PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή τηλεφωνικού καλωδίου και επίλυση προβλήματος



karamanis
08-02-08, 12:01
Είχα (και ως ένα σημείο έχω) το κλασικό πρόβλημα της συχνής αποσύνδεσης.

Από τότε που έκανα την αναβάθμιση στην 24αρα, τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα η γραμμή έπεφτε.

Άλλαξα το καλώδιο που συνδέει το modem με την τηλεφωνική γραμμή, έβγαλα φίλτρα κτλ, και έβαλα ένα καινούριο (αυτό με τα 4 χρώματα, το μαμίσιο είχε δύο). Αποσυνδέσεις τέλος. Περίπου δηλαδή. Τις τελευταίες ημέρες έχω μία αποσύνδεση κάθε 40 ώρες περίπου.

Το sn έχει ανέβει στο 12! Δεν είμαι και ειδικός, αλλά από 9 που ήταν μου φαίνεται καλύτερο νούμερο (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Δοκιμάστε το, δεν έχετε να χάσετε παρά 1,5 ευρώ

LiveTVRadio
09-02-08, 03:31
Είχα (και ως ένα σημείο έχω) το κλασικό πρόβλημα της συχνής αποσύνδεσης.

Από τότε που έκανα την αναβάθμιση στην 24αρα, τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα η γραμμή έπεφτε.

Άλλαξα το καλώδιο που συνδέει το modem με την τηλεφωνική γραμμή, έβγαλα φίλτρα κτλ, και έβαλα ένα καινούριο (αυτό με τα 4 χρώματα, το μαμίσιο είχε δύο). Αποσυνδέσεις τέλος. Περίπου δηλαδή. Τις τελευταίες ημέρες έχω μία αποσύνδεση κάθε 40 ώρες περίπου.

Το sn έχει ανέβει στο 12! Δεν είμαι και ειδικός, αλλά από 9 που ήταν μου φαίνεται καλύτερο νούμερο (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Δοκιμάστε το, δεν έχετε να χάσετε παρά 1,5 ευρώ

Πάντα το καλό καλώδιο φέρνει διαφορα. :oneup:

pnikolo
09-02-08, 03:57
Είχα (και ως ένα σημείο έχω) το κλασικό πρόβλημα της συχνής αποσύνδεσης.

Από τότε που έκανα την αναβάθμιση στην 24αρα, τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα η γραμμή έπεφτε.

Άλλαξα το καλώδιο που συνδέει το modem με την τηλεφωνική γραμμή, έβγαλα φίλτρα κτλ, και έβαλα ένα καινούριο (αυτό με τα 4 χρώματα, το μαμίσιο είχε δύο). Αποσυνδέσεις τέλος. Περίπου δηλαδή. Τις τελευταίες ημέρες έχω μία αποσύνδεση κάθε 40 ώρες περίπου.

Το sn έχει ανέβει στο 12! Δεν είμαι και ειδικός, αλλά από 9 που ήταν μου φαίνεται καλύτερο νούμερο (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Δοκιμάστε το, δεν έχετε να χάσετε παρά 1,5 ευρώ

Απλα εστρωσε η γραμμη σου η λιγο απιθανο, το φισακι δε θα παταγε καλα! Τα καλωδια που ενωνεται το router οπως και το τηλεφωνο λειτουργουν παντα και μονο τα δυο μεσαια!!! Τα 2 εξωτερικα ειναι για τα 2γραμμα τηλεφωνα. Πολλα router, φιλτρα, spliters, τηλεφωνα θα δεις οτι εχουν 2 λαμακια. Τα αλλα 2 καλωδια? Αρα μενουν στον αερα :) Τι αλλαζει απο τα 2 στα 4 καλωδια πριν αναβαθμισεις?
Για να το διαπιστωσεις καποια στιγμη ξαναβαλε το καλωδιο το παλιο και δες!!!
Αν στο ξανακανει παιζει καποιο καλωδιο που ακουμπα τις 2 μεσαιες επαφες να ειναι κακοπρεσαρισμενο. Αυτο θα το διαπιστωσεις οταν κουνισεις τα καλωδια διπλα στο φισακι (η απο τη μερια του router η απο τη μερια της πριζας, να σου κανει αμεση αποσυνδεση) :oneup:

Jazzer
09-02-08, 09:42
H εσωτερική καλωδίωση, τα φίλτρα ή το splitter είναι ικανά στην περίπτωση που είναι χαλασμένα, να μας δημιουργήσουν προβλήματα.

Προσωπικά πέρσι τον Ιούλιο, άλλαξα την εσωτερική καλωδίωση που είχε διαπιστωμένα προβλήματα από κακοτεχνίες και έβαλα utp cat. 6 μέχρι το box του ΟΤΕ (πέρασε εξωτερικά από το μπαλκόνι μέχρι την είσοδο του σπιτιού) και είδα μεγάλη διαφορά.

Βέβαια εξυπακούεται ότι θα δει κάποιος βελτίωση μόνο στην περίπτωση που έχει διαπιστωμένα πρόβλημα μέσα στο σπίτι και μην ξεχνάμε βέβαια ότι υπάρχει πάντα και το θέμα ποιότητας της γραμμής. ;)

pnikolo
09-02-08, 10:12
H εσωτερική καλωδίωση, τα φίλτρα ή το splitter είναι ικανά στην περίπτωση που είναι χαλασμένα, να μας δημιουργήσουν προβλήματα.

Προσωπικά πέρσι τον Ιούλιο, άλλαξα την εσωτερική καλωδίωση που είχε διαπιστωμένα προβλήματα από κακοτεχνίες και έβαλα utp cat. 6 μέχρι το box του ΟΤΕ (πέρασε εξωτερικά από το μπαλκόνι μέχρι την είσοδο του σπιτιού) και είδα μεγάλη διαφορά.

Βέβαια εξυπακούεται ότι θα δει κάποιος βελτίωση μόνο στην περίπτωση που έχει διαπιστωμένα πρόβλημα μέσα στο σπίτι και μην ξεχνάμε βέβαια ότι υπάρχει πάντα και το θέμα ποιότητας της γραμμής. ;)

Σωστα ολα αυτα αλλα δεν εχουν σχεση -ειδικα για 1,5μ καλωδιο συνδεσης- με τις αποσυνδεσεις, εκτος του λογου που αναφερω πιο πανω ;)

Jazzer
09-02-08, 14:00
Σωστα ολα αυτα αλλα δεν εχουν σχεση -ειδικα για 1,5μ καλωδιο συνδεσης- με τις αποσυνδεσεις, εκτος του λογου που αναφερω πιο πανω ;)
Τα ανέφερα όλα αυτά για να τονίσω το γεγονός ότι όταν υπάρχουν προβλήματα εσωτερικής καλωδίωσης κλπ. και το εντοπίσουμε, τότε καλό είναι να επέμβουμε για να φτιαχτεί, κάτι που έκανε ο φίλος.
Εξυπακούεται ότι οι αποσυνδέσεις οφείλονται σε πολλούς άλλους παράγοντες, καλό είναι όμως τουλάχιστον εσωτερικά στο χώρο μας να είμαστε εντάξει από καλώδια, φίλτρα κλπ.

karamanis
20-02-08, 00:42
Περίμενα να περάσει λίγος καιρός για να σιγουρευτώ. Δεν ξέρω αν ήταν χαλασμένο το προηγούμενο καλώδιο, αλλά πλέον έχω αποσύνδεση μία φορά στις 4-5 ημέρες. Όπως και να χει, 'ευχαριστημένος' είμαι

@ ADSLgr.com All rights reserved.