεις επειδή και εγώ έκανα μεταφορά όταν πήγα πια στο δικό μου σπίτι μου πήρε 15 εργάσιμες ημέρες ακριβώς. Βέβαια η επικοινωνία με την τελλάς ήταν ανά 2 ημέρες. Αλλά σε εμένα το κουφό που συνέβει και έμεινα άλλες 10 μέρες χωρίς τηλ ήταν το εξής. Ενώ μεταφέρθηκε κανονικά η γραμμή, όταν ήρθε ο τεχνικός της τελλάς για την μεικτονόμηση (δηλαδή να σου αντιστοιχήσει τη γραμμή στο κουτί της πολυκατοικίας με το διαμέρισμά σου) ήταν πρωί, εγώ φυσικά ήμουν στη δουλειά και επειδή δεν ήξερε ποιο ήταν το διαμέρισμά μου άφησε το καλωδιάκι της γραμμής στον αέρα!!!Εγώ τηλέφωνο δεν είχα, όταν έπαιρνα τηλ στην τελλάς μου έλεγαν ότι έχει γίνει η σύνδεση (και λογικό αφού φαινόταν ότι μέχρι και ο τεχνικός τους είχε έρθει) και φυσικά το απόλυτο κομφούζιο. Εεε πως μου έρχεται κατεβαίνω κάτω στο κουτί και βλέπω το καλώδιο με ένα χαρτάκι της τελλάς που είχε το νούμερό μου επάνω να βρίσκεται στον αέρ!!!Απλά το συνέδεσα εγώ με ένα κατσαβιδάκι στην ρεκλέτα που αντιστοιχεί στο διαμέρισμά μου και φυσικά όλα καλά!!1Ξέρω ότι έγινε η μεταφορά σε 15 εργάσιμες γιατί στο χαρτί είχε ημερομηνία που ήρθε ο τεχνικός!!!Έτσι έμεινα για άλλες 10 μέρες χωρίς τηλ και ίντερνετ!!Το αποτέλεσμα???Ένας μήνα δώρο τα πάγια από την τελλάς, υπό την απειλή καταγγελίας της σύμβασής μου με υπαιτιότητά τους!!!ΑΑ και κάτι ακόμα, τότε τον Απρίλιο δεν χρεωνόταν η μεταφορά!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.