PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL unable to sync



LordOfRings
20-05-05, 22:04
Λοιπον σήμέρα μου ήρθε το router απο την hol.
παω να κανω την σύνδεση και λέει

connection dialing failed
ADSL line seems not to be able to sync
Please check that netRoute@ is properly connected to the phone line

Πηρα τηλ την hol και μου είπαν να δοκιμάσω αλλα Tx Power Connection και Coding Gain
0 2 , 6 auto , 6 0 , 6 2 , αλλα πάλι τπτ . ..

και είπαν οτι φταίει ο ΟΤΕ ,, ,

καμια λύση υπάρχει ???? ,,,

blend
21-05-05, 13:17
Για να πάρεις κάποιες απαντήσεις, πες μας τι router σου έδωσαν και αν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή απο τον ΟΤΕ.

dpan
21-05-05, 13:35
Τα attenuation και coding gain ειναι στην περιπτωση που εισαι σε dslam περιεργο και δεν υπαρχει συμβατοτητα της συσκευης σου και του dslam που ανηκεις...Αφου δεν μπορεις με κανεναν τροπο να συγχρονισεις τοτε αποκλειστικα ειναι ΟΤΕ.Δοκιμασες να απιοκλεισεις την περιπτωση χαλασμενου splitter? Βγαλε το splitter σου , μη χρησιμοποιησεις καμμια τηλεφωνικη συσκευη κατα τη διαρκεια της δοκιμης , και συνδεσε απευθειας τη γραμμη στο router σου και δες αν συχρονιζει! Αν συγχρονιζει τοτε εχεις χαλασμενο spliiter , ζητα να στο αλλαξουν ή αγορασε αλλο απο καταστημα της γειτονιας σου!

LordOfRings
21-05-05, 22:41
ο οτε είπε οτι ειναι ολα οκ .αρα μάλλον το router ..

apalos
21-05-05, 22:57
εισαι over isdn η pstn και αναλογα πες στις επιλογες τι annex εχεις επιλεξει ....
Τα coding gain, power att κλπ κλπ οπως πολυ σωστα ειπε ο dpan ειναι για τους λογους που ανεφερε και δεν χρειαζονται αλλαγη, εκτος πολυ περιεργων περιστασεων

LordOfRings
21-05-05, 23:41
over isdn annex B .

Μου είπε η hol οτι θα στείλει αλο router

dpan
22-05-05, 16:15
Δεν μας εχεις εξηγησει ακομα το προβλημα.Δεν συχρονιζει καθολου? ή συχρονιζει ανα διαστηματα και αποσυχρονιζει? Τη δοκιμη χωρις splitter και απευθειας το Rj-11 στο router σου την εκανες ? (Στο προτεινα σε προηγουμενο post).

Ο ΟΤΕ δεν καθεται και πολυ να δει το προβλημα σου αν δεν φωναξεις! Οσο πιο πολλες πληροφοριες δωσεις σε καποιον τεχνικο στην HOL τοσο πιο πολυ θα σε βοηθησει.Δυσκολο να φταιει το router παντως εκτος και αν δεν ειναι over ISDN και σου εχουν στειλει λαθος τυπο (over PSTN).Για δες το κατω απο το κουτακι τι λεει και πες μας.

LordOfRings
22-05-05, 16:37
το router ειναι over isdn ...
δοκίμσα και χώρις splitter αλλα τπτ ..
δεν εχει συγχρονίσει ποτε. .
βγαζει αυτο connection dialing failed
ADSL line seems not to be able to sync
Please check that netRoute@ is properly connected to the phone line

ήρθε σπίτι ο ΟΤΕ και είπε οτι δεν φταίειι αυτός..
και πλήρωσα και τα γα_ _ _ _ _ _ _ _α 15ευρω στον ΟΤΕ ....

espritgr
22-05-05, 22:53
Δεν θεωρώ τον ευατό μου ειδικό και η επιστήμη μου είναι μάλλον άσχετη. Ωστόσο οι τεχνικοί της μάλλον κοιμούνται Μετά απο διακοπή ρεύματος και βύθιση τάσσης το "προεδρικό¨μόντεμ δεν έλεγε να συχρονίσει με τίποτα και το λαμπάκι δεν άναβε,έ λέω λάθος ΟΤΕ είναι μου λέν εμείς είμαστε ΟΚ.
Παίρνω την ΗΟL μου λένε κάντε χαρντγουερ ρισετ πατήστε το κουμπάκι τίποτα. μου λένε δοκιμάστε χωρίς σπλίτερ πάλι τίποτα Τελικά επιμένουν οτι έφταγε ο ΟΤΕ.
Να μην τα πολυλογώ έκανα reset to factory defaults και το μηχανημα δουλεψε αστέρι καλεσε κλασσικα 192.168.1.1 και κάνε κλικ κάτω δεξιά
Ισως σε βοηθήσει

