PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με το μtorrent



Colargol
09-02-08, 10:26
Τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Οταν το μtorrent είναι ενεργοποιημένο, δεν λειτουργεί καμία άλλη εφαρμογή ίντερνετ. Το firefox δεν κατεβάζει καμία σελίδα, τα e-mail δεν έρχονται... το antivirus δεν κάνει update... κτλ...! Το μόνο που λειτουργεί είναι το μtorrent...!

Το μόνο που είχα κάνε τελευταία, ήταν να βάλω τις ρυθμίσεις του DynDNS στο router (siemens cl-110) και επιδή δεν ήμουν σίγουρος αν αυτό φταίει, έκανα reset το router στις αρχικές του ρυθμίσεις. Φυσικά άνοιξα πάλι τις πόρτες για το μtorrent...!

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ???
Καποια ιδέα ???

ploutonas
10-02-08, 01:38
Αν κλείσεις το μtorrent τα άλλα δουλεύουν σωστά; Έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα στο forum πριν λίγο καιρό: ενδεχομένως η κίνηση λόγω torrent να μπουκώνει τα άλλα προγράμματα.

Colargol
10-02-08, 20:07
Αν κλείσεις το μtorrent τα άλλα δουλεύουν σωστά; Έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα στο forum πριν λίγο καιρό: ενδεχομένως η κίνηση λόγω torrent να μπουκώνει τα άλλα προγράμματα.


Ναι όταν το κλείνω όλα δουλεύουν μια χαρά... μετά από μερικά λεπτά τουλάχιστον....! Πριν από ενάμιση μήνα αυτό δεν γινόταν όμως....!!!

A. K.
10-02-08, 21:29
Φίλε Colargol, μήπως παλιότερα είχες βάλει κάποιο limit στο download/upload rate του μTorrent που τώρα δεν έχεις; Γιάτι μου συμβαίνει και μένα το ίδιο οταν βάζω unlimited στο upload rate κυρίως (και στο download) και κατά συνέπεια μου τρώει όλο το bandwith με αποτέλεσμα οι υπόλοιπες διαδικτυακές εφαρμογές να μην μπορούν να λειτουργήσουν. Η λύση όπως προανέφερα είναι το όριο, που μπορείς να θέσεις απο τα preferences του προγράμματος. Προσπάθησε να αφήνεις ένα περιθώριο ~20-30Kb από την τελική σου τιμή για να το χρησιμοποιούν τα υπόλοιπα προγράμματα όπως ο Firefox και τα email.

Colargol
10-02-08, 23:34
Φίλε Colargol, μήπως παλιότερα είχες βάλει κάποιο limit στο download/upload rate του μTorrent που τώρα δεν έχεις; Γιάτι μου συμβαίνει και μένα το ίδιο οταν βάζω unlimited στο upload rate κυρίως (και στο download) και κατά συνέπεια μου τρώει όλο το bandwith με αποτέλεσμα οι υπόλοιπες διαδικτυακές εφαρμογές να μην μπορούν να λειτουργήσουν. Η λύση όπως προανέφερα είναι το όριο, που μπορείς να θέσεις απο τα preferences του προγράμματος. Προσπάθησε να αφήνεις ένα περιθώριο ~20-30Kb από την τελική σου τιμή για να το χρησιμοποιούν τα υπόλοιπα προγράμματα όπως ο Firefox και τα email.

Αν και δεν είχα όρια.... το πρόβλημα άρχισε ξαφνικά...! Θα δοκιμάσω να βάλω όρια και θα σου πω τα αποτελέσματα...! Σ ευχαριστώ για τη συμβουλή...!!!!

Colargol
11-02-08, 11:36
Τα νέα δυστυχώς δεν είναι καλά....! Δεν φταίνε τα όρια... Τα κατέβασα πολύ και συμβαίνει το ίδιο....! Και τώρα που το σκέφτομαι είναι λογικό, γιατί αν έφταιγαν τα όρια θα κολλούσαν όλα τα pc του δικτύου, ενώ κολλάνε μόνο αυτά που τρέχουν το utorrent. ,

άσε που ακόμα κι αν τρέχουν δύο utorrent σε δυο μηχανήματα δουλεύουν μια χαρά.....! Μήπως να αλλάξω πρόγραμμα ??? Χμ......!

