PDA

Επιστροφή στο Forum : Όλο προβληματα βλέπω με την Forthnet:(



Vuzvax
08-02-08, 23:30
Καλησπέρα σε όλους,

Όπως και άλλοι πριν από μένα, έτσι και γω αποφάσισα με βαρειά καρδια να κάνω ένα postστο φορουμ του adslgr μπας και βγάλω άκρη (που δεν το νομίζω).

Πριν από περίπου 4-5 μήνες αγόρασα το adsl in a box της forthnet για τουσ 6 μήνες κάνοντας μια forthnet adsl-only σύνδεση. Ο λόγος που δεν έβαλα 2-play είναι προσωπικός και δεν πιστεύω πςσ έχει σημασία. Παρόλα αυτά να σας πω πως η γραμμή τηλεφώνου ανήκει στον ΟΤΕ και από πάνω παιζει lannet για φθηνότερα τηλέφωνα.

Δεν θέλω να γινω κουραστικός όσον αφορα την αναμονή για να γίνει η σύνδεση (τα ξέρετε ούτως ή άλλως). Το μόνο ίσως σημαντικό είναι πως με καθυστέρησαν παραπάνω επειδή είχε κάποιο πρόβλημα η γραμμή με το που βγαίνει από το σπίτι μου και ως το κουτί από ότι μου παν. Τέλως πάντων έγινε η σύνδεση μετα από κάποιο διάστημα και τον πρώτο καιρό όλα καλα. Ξέχασα να σας πω πως μένω στο Περιστέρι από ότι μου είπαν τα παιδιά που πήρα το πακέτο αρκετά κοντά στα DSLAMs της Forthnet. Όταν συνδέθηκα σωστά συγχρόνιζα στα 18-20Mbit.

Τα προβλήματά μου όμως δεν είναι τόσο στο πόσο συγχρονίζω αλλά αλλού:

Καταρχήν τον πρώτο καιρό είχα κάποια προβλήματα με disconnects σε συγκεκριμένες ώρες της ημέρας (απόγευμα υποθέτω ώρα αιχμής). Τους πέρνω τηλέφωνο και με αρχίζουν στις ιστορίες περί βραχυκυκλωμάτων των κυκλωμάτων του ΟΤΕ με της Forthnet Και κάτι τέτοια και πως έπρεπε να παρω ADSL splitter για PSTN γραμμή :hmm: Αν και μου φάνηκε υπερβολικό το έκανα και όπως καταλαβαίνετε καμία διαφορα: τα DC ήταν παντα εκεί. Μέχρι που κάποια στιγμη πριν από κάνα 20-30 μέρες περίπου ηρέμησα.


Tις τελευταίες 10 μέρες περίπου έχω αποκτήσει νέο πρόβλημα: περίπου τις ίδιες ώρες, απόγευμα νωρίς δηλαδή, και ενώ έχω συνδεθεί σε online game η σύνδεση κολάει και τρώω dc από τον server του παιχνιδιού. Δεν με συνδέει αμέσως και όταν αυτό συμβαίνει ενώ όταν πρωτομπαίνω παίζω με 80-140ms latency στην επανασύνδεση μετά το dc συνδέομαι με 3000-4000 latency :evil: . Αυτο συμβαίνει για περίπου 10 λεπτά ενώ το latency πέφτει πολύ αργά μεχρι να περασει αυτός ο χρόνος. Μετά, και κατα την διάρκεια που είμαι συνδεδεμένος συνήθως δεν έχω περαιτέρω προβληματα (80-160ms δηλαδή). Για όσουε είναι gamers σε online game, καταλαβαίνετε πως αυτό είναι πακέτο :down:


Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έίχατε παρόμοια προβλήματα και αν ναι πως και αν τα λύσατε :cool:

Σας ευχαριστώ
΄
Ένας απελπισμένος :worthy:

PS Πρόσφατα, βρηκα τον τρόπο να απενεργοποιήσω τον αλγόρiθμο naggle για να έχω καλύτερο latency στο game που σας προανέφερα και πραγματικά είχα δει διαφορά χωρίς αρχικά να έχω τετοια προβλήματα. Παρόλα αυτά σας το αναφέρω μήπως και κάποιοσ από σας γνωρίζει αν αυτός είναι ο λόγος που έχω μεγαλα latencies. Επίσης να αναφέρω πως συνήθως όταν συμβαινει αυτό κανω και ενα hard reboot στο router (Linksys WAG200G) μπας και είναι εέί το πρόβλημα αλλά δεν αλλάζει (όπως και γω περιμένω) κάτι.

Lagman
09-02-08, 14:53
η forthnet δεν εχει κανενα πρόβλημα,εμεις οι συνδρομητες εχουμε το προβλημα χαχαχαχαχα.

εχω ακουσει μια ίδια περιπτωση αλλα απο ΟΤΕ, standar ωρες της ημέρας dc το βραδυ αργα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ προβλημα με το latency η DC. πως το έλυσε ; Εγραψε μια πολυ καλη επιστολη και την εκανε cc ΕΕΤΤ κλπ και αλλαξε και router εβαλε speedtouch και ειναι μια χαρα τωρα.

Δυστιχως οταν εχεις προβλημα ειδικα στην Forthnet πρεπει να σου βγει η ψυχη να αγανακτησεις οσο δεν παει για να βγαλεις άκρη... καλο κουράγιο

Vuzvax
10-02-08, 03:13
Ειλικρινά δεν χέρω πως να το χειριστώ. Τόσα λεφτά ωγάζουν ρε γαμώτο, λίγο Service δεν θα έβλαπτε που και που. :sorry:

hel
11-02-08, 11:24
Ειλικρινά δεν χέρω πως να το χειριστώ. Τόσα λεφτά ωγάζουν ρε γαμώτο, λίγο Service δεν θα έβλαπτε που και που. :sorry:

Περιοχή;
Τελικά με την απενεργοποίηση του naggle έστρωσε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.