PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως κάνω το ROUTER μου να δέχεται σήμα WIFI?



kracken_74
08-02-08, 09:44
Καλημέρα σε όλο το Forum.

Έχω ενα router LINKSYS WAG354G και θέλω να επιτύχω το εξής:

Το έχω συνδεδεμένο στο PC μου μέσω καλωδίου ETHERNET και δουλεύω κανονικά το Internet χωρίς προβλήματα. Συχνα μοιράζω τη σύνδεση και σε ένα laptop μεσω WIFI, ενεργοποιώ το WIFI από το router (και μετά στο laptop) και όλα καλά όλα ωράια...

Αυτό που θέλω να κάνω είναι ακριβώς το αντίστροφο...δηλαδή να είμαι εγώ ο δέκτης του σήματος WIFI και όχι ο αποστολέας.
Να στέλνει π.χ. σήμα ένα router από το διπλανό μου δωμάτιο, κι εγώ με τον εξοπλισμό που έχω να το λαμβάνω κανονικά.

Φαντάζομαι οτι κάτι πρέπει να κάνω από τις ρυθμίσεις του router μου...αλλά γενικότερα από δίκτυα είμαι άσχετος.

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων!

kracken_74
08-02-08, 15:35
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι επείγον... plz....

Xguru
08-02-08, 15:41
Λογικά αν υποστηρίζει, πρέπει να έχει κάπου να βάλεις το Access Point του router σου σε client mode. Ψάξου στις επιλογές του AP του linksys να βρεις επιλογή client mode-αν υποστηρίζει.

kracken_74
09-02-08, 12:52
Λογικά αν υποστηρίζει, πρέπει να έχει κάπου να βάλεις το Access Point του router σου σε client mode. Ψάξου στις επιλογές του AP του linksys να βρεις επιλογή client mode-αν υποστηρίζει.

Δυστηχώς το router μου δεν έχει επιλογές για client mode....άρα :(

Xguru
09-02-08, 16:38
Νομίζω ότι για κάποια Linksys υπάρχει και πειραγμένο firmware έτσι ώστε να μπορούν να λειτουργούν ως client ή wireless bridge εδώ (http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#Linksys) αλλά δε βλέπω ούτε εδώ να υποστηρίζεται το δικό σου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.