pan82
23-02-08, 19:40
Tώρα το ειδα το παλιό θέμα και μπορώ να βεβαιώσω ότι δε φταίνε ούτε τα δίκτυα ούτε τα ρουτερ.
Με 12αρα τελλας και εκει που κατεβαζα φουλ με τορρεντ και παράλληλα σέρφαρα φουλ μια μέρα ανοίγω το utorrent (1.8 alpha εκδοση) και βλέπω το οι σελίδες ανοίγουν με πολύ δυσκολία. Κατέβασα connection, upload κλπ αλλά τίποτα με το που ανοίγω το u torrent σερνεται το σερφαρισμα και με το που το κλείνω πετάει και τα εριξα στη tellas κι εγώ. Αλλά επειδή τυγχάνει να υπάρχει και άλλος υπολογιστής συνδεδεμένος με το speedtouch λέω δε δοκιμάζω και απο τον αλλο υπολογιστη πετάει το σερφάρισκμα ενώ παράλληλα στο δικό μου εχω ανοιχτο το utorrent. Δοκίμασα τα πάντα, εβαλα την 1.7.7 εκδοση αλλά τα ίδια και εντελει εγκατέστησα τα windows σε αλλο partition και εβαλα το utorrent 1.7.7 και όλα πετάνε, κατεβάζω με 800 ανεβαζω με 60 μεσω τορρεντ και παράλληλα σερφαρω και όλα ανοιγουν στιγμιαία όπως παλιά. Εντωμεταξύ δοκιμάζω και την έκδοση 1.8 και βλεπω ότι οταν ανοιγω αυτη το σερφαρισμα πάει πιο αργά όταν ανοιγω την 1.7.7. αργεί. Μέχρι πριν λίγη ώρα που ξαφνικά κόλλησε το utorrent και από τότε όποτε το ανοιγω δε σερφάρει καθολου πια, δε σερνεται απλά όπως στα αλλα windows αλλά δεν ανοιγει ποτέ σελίδα.

ΥΓ: Και στις δύο περιπτώσεις ακομα και η σελίδα του ρουτερ ανοιγει είτε πολύ αργα είτε καθόλου και τα pings είναι άψογα ενώ οι σελίδες δεν ανοίγουν και το πρόβλημα είναι ίδιο και με IE και με firefox

YΓ2: Στη δευτερη εκδοση των windows που δεν ανοιγουν καθολου οι σελιδες δε μπαινει ουτε στον msn

Προφανώς κατι αλλο φταίει, τωρα θα κανω δοκιμες και με αλλα προγραμματα για τορρεντ και θα αναφερω τι γινεται

swatoner
24-02-08, 01:36
Pan82 με μπέρδεψες λίγο με το θέμα partitions κλπ. Κάνε πάντως τις δοκιμές σου και πες μας.

pan82
24-02-08, 04:55
Pan82 με μπέρδεψες λίγο με το θέμα partitions κλπ. Κάνε πάντως τις δοκιμές σου και πες μας.

Αυτό που είπα με τα partitions είναι απλά ότι επειδή όταν άνοιγα το utorrent σερνοταν το browsing εκανα εγκατασταση απο την αρχή των windows σε άλλο σκληρό και εκεί ήταν όλα μια χαρά οπότε σιγουρεύτικα ότι δε φταίει η τελλας μιας και δοκιμαζοντας στα παλιά windows με το που ανοιγα το torrent δε κινείται τίποτα ενώ πηγαίνοντας στη δεύτερα εγκατάσταση ολα καλα. Σημειώνω ότι δεν έχει σημασία τι και με πόσο κατεβάζεις απλά ν΄ανοίξεις το τορρεντ. Επίσης ενώ σε μενα δεν ανοιγε σελίδα στο pc του αδερφου μου που ειναι πάνω στην ίδια σύνδεση πέταγε. Μέχρι που σήμερα το μεσημέρι έγινε το ίδιο και στη δευτερη εγκατάσταση οπότε προφανώς κάτι περνάει στο σύστημα και δημιουργεί το πρόβλημα, ψάχνοντας στο google πριν λίγο είδα σε πολλα φορουμ να αναφέρουν άτομα για ξαφνικό πρόβλημα τέτοιου είδους.

