PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο IP , ένα port ?



kartebi
20-05-05, 16:51
Έχω 2 pc , 192.168.1.20 και 23 , jetspeed 500 192.168.1.1 πάνω σε switch.
Πώς θα ανοίξω πχ την UDP 9999 και για τα δύο pc?
Το jetspeed 500 δεν με αφήνει να κάνω 2ο rule για την ίδια πόρτα.
Thanks

lemonidas
20-05-05, 17:55
Αν το γράψεις 192.168.1.0 δεν θα ισχύσει για όλα τα πισιά του 192.168.1.χχχ ? Αν έχεις μόνο αυτά τα δύο πάνω στο Δίκτυο δεν σε νοιάζει ε?

sdikr
20-05-05, 20:22
Δεν μπορείς, αν θέλεις το ίδιο πορτ πέρνεις 2 static ip απο τον Isp, αλλιώς αλλάζεις τα πορτ

Re-Ti-Re
20-05-05, 21:24
Ακριβός ότι λέει ο sdikr.
Όταν ανοίξεις το ίδιο port για δύο ή και περισσότερες ip ο router θα μπερδευτεί και δεν θα ξέρει που να στείλει τα δεδομένα.
Για πες μας ποια προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις που θέλουν το ίδιο port μπορεί να βοηθήσει.

kartebi
20-05-05, 22:54
Ακριβός ότι λέει ο sdikr.
Όταν ανοίξεις το ίδιο port για δύο ή και περισσότερες ip ο router θα μπερδευτεί και δεν θα ξέρει που να στείλει τα δεδομένα.
Για πες μας ποια προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις που θέλουν το ίδιο port μπορεί να βοηθήσει.

Θέλω τα τρέξω το starcraft το οποίο χρησιμοποιεί την UDP 6112
Αν δεν είναι ανοιχτή δεν μπορείς να κάνεις host game και έχει περισσότερο lag το game.

Re-Ti-Re
20-05-05, 23:28
Θέλω τα τρέξω το starcraft το οποίο χρησιμοποιεί την UDP 6112
Αν δεν είναι ανοιχτή δεν μπορείς να κάνεις host game και έχει περισσότερο lag το game.Αν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι μέσω του εσωτερικού LAN που έχεις δεν χρειάζεται port forward.
Αν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι στο internet μόνο από ένα PC θα αλλάζεις την ip που κάνεις port forward κάθε φορά που αλλάζεις PC.
Αν θέλεις να παίζεις και με τα δύο PC που έχεις στο LAN και στο internet ταυτόχρονα πρέπει να αλλάξεις το port σε ένα από τα δύο PC, μέσα από το παιχνίδι.
Δεν ξέρω πως γίνεται και αν γίνεται αυτό στο παιχνίδι.
Πολλά παιχνίδια έχουν την δυνατότητα αυτή για τον ίδιο λόγο που την χρειάζεσαι εσύ τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.