dpan
23-05-05, 00:18
To Reset to factory defaults δεν εχει καμμια σχεση με το αν συχρονιζει ή οχι η συσκευη! Απλως το γυρναει σε εργοστασιακες ρυθμισεις.Το λαμπακι ADSL - Sync - Link κ.ο.κ που εχουν ολα τα router της αγορας αφορα την συνδεση με το dslam της περιοχης και οχι με τον εκαστοτε ISP.
Aρα στη δικη σου περιπτωση μαλλον για συμπτωματικο το βλεπω παρα για λυση του προβληματος.Επειδη μολις κανεις Reset σε factory defaults στο netroute ζηταει reset , μπορει το reset να ηταν αυτο που το εστρωσε και εκανε sync σε περιπτωση που η συσκευη πχ ειχε κολλησει ή υπηρχε αδυναμια λογω προβληματος OTE (ATM down , dslam down) και δεν μπορουσε να συγχρονισει.

Σε αυτη την περιπτωση ειτε reset μπορεις να κανεις ειτε το "εξαναγκαζεις" manually να κανει dial ξανα ωστε να συγχρονισει.

LordOfRings με τους τεχνικους της HOL τι δοκιμες κανατε και κατεληξαν οτι εχει προβλημα η γραμμη σου ?
Ο ΟΤΕτζης που ηρθε δοκιμασε με δικο του laptop στη γραμμη σου και ειδε internet κανονικα? Αλλιως πως σου εδωσε το οκ οτι ειναι ενταξει η γραμμη?

apalos
23-05-05, 00:19
@espritgr πολυ πιθανον να εφταιγε ο οτε δεν εχει νοημα να κανεις reset του defaults και να παιζει, μαλλον τυχαιο ητανε ....
@dpan το netroute ειτε over isdn ειτε over pstn συγχρονιζει αλλες ειναι οι διαφορες των 2 μοντελων.

dpan
23-05-05, 00:31
@dpan το netroute ειτε over isdn ειτε over pstn συγχρονιζει αλλες ειναι οι διαφορες των 2 μοντελων.

Μην το πεις παραεξω αυτο.... Φυσικα και δεν μπορει να συγχρονισει ADSL over ISDN router σε ADSL over PSTN line και το αντιστροφο.Αυτο δεν ισχυει μονο στο netroute αλλα και σε οποιαδηποτε αλλο router.

sdikr
23-05-05, 01:05
Μην το πεις παραεξω αυτο.... Φυσικα και δεν μπορει να συγχρονισει ADSL over ISDN router σε ADSL over PSTN line και το αντιστροφο.Αυτο δεν ισχυει μονο στο netroute αλλα και σε οποιαδηποτε αλλο router.



Και όμως υπάρχουν πολλά που το κάνουν

dpan
23-05-05, 01:16
Ποια? Τα level1 ή τα CooperJet ?

Γιατι σε Cisco , Zyxel , Intracom , Alcatel-thomson , Siemens routers δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο.

sdikr
23-05-05, 01:18
Ποια? Τα level1 ή τα CooperJet ?

Γιατι σε Cisco , Zyxel , Intracom , Alcatel-thomson , Siemens routers δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο.

usr, crypto, microcom, connexant based (με συγκεκριμένο τσιπάκι)

dpan
23-05-05, 01:27
Βρε τι μαθαινει κανεις.... :)
Δηλαδη σου εχει τυχει εσενα με διαφορετικο τυπο modem (πχ over pstn) να συχρονισεις σε διαφορετικη γραμμη (πχ isdn) ?

LordOfRings
23-05-05, 01:31
λοιπον ο τεχνικος της hol μου είπε να αλλάξω Tx Power Connection και Coding Gain και να κανω ρεσετ αλλα δεν εγινε τπτ.... και ειπε φταίει ο ΟΤΕ .

ο ΟΤΕ απο οτι μου είπαν οι γονείς μου έφερε λαπτοπ και ήταν οκ.

Δεν νομίζω να πλήρωσω συνδρομή ενω δεν εχω νετ ???

sdikr
23-05-05, 01:54
Δηλαδη σου εχει τυχει εσενα με διαφορετικο τυπο modem (πχ over pstn) να συχρονισεις σε διαφορετικη γραμμη (πχ isdn) ?
Αυτό ακριβώς ;)

LordOfRings
23-05-05, 11:29
πήρα απο ενα γνωστό ενα jetspeed 520 να κάνω δοκιμή αλλα δεν ξέρω τις ρυθμήσεις,,,

espritgr
23-05-05, 15:23
Δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για αυτά πόυ λέτε ίσως είναι τυχαίο Πάντως εμένα με έσωσε!!!

LordOfRings
28-05-05, 02:46
Τελικά το ρουτερ ειχε προβλημα εστειλαν αλλο,,,
αλλα μπαινω νετ και μετα απο κανα 10λεπτο με πεταει εξω,,
το λαμπακι adsl σβήνει και μετα απο λιγο ξαναανάβει,
τι πρόβλημα υπάρχει πάλι?...

apalos
30-05-05, 17:16
Δοκιμασε να αλλαξεις το coding gain της γραμμης και πηγαινε το στο +2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.