Λοιπόν κάνοντας δοκιμές διαπίστωσα ότι και με το deluge και με το bitcomet με το που ανοίγουν κολλάνε τα πάντα στο browsing. Το αστείο είναι ότι και με 0 να ανεβαζεις και να κατεβαζεις δε κινείται τίποτα, έβαλα να σκεφτείται τα ότι up/down στο 1 και πάλι το ίδιο. Πχ. μετρημένα για να μπει στο google θέλει 17δευτερόλεπτα και σε σελίδα του speedtouch 14!!
Το μόνο που δε δημιουργεί πρόβλημα είναι το azureus, με αυτό κατεβάζεις/ανεβάζεις και όλα πετάνε πχ. τώρα κατεβάζω με 500 και παράλληλα το σερφαρισμα πετάει και στο google μπαίνω σε λιγότερο από μισό δεύτερολεπτο. Το κακό είναι οτι το συγκεκριμένο πρόγραμμα μου φαίνεται πολύ άβολο και μου φαίνεται ότι δε πιανει τις ταχυτητες που πιάνω με όλα τα άλλα ίσως βεβαια να θελει ιδιαίτερες ρυθμίσεις. Πολύ περίεργο πρόβλημα πάντως...

pan82
25-02-08, 02:45
Τελικά μέσω uninstaller απεγκατεστησα οτιδηποτε προγραμμα τορρεντ και μεσω αυτου καθαρισα και τη registry και επανεγκατεστησα το utorrent και πλέον όλα είναι φυσιολογικά, το θέμα είναι τόσοι χρήστες στο διαδίκτυο να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα την ίδια περίοδο κατι πρέπει να συυμβαίνει με το utorrent

Colargol
25-02-08, 10:43
Τελικά μέσω uninstaller απεγκατεστησα οτιδηποτε προγραμμα τορρεντ και μεσω αυτου καθαρισα και τη registry και επανεγκατεστησα το utorrent και πλέον όλα είναι φυσιολογικά, το θέμα είναι τόσοι χρήστες στο διαδίκτυο να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα την ίδια περίοδο κατι πρέπει να συυμβαίνει με το utorrent

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ και στην αρχή δούλεψε σωστά...! Μόλις όμως άρχισα να κατεβάζω (ή ανεβάζω-seed) περισσότερα από 5-6 torrents, το πρόβλημα ξανά άρχισε...!

shadow_1986
25-02-08, 12:36
Δοκίμασε να κάνεις εκτέλεση στην γραμμή εντολών ipconfig /flushdns έχοντας ανοικτό το utorrent και πες μας.

Colargol
26-02-08, 00:18
Μετά την εντολή βγήκε :

Ρύθμιση παραμέτρων των windows
Πέτυχε η εκκαθάριση της μνήμης cache ανάλυσης DNS

shadow_1986
26-02-08, 02:22
το πρόβλημα σου λύθηκε??

swatoner
26-02-08, 02:46
Το περίεργο στην όλη κατάσταση είναι άλλο. Δοκιμάστε να κατεβάσετε απο Http ένα αρχείο να δείτε την ταχύτητά σας. Ανοίξτε το utorrent και αφήστε το κανα 4ωρο. Κλείστε το και τσεκάρετε πάλι την ταχήτυτα που έχετε σε http. Η μόνο εγώ το έχω το πρόβλημα να μου ρίχνει την ταχύτητα κατά 18mbps και αντι για 2mbyte να κατεβάζω μετά απο 4+ ωρες με 200kb το πολύ

a5m5g
26-02-08, 02:59
Μήπως έχεις βάλει υπερβολικά πολλα connections στο μtorrent?

pan82
26-02-08, 03:41
Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ και στην αρχή δούλεψε σωστά...! Μόλις όμως άρχισα να κατεβάζω (ή ανεβάζω-seed) περισσότερα από 5-6 torrents, το πρόβλημα ξανά άρχισε...!

Eγώ έχω βάλει καμιά 15αριά να ανεβοκατεβαίνουν από χθες αλλά ακόμα μια χαρά είμαι.


Το περίεργο στην όλη κατάσταση είναι άλλο. Δοκιμάστε να κατεβάσετε απο Http ένα αρχείο να δείτε την ταχύτητά σας. Ανοίξτε το utorrent και αφήστε το κανα 4ωρο. Κλείστε το και τσεκάρετε πάλι την ταχήτυτα που έχετε σε http. Η μόνο εγώ το έχω το πρόβλημα να μου ρίχνει την ταχύτητα κατά 18mbps και αντι για 2mbyte να κατεβάζω μετά απο 4+ ωρες με 200kb το πολύ

Συνήθως δε δημιουργείται πρόβλημα αλλά κάποιες φορές που μετά ψιλοσέρνονται όλα δοκιμασε να κανεις ένα dc/connect να αλλάξεις Ip και θα δεις ότι όλα θα φτιάξουν. Το παθαίνω σπάνια και κάπου είχα διαβασει εδώ ότι αυτό γίνεται επειδή ουσιαστικά η IP σου είναι γνωστή και συνεχίζουν να υπάρχουν αιτήσεις να λάβουν από σενα δεδομένα και αφού έχεις κλείσει το utorrent και γι΄αυτό υπάρχει αυτή η καθυστέρηση και όντως οποτε το πάθαινα με μια αλλαγή ip όλα έφτιαχναν

Colargol
26-02-08, 18:58
το πρόβλημα σου λύθηκε??

Οχι ιδιαίτερα....! όταν έχω πάνω από 5-6 torrents στο utorrent ασχέτως με το αν δουλεύουν ή όχι, το πρόβλημα υπάρχει....! :(

Colargol
27-02-08, 10:40
Διαβάστε αυτό....!! Η λύση ίσως βρίσκετε στους περιορισμούς του ΟΤΕ....!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=178518

Mια λύση είναι στο utorrent v8
ενεργοποιείται το encryption:
Options/Preferences/Bit Torrent και στην επιλογή Protocol Encryption επιλέξτε Enable

pan82
28-02-08, 14:39
Διαβάστε αυτό....!! Η λύση ίσως βρίσκετε στους περιορισμούς του ΟΤΕ....!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=178518

Mια λύση είναι στο utorrent v8
ενεργοποιείται το encryption:
Options/Preferences/Bit Torrent και στην επιλογή Protocol Encryption επιλέξτε Enable
Καλά είπαμε για όλα φταίει ο ΟΤΕ αλλά μη το παρατραβάμε, το σχέση μπορεί να έχει ο οτε με μενα που εχω tellas ή με σενα που εχεις forthnet;; Αλλά σίγουρα σχέση δεν υπάρχει γιατι το πρόβλημα είναι στο ότι οταν κατεβαζεις μπλοκάρει το υπόλοιπο νετ. Ο ΟΤΕ απλά φαίνεται να έχει βάλει κάποιου είδους traffic shaping στους συνδρομητές του, αυτό απλά μπλοκάρει τα τορρεντ και περιορίζει σε πολύ χαμηλά επίπεδα το download μέσω p2p ώστε να αποσυμφωρείται το υπόλοιπο δίκτυο. Οι πελάτες του οτε δηλαδή οταν κατεβάζουν από τορρεντ απλά περιορίζονται σε 20-30kb/s ενώ στο browsing και download μέσω http πιάνουν κανονικές ταχύτητες, ενώ το πρόβλημα που υπάρχει σε μας είναι ότι απο τορρεντ κατεβαζουμε κανονικά αλλά το browsing σέρνεται και βλέπω σε πολλούς δεν ανοίγουν καθόλου οι σελίδες

Colargol
02-03-08, 09:33
Καλά είπαμε για όλα φταίει ο ΟΤΕ αλλά μη το παρατραβάμε, το σχέση μπορεί να έχει ο οτε με μενα που εχω tellas ή με σενα που εχεις forthnet;; Αλλά σίγουρα σχέση δεν υπάρχει γιατι το πρόβλημα είναι στο ότι οταν κατεβαζεις μπλοκάρει το υπόλοιπο νετ. Ο ΟΤΕ απλά φαίνεται να έχει βάλει κάποιου είδους traffic shaping στους συνδρομητές του, αυτό απλά μπλοκάρει τα τορρεντ και περιορίζει σε πολύ χαμηλά επίπεδα το download μέσω p2p ώστε να αποσυμφωρείται το υπόλοιπο δίκτυο. Οι πελάτες του οτε δηλαδή οταν κατεβάζουν από τορρεντ απλά περιορίζονται σε 20-30kb/s ενώ στο browsing και download μέσω http πιάνουν κανονικές ταχύτητες, ενώ το πρόβλημα που υπάρχει σε μας είναι ότι απο τορρεντ κατεβαζουμε κανονικά αλλά το browsing σέρνεται και βλέπω σε πολλούς δεν ανοίγουν καθόλου οι σελίδες

Εχεις δίκιο...! well, εγώ έχω εντοπίσει το πρόβλημα στον αριθμό των torrents. Οταν ξεπερνάνε τα 5-6, αρχίζει και το πρόβλημα....! Στα 4-5 πέι σχετικώς καλά (τουλάχιστον ανοίγουν οι σελίδες....)

Δοκιμάστε το....!

α.... όταν λέω 5-6, δεν εννοώ 5-6 ενεργά....! εννοώ, ΜΟΝΟ 5-6...! στο παράθυρο του μtorrent. δοκίμασα να πατήσω stop στα υπόλοιπα και να αφήσω μόνο 5-6 ενεργά αλλά δεν έπιασε....! :(

pan82
02-03-08, 14:11
Εχεις δίκιο...! well, εγώ έχω εντοπίσει το πρόβλημα στον αριθμό των torrents. Οταν ξεπερνάνε τα 5-6, αρχίζει και το πρόβλημα....! Στα 4-5 πέι σχετικώς καλά (τουλάχιστον ανοίγουν οι σελίδες....)

Δοκιμάστε το....!

α.... όταν λέω 5-6, δεν εννοώ 5-6 ενεργά....! εννοώ, ΜΟΝΟ 5-6...! στο παράθυρο του μtorrent. δοκίμασα να πατήσω stop στα υπόλοιπα και να αφήσω μόνο 5-6 ενεργά αλλά δεν έπιασε....! :(

Μπα εμένα οταν το κάνει ένα τορρεντ να εχω μονο πάλι δεν ανοιγει τίποτα. Αλλά στα xp από τότε που απεγκατεστησα τα παντα έφτιαξε μια χαρά και 20 τορρεντ που εχω στα vista που εχω και το κάνει αλλα δε τα χρησιμοποιω και δε με νοιαζει και ενα τορρεντ οι σελιδες δεν ανοιγουν καθολου

zao7
02-03-08, 18:31
καλησπερα παιδια...
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το μtorrent 1.8
εχω δοκιμασει τα παντα, + οτι προτασεις κανετε απο πανω.
αλλα τπτ απολυτως. το προβλημα μ εξακολουθει να υπαρχει...
και δεν θελω να πεσω στον Azureus.
καμια αλλη ιδεα, τι μπορω να κανω????
ευχαριστω..

Sofronis
05-03-08, 12:24
Εχεις δίκιο...! well, εγώ έχω εντοπίσει το πρόβλημα στον αριθμό των torrents. Οταν ξεπερνάνε τα 5-6, αρχίζει και το πρόβλημα....! Στα 4-5 πέι σχετικώς καλά (τουλάχιστον ανοίγουν οι σελίδες....)

Δοκιμάστε το....!

α.... όταν λέω 5-6, δεν εννοώ 5-6 ενεργά....! εννοώ, ΜΟΝΟ 5-6...! στο παράθυρο του μtorrent. δοκίμασα να πατήσω stop στα υπόλοιπα και να αφήσω μόνο 5-6 ενεργά αλλά δεν έπιασε....! :(

Στα XP SP2 έχει μειωθεί ο αριθμός ταυτόχρονων half-open TCP συνδέσεων στις 10 ανά δευτερόλεπτο για προστασία από γρήγορη διάδοση worms. Δες και στο Start-->Run-->eventvwr-->system αν υπάρχουν προειδοποιήσεις ότι χτύπησες το όριο. Αν δεις ότι χτυπάς το όριο συχνά δοκίμασε να τις αυξήσεις σε 50 ή και 100 με αυτό (http://www.lvllord.de/download.php?url=en/EvID4226Patch223d-en.zip). Πολύ πιθανό να είναι αυτό που φταίει.

Colargol
05-03-08, 12:40
Στα XP SP2 έχει μειωθεί ο αριθμός ταυτόχρονων half-open TCP συνδέσεων στις 10 ανά δευτερόλεπτο για προστασία από γρήγορη διάδοση worms. Δες και στο Start-->Run-->eventvwr-->system αν υπάρχουν προειδοποιήσεις ότι χτύπησες το όριο. Αν δεις ότι χτυπάς το όριο συχνά δοκίμασε να τις αυξήσεις σε 50 ή και 100 με αυτό (http://www.lvllord.de/download.php?url=en/EvID4226Patch223d-en.zip). Πολύ πιθανό να είναι αυτό που φταίει.

Εχω vista home premium...! Κάνει γι αυτά ?

Sofronis
05-03-08, 13:29
Εχω vista home premium...! Κάνει γι αυτά ?

Στα Vista είναι λίγο πιο πολύπλοκη η διαδικασία. Δες εδώ (http://www.mydigitallife.info/2007/04/09/windows-vista-tcpipsys-connection-limit-patch-for-event-id-4226/).

@ ADSLgr.com All rights reserved.